| Jardelin a întrebat:

"Preotii sa fie impuscati, arsi pe rug, schingiuiti, torturati! Moarte preotilor!"

Cititi comentariile aferente imaginii.

https://www.facebook.com/......332714386/

Precedenta intrebare pe care am postat-o pe acest forum este o dovada concreta a urii, violentei si crimelor pe care le pot genera convingerile atee.

Aceleasi semne ale urii si de instigare la moarte pentru niste oameni nevinovati a caror singura vina este ca au o credinta, se vad si in comentariile multor atei români, activi pe forumuri si retele de socializare.

Intrebarile mele sunt, nimeni nu ia atitudine? Nu exista atei rationali care sa spuna "stop oameni buni, fara instigare la omor"? De ce nu exista atei rationali care sa-si dea seama de pericol si sa se delimiteze de specimenele violente? De ce sunt tolerati in mijlocul lor?

De ce nu exista din partea ateilor respect si toleranta pentru convingerile intime ale celui de alaturi?

De ce administratorii acestui forum tolereaza violenta verbala si agresivitatea isterica a unor atei care posteaza aici?

36 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Intrebi ateii de ce administratorii acelui forum tolereaza atitudinea respectiva,sau cum?

Dupa definitia ta,ateul e acel om ce cunaoste toate forumurile de pe Facebook?

"Precedenta intrebare pe care am postat-o pe acest forum este o dovada concreta a urii, violentei si crimelor pe care le pot genera convingerile atee. "

Asa cum exista dovezi de acest gen ca ORICE convingere,inclusiv pacifismul,generea un asemeena comportament.

Dupa logica asta si crestinismul genereaza ura, si violenta,pentru ca exista crestini care urasc si sunt violenti.

De fapt,dupa cum am spus, dupa logica asta ORICE convingere, absolut ORICE convingere, genereaza ura si violenta.

Concluzia e numai una: Rationamentul tau e fals.

Motivele sunt evidente.
Faptul ca un individ, adept al unei idei, se manifesta violent in numele ei, nu e o dovada ca ideea in sine genereaza violenta, ci doar ca el e violent.

Spre exemplu pleci de la ideea.convingerea: "Iubeste pe toata lumea."

Si un adept al acestei idei, ucide oameni,ca asa o intelege el.

Asta ce inseaman,ca afirmatia "Iubeste pe toata lumea" instiga la violenta,doar pentru ca un individ a interpretat-o asa?

Dupa logica ta,da,asta inseamna. Deci logica ta cam lipseste aici.

"a caror singura vina este ca au o credinta"
O credinta, si faptul ca si-o manifest construind temple scumpe. Ca pana la urma asta e problema, ca fac temple cu bani multi, nu ca ar crede ei ce cred.
Omiti aspectul cel mai importat.
"Un criminal care a ajuns la inchisoare si tot ce a facut e ca a scuipat pe jos"... A, si ca a ucis un om (Da asta e nesemnificativ, e "scris cu litere merunte")

Cam asa e logica ta aici.

"Nu exista atei rationali care sa spuna "stop oameni buni, fara instigare la omor"?"

Probabil pentru ca ateii rationali nu stau pe un forum de atei irationali.
Stii cum se spune : Cine se aseamana se aduna.

"De ce nu exista din partea ateilor respect si toleranta pentru convingerile intime ale celui de alaturi? "
Intimitate cam expansiva.
Nici vecinul nu tolereaza genul asta de "intimitate", deci nu doar ateii.

| Inferno a răspuns:

Sigur,ca e usor acum sa imi ignori raspunsul si sa repeti intrebarea asta iar, si iar, si iar, ignorand problemele pe care le-am clarificat.

De fapt asta e si motivul pentru care majoritatea ateilor de aici sunt atat de "rautacioasi". E frustrant sa repeti la infinit un raspuns fara ca cineva sa il citeasca.

| Jardelin explică (pentru Inferno):

Hai ca de data asta ti-am citit raspunsul.

"Faptul ca un individ, adept al unei idei, se manifesta violent in numele ei, nu e o dovada ca ideea in sine genereaza violenta, ci doar ca el e violent."

De retinut. Am sa-ti reamintesc ce ai spus.

"Ca pana la urma asta e problema, ca fac temple cu bani multi, nu ca ar crede ei ce cred."

