| Jardelin a întrebat:

"Religia transforma poporul intr-o masa de oameni culti!"

Petre TUTEA

Sunteti de acord? Eu as zice ca da. Sunt studii care arata ca religiosii invata mai bine decat ateii, religiosii sunt mai harnici, mai toleranti, mai inteligenti, etc. Cum s-ar zice, oamenii mai bine pregatiti sunt mai culti.

Si daca ar fi sa ma iau dupa miile de elevi care au refuzat ora de Religie numai ca sa nu mai aiba o materie in plus la care sa invete iarasi as zice ca Petre TUTEA cam are dreptate.

65 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Perfect. Si acuma explica-ne de ce Norvegia sau Suedia sint in fata noastra la orice parametri economico-sociali. De ce in tot restul Europei PRODUCTIVITATEA muncii e mai mare ca la noi. "Cum s-ar zice, oamenii mai bine pregatiti sunt mai culti." - de aici se intelege ca religiosii sint de la mama natura mai bine pregatiti ca astia "far' de mniezau"? Sa lasam miile de elevi. Te-ai gindit ca poate macar un 25% dintre elevii aia nu vad FINALITATEA materiei respective? De exemplu, intr-a doispea de pe la jumatatea semestrului doi, profa de franceza ne-a zis ca cei care nu dam bacul la franceza putem sa nu mai venim la ora ca deh, chipurile sa invatam la ce era nevoie. Eu ma duceam de placere, chit ca am dat bacul la engleza. Crezi ca nu ar fi la fel si cu religia? Daca copiii respectivi chiar ar gasi ceva placut si atractiv la ora respectiva, s-ar duce. Problema e ca biserica si parintii nu au facut NIMIC pina acum pentru a le face obiectul atractiv. Am tot vazut eu 'crestini' de-astia la biserica in noaptea de Craciun/Inviere cu sampania dupa ei si tigara in bot la slujba...

| Inferno a răspuns:

"Si daca ar fi sa ma iau dupa miile de elevi care au refuzat ora de Religie numai ca sa nu mai aiba o materie in plus la care sa invete iarasi as zice ca Petre TUTEA cam are dreptate."

Acesti mii de elevi fiind desigur in majrea majoritate a cazurilor elevi crestini.

Pai si daca religiosii sunt asa harnici si invata asa bine de ce au mai renuntat atunci la ora de religie?

Ai incercat sa te contrazici singur, sau cum?

| Exilee a răspuns (pentru Inferno):

IAr aberezi ma?

| Jardelin explică (pentru Inferno):

Eu cred ca tu intelegi in gura! Mai citeste o data ce am scris!

| Inferno a răspuns (pentru Exilee):

Cu ce?

| Inferno a răspuns (pentru Jardelin):

90% din elevii care au renuntat la ora de religie sunt crestini.

| Jardelin explică (pentru Inferno):

Prietene, ceva nu e in regula cu tine! Tu stii ce e ala crestin? Un om care CREDE, IUBESTE, FACE VOIA DOMNULUI si este PRACTICANT. (Ti-am scris cu litere mari ca sa pricepi esentialul.) Un asfel de om nu are cum sa fuga de ora de Religie.

"Crestinii" care au refuzat ora de Religie habar n-au de credinta. Au ei viata religioasa? Sunt convins ca se uita la filme p0rno, vorbesc vulgar, fumeaza si nu au calcat in biserica de la botezul propriu.

| Inferno a răspuns (pentru Jardelin):

"Prietene, ceva nu e in regula cu tine!"
Da, stiu. Eu am logica.

Ce spui tu este eroarea de logica "niciun scotian adevarat".

| mysterious1 a răspuns (pentru Exilee):

Tot timpul! Daca pocaiti "vad" numa drept sau sunt incuiati atunci el vede numa print-o gaura...

