| Silviuloan a întrebat:

Putem sa il scriem pe Parintele Arsenie Boca in pomelnic? din moment ce nu e canonizat?

4 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Eu zic că Da, de ce nu? Cu preotii se incepe un pomelnic, cu cei adormiti. Doar Sfintii NU se mai trec in pomelnic, asa am inteles din vorbele unui preot de la Biserică. Stii, era pomenirea mortilor din postul Pastelui, cand sâmbata de sambata era pomenirea lor la biserica ortodoxă. La sfarsitul slujbei, unul dintre preoti, aflat in fata altarului a facut o observatie constructivă, enoriasilor. A rugat oamenii sa nu-i mai treacă in pomelnice pe Sfinți, din moment ce sunt SFINTI. Deci, daca nu e inca canonizat...ma gandesc ca nu-i păcat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Baai frate tu pui intrebari ca sa te afli in treaba? da poti sa il pui la pomelnic. dar prima data puneti rudele cele mai apropiate apoi cele mai indepartate si apoi ai grija de parintele care e pe cale sa fie canonizat. nu ar trebui sa il pui pe el la pomelnic, ci tu sa ii ceri sa iti ierte pacatele.

| vitbsk a răspuns:

Am înţeles de la un preot că atât timp cât nu e canonizat, nu avem voie să-i scriem acatiste sau să rostim acatiste despre lucrarea lui.
Dar, nu ştiu care ar fi problema să-l treci pe pomelnic.
Dacă ai o rudă răposată nu o treci pe pomelnic pentru că nu e canonizată?

| AlbaAura a răspuns:

Binenteles.Il treci ca pr.Arsenie la cei adormiti.