Si care e problema ca fac temple? Fac din banii tai? Tu cat ai donat la biserica in ultimii 10 ani? Se fac din banii altora nu din ai tai. Iar scolile se darama din cauza astora care fac temple? Nu. Scolile se darama iar spitalele nu se fac din cauza celor care au datoria sa le intretina si sa le construiasca si nu o fac.

| Inferno a răspuns (pentru Jardelin):

Nu are nici-un sens sa te inhami la caruta pe care nu o poti duce, asa ca daca esti depasit de complexitatea raspunsurilor la o intrebare,mai bine nu mai pui intrebarea.
Este cel mai inteligent asa.

"Si care e problema ca fac temple? Fac din banii tai? "
Nu e vorba de banii mei,insa Biblia spune sa ne iubim aproapele ca pe noi insine, asa ca fie ca sunt banii mei fie ca sunt banii aproapelui pentru mine e acelasi lucru.

De fapt nu e vorba de bani,de faptul ca se darama scoli,spitale,sau ca nu se mai construiesc suficiente scoli si spitale, e o chestie principiala: De ce?
De ce sa faci temple scumpe? De ce sa nu faci temple ieftine,sau nici scumpe nici ieftine?
De ce? O intrebare,asta e problema, aceasta intrebare. Care e motivul?

Sigur, daca poti, si ai bani destui pentru toate, e normal sa faci totul cat mai frumos. Insa cand sunt atatea lucruri care nu merg prost, de ce sa folosesti banii in ceva inutil cand poti sa ii donezi catre ceva uitl?

| RAY a răspuns:

Dar cand popi nu inmormenteaza mortul pentru ca nu a primit destui banii ce spui? hai eu unu m-am saturat sa vad in fiecare zi cate o biserica noua construita si spitale, scolii daramate este jalnic ca o tara din secolu 21 sa permita asa ceva, tu ti cu popi normal ca ei au vile, masini, prostesc omul sarac, poate cade ceva si tie nu, ca doar nu pierzi timpul degeaba te platesc bine astia de la b.o.r nu? legat de acele comentari nu vad nimic urat in ele, cele mai dezvoltate tarii din lume au inceput prin stiinta modernizarea lor nu prin popi

| Jardelin explică (pentru RAY):

happy Ray ma faci sa rad! Iti spun cu toata sinceritatea ca nu ma plateste nimeni. Pur si simplu aici pe acest forum, din prea mult bun simt, religiosii sunt foarte rezervati in a va da voua ateilor replici la mesajele voastre pline de minciuni, jigniri si agresivitati. Asa ca va mai infrunt eu din cand in cand, si sper sa nu te superi pentru asta.

Regret ca, citez, "nu vad nimic urat" in comentariile pline de ura si intoleranta ale ateilor de pe Facebook. Sper ca in viata o astfel "iubire" sa te atinga si pe tine, sa o simti pe propria ta piele!

| RAY a răspuns (pentru Jardelin):

Da simt iubirea crestinilor mereu, doar traiesc printre voi nu

| Mădă0611 a răspuns:

Vai, popii e oameni nevinovati si atei e lăi si are treaba cu ei si e naspeţi. Cred ca orice om intreg la cap se apara sau ataca ceva ce il ameninta in vreun fel, nu conteaza ca e popa, politist, doctor, cersetor, tigan, român, jardelin, s.a.m.d.
http://i.imgur.com/bGQxWWC.jpg

| Jardelin explică (pentru Mădă0611):

"Cred ca orice om intreg la cap se apara sau ataca ceva ce il ameninta"

Asa e, numai ca agresorii sunt ateii. Nu s-a plans nimeni de 2000 de ani de popi pana ati aparut voi.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Jardelin):

rolling on the floor si laughing) si rolling on the floor
Asta inseamna ca pana s-au gandit unii sa "inventeze" politistii, era bine ca lumea sa fure, omoare, alea alea, si daca nu iti placea ca esti furat, erai lipsit de toleranta?

| Jardelin explică (pentru Mădă0611):

Mă lasi? Nu am chef de glume la ora asta...

| Mădă0611 a răspuns (pentru Jardelin):

Nup. devil

| Jardelin explică (pentru Mădă0611):

Esti rea!

| Jardelin explică (pentru Mădă0611):

Adevarat a grait Parintele Arsenie! Multumesc pentru imagine.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Jardelin):

Daca erai crestin, stiai deja; eu sunt atee si stiam devil, apoi zici/ziceti ca are cineva treaba cu tine/voi. oh go on

| Jardelin explică (pentru Mădă0611):

Stiam. Si duc o lupta sa nu uit. Metanoia.

