Întrebare recomandată | marYmaraYa a întrebat:

Putem avea incredere in Biblie?

Răspuns Câştigător
| fllu07 a răspuns:

Numai in Biblie trebuie sa avem incredere. de ce?
Este cuvantul scris, nepoluat, si nediluat al lui Dumnezeu pentru noi oamenii. Si daca Iehova este autorul, de ce sa nu avem incredere? ne-ar vrea el raul? din contra, ne-ar merge excelent daca ne incredem in biblie, si o consultam cand luam decizii, fie mari fie mici. Isaia 48:17, 18 si Psalmul 1:1-3.

| angus35 a răspuns (pentru fllu07):

Tu crezi ca exista rai si iad?

| fllu07 a răspuns (pentru angus35):

Nu exista. Ieremia 7:31. Faptele Ap. 2:34.

| DarkAndDreary a răspuns (pentru fllu07):

De unde stii ca e cuvantul lui Dumnezeu?

| fllu07 a răspuns (pentru DarkAndDreary):

In primul rand se afirma in nenunarate locuri in biblie. dar dovada cea mai graitoare, este modul in care se implinesc profetiile, modul exact. iar faptul ca in secolul 1, nu exista interenet, oamenii nu fumau, iar biblia cotine sfaturi utile in aceste privinte este o dovada ca Iehova, autorul Bibliei ne vrea binele si vrea sa stim si noi ce se va intampla in viitor.

| Dandanache a răspuns (pentru fllu07):

"iar faptul ca in secolul 1, nu exista interenet, oamenii nu fumau, iar biblia cotine sfaturi utile in aceste privinte"

Care sunt versetele?

| fllu07 a răspuns (pentru Dandanache):

Daca ti le dau. le citesti?

| Dandanache a răspuns (pentru fllu07):

Bineinteles. Le si analizam.

| DarkAndDreary a răspuns (pentru fllu07):

Aha. Deci biblia e cuvantul lui Dumnezeu pentru ca asa scrie in biblie.

| fllu07 a răspuns (pentru DarkAndDreary):

Am fost sigur ca de partea aceasta de raspuns te iei.
dar de ce nu comentezi tot raspunsul? de ce te plafonezi in primele cuvinte? ti-am zis: nu asta ii cea mai mare dovada.

| DarkAndDreary a răspuns (pentru fllu07):

Okay. Spui ca se indeplinesc profetiile. Poti sa-mi spui care?

| fllu07 a răspuns (pentru DarkAndDreary):

Rautatea oamenilor. 2Timotei 3:1-5
faptul ca ultima putere mondiala va fi anglo-america. sunt 2 si sunt suficiente.
oricum vei zice ca oamenii o fost rai dintodeauna. dar intreaba pe bunicata sau pe cineva in varsta. cum erau acum 40-50 de ani, oamenii. si intreab-o despre cum ii vede azi.

| Dandanache a răspuns (pentru fllu07):

Rautatea oamenilor e ab initio si in perpetuum.

"faptul ca ultima putere mondiala va fi anglo-america"

Din nou, te rog sa ne dai versetele. Pentru ca altfel putem sustine ca in Biblie scrie orice.

| fllu07 a răspuns (pentru Dandanache):

Sincer raspunsul la chestia asta, este pentru cei care il apreciaza. nu vreau sa ma muncesc sa iti explic si apoi sa ironizezi munca si raspunsul. nu merita. dar fi convins ca ce spune biblia se implini. si daca nu crezi. excelent. inseamna ca iti slujeste de marturie. te salut.

| Dandanache a răspuns (pentru fllu07):

Stiu ca intre noi exista probleme de comunicare. Ca aproape la fiecare raspuns pe care ti-l dau, iti transmit si acum un reminder: apreciez utlizatorii crestini de pe site care sunt capabili de raspunsuri inteligente. Nu iti cer unul acum, si nici explcatii, ci doar sa ne spui versetele de care pomeneai. Si altii le asteapta. Asta daca vrei cu adevarat sa iti duci la capat misiunea religioasa.

| fllu07 a răspuns (pentru Dandanache):

Eu cred ca apreciezi utilizatorii crestini care raspund ceea ce vrei tu. ziceai de cateva zile de sviri, ca este un M.I. care recunoaste ca martorii au prezis sf lumii in 1914, si s-au inselat. de unde stii tu ca ii martor? adica si eu imi fac un alt cont si habar n-ai de identitatea mea. sau si eu pot sa am aceiasi parere cu un grup de oameni, si ma poti baga in randurile lor. estti penibil. cine vrea versetele respective sa ma contacteze in privat
si am incheiat discutia.

| Dandanache a răspuns (pentru fllu07):

