| anonim_4396 a întrebat:

Religia ortodoxa sustine ca doar in zilele aprobate de Biserica trebuie sa faci copii ( interzis in post etc),si sustine ca cei care o sa faca copii in zilele interzise de Biserica o sa nasca copii cu handicap,care nu o sa ii asculte pe parinti,etc, ca asa au zis Sfintii Parinti.Si mai sunt multe alte tampenii.Acestia sustin cu tarie ca ei au religia dreapta si ca celelalte religii sunt mana Satanei.Din cate am observat religia ortodoxa se bazeaza pe Sfanta Traditie mai mult decat pe Biblie,prin faptul ca asculta mai mult de vorbele unor sfinti,in loc sa analizeze cuvantul lui Dumnezeu.Voi ce parere aveti de religia ortodoxa? Nu sustin ca ar exista o religie dreapta, deoarece este absurd sa afirmi acest lucru.

26 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Mai rau, nu ai voie sa faci sex in zilele de post-sarbatoare samd. In principiu, iti mai ramin vreo 200 de zile de sex pe an. Din alea, in vreo 50 o sa fie nevasta la ciclu. In 30 o sa o doara capul, in 90 o sa fiti obositi ori unul ori celalalt, in 10 o sa aveti musafiri.
P.S. Sint de parere ca per total, religiile restrictive in genul celei ortodoxe sint niste rahaturi. Daca ar explica clar ce si cum si mai ales daca ar GHIDA nu ar porunci, alta ar fi treaba.

| Mariο a răspuns (pentru KodrutZ):

Pentru cei ce nu crede ca se apropie sfarsitul lumii si venirea lui ISUS, iata semne ale sfarsitului:
Ateismul a inceput sa fie tolerat.
Sunt mai multi atei decat erau inainte.
Homosexualitatea a inceput sa fie tolerata.
Celelalte religii au inceput sa fie tolerate.
Nebunii au inceput sa sa rezvrateasca impotriva BISERICII si sa fie tolerati.
Pacatosii au inceput sa aiba drepturi egale cu crestinii.
Cei ce lucreaza duminica nu mai sunt pedepsiti cu moartea.
Femeile au inceput sa fie considerate egalele BARBATULUI.

| KodrutZ a răspuns (pentru Mariο):

Du-te si suge un cuc, apoi revino. Poate ti se desfunda urechile si se aeriseste un pic creierul. Pina la isus, poate vine isis sa te intrebe de sanatate, cred ca te-ai potrivi cu ei destul de bine.

| SonicAndrei a răspuns (pentru Mariο):

Nu cred că partea cu femeile e un argument bun. De la început ea trebuia să aibă drepturi egale cu ale bărbatului. Dumnezeu a spus ca în cadrul familiei femeia să-şi asculte bărbatul, nu că trebuie să fie inferioare din punct de vedere social.
În rest răspunsul e bun şi, din păcate, adevărat. Dar mai este până la Apocalipsă fiindcă încă nu s-au încreştinat toți evreii.

| SonicAndrei a răspuns (pentru Mariο):

Ar mai fi o cheatie: păcătoşii din totdeauna au avut drepturi egale cu drepții. Iisus pentru ei a venit, „pentru oile pierdute", nu pentru cei drepți. Nu ştiu dacă toți cei care lucrau înainte duminica erau pedepsiți cu moartea... De exemplu, medicii trebuie să lucreze şi în noaptea Învierii dacă sunt solicitați (ei nu păcătuiesc, din contră, fac un bine societății).

| Mariο a răspuns (pentru SonicAndrei):

Ba nene, tu te auzi ce zici?
BARBATUL a fost primul facut de DUMNEZEU, iar dupa a fost facuta si femeia pentru a face copii si a avea grija de gospodarie.
Daca femeia era tot atat de importanta ca BARBATUL, DUMNEZEU o facea odata cu el, nu dupa.
Apoi femeia netrebnica l-a ispitit pe barbat si din cauza ei suntem toti muritori, bagami-as pl in gura ei de curva.