NOname
| NOname a răspuns:

Https://www.facebook.com/......061804374/ :))

| DragosConstantin a răspuns:

"Religia transforma poporul intr-o masa de oameni culti!"
-Serios? Chiar crezi asta? In Romania domina religia si care este rezultatul? Iti zic eu care e...dezvoltare nu este deloc, dar nu e problema ca se construiesc biserici in care se baga milioane; oamenii de la conducerea tarii sunt niste hoti si ipocriti, dar care au fost alesi de catre popor (majoritatea fiind crestini) ...intelegi unde vreau sa bat.In concluzie, ceea ce a zis Tutea e o mare tampenie pe care tu o crezi, pentru ca esti limitat.
Daca religia este esenta cunoasterii atunci de ce au mai avut loc cruciadele? Atat de destepte au fost persoanele religioase incat au trebuit sa verse sange pentru un zeu sau o credinta absurda?

Uite! un citat facut de mine: "Religia indeparteaza oamenii de cunoastere si ii limiteaza la o carte plina de basme."

| RAY a răspuns:

Cel mai bine se vede in Romania, o tara de oamenii harnici, cinstiti, inteligenti, alte aiureli ce scrii acolo ce sa spun puscarilie sunt goale

suntserios
| suntserios a răspuns:

Total gresit. Cultura nu are nicio legatura cu religia, ba mai mult de atat un om educat intelege mai bine aberatiile religiei si ii este mai greu sa le adopte.
Majoritatea celor care umplu bisericile la pupat icoane sunt persoane cu studii medii

| Jardelin explică (pentru suntserios):

"un om educat intelege mai bine aberatiile religiei si ii este mai greu sa le adopte"

Soto!

| suntserios a răspuns (pentru Jardelin):

Detaliaza... ceva mai mult decat "soto".

| Mădă0611 a răspuns:

Patetic. puppy dog eyes
Inceteaza sa folosesti cuvantul "toleranta" in contexte asemanatoare, iar despre harnicie si inteligenta nu se pune problema in cazul credinciosilor in zei, si e simplu de spus de ce, rugaciuni si superstitii, dar sa nu uitam, esti si tu unul dintre ei.

| Doub a răspuns:

"Si daca ar fi sa ma iau dupa miile de elevi care au refuzat ora de Religie numai ca sa nu mai aiba o materie in plus la care sa invete"- Nu te gandesti ca unii au renuntat la ora de religie pentru ca nu fac nimic?thinking

| Jardelin explică (pentru Doub):

Ba da, UNII si din cauza asta. Sunt de acord. Din pacate sunt profesori de Religie care nu faceau mai nimic la ora lor, iar din aceasta cauza elevii au avut sentimentul inutilitatii orei de Religie.

| Doub a răspuns (pentru Jardelin):

Mno, asta e.

| Jardelin explică (pentru Doub):

Mno, misto replica!

| Doub a răspuns (pentru Jardelin):

Pai ce replica vrei sa-ti dau? Ti-am spus ca sunt de acord cu tine.

| Jardelin explică (pentru Doub):

Eu nu vreau sa-mi dai nicio replica speciala. Dai si tu ce poti. Mno, asta e!

| Doub a răspuns (pentru Jardelin):

Pai asta e. Chiar nu-mi dau seama ce ti se pare asa ciudat la ce am zis. Ai chef de cearta si nu ai cu cine?thinking Sau care e problema?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Doub):

Nu te certa cu fratele religios, voi trebuie sa dai exemplu bun, ce naiba faceti laughing

| Doub a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu ma cert cu el, nu asta e intentia mea.thinking
Se pare ca el are chef de cearta.

| Jardelin explică (pentru Doub):

Asta ai inteles, ca am chef de cearta cu tine? Eu chiar ti-am dat dreptate si nu te-am contrazis cand ai facut acea observatie. Iti doresc Pacea Domnului!

| Doub a răspuns (pentru Jardelin):

Hm. Scuze, dar da. Asta am inteles.
Multumesc, de asemenea.

| Holiday a răspuns:

Studiile de care vorbesti exista doar pe site-uri religioase probabil, un lucru e cert, cu cat o tara are mai multi credinciosi cu atat nivelul de trai e mai scazut. Poate or invata mai mult credinciosii dar se pare ca nu inteleg nimic, asa ca, ce folos?!?

