| Holiday a întrebat:

Povestea crestina - Biblia - Despre Iad

Cand a fost creat iadul? Cine l-a creat? Cine a fost primul om sau suflet (orice o fi ala) dus acolo?

23 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Iadul se refera la moarte, nu chin vesnic.Prima persoana care a murit a fost Abel, iar el a mers in pamant si nu mai stia nimic. Apocalipsa21:8,Eclesiastul9:5,6,10

| Holiday explică (pentru danay72):

".Prima persoana care a murit a fost Abel"

Aia e prima persoana ucisa de alta, sau cel putin prima consemnare a unei crime in Biblie, tragi eronat concluzia ca ar fi prima care a murit.De fapt nu se specifica, dar va place sa faceti supozitii.

Apocalipsa21:8,Eclesiastul9:5,6,10

Pe de o parte sunt niste exprimari ambigue din care fiecare trage ce concluzie vrea, pe de alta parte vin si astilalti, adeptii iadului cu citate tot din poveste in care se pomeneste de altceva. Cum ti-am mai zis, de fapt toata povestea e doar un mar bullshit, nu mai vorbim de faptul ca fost modificata de sute de ori prin diverse locuri.

| danay72 a răspuns (pentru Holiday):

Pentru mine e foarte clar si usor de inteles, dar, de aceea zic ca, pentru a nu fi indus in eroare de supozitile altora, trebuie sa cunosti bine Biblia.

| Holiday explică (pentru danay72):

Pentru tine e foarte clar pentru ca vrei tu sa crezi asta, dupa cum se pare pentru asta nici macar vreun citat oricat de tampit si fara legatura cu subiectul nu ai. Dar da, daca tu vrei sa crezi asta, n-ai decat, doar ca e o tampenie ce crezi, pentru ca nu ai nici o baza.

| danay72 a răspuns (pentru Holiday):

Cand ti-am dat un singur verset, ti s-a parut greu de inteles.Nu are sens sa discutam pentru ca, oricum, nu te intereseaza cu adevarat sa afli raspunsul Bibliei.O seara buna.

| milan9 a răspuns (pentru Holiday):

Toate sufletele sunt vesnice!
Dumnezeu NU şi-a propus in bunatatea lui să distrugă, să nimicească vreun suflet.
Un suflet nu poate fi ucis, dar in schimb un suflet se poate compromite singur prin neimplinire, prin esec...
Pierderea mantuirii si colaborarea cu demonii este cel mai mare esec al libertatii omului.

În primul rând, Dumnezeu este Iubire şi a creat totul pentru VEŞNICIE. Sufletele sunt vesnice. Noi avem privilegiul dar şi responsabilitatea de a ne "configura" şi alege starea acelei veşnicii. Nimeni altcineva în locul nostru.

| Holiday explică (pentru milan9):

Ce e ala suflet, te-am mai intrebat, dar continui sa bati campii. Descrie-l naiba odata sa stim si noi despre ce vorbesti. Dar se pare ca e o intrebare prea complicata, prin simplitatea ei, nu poti bate campii cum faci in general.

| milan9 a răspuns (pentru Holiday):

Este o energie vitala care isi pastreaza individualitatea, caracterul unic si irepetabil, entitate, persoana creata de Divinitate pentru a se bucura de eternitate.

| Holiday explică (pentru milan9):

Fabulezi si tu, ori e o energie cum zici, iar daca e energie se poate masura, ba e persoana sau entitate si atunci e din ceva.
De fapt e doar un concept religios, ca multe altele, gen spiridusul si iadul despre care n-aveti nici un fel de date concrete, dar cu care ii speriati pe creduli in baza unei povesti de groaza de acum cateva mii de ani.

| lpavel a răspuns:

Cand a fost creat? Nu se stie...
Cine l-a creat? Intrebare tampita! Tu ce crezi? Binenteles, D-zeu!
Cine a fost primul? Diavolul, adica Ingerul Razvratit!

| Holiday explică (pentru lpavel):

"Cine a fost primul? Diavolul, adica Ingerul Razvratit!"

Ia uite ce zice aici:
Cartea lui Iov 1:6, 7
6.Dar într-o zi îngerii lui Dumnezeu s-au înfăţişat înaintea Domnului şi Satan a venit şi el printre ei.
7.Atunci Domnul a zis către Satan: "De unde vii?" Iar Satan a răspuns Domnului şi a zis: "Am dat târcoale pe pământ şi m-am plimbat în sus şi în jos"

Si asta se intampla, zice povestea, dupa razvrateala lui Satan...so?

| lpavel a răspuns (pentru Holiday):

Ma baietas cand D-zeu a creat iadul pentru ingerii razvratiti (satana) pe atunci omul si nici pamantul NU erau create... astea NU le vei gasi in biblie ci in diferite carti sfinte... dar in fine nu vreau sa-ti impun asta, crezi numai daca vrei dar tu se pare ca nu vrei sa crezi si cat de multi vor sa-ti dovedeasca, dar cum vad eu esti un caz pierdut, ori esti doar un copil!

| Holiday explică (pentru lpavel):

"Ma baietas cand D-zeu a creat iadul pentru ingerii razvratiti (satana) pe atunci omul si nici pamantul NU erau create..."

