| U2lrish a întrebat:

Referitor la rugaciune, o coordonata esentiala a omului, care credeti ca sunt urmările rugăciunii asupra psihicului uman? Vladimir Lossky spunea:,, Rugăciunea este mijlocul prin care se revarsă în sufletul nostru lumina".

5 răspunsuri:
| Elvina a răspuns:

Ce a zis nenea ala sunt cuvinte frumoase intr-o mare de nimic. Rugaciunea a ajutat pe cineva vreodata? De ce Dzeu asculta unora rugaciunile si altora nu? De ce la unii li se indeplinesc dorintele si altora nu? Poate pentru ca fiecare om e dator sa puna mana la treaba si sa faca ce vrea nu sa se roage la un zeu imaginar sa ii indeplineasca dorintele.

| danay72 a răspuns:

Rugaciunea e ca o descarcare sufleteasca in fata unui prieten.De fapt, prietenia cu Dumnezeu, se vede din modul in care ne rugam.

| sublime89 a răspuns:

Rugaciunea are rolul de a-ti da mai multa incredere in tine. Cand esti convins ca tocmai i-ai transmis un mesaj zeului, si ca probabil acesta va actiona acum in beneficiul tau, esti mult mai increzator ca totul va fi bine, si abordezi problemele cu mai mult curaj.

| DeusCorrupti a răspuns:

Când repeți de prea multe ori ceva se zice că devii acel ceva, fără să vrei.

| Filip23 a răspuns (pentru DeusCorrupti):

Adica daca eu repet Calypo, devin tu?