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Asa este prietene!

| Dismally a răspuns:

Da? Ce parere ai despre Evul Mediu? Probabil a fost cea mai luminata perioada din istoria omenirii dupa Petre Tutea happy
Nu, religia transforma poporul intr-o masa de oameni INCULTI, IGNORANTI.

| Jardelin explică (pentru Dismally):

Asa si ce sa facem? Daca Evul Mediu a fost asa cum a fost, acum dupa vreo 500 de ani noi ce ar trebui sa facem?

| Dismally a răspuns (pentru Jardelin):

Ar trebui sa mergem mai departe, sa intelegem ca religia si cultura sunt lucruri diferite. Dar daca insisti ca exista o legatura, oare studiile la care te referi ii includea si pe cai care cred ca biblia a fost scrisa de Eminescu sau Creanga? Sau pupatoarele de moaste care nu stiu cum se numeste tara in care locuiesc? La astfel de "oameni culti" te referi?
Locul religiei este in biserica nu in scoli.
https://www.youtube.com/watch?v=AaKbU1KF4YE

| KodrutZ a răspuns (pentru Jardelin):

Opusul. Sa luati aurul de pe popi, sa il vindeti si sa dati de mincare celor saraci. SA LUATI ATITUDINE! A, stai, discutam de religia aia care zice sa nu judeci pe altii, nu? In special pe popi. Daca crestinii practicanti ar avea un pic de maduva in ei si ar lasa goale bisericile nemernicilor in sutana, poate ca ar fi mai mult loc in biserici pentru preotii-OAMENI si nu ar mai fi asa de pline de canalii.

Răspuns utilizator avertizat
| Alcyon a răspuns:

Si-acum ateii or sa scoata alte statistici din buzunar (facute, desigur, de atei pentru atei), care sa-ti infirme spusele laughing Fiecare, cu statisticile lui.

| fllu07 a răspuns:

Da, e evident.
oamenii care aplica PRINCIPIILE BIBLIEI in viata lor, au o viata calitativ mai buna.
doar ideiile din predica de pe munte, consemnata in Matei 5-7 cuprind atat de multe idei care ne poti imbunatati viata... doar provin de la Cel mai mare Invatator. iar el, Isus, a recunoscut ca invatatura nu este a lui, ci a celui care l-a trimis.

| fllu07 a răspuns (pentru fllu07):

*principiile

| OmulDeStiinta1986 a răspuns (pentru fllu07):

Poftim principiile bibliei: "Cine va face vreo lucrare în ziua Sabatului va fi pedepsit cu moartea." http://biblia.resursecrestine.ro/exodul/31 "Dacă un om merge cu o femeie măritată, dacă merge cu nevasta aproapelui său, omul acela şi femeia aceea să fie pedepsiţi cu moartea." alte indemnari la crima din biblie le poti vedea aici http://biblia.resursecrestine.ro/leviticul/20 deschide chiar biblia din casa si verifica faptul ca nu spun minciuni.

| drutzix a răspuns:

Poate inculti, nu vad cum te poate face religia un om cult.
Vreau sa vad si eu studiile alea. Imi poti da un link sau vorbesti tampenii?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

" mai toleranti"rolling on the floor) lasa-ma ca mor. de aia numai puteti dormi noaptea ca 2 persoane de acelasi sex se saruta, de toleranti ce sunteti. stiam eu ca vorbesti mult prostii dar nici in halul asta.

| T0T a răspuns (pentru anonim_4396):

Cui naiba nu ii place cand doua gagici o fac?

| anonim_4396 a răspuns (pentru T0T):

"adevaru se grai"

| Jardelin explică (pentru anonim_4396):

Pai sunt studii ca ateii sunt mai intoleranti decit religiosii, n-am zis-o eu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Jardelin):

laughing stiu eu studiile gasite de tine. tot timpul ii arata pe atei aia "rai". noi inca nu am ucis mii si mii de oameni cat au ucis" religiosii" in trecut. voi aia buni, ptiu sa nu va deochi.

| Doub a răspuns (pentru anonim_4396):

Vezi sa nu cumva sa faci asta.winking

| anonim_4396 a răspuns (pentru Doub):

Ce anume? straight face

| Doub a răspuns (pentru anonim_4396):

" voi aia buni, ptiu sa nu va deochi"- Presupun ca te-ai referit la crestini, nu?thinking

| anonim_4396 a răspuns (pentru Doub):

Da da. acum am inteles laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oricum ai judeca, sa cunosti si religia te face mai cult de cat cel care in rest cunoaste la fel ca tine. Deci, Tutea avea dreptate.

| Jardelin explică (pentru anonim_4396):

Foarte corect! In cateva cuvinte ai spus totul. Sa cunosti religia te face mai cult decat cel care in rest stie cat tine.