Sviri mi-a spus ca e martor, la fel cum ai spus si tu. Nu pot sa verific niciuna din afirmatii, nu stiu daca vreunul din voi sau chiar amandoi sunteti impostori. Prefer sa cred ca amandoi sunteti sinceri. Singurele lucruri care mi-au devenit clare, in ce te priveste, e ca esti un individ mai putin inteligent si mai mult incapatanat. Si, mai nou, descopar ca umbli cu fofarlici biblice, uite citatul, nu e citatul. Daca eu sunt penibil, ca pretind un dialog rational si documentat, pentru un om ca tine, care fuge de asa ceva ca dracul de tamaie, vocabularul limbii romane trebuie sa inventeze un nou cuvant.

| Inferno a răspuns (pentru fllu07):

Adevarata intrebare este cum putem avea incredere in faptul ca Biblia este cuvantul lui Dumnezeu? Ca daca Biblia este cuvantul Lui Dumnezeu, dupa cum afirmi, atunci evident ca putem avea incredere in ea, nici nu se pune problema asta, e o concluzie pe care si un copil de cinci ani cu retard mintal o moate deduce, deci practic tu raspunzi la intrebari inexistente.

Dar raspunde-mi la adevarata intrebare: De unde stim ca Biblia este cuvantul lui Dumnezeu?

| fllu07 a răspuns (pentru Inferno):

Cine a reusit sa prezica viitorul in cel mai exact mod pana acum? si nu ma refer ca partial a nimerit unele rezultate, gen alegeri, sau cum va fi vremea, sau ce investitii sa fac la bursa si sa aiba dreptate. (pentru ca astea poti studia piata, sau alte aspecte care te ajuta si poti estima rezultatul) ma refer la aspecte clare: va veni X si va face asa. si asta sa o spuna cu mult timp inainte, si sa se implineasca in detaliu. apoi va fi asa, va fi asa, asta se va intampla. si sa fie exact asa cum a prezis. cine a mai facut profetii cu sute sau mii de ani inainte? si cand le-a venit vremea sa se implineaasca? asta ii cel mai puternic argument ca Biblia este cuvantul lui Dumnezeu.

| Inferno a răspuns (pentru fllu07):

SI Nostradamus era tot atat de bun ca profetii Biblici.

| fllu07 a răspuns (pentru Inferno):

Ia uimeste-ma cu profetiile lui. sa vad ce s-a implinit.

| Alphawolf a răspuns (pentru fllu07):

"Cine a reusit sa prezica viitorul in cel mai exact mod pana acum?" Nimeni. Tu te referi la profetiile indicate de Biblie!? In cazul asta ai si ceva dovezi? Aduci ca dovada tot Biblia!? Nu merge, ea nu e dovada, scriitorii ei puteau sa inventeze.

| Inferno a răspuns (pentru fllu07):

Pai Nostradamus a prezis atentatul din 11 septembrie 2001, prabusirea turnurilro gemene.

| Inferno a răspuns (pentru fllu07):

In plus exista marturii ca el a scris si dupa ce a murit. Daca de duceai la mormantul lui l-ai fi auzit cum scrie din groapa.

| danut a răspuns (pentru Inferno):

Si acum se mai "aude" masina de scris.

| fllu07 a răspuns (pentru Inferno):

Hai sa o facem asa: da-mi 5 profetii facute de nostradamus, implinite la exact. si eu iti dau 5 facute de Iehova Dumnezeu, implinite.

| Inferno a răspuns (pentru fllu07):

"Teroarea lui Hitler asupra Europei

Predictia: Din adancurile Europei de Vest, un copil se va naste din oameni saraci. El va seduce o mare de trupe cu glasul sau, iar faima sa va creste pana la taramul din Est. Bestii feroce infometate vor traversa raurile, iar mare parte a campului de lupta va fi impotriva lui Hister.

Marele incendiu de la Londra

Predictia: Sangele celor drepti nu va salva Londra, care va fi arsa de focul din anul '66. Batrana doamna va cadea de pe locul sau inalt si multi din aceeasi secta vor fi ucisi.

Ce s-a intamplat: Pe 2 septembrie 1666, un foc de mica amploare de la o brutarie din Londra s-a transformat intr-un incendiu urias care a ars trei zile si a distrus orasul. Incendiul a devenit cunoscut sub numele de Marele Incendiu de la Londra.

Napoleon

Predictia: Pau, Nay, Loron, mai mult din foc decat sange, ca sa inoate in glorie, cel puternic va fugi spre confluenta. El va refuza intrarea sa la Piuses, pe cei depravati ii va intemnita.

Ce s-a intamplat: Pau, Nay si Oloron sunt trei orase din Franta. "Mai mult foc decat sange" are menirea de a sublinia provenienta lui Napoleon dintr-o familie modesta. Piuses face referire la Papa Pius al VI-lea sau Pius al VII-lea, dusmani ai lui Napoleon.
Bomba atomica

Predictia: O sageata cereasca isi va intinde aripa mortii: o mare cucerire. O natiune mandra va fi doborata de o piatra aruncata din copac. Zvonuri despre ceva monstruos, omenesc, vor duce la epurare.

