| ErrorFound a întrebat:

Puteti sa-mi explicati si mie cateva chestii, crestinilor?

1. De ce in Geneza Dumnezeu foloseste clar o formula de adresare? Parca era singur cand a creat lumea.

2.Adam si Eva au fost primii oameni(conform Bibliei) si ei au avut 2 fi:pe Cain si pe Abel(parca asa i chema). Cain l-a ucis pe Abel si a plecat in lume cu sotia sa. Aici e problema. Care sotie daca numai Adam, Eva, Cain si Abel existau?

Va rog scuzati faptul ca nu am pus numarul versetelor dar nu le mai stiu. Totusi, cei ce au citit biblia stiu la ce ma refer.

40 răspunsuri:
| milan9 a răspuns:

Prezenţa Fiului lui Dumnezeu la Crearea lumii, alături de Tatăl şi de Duhul Sfânt, este expimată în mod direct în Sfânta Scriptură:

Facere 1, 1: „La început a făcut Dumnezeu cerul şi pământul." In textul ebraic original, Dumnezeu este numit printr-un substantiv la plural, Elohim (intenţia de a exprima pluralul este foarte clară, evreii nu aveau pluralul ca formă de politeţe, în acelaşi timp gramatica foarte scrupuloasă a scrierii ebraice exclude orice greşeală sau omitere), dar verbul este întotdeauna la singular, Dumnezeu este unul singur!

Coloseni 1, 16. Pentru că ÎNTRU El (Dumnezeu Fiul - Hristos) AU FOST FĂCUTE TOATE, cele din ceruri şi cele de pe pământ, cele văzute, şi cele nevăzute, fie tronuri, fie domnii, fie începătorii, fie stăpânii. Toate s-au făcut prin El şi pentru El.
Coloseni 1, 17. EL ESTE MAI ÎNAINTE DECÂT TOATE ŞI TOATE PRIN El AŞEZATE.

Ioan 1, 3: „Toate prin El (Dumnezeu Fiul - Hristos) s-au făcut; şi FĂRĂ
EL NIMIC NU S-A FĂCUT DIN CE S-A FĂCUT."
Ioan 1, 4: „Întru El era viaţă şi viaţa era lumina oamenilor."

Evrei 1, 1. După ce Dumnezeu odinioară, în multe rânduri şi în multe chipuri, a vorbit părinţilor noştri prin prooroci,
Evrei 1, 2. În zilele acestea mai de pe urmă ne-a grăit nouă prin Fiul, pe Care L-a pus moştenitor a toate şi PRIN CARE A FĂCUT ŞI VEACURILE;

MESIA, Hristos – Fiul lui Dumnezeu este DIN VEŞNICIE. Niciunul dintre ERETICI să nu Îl confunde pe Dumnezeu cu creatura, PE CARE El a CREAT-O!

Miheia 5, 1: „Şi tu, Betleeme Efrata, deşi eşti mic între miile lui Iuda, din tine va ieşi Stăpânitor peste Israel, iar OBÂRŞIA LUI ESTE DINTRU ÎNCEPUT, DIN ZILELE VEŞNICIEI."

Profetul Isaia Îl numeste pe Mesia (pe Mântuitorul Hristos),, Dumnezeu-Tare, Domn al pacii, PĂRINTE AL VEACULUI ce va sa vina’’

| milan9 a răspuns:

"Întâiul născut" este altceva decât "creatura", dar SECTANŢII "NE-CREŞTINI" nu vor dori niciodată să vadă asta. "Creatura" este cea care A FOST FĂCUTĂ CHIAR DE FIUL LUI DUMNEZEU!

"Întâiul născut" este prezentarea limbaj simbolic a faptului că Fiul este născut din Tatăl "ma înainte te toţi vecii". Se referă la "naşterea" din veşnicie (dar nu în termenii embriogenezei umane!) tot la fel cum Duhul Sfânt purcede sau PROVINE continuu din veşnicie din Tatăl!