*Femeia să se înveţe în linişte, cu toată ascultarea. Nu îngăduiesc femeii nici să înveţe pe altul, nici să stăpânească pe bărbat, ci să stea liniştită. Căci Adam a fost zidit întâi, apoi Eva. Şi nu Adam a fost amăgit, ci femeia, amăgită fiind, s-a făcut călcătoare de poruncă. (I Timotei 2:11-14)*

| Mariο a răspuns (pentru SonicAndrei):

Aia sunt pacatosi care isi accepta pacatele si vor sa se mantuiasca. Tot respectul pentru ei.
Eu vorbeam de pacatosii nesabuiti care nu vor sa se pocaiasca. Cum sunt ateii cei rai.

| anonim_4396 explică (pentru Mariο):

Nu stiu daca este troll sau chiar esti atat de redus mintal..Imi pare rau pentru tine sincer.

| SonicAndrei a răspuns (pentru Mariο):

E adevărat că Dumnezeu l-a făcut pe bărbat mai întâi, dar şi pe femeie a făcut-o cu un scop: să nu fie singur (deşi era cu Dumnezeu). E adevărat că femeia l-a ispitit pe bărbat, dar si ea a fost ispitită de şarpe. Tot aşa, şi bărbatul e la fel de vinovat (poate chiar mai vinovat decât femeia) pentru că el a încălcat cuvântul divin primit în mod direct de la Dumnezeu. Dumnezeu nu i-a spus şi Evei să nu mănânce din pomul oprit, ea primind porunca de la Adam. Şi, ca să fie clar că amândoi au fost la fel de vinovați, atât Adam, cât şi Eva au pasat responsabilitatea unui altuia, dând în final vina pe şarpe. Dacă îşi recunoşteau atunci greşeala, am fi fost în Rai. Oricum, textul biblic trebuie înțeles la nivel de idee, nu să primească o interpretare materială (nu prea cred că existau mere în Rai, era ideea de măr sau altceva cu valoare spirituală).

| danay72 a răspuns:

Un lucru e cert, slujitorii lui Dumnezeu îşi bazează învăţăturile pe Biblie. Biblia afirmă: „Toată Scriptura este inspirată de Dumnezeu şi de folos ca să înveţe, să mustre, să îndrepte lucrurile, să disciplineze în dreptate, pentru ca omul lui Dumnezeu să fie pe deplin competent, complet pregătit pentru orice lucrare bună" (2 Timotei 3:16, 17). Apostolul Pavel le-a scris colaboratorilor săi creştini: „Când aţi primit cuvântul lui Dumnezeu, pe care l-aţi auzit de la noi, l-aţi primit nu ca pe cuvântul oamenilor, ci, aşa cum este într-adevăr, ca pe cuvântul lui Dumnezeu" (1 Tesaloniceni 2:13). Aşadar, învăţăturile şi practicile religiei adevărate nu se bazează pe idei sau pe tradiţii omeneşti, ci pe Cuvântul inspirat al lui Dumnezeu, Biblia.
Isus Cristos şi-a bazat învăţăturile pe Cuvântul lui Dumnezeu, lăsându-ne astfel un model. Într-o rugăciune adresată Tatălui său ceresc, el a zis: „Cuvântul tău este adevărul" (Ioan 17:17). Isus a crezut în Cuvântul lui Dumnezeu, iar tot ceea ce preda era în armonie cu Scripturile. El obişnuia să spună: „Este scris", după care cita un verset biblic (Matei 4:4, 7, 10). În mod asemănător, slujitorii lui Dumnezeu din prezent nu îi învaţă pe alţii idei personale sau traditii. Ei sunt convinşi că Biblia este Cuvântul lui Dumnezeu şi îşi bazează învăţăturile doar pe ceea ce este scris în această carte.

| milan9 a răspuns:

"in loc sa analizeze cuvantul lui Dumnezeu"? Dar CARE ANALIZA este mai FIDELA? Aceea facuta de episcopii Bisericii din primele trei secole sau aceea facuta de cele 30000 de secte aflate in tr-un tarziu de secol XXI? thinking thinking

Sfanta "Traditie" sau PREDANIE cum i se mai spune, asta reprezinta:
analiza mesajului Biblic asa cum era el perceput in secolul 1, sec. II, sec. III, etc...

| milan9 a răspuns:

"se bazeaza pe Sfanta Traditie mai mult decat pe Biblie"? Nu este adevarat.
Biblia face parte din Sfanta "Traditie", din Sfanta PREDANIE neschimbata.