Eu am postat aceasta intrebare citandu-l pe Petre Tutea si am spus ca tind sa-l cred. Dupa ce am citit multe raspunsuri de aici am aceasta certitudine.

| Inferno a răspuns (pentru anonim_4396):

"sa cunosti si religia " nu este echivalentul lui "sa cunosti religia".
Prezenta lui "si" sugerand ca pe langa religie, mai cunosti si alte lucruri.

Deci fals.

Tutea spunea ca numai religia te face cult, tu spui ca daca stii SI religie esti putin mai cult decat daca nu ai sti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Petre Tutea nu-i tocmai idolul meu.Un alt lucru cu care nu-s de acord.Profesorul meu de matematica preda si la o scoala adventista si a spus ca putini din elevii de acolo invata.La mine in clasa sunt numai atei si nici nu se compara cu adventistii (asta tot profesorul meu a spus-o).

| dragos38 a răspuns:

Religia transforma poporul intr-o masa de oameni culti? ca asa a zis Petre Tutea
,e gresit, religia transforma un popor indiferent care o fi el intr-o masa de oameni robotizati,indobitociti si hoti,smecheri, cultura generala slaba, in general unii dintre ei de-a dreptul idioti, ce-a mai elocventa dovada este pelerinajul de la Manastirea Prislop la mormantul lui Arsenie Boca in care am fost si eu cu prietena mai mult din curiozitate, multa lume intr-adevar un loc superb o cura de oxigen, si linistea aceea te relaxeaza asta mi-a placut mi-e acolo ce nu mi-a placut a fost urmatorele chesti, toti care se duceau la mormantul lui Arsenie Boca isi lasau microbii pe cruce(pupat)eu cand am ajuns in fata mormantului am facut o cruce si am mimat ca pup crucea atat, si o idiotenie si mai mare care am observat-o este ca multi de acolo se duceau la mormantul lui cu fulare, prosoape cica daca atingi crucea cu prosopul se vor produce minuni adica de exemplu eu care am o scolioza(devierea coloanei vertebrale) mi-am ameliorat-o prin ex.fizice.iar p[rietena ar fi asa de credula ar fi luat si ea un prosop ar fi atins crucea de la mormantul lui A.B.si mi l-ar fi infasurat in jurul zonei lombare si eu as fi sateptat sa se produca minunea adica sa mi se vindece scolioza sau daca as fi avut sida as fi asteptat ca prosopul ala care l-as fi infasurat in jurul meu sa ma scape de sida ma rog prin intermediul lui Arsenie Boca, e la mintea cocosului ca asa ceva nu se intampla dar ma rog cei indoctrinati la greu si credului sunt irecuperabili si o mitocanie si mai mare acolo langa mormant este un stejar si unii dintre credinciosi ce faceau, se duceau puneau bani in acel stejar si se inchinau la el.Da intr-adevar un popor super religios este un popor cult, cu frica de dumnezeu, fara coruptie si harnic si cu o economie care duduie cum sunem noi un popor de hoti in care toti fura si mai ales B.O.R-ul

| OmulDeStiinta1986 a răspuns:

Si totusi japonezii se descurca asa bine fara sa aiba un zeu la care sa se roage.

| Darkmagic a răspuns (pentru OmulDeStiinta1986):

Ai dreptate. big grin
Nu au "un zeu", ci O GRAMADA, religia nipona fiind una politeista.
Despre cat este de inradacinata religia in viata lor de zi cu zi, te las sa apreciezi singur, din moment ce pana prin anii '50 isi socoteau pana si imparatul a fi de esenta divina...