Nu esti atee. Ti se pare. Ratiunea iti spune sa il negi pe Dumnezeu dar in adancul inimii tale impietrite exista o sete si o dorinta de Dumnezeu arzatoare. Ai vrea ca Dumnezeu sa vina El la tine pentru ca in sfarsit sa crezi. Numai ca credinta nu si-o da omul. I-o da Dumnezeu si trebuie sa i-o cerem asa cum i-au cerut-o apostolii cand s-au ingrozit afland pana unde trebuie sa mergem cu iubirea fata de om (Luca 17:3-5). "Doamne, da-ne mai multa credinta!"

Dar cum sa cerem cuiva nevazut sa ne dea credinta, cand credinta este un lucru personal, interior, pe care (avem impresia ca) il controlam? Cred sau nu cred! E vointa mea. De a crede sau nu in ceva. De ce sa-i cer lui Dumnezeu sa-mi dea credinta de a crede in El? Nu e absurd? Nu, nu e absurd. E firesc. Trebuie doar sa deschizi gura si sa spui "Doamne, da-mi credinta!"

| Mădă0611 a răspuns (pentru Jardelin):

"adancul inimii impietrite" laughing) inima mea e foarte dezimpietrita de cand nu mai cred in basme pentru ca nebasmele ma ajuta sa inteleg motivele altora de a face lucruri rele. Tu daca te nasteai in Arabia Saudita erai musulman, dar asa te-ai nascut in Romania si esti crestin, hopa, Yhwh/Iisus e adevarul cel mai adevarat. oh go on

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Daca lumea s-ar duce la biserica din convingere si nu in discoteci n-ar fi nevoie decat de un spital pe judet; eu de exemplu am 3 copii si nu-i duc imediat la doctor daca tuseste un pic pentru a-l face dependent de medicamente; unii se duc de drag la doctor si stau cu orele la coada, la barfa, numai sa uite ca sunt singuri, dar daca le spui sa ajute pe cineva cu ceva ( doar o fapta mica ) parca le dai cu ceva in cap; lumea are de obicei probleme cu altii, dar ea nu are niciuna etc.

| Alcyon a răspuns:

Fanatismul din pacate, poate imbraca multe forme. Iar ateii, contrar anumitor opinii, nu reprezinta o exceptie.

| Jardelin explică (pentru Alcyon):

"Iar ateii, contrar anumitor opinii, nu reprezinta o exceptie."

Asa e, numai ca ei nu vor sa recunoasca asta nici in ruptul capului! Fanatism si violenta extrema gasesti si la ei din plin.

Mai mult de atat, cand ateul se apuca de facut crime o face in stil mare, nu ca fanaticul musulman care se arunca in aer si omoara 30-40 in jurul lui.

| AlexanderAdrian a răspuns:

"Fanatism si violenta extrema gasesti si la ei din plin.

Mai mult de atat, cand ateul se apuca de facut crime o face in stil mare, nu ca fanaticul musulman care se arunca in aer si omoara 30-40 in jurul lui."

Fanatism (din latină fanaticus) este un termen prin care se caracterizează atașamentul necondiționat al unei persoane sau al unui grup la o idee, doctrină, opinie sau la un scop, animat de un zel orb, fără să se țină seamă de eventualele consecințe pentru sine sau pentru alții.

Principalele trăsături ale fanatismului sunt:

Dependență nelimitată de o idee, ideologie, religie, considerate de individul fanatic drept norme absolute pentru întreaga colectivitate.

Fanatismul se poate manifesta în diverse domenii ale societății - politică, religie - și poate deveni o manifestare de masă. În statele totalitare, fanatizarea maselor prin propagandă bine regizată ("spălarea creierului") servește ca mijloc pentru realizarea scopurilor politice și ideologice. În cazuri extreme, fanaticul își pierde instinctul vital de autoconservare până la sacrificiul propriei existențe, de ex. piloții japonezi "kamikaze", atentatele sinucigașe ale fundamentaliștilor islamici și creștini. Fanatismul este la originea actelor teroriste.

Am incheiat citatul din wikipedia.

Mie mi se pare ca fanatismul se intalneste cu predilectie in cazul religiei si politicii totalitare. N-am auzit de fanatism al democratiei si nici de manifestari importante ale fanatismului ateist.

Ceea ce nu intelegi tu e ca ateii nu au o doctrina sau o ideologie. Ateismul nu e un cult si nu se ghideaza dupa nimic in mod special. Ateismul e pur si simplu lipsa credintei, mai exact un ateu nu crede ca divinitatea exista.

Ura si instigarea la moarte sau ca sa te citez pe tine fanatism extrem si violenta extrema gasesti doar la musulmanii extremisti. Crimele atroce ale fanaticilor crestini au disparut de ceva vreme, nu mai suntem in evul mediu, crestinismul nu mai ucide mii de oameni in numele credintei. E adevarat, comparativ cu evul mediu, islamicii care provoaca atentate sunt mici copii. Pe de alta parte insa, nici un singur om ucis nu e ceva de ignorat.