"Întâiul născut" subliniază în limbaj metaforic (limbaj stilistic în care Biblia este extrem de condensată) apropierea maximă, unică prin natura ei, între Tatăl şi Fiul (singurul numit distinct şi nominal Fiu în toată Scriptura!).

Numitorul comun, punctul comun între cele trei ipostasuri ale Treimii îl reprezintă FIREA sau NATURA DIVINĂ (diferită de firea sau natura umană!) unică şi comună celor trei ipostasuri personale.

| milan9 a răspuns:

În toată Biblia expresia "întâiul născut" se referă la un fiu din aceeaşi "familie", de aceeaşi "natură" cu ceilalţi din respectiva familie: dacă e vorba de fiu al lui Iacov e din "familia" lui Iacov, daca e "fiu" dintr-un regn animal atunci e de ACEEAŞI NATURĂ CU SPECIA RESPECTIVĂ şi nu om sau altceva, dacă e numit fiu al lui Faraon inseamnă ca este fiu ŞI NU CREATURĂ "mesterita" de faraon!

Şi pe acelaşi raţionament, dacă Hristos este în Sfânta Scriptură singurul numit în sens propriu şi distinct FIU AL LUI DUMNEZEU, înseamnă că e de ACEEAŞI NATURĂ CU TATĂL "FIULUI"!

Dar bine spune Scriptura despre unii rătăciţi: "aveți ochi dar nu vedeți, urechi dar nu auziți".

| milan9 a răspuns:

PRIMUL MOMENT ÎN ISTORIA OMENIRII când învăţătura biblică despre cele TREI IPOSTASURI (Tatăl, Fiul şi Duhul Sfânt) a fost pusa la indoiala a fost de abia în secolul IV, nu cum susţine o sectantă necreştină de p-aici...

În 325, la "Sinodul ecumenic de la Niceea" nu s-au adăugat învăţături noi, ci doar s-au confirmat cele care deja existau.

Dacă s-a ajuns să se discute atunci problema, dacă a existat UNANIMITATE într-o chestiune FUNDAMENTALĂ pentru creştinism, acest lucru nu poate să arate decât faptul că învăţătura despre cele trei Ipostasuri confirmate de Biblie (Tatăl, Fiul şi Duhul Sfânt) A FOST CUNOSCUTĂ DE LA ÎNCEPUT, fără să existe nci un dubiu până atunci!

| milan9 a răspuns:

Dacă ne-am imagina situaţia în care creştinătatea nu ar fi avut habar de asta, cum ar fi acceptat 318 episcopi ce erau trecuţi deja prin torturi şi persecuţii, cum ar fi acceptat zic, un adaos cu totul nou care le-ar fi schimbat credinţa? Dar nu s-a întâmplat acest lucru! Treimea de Persoane era cunoscută în Creştinătate de vreo 300 de ani deja!

O DOVADĂ în plus: chiar din acest motiv s-a întrunit sinodul, pentru că Arie a "ieşit din rând" cu erezia lui, adică a contrazis tocmai un adevăr despre TREIME: divinitatea Fiului – a doua Persoană din Treime!

Treimea nu a fost descoperită la Niceea! Nu s-a făcut atunci marea descoperire de a se putea număra până la trei cele trei Persoane care fuseseră deja enumerate de Biblie în variate situaţii!

| sublime89 a răspuns:

Cain was the first *** rolling on the floor Alta explicatie nu exista big grin

| Lizzu a răspuns:

Contradictiile bibliei happy n-ai ce-i face...

| Maxim96 a răspuns:

1.Foloseste adresarea "sa facem" pentru ca Dumnezeu e triunic:Tatal, Fiul si Duhul Sfant.
2.Adam si Eva au mai avut copii in afara de Cain si Abel.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intrucat ai primit trei raspunsuri foarte edificatoare, care nu mi-a starnit nici macar un rictus spre ranjet nicidecum spre zambet, va trebui sa te multumesti cu atat.pentru mai mult va trebui sa citesti si sa devii intelept.dar in duh.nu in teligenta ca cei de pe aici.succes.si poti sa razi.dar fa-o sincer si din suuflet, nu manzeste ca ei.sant falsi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Madalina oke? in vechiul tastament se pomeneste descendenta pe linie paterna. femeile erau nesemnificative in numaratoarea lor, fiindca rolul lor era important dar nu ca al barbatilor.asa era atunci, de parca acum s-a fi schimbat ceva.doar putin pe ici pe colo, deci femei erau.biblia spune doar de cei doi /cain si abel.caci cobflictul a fost intre ei.dar mai erau si altii.si mai ales altele.

| Mikhtarian a răspuns:

Intrucat ai primit trei raspunsuri foarte edificatoare, care nu mi-a starnit nici macar un rictus spre ranjet nicidecum spre zambet, va trebui sa te multumesti cu atat.pentru mai mult va trebui sa citesti si sa devii intelept.dar in duh.nu in teligenta ca prostii de pe aici.succes.si poti sa razi.dar fa-o sincer si din suuflet, nu manzeste ca ei.sant falsi.

IDEM, pa.

| ErrorFound explică (pentru Mikhtarian):

Nu i-am raspuns lui baubalica fiindca am considerat ca modul in care scrie ii reflecta personalitatea. La astfel de persoane eu nu doresc sa le raspund.
Pe tine te credeam mai inteligent. Auzi la ea...intelept in duh, nu intelept in inteligenta...o exprimare care si la gradinita ar primi bulina neagra.
Daca ei i se pare ca daca crezi in povesti esti mai "invatat" nu e demna de bagat in seama. IDEM pentru tine.

| Mikhtarian a răspuns (pentru ErrorFound):

Nimeni nu e mai invatat,doar ca pe zi ce intru pe aici si vreau sa ofer un raspuns care sa ajute pentru luarea deciziei,vad tot felul de intrebari care nu-si au rostul,ca asta.
Si eu te consideram mai inteligent,puteai sa cauti singur stiai foarte bine, nu sa le dai la amici tai tot felul de motive care sa zmulga un zambet de ipocrezie.
Am spus idem ei / lui pentru ca, cam asa era si ideea mea, fiind scarbit de mesajele anterioare, de "glumitele" postate la intrebarea ta, o seara buna.

| HDeNiSaR a răspuns:

1)nu era singur... era cu Isus

2)Conform Bibliei au avut fi și fiice. Sotie si-a luat pe una din surorile sale.

| Polonic1 a răspuns (pentru HDeNiSaR):

Isus a aparut in peisaj acum 2000 de ani.(Daca prin absurd ar fi existat vreodata).
Lumea nu a fost creata acum 2000 de ani.

| ErrorFound explică (pentru HDeNiSaR):

straight face Si ce spune asta despre primii oameni? straight face

| HDeNiSaR a răspuns (pentru Polonic1):

Isus a trăit în cer ca spirit înainte de a se naşte ca om pe pământ (Ioan 8:23).
El a fost prima creaţie a lui Dumnezeu şi a contribuit la crearea tuturor celorlalte lucruri.

| Polonic1 a răspuns (pentru HDeNiSaR):

Pai isus nu e tot d-zeu?
Daca vrei sa dovedesti ca Isus a existat(prin absurd) inainte de NT atunci va trebui sa dai pasaje din VT.

| HDeNiSaR a răspuns (pentru Polonic1):

" Sfânta" trinitate este învățătura de baza a bisericii... care a apărut in sec IV... inventata de un criminal care acum mai nou e și "sfânt".
Toți se bazează pe textul din Ioan 1:1 ( care are alta interpretare) dar le ignora pe celelalte 100 care demonstrează adevarul...și când ii pui sa explice spun ceva de genu: " Isus este egal cu Dumnezeu, sunt perfect la fel dar totuși exista diferențe" - și uite asa înțelegi mai mult de o'gramada

Ca text din VT este versetul din Mica 5:2 care arată că Isus a fost din timpuri străvechi.
dar ...Isus a spus cu o anumită ocazie: "Eu eram înainte ca Avraam să vină în existenţă" (Ioan 8:58).

| Polonic1 a răspuns (pentru HDeNiSaR):

Pasajele din NT nu sunt dovezi ca Isus (daca a existat prin absurd) ar fi fost inainte de NT.