Ce s-a intamplat: In august 1945, Statele Unite au lansat doua bombe atomice asupra Japoniei, la Hiroshima si Nagasaki. Multi istorici sustin ca tragedia a marcat sfarsitul celui de-Al Doilea Razboi Mondial.

"O piatra aruncata din copac" ar putea descrie forma ciupercii atomice care a cuprins cerul de deasupra orasului.

Asasinarea lui John F. Kennedy

Predictia: Un fulger va lovi marele om, iar un nevinovat va fi acuzat de fapta sa. Vinovatul va ramane in ceata.

Ce s-a inatmplat: Asasinarea lui John F. Kennedy a venit "de la mare inaltime". Glontul care a patruns in capul lui Kennedy a fost tras de la nivelul acoperisului.

Omul acuzat de crima, Lee Harvey Oswald, nu a trait suficient de mult pentru a fi judecat. A fost ucis, in timp ce se afla in custodia politiei.

Atacul terorist de la 11 septembrie 2011

Predictia: cerul va arde la patruzeci si cinci de grade. Incendiul se apropie de marele oras nou. Prin foc, el va distruge orasul lor. O inima cruda si rece va aduce sange. Nu va exista mila pentru nimeni.

Ce s-a intamplat: In ziua de 11 septembrie 2001, piratii aerului au deturnat avioane care s-au prabusit in cele Turnuri gemene de la World Trade Center din New York.

Oamenii de stiinta interpreteaza "patruzeci si cinci de grade" fie facand o trimitere la latitudinea de 45 de grade a orasului New York, fie luand in calcul cladirea care s-a prabusit creand un unghi de 45 de grade cu solul. "

| digital7shady a răspuns (pentru fllu07):

"Biblia" a fost facuta de romani, din manuscrise de peste tot legate de crestinism; au ales ce le-a convenit, au ignorat ce nu le convenea. Romanii au facut crestinismul religia oficiala a Imperiului pentru a evita revoltele crestinilor. Cum poti spune ca "este cuvantul scris, etc". Oameni buni, GANDITI! Suntem in secolul 21! Nu imi vine sa cred ca dupa atata timp oamenii inca mai cred in zei.

| fllu07 a răspuns (pentru Alphawolf):

Da, am dovezi. profetii din biblie, care s-au implinit, care se implinesc, si asta imi ad certitudinea si convingerea 100% ca si cele neimplinite urmeaza sa se implineasca. ma faci sa rad laughinglaughinglaughing :"scriitorii ei puteau sa inventeze"
ciudate inventii. chiar le-au "nimerit"
argumentul asta care il ridici tu pentru a nu crede in bibblie, este de curtea scolii. mai cauta si revin-o.

| fllu07 a răspuns (pentru Inferno):

Ai uitat sa mentionez sursa informatiilor ca sa pot sa le verific.

| fllu07 a răspuns (pentru Inferno):

Ai uitat sa mentionezi* sursa informatiilor ca sa pot sa le verific.

| fllu07 a răspuns (pentru Inferno):

Profetie: ascensiunea rapida a greciei si a lui Alexandru cel mare.
În secolul al VI-lea î.e.n., profetul Daniel a avut o viziune care prezicea înfrângerea rapidă a Medo-Persiei de către Grecia. De asemenea, ea prezicea că, îndată ce regele victorios al Greciei avea ‘să devină puternic’, domnia sa urma să se sfârşească. Cine avea să-l înlocuiască? Daniel a scris: „Din naţiunea lui se vor ridica patru regate, dar nu cu puterea lui" (Daniel 8:5–8, 20–22).
CE SPUN ISTORICII:
: După mai bine de 200 de ani de la consemnarea acestei profeţii, Alexandru cel Mare a devenit regele Greciei. Pe parcursul a zece ani, Alexandru a înfrânt Imperiul Medo-Persan şi a extins Imperiul Grec până la fluviul Indus (aflat pe teritoriul de astăzi al Pakistanului). Dar el a murit pe neaşteptate la vârsta de 32 de ani. Apoi, după o bătălie ce a avut loc în apropierea oraşului Ipsos (Asia Mică), imperiul său s-a destrămat. Cei patru generali care au câştigat bătălia au împărţit în cele din urmă Imperiul Grec între ei. Totuşi, niciunul n-a ajuns să aibă puterea pe care o avusese Alexandru.
http://ro.wikipedia.org/......u_cel_Mare