Orice persoana indiferent de credinta si obiective care spune in orice mediu "moarte preotilor" si instiga de orice fel sufera clar de dereglari mentale. La fel si cei care instiga la violente si moarte contra ateilor sau altor religii, nu exista absolut nici o diferenta.

Exista foarte multi atei rationali, a da exemplu cateva pagini de facebook si cativa useri atei de pe aici care sunt agresivi nu indreptateste pe nimeni sa generalizeze.

Exact in acelasi mod, cei cativa useri fanatici religiosi de pe TPU care nu fac decat sa se isterizeze si sa-i insulte pe atei fara motiv si sincer, chiar si cu motiv, nu inseamna ca toti sau majoritatea credinciosilor sunt asa.

Credinta decenta trebuie in cel mai rau caz tolerata (cuvantul asta inseamna pentru mine ca cel care o tolereaza de fapt n-o suporta ceea ce e gresit) si in cazul ideal acceptata si respectata asa cum lipsa de credinta manifestata decent trebuie si ea respectata.

Orice forma de fanatism, fie el ateistic sau religios etc, trebuie dezavuat si atacat cu calm si celeritate.

| Dorugar a răspuns:

Am urmat linkul dat de tine ca sa vad si eu "crimele" facute de atei impotriva preotilor si a bisericii, si surpriza a fost mare de tot vazand ca este vorba de "crimele" si minunile pe care le fac preotii si nu ateii.
Ti-am fi foarte recunoscatori daca ne-ai mai da si alte asemenea linkuri!

| Dorugar a răspuns:

Cum ar fi sa te referi si la violenta verbala a credinciosilor fata de atei, ca de ex. a ta fata de persoana mea cea din postarea ta din 26. 02. ora 16:20 cand m-ai agresat verbal in cele mai jignitoare moduri asa cum ii sta bine oricarui crestin care il are ca Dumnezeu pe Lucifer, adica pe Dracu. (Imi argumentez aceasta afirmatie cu un filmuletz care arata ca crestinii il slavesc pe Lucifer ca fiind Dumnezeul lor si asta chiar la Vatican
https://www.youtube.com/watch?v=0IgdzyMNfjw
Cat despre atei ei respecta convingerile intime ale religiosilor si chiar le apreciaza pentru ca acestea tin de intimitatea lor, dar cand iesi din intimitate si te afisezi pe un forum public cu niste fantezii prostesti si afirmi ca fantezia este adevar, asta nu mai are nimic de a face cu intimitatea, ci este o agresiune adusa logicii, ratiunii si bunului simt, si acestea nu trebuiesc lasate nesanctionate (eu o fac cu argumente din Biblie ca sa-ti arat cat de gresita esti). pentru ca ele incurajeaza sarlatania cu perdea religioasa, fara sa mai punem la socoteala faptul ca face parte din programul ortodox de prostire si belire a maselor intru bunastarea nesimtita a unor putori parazite care nu produc nimic util societatii.
Asa ca decat sa te legi de atei, mai bine vezi-ti de barna din ochii tai si daca vrei intimitate, ti-o respectam, dar cand esti pe un forum public nu se mai cheama intimitate si nu ne acuza ca nu-ti respectam "intimitatea PUBLICA" pentru ca ce este public nu poate fi intim! Si daca nu ma crezi incearca sa iesi in public cu ceva foarte intim, de ex cu actul sexual, si vei vedea cum ti se va aprecia de catre absolut toti oamenii "intimitatea ta publica"

| Jardelin explică (pentru Dorugar):

Ti-o mai spun o data Dorugarule, eu cred ca tu esti un om bolnav de atata ura impotriva crestinilor! Petreci ore in sir zilnic pe calculator, postezi zilnic intrebari "existentiale" penibile la care nu-ti raspunde mai nimeni, iar raspunsurile tale se invart fix in jurul acelorasi idei, Lucifer, etc.