Mica 5:2 nu mentioneaza numele lui isus.

Nu crezi ca "sfanta treime" a aparut cam tarziu dupa aparitia lui isus?

| BlackSulphur a răspuns (pentru HDeNiSaR):

"1)nu era singur... era cu Isus"

Teoretic, logic si urmand linia povestii din Biblie, pe atunci nu exista isus. El in sine este o intrupare a supranaturalului, el aparand abia in acel moment. Putem zice ca este ceva impropriu, o denumire. Deci, pe atunci nu avea cu cine vorbi dumnezeu, deoarece nu exista in sine un isus.

| HDeNiSaR a răspuns (pentru Polonic1):

Păi "sfanta treime" este o doctrina pe care se bazează toată biserica.
-nu menţioneaza numele lui Isus dar face referire la el.
Isus nu este Dumnezeu.
Isus a fost singurul creat în mod direct de însuşi Dumnezeu şi de aceea el este numit "Fiul său unic-născut" (Ioan 3:16).
"Cuvântul" era cu Dumnezeu "la început", când au fost create "cerurile şi pământul". El este cel căruia Dumnezeu i-a zis: "Să facem om după chipul Nostru" (Ioan 1:1; Geneza 1:1, 26). Fiul întâi născut al lui Dumnezeu a fost alături de Tatăl său şi a lucrat împreună cu el. În Proverbele 8:22–31, el spune despre sine: "Eu eram maestrul Lui [al Creatorului], la lucru lângă El, şi în toate zilele eram desfătarea Lui, jucând neîncetat înaintea Lui".

| Dan10079 a răspuns (pentru HDeNiSaR):

Iisus Hristos nu este o creatie El a fost nascut din Tatal ceresc.

| relian a răspuns (pentru HDeNiSaR):

Bla bla bla.Sa facem om dupa chipul nostru care chip draguta? Sacuze ca intervin.Isus era cumva femeie si dzeu era barbat sau cum? Cind faci ceva dupa un tipar ar trebuie ca toti sa arate la fel.Si atunci femeia dupa ce tipar a fost facuta? Inteleg ca esti religioasa dar nu o da in balarii.Dzeu vorbea cu restul ca mai erau si altii pe linga el nu isus.Isus nici na existat vreodata nici cum.Este o inventia a oamenilor de mai tirziu.Si daca era cum spui alaturi si muncea de dzeu cum se face ca uneori se spune a facut dzeu deci la singular, alteori la plural.Pai daca erau amindoi ar fi trebuie sa se vorbeasca tot timpul la plural.Se vede ca nu ai prea citit biblia. Daca citeai observai aceste diferente.Deci dzeu mai era cu alti dzei pe linga el doar ca probabil el era seful lor.Pe sfinta treime se bazeaza biserica pentru ca asta si face biserica incearca sa elimine din peisaj VT si sa ramina doar ce le convine si doar NT.Ca de fapt intre cele doua balarii exista contradictii.De fapt exista contradictii si in versete apropiate asa unu dupa altu. Daca citesti geneza veio observa ca de fapt sint 2 geneze acolo nu doar una.Deci cine a scris cele din bibloie n-a fost o singura persoana au fost mai multe, fiecare cu povestea lui si cineva le-a pus gramada fara sa le verifice, fara sa le dea la corectat.Probabil era in criza si na mai avut bani de corectii.In geneza care de fapt sin2 geneze se spune clar.Omul in prima geneza a a fost facut ultimul iar in a doua geneza a fost facut primul.IA sa citesti cu atentie dupa cea dea spatea zi ca incepe urmatoarea geneza.Intersant nu?

| HDeNiSaR a răspuns (pentru Dan10079):