PROFETIE: „Fiindcă [voi, israeliţii] n-aţi ascultat de cuvintele mele [ale lui Dumnezeu], iată că. . . trimit după Nebucadreţar, regele Babilonului,. . . şi îi voi aduce [pe babilonieni] împotriva acestei ţări şi împotriva locuitorilor ei . . . Toată ţara aceasta va ajunge un loc devastat şi o pricină de uimire, şi aceste naţiuni vor trebui să-i slujească regelui Babilonului şaptezeci de ani" (Ieremia 25:8–11).
Împlinire: După un asediu îndelungat, Ierusalimul a fost prădat de Nebucadneţar în 607 î.e.n. Regele babilonian a cucerit apoi şi alte oraşe din Iuda, inclusiv Lachisul şi Azeca (Ieremia 34:6, 7). A dus majoritatea supravieţuitorilor în Babilon, unde au fost ţinuţi captivi 70 de ani.
Ce dezvăluie istoria:
● Biblia îl identifică pe Nebucadneţar ca rege al Babilonului în perioada distrugerii Ierusalimului. Dovezile arheologice vin în sprijinul relatării biblice, confirmând astfel existenţa acestui monarh. O camee de onix expusă la un muzeu din Florenţa (Italia) poartă inscripţia: „Făurită la porunca lui Nebucadneţar, regele Babilonului, chiar în timpul vieţii sale, în onoarea lui Merodac, domnul său". Nebucadneţar a domnit din 624 până în 582 î.e.n.

Profetie: „Mi-am dat spatele celor ce loveau" (Isaia 50:6).
Împlinire: În 33 e.n., duşmanii evrei ai lui Isus l-au adus în faţa guvernatorului roman Ponţiu Pilat ca să fie judecat. Dându-şi seama că Isus era nevinovat, guvernatorul a încercat să-l elibereze. Dar, pentru că evreii cereau cu insistenţă moartea lui Isus, Pilat „a cedat şi a dat o sentinţă care să le împlinească cererea", predându-l pe Isus pentru a fi ţintuit pe stâlp (Luca 23:13–24). Mai întâi însă, „Pilat l-a luat pe Isus şi l-a biciuit", sau l-a flagelat cu cruzime (Ioan 19:1). Aşa cum prezisese Isaia, Isus nu a opus rezistenţă, ci ‘şi-a dat spatele celor ce loveau’.
Ce dezvăluie istoria:
● Istoria confirmă că romanii obişnuiau să-şi biciuiască victimele înainte de a le executa. Potrivit unei lucrări de referinţă, „flagelarea se făcea cu un bici confecţionat din mai multe fâşii de piele, pe care erau prinse bucăţi de plumb sau metale ascuţite. Victima era. . . lovită pe spatele gol. . . până când pielea era sfâşiată. Unii chiar mureau în timpul flagelării". Isus însă a supravieţuit acestui chin.

Profetie: In Ezechiel 26:4 se spune ca anticul oras Tir va fi ras de pe fata pamantului si aruncat in mare.
Implinire: Să vedem ce au făcut trupele lui Alexandru în timpul asediului asupra Tirului în 332 î.e.n. Au distrus ruinele oraşului continental, iar molozul l-au aruncat în mare pentru a construi un dig spre oraşul insular. Strategia a avut succes şi Tirul a fost cucerit. „Profeţiile împotriva Tirului s-au împlinit, până în cele mai mici detalii", a afirmat un arheolog din secolul al XIX-lea, care a cercetat situl.

profetie: Profeţiile lui Isaia sunt remarcabile deoarece au fost consemnate cu circa 200 de ani înainte ca evenimentele prezise să aibă loc — probabil cu 150 de ani înainte de naşterea lui Cirus! Gândiţi-vă la următoarele detalii profetice:
▪ Un bărbat pe nume Cirus avea să cucerească Babilonul şi să-i elibereze pe evrei (Isaia 44:28; 45:1).
▪ Fluviul Eufrat avea să fie secat, lăsând astfel cale liberă armatei lui Cirus (Isaia 44:27).
▪ Porţile oraşului aveau să fie lăsate deschise (Isaia 45:1).
▪ Soldaţii babilonieni aveau ‘să înceteze să mai lupte’ (Ieremia 51:30; Isaia 13:1, 7).
O ELIBERARE MIRACULOASĂ
În 607 î.e.n., armatele babiloniene distruseseră Ierusalimul şi îi duseseră pe majoritatea supravieţuitorilor în exil. Cât aveau să stea evreii în captivitate? Dumnezeu a spus: „Când se vor împlini cei şaptezeci de ani,. . . voi trage la răspundere pentru nelegiuirea lor pe regele Babilonului şi naţiunea aceea. . . şi voi face din ea o întindere pustie pe timp indefinit" (Ieremia 25:12).
Aşa cum s-a menţionat, Cirus a cucerit Babilonul în 539 î.e.n. La scurt timp după aceea, el i-a eliberat pe evrei, care au început să se întoarcă în patria lor în 537 î.e.n., după exact 70 de ani de la deportare (Ezra 1:1–4). Cât despre Babilon, acesta a ajuns în cele din urmă „o întindere pustie", confirmând o dată în plus exactitatea profeţiilor biblice.