Ma intreb de curiozitate oare tu cu ce te mai ocupi in rest, pentru ca pari a nu avea nici loc de munca si nici scoli prea multe avand in vedere obsesiile bolnavicioase, intoleranta si incultura care te definesc.

| Dorugar a răspuns (pentru Jardelin):

Eu mai degraba cred ca nu te duce capul sa raspunzi argumentat la postarea mea, si din lipsa de argumente ma ataci cu credinta ta a proasta referitoare la persoana mea. Cat despre Lucifer, vezi bine filmuletzul de la Vatican, asta nu este o obsesie pentru mine, pentru ca nu eu cred ca el este Dumnezeu, ci ar trebui sa fie obsesia ta daca ai avea o minte activa si capabile sa rationeze, ar trebui sa te trezesti la realitate si sa incerci sa faci deosebire dintre Dumnezeu si Dracu numit Lucifer, si nu cred ca este bine sa te inchini Diavolului spunandu-i Dumnezeu, pentru ca e vorba de credinta ta, care vedem bine ca este tare gresita.
In rest nu te preocupa de soarta mea pentru ca eu nu am probleme in viata de zi cu zi, te asigur ca eu traiesc in lux aici in occident, fata de cum traiesti tu, si prin urmare nu trebuie sa ma duc la biserica sa cersesc un strop de minune de la Diavol ca sa-mi schimbe viata amarata ca de caine in ceva mai bine, asa cum faceti voi toti credinciosii nepregatiti pentru viata asta si lumea asta, rugandu-va lui Lucifer=Satana sa va dea si voua un strop de noroc si bunastare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai sa incepem cu ateii cei necredinciosi.si apoi mai vedem? ca trebuie sa incepem de undeva?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"De ce administratorii acestui forum tolereaza violenta verbala si agresivitatea isterica a unor atei care posteaza aici?"
Inca nu ti-ai dat seama?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vezi ca iar o dai in penibil din cauza favoritismului si a ignorantei.

"De ce nu exista din partea ateilor respect si toleranta pentru convingerile intime ale celui de alaturi? "... tocmai ca exista. Problema apare atunci cand "cel de alaturi" vrea sa-si impuna credinta cu forta.

Am scris un raspuns mai lung dar l-am sters. Mi-am amintit ca tu esti prea orbit de ignoranta si favoritism mai ales ca ti se spun exact aceleasi lucruri in tentativele tale penibile de a arata ca ateismul "ie naspa". Pacat insa ca nu-ti iasa.

"urii, violentei si crimelor pe care le pot genera convingerile atee"... facepalm. N-are rost sa mai repet de ce aceasta afirmatie e idioata deoarece oricum o sa ignori ce ti se zice.

| Jardelin explică (pentru anonim_4396):

Da, exact, aproape ca si acest mesaj al tau nu am putut sa-l citesc integral. Obosisem. Am retinut ca noi astia religiosi va bagam pe gat... religia! Sigur nu te inseli? Vezi ca evanghelizari si prozelitism fac protestantii. Ei ar putea sa-ti bage pe gat. Noi ortodocsii suntem mai cuminti.

| Mariani_Roberto_1993 a răspuns:

Va cadea foc din cerwinking

| YesViRginia a răspuns:

Stai asa taticule? Sa-l uram pe acel frank pentru ca a ridicat manastiri? Isi castiga si el painea.Pe ala care vine cu Mc donalt si face cancere si diabet la copii de ce nu mai urlati in sus si in jos? Nu va place la biserica, la yoga cu voi baietasilor.Frecati-o si simti ti va liberi sa vi-o trageti unu altuia ca asa e la moda.Pa

| Jardelin explică (pentru YesViRginia):

Amin! laughing

| YesViRginia a răspuns (pentru Jardelin):

YE
s amin ViRginia

| Hazzard a răspuns:

Singurul lucru ce te deranjeaza pe tine este faptul ca niste utilizatori de pe facebook au folosit un limbaj agresiv cu privire la infiintarea lacaselor de cult? Nu stiu daca vezi ce se intampla in jurul tau, dar ar trebui sa iti deschizi ochii si o sa realizezi ca intr-o tara moderna si civilizata nu este normal sa ai ~18000 de biserici si doar ~400 de spitale. Dau ca exemplu municipiul in care locuiesc si iti spun cat se poate de serios ca avem 11 biserici si 1 spital (care de altfel nu are aparatura moderna si utilitatiile necesare tratarii bolnaviilor.). Cat despre vorbele vulgare la adresa "slujitoriilor Domnului", ar trebui sa te interesezi de situatia in care sunt majoritatea si de banii pe care ii fac de pe urma oameniilor de rand. Nu spun ca violenta e solutia, dar dupa atatia ani consider ca e cazul ca populatia tarii sa se trezeasca la realitate. Termin prin a iti atrage atentia ca aceste post-uri anti-ateism (in care generalizezi faptul ca toti ateii sunt agresivi, violenti, sau au instigari la moarte) nu isi au rostul deoarece cum ti-am mai scris si in postarea precedenta esti foare subiectiv si vezi doar versiunea ta.