ACEEASI EPISCOPI ai Bisericii le-au facut, le-au verificat si alcatuit pe AMANDOUA (atat Sfintele Scripturi ale Noului Testament cat si PREDANIA sau "Traditia"- literatura teologica).

| milan9 a răspuns:

"asculta mai mult de vorbele unor sfinti, in loc sa analizeze cuvantul lui Dumnezeu".
Si care e problema din moment ce acei sfinti prezinta in scrierile lor SENSUL REAL AL BIBLIEI?

Exista astazi 30000 de versiuni. Tu dupa care versiune te ghidezi? Nu ai prefera VERSIUNEA SFINTILOR din sec. I-III? thinking

Unii baptisti din Statele Unite, desi sectanti fiind, augasit de cuviinta sa se incline spre LITERATURA TEOLOGICA a sfintilor din sec I-III. Un inceput bun pentru deruta ce caracterizeaza fenomenul neoprotestant zic eu... thinking thinking

| milan9 a răspuns:

"Nu sustin ca ar exista o religie dreapta". Nu? Atunci este absurd, zic eu... thinking

În mod logic, Dumnezeu a păstrat în raport cu umanitatea o singură cale de transmitere a învăţăturilor, sfaturilor, legilor, DOAR O SINGURĂ CALE.

Deoarece altfel, ar trebui să luăm în considerare o contradicţie în însăşi esenţa divinităţii, dat fiind faptul că există zeci de mii de culte şi credinţe total diferite, având fiecare învăţături care le exclud pe celelalte! Numai creştinismul are vreo 39000 de versiuni...

Dar această contradicţie este de neconceput, iar Hristos Fiul lui Dumnezeu a insistat şi subliniat în tot Noul Testament că Biserica Sa este una singura. thinking

| anonim_4396 explică (pentru milan9):

Cand s-a referit la Biserica s-a referit la orice adunare de Oameni care se roaga Lui.Si nu cred ca Dumnezeu este de acord cu faptul ca este atata aur in biserica si preoti corupti ( bine is si unii corecti, nu generalizez).

| milan9 a răspuns (pentru anonim_4396):

Preoti corupti exista asa cum exista judecatori corupti, doctori corupti, ofiteri corupti, etc... dar in Biserica de 10 ori mai putini decat in celelalte domenii. Pot sa-ti demonstrez...

Aur? Numai dobitocii de turci credeau acest lucru atunci cand au dat foc Bisericii Sf. Trei Ierarhi din Iasi. Rezultatul?
Nu au scos NICI MACAR UN GRAM de pe poleiala gravurilor... happy

| milan9 a răspuns (pentru anonim_4396):

In privinta termenului "Biserica" sa stii ca te inseli. sad Noul Testament confirma faptul ca acest termen NU se refera la "orice adunare"...

Hristos a legat însăşi mântuirea oamenilor de Biserica pe care a întemeiat-o dar si de PREOTIA CRESTINA. Există zeci şi zeci de versete în acest sens:

- "Ca s-o înfăţişeze Sieşi, Biserică slăvită, NEAVÂND PATĂ sau ZBÂRCITURĂ, ORI ALTCEVA DE ACEST FEL, ci ca să fie sfântă şi FĂRĂ DE PRIHANĂ."- Efeseni 5, 25-27
"Drept aceea, luaţi aminte de voi înşivă şi de toată turma, întru care Duhul Sfânt v-a pus pe voi EPISCOPI, ca să păstraţi BISERICA(sg.) LUI DUMNEZEU, pe care a câştigat-o cu însuşi sângele Său." - Fapte 20, 28
 „Şi EL ESTE CAPUL trupului, al Bisericii; El este începutul, întâiul născut din morţi, ca să fie El cel dintâi întru toate." - Coloseni 1, 18
- "Învăţându-le să păzească toate câte v-am poruncit vouă, şi iată EU CU VOI SUNT (erau prezenţi doar apostolii- clerul Bisericii) în toate zilele, PÂNĂ LA SFÂRŞITUL VREMILOR. Amin." - Matei 28, 20

| TrăieşteClipa a răspuns:

Legat de sex biserica ortodoxa manaca tone de rahat de 1000 de ani.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Si totusi ortodocsii continua sa se reproduca.Eu cred ca incalca unele reguli.

| Divy a răspuns:

S-a spus "Să nu vă lipsiți unul de altul decât cu bună învoială pentru un timp, ca să vă îndeletniciți cu postul și rugăciunea și iarăși să fiți împreună ca să nu vă ispitească ispititorul satana, din pricina neînfrînării voastre" (Corinteni 7:5)
Deci da nu prea este îngăduit, deci e bine să se ceară un sfat preotului dacă e prea grea abstinența ca să nu se facă păcate mai mari ca acestea precum curvia și preacurvia!
Să nu confuzi numai făcutul cu născutul.