Haida dehh!
Si de ce se arata in Apocalipsa 3:14 că Isus este " începutul creatiei lui Dumnezeu "?

| HDeNiSaR a răspuns (pentru relian):

Sa reflecte personalitatea lor.
Si dacă tu consideri totul bla-bla-bla.Foarte bine! de ce te-ai mai deranjat sa citesti raspunsul meu - ai pierdut secunde din viata valoroase.nu gluma!
si nici nu trebuia sa te chinui sa scrii raspunsul-totul aberatii!
o zi frumoasa!

| Dan10079 a răspuns (pentru HDeNiSaR):

Citeste Crezul!

| milan9 a răspuns (pentru Dan10079):

Ţinând cont de preferinţa Scripturii pentru întregul univers al procedeelor artistice, expresia "începutul creatiei" lui Dumnezeu are valoare simbolică şi trimite de fapt spre "NAŞTERE", naşterea din veşnicie a Fiului lui Dumnezeu din Tatăl. Jocul de cuvinte (preferat cu predilecţie de apostoli) pune în legătură două lucruri în esenţă diferite:

1). Fiul lui Dumnezeu ("NĂSCUT DIN VEŞNICIEt" nu "creat"): "OBÂRŞIA LUI ESTE DINTRU ÎNCEPUT, DIN ZILELE VEŞNICIEI."- Miheia 5, 1
2). Lumea, umanitatea "înfiată" de Dumnezeu din rândul zidirii. Din rândul creaţiei ea este invitată să se ridice la un statut superior, prin "mântuire"!

| milan9 a răspuns (pentru Dan10079):

Dacă nu am fi de accord cu acest "joc de cuvinte" sau cu faptul că aceste asocieri sunt doar simbolice şi nu la modul propriu, ar însemna să negăm calitatea de "Fiu al lui Dumnezeu" a Mântuitorului, singurul numit în mod direct şi distinct "Fiu al lui Dumnezeu"!

Dacă nu am fi de accord cu valoarea PUR SIMBOLICĂ a asocierii dintre "începutul creaţiei" pe de o parte şi "Fiul lui Dumnezeu" pe de altă parte, ar însemna să desfiinţăm mărturia EXISTENŢEI FIULUI din VEŞNICIE!

| milan9 a răspuns (pentru Dan10079):

Dar iată câteva din ATRIBUTELE DIVINE ale Fiului lui Dumnezeu:

Coloseni 1, 16. Pentru că ÎNTRU El (Dumnezeu Fiul - Hristos) AU FOST FĂCUTE TOATE, cele din ceruri şi cele de pe pământ, cele văzute, şi cele nevăzute, fie tronuri, fie domnii, fie începătorii, fie stăpânii. Toate s-au făcut prin El şi pentru El.
Coloseni 1, 17. EL ESTE MAI ÎNAINTE DECÂT TOATE ŞI TOATE PRIN El AŞEZATE.

Ioan 1, 3: „Toate prin El (Dumnezeu Fiul - Hristos) s-au făcut; şi FĂRĂ
EL NIMIC NU S-A FĂCUT DIN CE S-A FĂCUT."
Ioan 1, 4: „Întru El era viaţă şi viaţa era lumina oamenilor."

Evrei 1, 1. După ce Dumnezeu odinioară, în multe rânduri şi în multe chipuri, a vorbit părinţilor noştri prin prooroci,
Evrei 1, 2. În zilele acestea mai de pe urmă ne-a grăit nouă prin Fiul, pe Care L-a pus moştenitor a toate şi PRIN CARE A FĂCUT ŞI VEACURILE;

MESIA, Hristos – Fiul lui Dumnezeu este DIN VEŞNICIE. Niciunul dintre ERETICI să nu Îl confunde pe Dumnezeu cu creatura, PE CARE El a CREAT-O!

Miheia 5, 1: „Şi tu, Betleeme Efrata, deşi eşti mic între miile lui Iuda, din tine va ieşi Stăpânitor peste Israel, iar OBÂRŞIA LUI ESTE DINTRU ÎNCEPUT, DIN ZILELE VEŞNICIEI."