| fllu07 a răspuns (pentru Inferno):

De exemplu ce, certitudine am eu, ca "profetia" referitoare la: "un fulger va lovi marele om..." nu se refera la altcineva? de exemplu la arhiducele ferdinand, la sarajevo in 1914. sau la abraham lincoln?

| fllu07 a răspuns (pentru digital7shady):

Nu, biblia nu a fost facuta de romani. altfel cum explici Istoria poporului israel, care a trait cu 1500 de ani ininte de roma. sau cum explici ceea ce se spune in primele versete ale bibliei despre modul in care exista tot ceea ce vedem? de unde sa fii avut roamnii aceste informatii?
eu cred ca este o dovada de intelepciune sa dai crezare celor consemnate in biblie, nu in "sfanta traditie" si ai sa intelegi cat de uitla ne este biblia in era internetului, a stresului desi a fost terminta scrierea ei cu 2000 de ani in urma, cand nici nu se puteau explica acesti termeni.

| digital7shady a răspuns (pentru fllu07):

Nu am spus ca a fost facuta pentru romani(din Roma antica). Am spus ca aceasta a fost compusa de romani, la "Primul sinod ecumenic" parca. Ei au luat ce au vrut si au pus totul intr-o singura carte. Romanii controlau mai tot, normal ca stiau de manuscrisele crestine si toate cele. Iisus nu era prea diferit de un politician din zilele noastre.

| fllu07 a răspuns (pentru digital7shady):

Cu o mica corectura. Isus a inviat morti si a vindecat multimi de bolnavi, si la fel, a hranit multimi de oameni.
dar politicienii de azi sunt incapabili. nu pot decat sa fie necinstiti, si sa promita. cat despre a-si respecta cuvantul... la sfantu' asteapta.

| digital7shady a răspuns (pentru fllu07):

Esti dovada perfecta de roman: ti s-a spus ceva si orice altceva, care nu este in concordanta cu ce ti s-a spus, este cu siguranta gresit. Crezi in ceva fara pic de ratiune, doar pentru ca asa ai auzit. Presupun ca stii ca Pamantul se invarte in jurul Soarelui, nu?

| Alphawolf a răspuns (pentru fllu07):

Si care sunt acele profetii?

| fllu07 a răspuns (pentru digital7shady):

Stai linistit/a am verificat personal daca este adevarat ceea ce mi s-a spus. nu sunt genul de crestin din parohia vre-unui popa care imi spune: fiule, crede si nu cerceta. nunu. credinta trebuie sa fie vie, sa se bazeze pe fapte concrete, verificate, adevarate. si sa fie o credinta exacta, adica sa stiu sa imi apar punctul de vedere logic, nu sa ma ascund dupa argumnetul: apoi astea sunt taine, numai Dumnezeu le intelege. etc. apoi aceasta credinta sa dea rod in viata mea, sa ma impulsioneze la fapte bune.

| fllu07 a răspuns (pentru Alphawolf):

Am postat mai sus 5 profetii raspuns la ceea ce mi-a scris inferno: 5 profetii ale lui nostradamus.

79 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Absolut!

NOname
| NOname a răspuns:

Eu nu pot (chestia aia din cap, numită "creier", nu mă lasă).

Răspuns utilizator avertizat
| Încrucişătorul a răspuns:

F. mulţi n-au citit-o, de unde încredere?

| Nu a răspuns:

E curios cu baiatul asta fllu07 ne zice "Pai. ba. biblia e cuvantul lui Dumnezeu. De ce? Pai pentru ca asa scrie ba!"
Ai dat o explicatie demna de un om spalat pe creier de parca te-ai fi bagat cu capul direct in Whirlpool, daca maine scriu si eu o carte in care iti zic sa te arunci de pe bloc si pun acolo: "P.S: Asta-i cuvantul lui Dumnezeu", te arunci de pe bloc?
Altminteri, te rog explica-mi diferenta dintre scrisul negru pe alb al bibliei si scrisul negru pe alb al "cartii" mele.
A folosit Dumnezeu ceva cerneala magica sau ce?

