| Holiday a întrebat:

Presupunem ca pe o insula unde erupe un vulcan sunt 9 barbati de varste apropiate (asta pentru simplificarea situatiei, ca daca erau de varste diferite, sau si femei, copii se complicau lucrurile). Tu esti cu barca la tarm, poti lua in barca maxim 3 persoane pentru a le salva.
Din cei 9, trei sunt crestini, trei musulmani si trei atei (la fel cifrele exacte si care se potrivesc exact cu capacitatea barcii le-am pus pentru simplificarea problemei, dar logica ramane aceeasi pentru orice variante)

Intrebarea e: Pe cine salvezi, si de ce?

21 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

1.)As putea sa iau cate unul din fiecare specie, cum a facut Noe. Cred ca cei trei crestini ar fi de acord cu varianta asta, ca doar e logica dumnezeiasca.

2.) As putea sa iau doi din aceeasi specie, iar unul dintr-o specie diferita, insa nu vad motivul unei asemenea gandiri.

3.) Sau as putea sa salvez integral doar una din cele trei specii. Iar daca as fi obligat sa merg pe varianta asta as alege ateii, deoarece stiu sigur ca ei nu sunt limitati de credinte fantastice. Nu stiu care e mai inteligent, iar cei trei atei ar putea fi niste idioti iremediabili, insa stiu sigur ca am mai multe sanse sa nimeresc niste oameni cu mai putine limitari daca aleg ateii.

Deci am de ales intre 1, 2 si 3, dintre care 2 nu are sens pentru mine asa ca ramane 1 si 3.

Si probabil aleg varianta 1.

| Holiday explică:

So, asa cum am zis, intrebarea are un raspuns simplu si logic.
Salvam ateii. Ho, nu sariti ca-s eu ateu si de aia...
Credinciosii spun asa: spiridusul nostru, pe care il pupam in dos zi de zi, ne apara de diverse chestii. Ok, deci credinciosii au la cine sa apeleze in situatia asta. Sau doar gura e de ei cand spun ca ii apara spiridusul?!?
Deci, logic, ii salvam pe cei pe care nu are cine ii salva, adica pe atei.

P.S.: In plus, dupa ce iti risti pielea si ii salvezi, ii auzi dupa aia ca cica spiridusul i-a salvat...pai nu-ti vine sa-i duci inapoi sa-i mai salveze o data?!? laughing

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iti lasi barca putin mai departe de mal si ii pui sa dea intrecere. Primii 3 la barca sunt castigatori.

"de ce"... for the glory of Satan of course.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu. Pot spune acum ceva si cand sunt in acea situatie sa fac altceva.
Dar iti voi da un raspuns. Decat sa aleg doar 3 mai bine raman acolo cu ei. Toti au acelasi drept, indiferent de religie. Pot scapa de lava daca plec, dar nimeni nu ma va asigura ca barca nu se poate scufunda sau ca se va produce o furtuna, noi murind intr-un final.
Sa zicem ca ar fi posibil si as avea timp sa fac mai multe drumuri. I-as duce pe toti mai departe de insula sau as construi o pluta din ce gasesc.

| BogdantheDreamer a răspuns:

Dupa cum stim Dumnezeu doreste indreptarea omului nu moartea lui, as alege sa iua pe cei necredinciosi, pentru a avea timp sa se intoarca la Hristos si sa isi castige mantuirea.

Dar daca Holiday prietene din cei 9, tu fiind cu barca, 3 iti sunt rude apropiate..mama,tata,frate...tot criminal te numesti pentru ceilalti 6? Ce scuze ai?

| Holiday explică (pentru BogdantheDreamer):

"Dar daca Holiday prietene din cei 9, tu fiind cu barca, 3 iti sunt rude apropiate..mama,tata,frate...tot criminal te numesti pentru ceilalti 6? Ce scuze ai?"

Vorbesti si tu ca sa n-adormi, pe principiul asta al tau, de ce nu dai fuga sa-ti salvezi "fratii" crestini de prin tarile musulmane? De ce stai si doat marai pe aici despre ce trebuie sa faca sau sa simta altii? de deastia care dau doar din gura suntem satui.
Daca e cum zici, tu ce scuze ai?

| SuNaM a răspuns:

La intrebari la misto raspunsuri la misto asa ca as putea sa mai iau doar musulmanii pentru ca intre timp, astia probabil au omorat pe ceilalti pentru ai manca.Deci daca ateei si crestinii sunt gone, atunci raman musulmanii si pentru ca musulmanii au facut asa ceva nu iau pe nimeni si plec.happy

| Holiday explică (pentru SuNaM):

Faptul ca nu o intelegi, sau nu ai capacitatea de a judeca logic o astfel de situatie nu inseamna ca intrebarea e "la misto".

| SuNaM a răspuns (pentru Holiday):

La cum e formulata, e la misto.Crede-ma.winking.Si inteleg intrebarea.Dar daca vrei sa iti raspuns,, normal'' la o intrebare la misto pusa pentru a discredita crestinii, iti raspund:As lua 2 atei si 2 crestini si cu restul doi as incerca sa fac o barca si sa plec si cu ei.

| anonima0101 a răspuns:

Pe nimeni, plec singura.*muhaha*.
Sau..salvez un crestin, un musulman si un ateu ..asta ca sa nu par rasista sau ceva de genu'.

| aabaaab3278 a răspuns:

Stai asa, tu salvezi pe cineva in functie de orientarea religioasa?

| Holiday explică (pentru aabaaab3278):

Nu, altele sunt criteriile mele, si o sa le si spun aici, dar eram curios ce ai face tu, de exemplu.
Deci, tu pe cine ai alege?

| Chimied a răspuns:

Le dau lor barca.

| Holiday explică (pentru Chimied):

Mai scuteste-ne cu marinimia ta, genul asta de raspuns il dau cei care de fapt cei care in general nu au barca...

| Holiday explică (pentru Chimied):

Si presupunand ca ar fi adevarat ce spui, de ce le-ai da-o lor, si mai exact cui?

| Chimied a răspuns (pentru Holiday):

Omule, marinimie sau nu, tu ne-ai cerut pareri asa ca iata pareri. Daca spuneam ca salvez crestinii, spuneai ca`s un pui de rasist si ca urasc ateii. Daca salvam veverita nu stiu ce interpretare faceai. Daca nu raspundeam probabil spuneai ca`s un crestin de carton fara opinii.

| Holiday explică (pentru Chimied):

Ok, ti-ai exprimat parerea, acum argumenteaz-o.

| Oxymorone a răspuns:

Pe evreu laughing

| Anonim0078965 a răspuns:

Probabil voi lua ateii.Nu spun ca e alegerea corecta, dar am nevoie de niste persoane care atunci cand sa zicem ar interveni complicatii, m.ar ajuta, nu s.ar ruga.Si ca sa nu ziceti ca sunt rau, as anunta apoi un serviciu de urgente ca acei oameni au nevoie de ajutor.

| DanM1990 a răspuns:

Salvam vulcanul laughing