| AdrianDihoricescu a întrebat:

(raspuns) Si daca un reprezentat al unei religii ar vindeca un copil de cancer ai crede in existenta zeului respectiv? (continuare, daca esti crestin si un musulman ar vindeca de cancer ai crede in Islam? daca esti ateu ai deveni religios?)

Răspuns Câştigător
| K0sti a răspuns:

Nu are nicio treba vindecatul cu Islamul sau alta religie! Ca-l vindeca e una, credinta lui e alta! Sunt doua lucruri diferite!

| AdrianDihoricescu explică (pentru K0sti):

Ti-am dat raspunsul castigator, pentru ca dupa mine desigur ai fost mai aproape de raspuns, desi mi-a placut mai mult simplul "nu" doar ca era prea simplu fara argumentatie.

| milan9 a răspuns (pentru AdrianDihoricescu):

Rar vezi in randul cultelor si sectelor o intoxicare mai mare decat la iehovisti. Iata spre exemplu, cumpoate @danay sa afirme ca Mantuitorul Hristos ar putea El avea ceva impotriva miracolelor, a minunilor realizate prin credinta in El si prin harul Sau? sad

| milan9 a răspuns (pentru AdrianDihoricescu):

"Mergeţi în toată lumea şi predicaţi evanghelia la toată făptura. (…) Acestea sunt semnele care îi vor însoţi pe cei care cred: în numele meu vor alunga diavoli, vor vorbi limbi noi, 18 vor lua şerpi în mână şi, dacă vor bea ceva aducător de moarte, nu le va dăuna. Îşi vor pune mâinile peste cei bolnavi şi ei se vor vindeca".

Apostolatul crestin a propovaduit nu doar cuvantul, ci si miracolul. Cei care promovau evanghelia erau taumaturgi, facatori de minuni, pentru ca puterea credintei sa fie evidenta si in ochii celor mai mari necredinciosi.

7 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Isus spus ca daca vindeca nu ii recunoaste ca si crestini.Matei7:21-23

| anonimg a răspuns:

Vezi tu, si Satana are putere sa faca minuni. Nu ca el ar avea putere sa vindece- caci numai Dumnezeu poate da viata, sanatatea si vindecarea; dar minunile vrajmasului sunt de asa natura ca sa induca in eroare.
De aceea noi trebuie sa-L cunoastem pe Dumnezeu si modul Sau de lucru in vietile noastre. Dumnezeu niciodata nu ne duce in eroare.
Spiritismul, comunicarea cu mortii, sunt de la cel rau. Nu ca mortii ar putea sa mai vorbeasca, ci cei ce comunica cu morti lor dragi nu stiu ca ei vorbesc cu ingerii rai, ingeri care pot lua atat infatisarea cat si vocea celor dragi. Nu mai vorbesc de faptul ca acestia cunosc trecutul cu lux de amanunte.
De aceea repet: inselaciunile din timpul sfarsitului vor fi mai mari decat au fost vreodata, si trebuie ca sa Il cunoastem pe Dumnezeu si Biblia -Cuvantul Lui- ca sa nu fim dusi in eroare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nici o religie nu va fi corecta in totalitate. Toate au minusurile lor. Tot e relativ. Si musulmanul salveaza viata unui copil. Dar vietile alora din razboiele cauzate de religie cine le mai salveaza? Daca s-ar intampla asta prin absurd, nu.

| CatelusaCuParulCret a răspuns:

Nu.