Profetul Isaia Îl numeste pe Mesia (pe Mântuitorul Hristos),, Dumnezeu-Tare, Domn al pacii, PĂRINTE AL VEACULUI ce va sa vina’’

Facere 1, 1: „La început a făcut Dumnezeu cerul şi pământul." In textul ebraic original, Dumnezeu este numit printr-un substantiv la plural, Elohim (intenţia de a exprima pluralul este foarte clară, evreii nu aveau pluralul ca formă de politeţe, în acelaşi timp gramatica foarte scrupuloasă a scrierii ebraice exclude orice greşeală sau omitere), dar verbul este întotdeauna la singular, Dumnezeu este unul singur!

| Dan10079 a răspuns (pentru milan9):

Pai pana la urma esti de acord cu mine ca Iisus Hristos nu a fost creat ci nascut, nu? Eu asta ziceam.

| HDeNiSaR a răspuns (pentru Dan10079):

Pe mine nu ma intereseaza Crezul (Teologie pură)
pe mine ma intereseaza Biblia.

| relian a răspuns (pentru HDeNiSaR):

Scuze dar cite clase ai asa ca idee? Ce iti spune tie fraza aia Dupa chipul si asemanarea noastra? Deci gindeste inainte sa spui prostii.Sint 2 cuvinte diferite-Chip si Asemanare care s-ar traduce dupa Fizic si Caracter cum ai zis tu.Dar chip asta inseamna fizic iar asemanare se refera la personalitate la caracter. Daca spunea doar asemanare da era ca tine ca voi crestinii, insa fraza este clara nu lasa nici o portita de a explica altceva sau inteles mai stiu eu care.Te superi aiurea ca mu ai dreptate.Nu tia cerut nimeni nu crede, dar cind ceva e scris clar fara alte interpretati recunoaste ca nu se intimpla nimic rau.

| HDeNiSaR a răspuns (pentru relian):

Scuze-nu te iert
ca idee am 10 clase.
Întrucât Dumnezeu este spirit, versetul se referă nu la o asemănare fizică a omului cu Dumnezeu, ci la o asemănare în ceea ce priveşte calităţile.
În Coloseni 3:9, 10 se arată că faptul de a fi creaţi după chipul lui Dumnezeu se referă la personalitatea noastră.
eu ma supar! cu ce m-am suparat? ti se pare happy

| andreiush25 a răspuns:

1. Nu ai inteligenta necesara pentru a intelege asa lucru "maret" si "divin". smug

2.Sotia lui Cain era o papusa gonflabila...Caz inchis.

| anonim_4396 a răspuns (pentru andreiush25):

Ma intreb din ce a facut.o? laughing)))) biblia da eroare in multe capitole se contrazice singura, dar asta nu inseamna ca o face mai putin credibila, oamenii inainte nu erau asa inteligenti in a scrie, e normal sa fie strecurate si greseli, oricum biblia e exemplul tuturor cartilor

| andreiush25 a răspuns (pentru anonim_4396):

Din lemn...Lui Adam ii placea hardcore.
Biblia e exemplul tuturor cartilor? : / Cum asa?

| MadalynaOke a răspuns:

1. Sfanta Treime exista de la bun inceput sau poate e o eroare de tipar (noi in loc de eu) laughing
Atat Tatal, Fiul, cat si Sfantul Duh au fost co-creatori.
2. Adam si Eva au fost primii oameni dar nu singurii oameni! Dumnezeu a m-ai facut si alti oameni doar ca nu s-a mai scris despre ei ca mai erau si ei pe acolo prin peisaj descoperind sexul salbatic love struck I-a fost rusine aluia care a scris Biblia sa-i mai mentioneze si pe aia ce faceau.

Concluzie? Biblia nu e o scriere literara cu succes la critica rolling on the floor E doar pentru box-office.

| ErrorFound explică (pentru MadalynaOke):

rolling on the floor Mi-ai completat ziua. rolling on the floor