Inainte sa treci in modulul de aparare / atac; da-mi voie sa-ti zic atat:
a) Sunt si mesaje bune in Biblie; doar ca de-a lungul timpului a fost modificata pentru a justifica actiune multor oameni (vezi Inchizitia, cum s-au adaugat peste noapte motive pentru a ucide / tortura "In numele Domnului"). De aceea n-as putea sa CRED in ea, pot sa o citesc, sa fac diferenta dintre mesajele bune si balivernele adaugate de oameni, dar NU o voi CREDE orbeste.

b) Daca ai de gand sa dai alte raspunsuri seci cu interpretabilitate care se largeste mai departe de orizont, atunci scuteste-te de la efortu de a mai scrie, ori argumentezi ferm, ori mai bine ne lasi.

| fllu07 a răspuns (pentru Nu):

Daca ai fi fost fair play, si te interesa cu adevarat sa comentezi raspunsul meu inlocuindu-l cu unul logic si elevat, lua-i in considerare tot raspunsul. te interesa tot ce am scris. dar daca vrei sa iei doar informatia asta: ca biblia este cuvantul lui Dumnezeu, pentru ca scrie in ea, ia-o. pentru un om sincer este suficient ce spune Iehova Dumnezeu, deoarece el nu minte, niciodata (tit 1:2) prin urmare nu trebuie sa-i dea omului garantii. dar totusi, o face. ne asigura ca Biblia este cuvantul sau, si daca ascultam de principiile consemante in ea ne va merge numai bine. Psalmul 1:1-3.
p.s: daca tot te crezi asa inteligent si mare agnostic, ia dovedeste fraza asta:
"a) Sunt si mesaje bune in Biblie; doar ca de-a lungul timpului a fost modificata pentru a justifica actiune multor oameni (vezi Inchizitia, cum s-au adaugat peste noapte motive pentru a ucide / tortura "In numele Domnului")"

evident cu versete modificate din biblie. arata cum a fost acele versete inainte, si cum au fost modificate pentru a scuza inchizitia. asta fiind o dovada ca si alte pasaje au suferit aceiasi schimbare, prin urmare nu putem avea incredere in Biblie. hai, spor la treaba.

| milan9 a răspuns:

Biblia, Scriptura Noului Testament, este născută în interiorul Bisericii aşa cum s-a păstrat ea neschimbată până astăzi.

Dacă cineva nu recunoaşte existenţa Bisericii (confirmata insistent de Hristos în tot Noul Testament ca fiind una singura) atunci nu are absolut nici un motiv să respecte Scriptura – apărută în Biserică, explicată şi apărată prin Sf.Predanie (scrierile, mărturiile primilor creştini şi episcopi ai Bisericii), aparata de ereziile apărute de-a lungul celor două milenii creştine.

| Holiday a răspuns:

Poti avea la fel de multa incredere cat in orice carte religioasa. Adica 0(zero).
La fel ca si celelalte e plina de fabulatii, de evenimente si fapte inventate si are ca singur scop manipularea oamenilor.

| marYmaraYa explică (pentru Holiday):

Putem avea incredere deplina in Biblie din cel putin 3 motive:Armonia uimitoare, Exactitatea istorica, Profetii demne de incredere.Biblia a prezis distrugerea anticului oras Babilon cu aproximativ 200 de ani inainte ca aceasta sa aiba loc(Isaia 13:17-22).Ea a dezvaluit nu numai cum avea sa fie cucerit Babilonul, ci si numele celui care avea sa-l cucereasca!(Isaia 45:1-3) Nueste firesc sa ne asteptam la acest lucru din partea Cuvantului lui Dumnezeu?(2 Petru 1:21)

| Holiday a răspuns (pentru marYmaraYa):

Nici una din atributele date de tine Bibliei nu sunt sustinute de nimic, mai mult decat atat, Biblia asa cum o stii tu are modificari facute de-a lungul timpului, fie au fost scoase bucati, fie au fost adaugate altele.

| Dandanache a răspuns (pentru marYmaraYa):

Dom'le, eu sunt crestin, dar partea cu profetia Babilonului nu reusesc sa o inghit. O bag cu forta, o mestec, ma chinui sa o dau pe gat, dar nu intra. Zi-mi si mie cum stim ca binecunoscuta carte a lui Isaia a fost scrisa de acelasi autor, in intregime cu 2 secole inainte de cucerirea Babilonului? Cum stim ca nu au fost adaugari ulterioare? Am o problema de logica. Biblia per ansamblu nu face profetii punctuale, ci simbolice. Cartile Vechiului Testament si Apocalipsa emit prognoze sibilinice, ambigue, fara indicatii clare, lasand pe seama exegezei biblice explicatia acestora. Si totusi, in ciuda ARMONIEI UIMITOARE, un profet face exact altceva, dand indicatii precise, aproape criminalistice. Cum explicam asta?

| Inferno a răspuns (pentru marYmaraYa):

Ce e aceia "armonie uimitoare"? Folosesti concepte echivoce.

Cum poate fi "exactitatea istorica" o calitate a Bibliei cand mai mult de jumatate din ea contine evenimente anistorice?