Eu am inteles ce sustii tu, doar ca in povestea aia de mai sus se sustine altceva. Si atunci, inteleg ca tu personal consideri acea poveste un bullshit. Corect? Povestea aia se bate cap in cap cu a ta. Deci, cel putin una din ele e proasta. Si tu consideri ca ce zice ala acolo e gresit. ce mai e de explicat?

| lpavel a răspuns (pentru Holiday):

NU e gresita povestea ta ci se intampla mult mai tarziu, deci NU se bat cap in cap...

| Holiday explică (pentru lpavel):

Deci intai l-a inchis si apoi i-a dat drumul, sau cum?

| lpavel a răspuns (pentru Holiday):

Habar nu ai ce vorbesti! L-a pedepsit ca iadul sa fie casa lui! Ca si pe noi oamenii ne-a pedepsit sa traim pe pamant...D-zeu NU pedepseste ca oamenii big grin Si binenteles acum vei veni cu o alta intrebare tampita big grin

| Holiday explică (pentru lpavel):

Razi si tu de tampeniile pe care le spui... Asta cu "casa lui" e chiar funny.
In fine, ce era de demonstrat, s-a demonstrat.

| milan9 a răspuns:

Iadul este locul celor ce au refuzat lumina, binele, frumusetea morala, si care au ales in schimb calea nerecunostintei, cale intoarcerii spatelui si a indepartarii de sursa vietii si a lbertatii noastre: Dumnezeu.

Sfântul Isaac Sirul afirma de asemenea ca "este greșit sa gândim ca păcătoşii din iad sunt lipsiți se dragostea lui Dumnezeu." Dumnezeu da dragostea tuturor insa puterea dragostei actioneaza in doua feluri: acealasi "foc", iubirea lui Dumnezeu, ce arde in inimile credinciosilor, se preschimba in experienta celor care o resping, in focul iadului.

Iadul in aceasta perspectiva este inteles ca prezenta a lui Dumnezeu experiata de o persoana care, prin libera alegere, respinge dragostea Sa. Este torturat de dragostea lui Dumnezeu, tortura de a fi in prezenta eterna a lui Dumnezeu fara a fi in comuniune cu El.

E vorba mai mult de neputinta sufletelor de a-si indrepta dorinta spre comuniunea cu Dumnezeu ca bun spiritual, ramanand intr-un continuu regret ca nu se mai pot bucura de placerile materiale sau ale orgoliului cu care s-au obisnuit in mod exclusiv. In acest sens, Sfantul Ioan Damaschinul afirma: "Spunem ca chinul acela nu e nimic altceva decat focul poftei nesatisfacute", altfel spus cand spune ca focul iadului consta in poftele care nu-si gasesc materia pentru a se satisface.

| Holiday explică (pentru milan9):

Astfel de povesti prin care de fapt nu spui nimic, nu raspund la niste intrebari simple si sunt menite doar sa prosteasca credulii.

Esti foarte constient ca poezia ta de mai sus nu are nici o legatura cu intrebarea, doar incearca sa abata discutia de la subiect si sa zapaceasca fraierii de cap.

| BogdantheDreamer a răspuns:

Ai ceva interesant aici. Clipul dureaza 5 minute. Te rog sa tragi niste concluzii din perspectiva ta. Tot respectu!

http://www.220.ro/......xkRDP5aZP/

| crytical a răspuns (pentru BogdantheDreamer):

Iti poti da seama ca nu e adevarat, din faza cu banii, cu oamenii chinuiti in anumite moduri pentru ca au furat bani? Pe bune? Ce treaba are Dumnezeu cu banii?

| Holiday explică (pentru BogdantheDreamer):

Voi nu sunteti zdraveni la cap cu desenele astea animate, tu nu vezi niste trupuri pe acolo, oase, sange, organe, etc, niste oameni asa cum ii vezi pe pamant, chiar nu intelegi ca nu pot fi acele corpuri acolo, ca dupa moarte esti mancat de microorganisme, viermi, transformat in cenusa etc, dupa caz, in functie de modul in care mori sau de locul esti pus dupa ce mori.
Sunt cimitirele pline de oase, s-au efectuat deshumari la diverse perioade de timp, corpurile sunt acolo in diferite stadii de putrefactie, etc. Deci de unde apar corpurile alea din desenul ala animat?
Trebuie sa ignori in totalitate evidentele ca sa ajungi sa pui botul la astfel de povesti...

In plus, desenul animat, nu raspunde in nici un fel intrebarilor, e total pe langa.

| godless1859 a răspuns:

Iadul este o inventie a crestinilor care inca spera ca cei rai o sa fie pedepsiti vesnic iar ce buni o sa fie fericitit vesnic.AA si inca ceva acesti crestini mai asteapta inca venirea unui zeu parca "Isus".