Despre dreapta credință e în Biblie, eu unul nu condamn nici o religie că nu sunt în măsură să judec.
Mântuirea vine din credință și fapte. Tot ce cauți să fie adevărul căci s-a spus " Cere și ți se va da, caută și vei afla, bate și ți se va deschide"
Domnul Iisus Hristos să îți ajute!

| 6684464 a răspuns:

Hm, interesant, am mai invatat o prostie a religiei ortodoxe.hee hee
Normal, ce religie e dreapta? Isus ce religie propovaduia? Niciuna, normal pentru ca El invata, nu impunea si nu facea reclama la vreo religie.

| SonicAndrei a răspuns:

Nu am auzit niciodată chestia asta, iar născutul de copii cu handicap/neascultători e mai degrabă o superstiție din popor. Sunt de acord cu tine că există o grămadă de informații stupide în legătură cu religia (pe care le-au făcut oamenii).
În legătură cu religia dreaptă, te poți uita pe firul istoric şi vei vedea că ortodoxismul este confesiunea care a rămas neschimbată de la Iisus în coace (față de catolicism, de exemplu).
Nu a spus nimeni că celelalte religii sau confesiuni sunt ale satanei. Acestea au apărut prin faptul că nişte oameni cu putere (politică de exemplu...) au înțeles religia altfel şi au format minorități, care între timp s-au extins. Nu înseamnă că un chinez are o religie greşită. Din potrivă, un chinez care îşi respectă religia se va mântui mai uşor decât un creştin care e ortodox doar pe hârtie.

Depinde de zonă, fiecare poate înțelege religia altfel. Nu trebuie să exagerăm şi să ținem tare de litera legii (cum făceau evreii), ci trebuie doar să respectăm singura poruncă pe care ne-a dat-o Iisus acum 2000 de ani: Să-L iubeşti pe Dumnezeu din toată inima ta, iar pe aproapele tău ca pe tine însuți (subliniez aproapele). Deci creştinismul nu trebuie înțeles ca un set de reguli pe care, dacă le încalci, vei fi pedepsit de Dumnezeu, ci ca religie a iubirii.

Am văzut pe cineva mai sus spunând că religia ar fi un instrument de manipulare a maselor. Fals. Chiar dacă, în Evul Mediu, reprezentanții Catolicismului au făcut greșeli şi au influențat opinia publică (e uşor să manipulezi oameni neşcolarizați), acum e altceva, iar Ortodoxismul chiar nu presupune acest lucru (şi nici Catolicismul nu a presupus). Într-adevăr, există în prezent oamnei care încearcă să manipuleze masele să îndepăteze oamenii de religie. În viață trebuie să analizezi informațiile care vin din toate părțile şi să ai grijă.

| ExprimareLibera a răspuns:

Ce părere pot avea? O metoda de manipulare a maselor, nimic mai mult. În secolul 21 nu ar fi trebuit să se mai discute despre așa ceva. Dar cum mama proștilor e mereu gravida, si religia rămâne în picioare.
Am o vagă impresie că ești protestant. Dacă da, ce aroma?

| anonim_4396 explică (pentru ExprimareLibera):

Sunt nascut ortodox insa nu sunt de acord cu invataturile ei.Si nu consider ca exista o religie care sa te salveze, si alta care sa te duca in iad.Sunt doar Crestin si atat studiez Biblia si urmez invataturile strict din Biblie.( Ce fac eu se aseamana cu Baptismul, daca nu gresesc)

| KodrutZ a răspuns (pentru anonim_4396):

Acum depinde si cum interpretezi. Una la mina. A doua la mina e ca ceea ce avem noi la indemina e nu chiar asa de aproape de scrierile originale. De ce? Fiindca biserica, religii, crowd control, desigur.

| 0Alexander0 a răspuns:

Toate religiile sunt la fel, RAHATURI.