De ce sunt profetiile Biblice demne de incredere?
Subscriu la ce spun Dandanaua: "Zi-mi si mie cum stim ca binecunoscuta carte a lui Isaia a fost scrisa de acelasi autor, in intregime cu 2 secole inainte de cucerirea Babilonului? Cum stim ca nu au fost adaugari ulterioare? "
Deci cum putem stii aceste lucruri?

| sublime89 a răspuns:

Vad ca tu esti deja convinsa ca putem avea, asa ca nu vad de ce mai intrebi asta. Te indoiesti cumva? Ai avea si motive.

| Holiday a răspuns (pentru sublime89):

Probabil a vrut sa intrebe: "De ce majoritatea nu au incredere in Biblie?"

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Incredere ca ce?

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

E un mod de viata...

| MskDesign a răspuns:

Am zis sa nu mai intru la aceasta categorie, dar ups... m-am trezit iar pe aici.
Biblia a fost creata pentru a subjuga oamenii.Biblia,Coranul sau alte carti din aceasta "specialitate" cred ca vor ramane doar niste carti cu o anumita poveste.In rest succes la dezbaterilaughing

| HueyFreeman a răspuns:

Nu.

Emotion, yet peace.
Ignorance, yet knowledge.
Passion, yet serenity.
Chaos, yet harmony.
Death, yet the Force.

| KhludCiprian a răspuns:

Incredere ca ce?

Ca o sa fie interpretata in 10 feluri?

Ca exista minim cateva Biblii ce au in comun 66 de carti, dar in rest mai exista in aceste carti lucruri modificate?

Sa ma incred in Biblie ca zice de judecarea avorturilor fara sa fie nici un verset in ea?

Sa ma incred ca e fara greseala cu sute de contradictii?

Sa ma incred ca e carte stiintifica cand spune ca soare s-a oprit pe cer sau iepurele e rumegator? Sa ma incred in creatie cand 99.9% cel putin din biologi accepta evolutia? Sau ca in aceleasi procente geologii nu accepta potopul sau lingvistii nu accepta Turnul Babel? Sau ca nici un istoric nu prea stie un artefact istoric al lui Moise!

Sa ma incred ca zice o istorie exacta a lui Isus cand zice 2 povesti ale nasterii sale cu doua date ce se contrazic? Sau ca Isus cand zice ca daca orice te rogi se va intampla si cel putin zeul lui Isus nu da mancare la copii din Africa? Sa ma incred in faptul ca exista doar o crestinatate azi asa cum zice Isus cand in fapt sunt cateva zeci de mii de ramuri?

Sa ma incred in mesajul apocaliptic al lui Isus in care toti ce scriau credeau ca are sa fie iminent, si totusi dupa 1900 de ani suntem la fel?

Nu stiu, zi-mi despre ce incredere te referi? Ca eu unul nu stiu!

| KhludCiprian a răspuns:

Cum fflu07 a ignorat diferite caractere si apoi tot el pretinde sa i se raspunda, va trebui sa pun raspunsul separat.

"Este cuvantul scris, nepoluat, si nediluat al lui Dumnezeu pentru noi oamenii. "
Sursa? Daca n-a fost poluat de ce este ras-repetat pe TPU (si in cartile exegetice) ca ultimele versete din Marcu respectiv femeia prinsa in adulter in Ev. dupa Ioan au fost adaugate?

"Si daca Iehova este autorul, de ce sa nu avem incredere? ne-ar vrea el raul?"
Daca Iehova e autorul, si el accepta raul in lume (te rog sa cauti despre suferinta in Africa, India sau Brazilia. Daca mai si citim Biblia, Iehova chiar a dorit raul oamenilor!

La final, cum poti sa consulti Biblia? Doua miliarde de crestini au consultat-o si au o babilonie de opinii. Catolic, penticostal, ortodox rasaritean, oriental, unitarian? TOTI zic ca ei inteleg cum trebuie Biblia, si in mod evident, aproape nici unul nu o face!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A fost scrisa pentru cei care simt ca este adevarata.
Pentru ceilalti exista alte carti, unele chiar ilustrate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am renuntat sa mai citesc povesti si de prietenii imaginari m-am lasat de mult. Viata e ca sa o traiesti nu sa stai si sa citesti, aberatii si povesti.winking

| Lαrisα a răspuns:

Da.

| Vektor a răspuns:

Este greu cu ortodocsii, este greu si cu catolicii, dar e imposibil cu sectantii...
oricat ai incerca sa aduci argumente destul de plauzibile, ei mereu vor avea aceeasi placa... rosu pe alb si tot degeaba.

dar comic este faptul ca daca pui o intrebare pertinenta, ce ii face sa se gandeasca. din start iti tranteste cu biblia in cap sau o ignora, neavand curajul sa raspunda(gandeasca).

din biblie sau oricare alta carte sfanta inveti urmatoarele 2 lucruri:
1. sa nu fi un marlan;
2. sa nu repeti greselile pe care le-au facut oamenii din trecut.

cel mai comic/trist lucru este faptul ca tot acesti credinciosi sunt cei mai violenti (fizic si/sau verbal)

| danut a răspuns (pentru Vektor):

"din biblie sau oricare alta carte sfanta inveti urmatoarele 2 lucruri:
1. sa nu fi un marlan;
2. sa nu repeti greselile pe care le-au facut oamenii din trecut."

Doar atat ai invatat din Biblie? Stai rau la capitolul educatie daca doar atat ai reusit sa "aduni" din o carte scrisa in 1500 de ani. P.S. Stiai ca cele mai intelepte cugetari din lume sunt in Biblie? Ai auzit de autorul lor pe care nici comunistii nu l-au ignorat sau subestimat? Daca ai sti cate carti de cuvinte intelepte au fost scrise de COMUNISTII ATEI pe vremea lui Ceausescu avand drept sursa Biblia ai ramanea uimit dar se vede ca mai ai de studiat. Succes.

| Vektor a răspuns (pentru danut):

Ia explica tu la agnosticul din mine ce poate sa te mai invete biblia!

| xFluing a răspuns:

Te rog permite-mi sa iti raspund la intrebare cu o alta intrebare: Ne putem increde in cartile Harry Potter?

| angus35 a răspuns:

Daca Biblia este interpretata corect si este tradusa corect putem sa o credem pe cuvant.

| godge a răspuns:

NU.Biblia nu e decat alta carte de basme pentru retarzi.

| PopAnaMihaela a răspuns:

De ce nu am outea avea?

| arthu a răspuns:

Numai dumnezeu asta putea face in prima zi lumina si in a 4-a soarele laughing))

| danut a răspuns (pentru arthu):

Deci daca lipseste soarele, pa cu lumina pe pamant? Tu ai auzit de lumina crepusculara?

| CoolBoy13 a răspuns:

Da putem

| Ojica_Marius_1998 a răspuns:

Ce fel de intrebare e asta. Chiar exista Dumnezeu sa ai incredere in Biblia ortodoxa.Cea catolica in loc sa scrie Iisus care inseamna mesia. Ei scriu cu un simgur i

| poseydon94 a răspuns:

Nu

| Molnar_Robin_1982 a răspuns:

Nu. Biblia nu este o carte scrisă de un singur om, ci o colecție de povești și pilde filozofice din Epoca Bronzului.

Practic, Biblia este o adunătură de texte care au fost puse într-o ordine ce pare să aibă sens, dar nu este cuvântul lui dumnezeu, ci o serie de opinii și fabulații din Antichitate.

Biserica încearcă să ne vândă ideea că Biblia este o carte scrisă de la un cap la altul de o mână de oameni ce erau în contact cu divinitatea, iar asta este fals.

De ce crezi că sunt atâtea evanghelii după X și Y? Sunt niște texte care le-au fost atribuite lui X și Y, majoritatea nici nu sunt semnate, nu s-au găsit în aceeași peșteră și, în general, traducerea lor s-a făcut cu omogenizarea ideilor, în niciun caz textul original nu este la fel de coerent precum versiunea îmbunătățită care circulă acum, cu atât mai mult cu cât diverse fragmente ale aceleiași evanghelii sunt scrise în limbi diferite, de popoare ce se cam omorau între ele.

Biblia este doar o culegere de texte care a înregistrat mitologia Epocii Bronzului, să nu ne lăsăm înșelați.

| fllu07 a răspuns (pentru Molnar_Robin_1982):

Ciudat mai robin faptul ca aceasta "adunatura de texte...din antichitate" a fost scrisa intr-o perioada de 1.600 de ani. scriitorii ei au avut meserii dintre cele mai diverse: de la agricultor, pescar, medic, pana la incasator de impozite, si rege. de asemenea unii dintre ei au trait la sute bune de ani distanta unul de celalalt, si totusi ce au scris unii cu ce au scris altii se imbina perfect. dar cel mai ciudat este ca aceasta carte a reusit sa existe pana in prezent in ciuda eforturilor bisericii catolice de a o acunde, a o distruge. dar cireasa de pe tort este faptul ca desi atat de veche, (primele consemanri in ea, dateaza de 3.500 de ani, iar ultimele aprox 1980 de ani) are sfaturi extrem de utile pentru secolul 21. pentru era tehnologiei, ainformatiei, pentru era divorturilor. oare cum este posibil?

| Alexandru_Arba_1994 a răspuns:

Putem avea incredere intr-o persoana care stim sigur ca a mintit mai mult de o data? nu prea. Acelasi lucru cu biblia