Mai terminati si voi odata cu cliseele inepte:
"religios = NEAPARAT incult si inapoiat", si
"ateu = tot NEAPARAT, cult si progresist"?
Nu de alta, dar aducandu-i in discutie tocmai pe "inapoiatii" de japonezi si cultura lor, astfel de pareri sunt repet: INEPTE.

| OmulDeStiinta1986 a răspuns (pentru Darkmagic):

In ziua de azi nu ii vezi pe japonezi facand cruci. sau sa se roage ca musulmanii cu capul pe pamant. iar religia budista nu il considera pe Buddha un zeu ci un om.

| Jardelin explică (pentru OmulDeStiinta1986):

"In ziua de azi nu ii vezi pe japonezi facand cruci."

http://www.pravoslavie.ru/english/69243.htm

| OmulDeStiinta1986 a răspuns (pentru Jardelin):

"pe japonezi" adica majoritatea populatiei. ca asa exceptii or fi peste tot.

| 1DeadMemories a răspuns:

Fiecare citeste studiul care-i convine :)
http://www.digi24.ro/......edinciosii

| 1dintrevoi a răspuns:

Eu sunt de acord cu ceea ce spune Tutea, problema e ca ceea ce spune el nu are nicio legatura cu ceea ce se intampla la ora actuala in sistemul educational romanesc. Ora de religie NU ESTE CU ADEVARAT ora de religie. Parintii (caci ei sunt cei care au luat decizia, de fapt, in locul copiilor) nu resping ideea de religie, ci de FALSA RELIGIE. Un profesor care ii spune unui copil de alta confesiune ca este pierdut si ca va ajunge in iad doar pentru ca nu este ortodox nu poate fi numit PROFESOR DE RELIGIE. Religia nu te invata sa faci diferente. Religia nu te invata sa pupi icoane pret de o zi si in restul anului sa te porti ca o lepadatura. Dar, in scolile romanesti (multe din ele, din pacate- doar pe ici-colo sunt exemple pozitive) religia nu educa, ci invrajbeste. Sa nu ma intelegi gresit, eu sunt de acord ca religia sa fie predata in scoli, dar nu dupa ureche, asa cum s-a facut in ultimii ani. Consider ca ceva trebuie schimbat. Si pot sa-i inteleg pe parinti... Prefer sa-l invat acasa pe copil ceea e inseamna rabdarea, dragostea fata de semeni si dreptatea, decat sa-l las in grija unuia care a uitat ce inseamna religia, dar se bate cu pumnii in piept ca n-a facut-o...

| Jardelin explică (pentru 1dintrevoi):

Inteleg punctul tau de vedere si in mare parte rezonez cu el. Ca sa sintetizam, ceea ce ai dori tu si ma procupa si pe mine este CALITATEA orei de Religie. Așa este, daca orele de Religie ar fi facute cum trebuie si de catre niste oameni inteligeti, seriosi si cu daruire, rezultatele ar fi chiar spectaculoase. Am curajul sa afirma ca si ateii ar participa la astfel de ore cu placere, nu pentru ca ar dori sa creada in Dumnezeu ci pentru ca pur si simplu nu poti sa nu participi la niste ore frumoase tinute de un profesor deosebit.

| Sean a răspuns:

Tot incerci sa bagi anumite lucruri in oala cu religia, imi permit sa corectez cateva lucruri in ceea ce ai zis tu, fie tu de acord sau nu...

Religiosii sunt:

Mai harnici - in primul rand ce legatura are harnicia cu religia, chiar nu inteleg asta cu mai harnici, mi se pare o absurditate ceea ce ai zis tu, un om ii harnica daca vrea el, nu ca apartine unei anumite religii, poate reiese pentru tine ca is mai harnici prin faptul ca oamenii religiosi sunt deocamdata mai multi.

Mai toleranti - Deci nici nu are rost sa ma bag in aceasta discutie ca mi-ar lua ore, iti amintesc doar cateva lucruri Cruciade, Inchizitia, Musulmani care omoare in numele lui Dumnezeu, cata toleranta, is multe exemple chiar nu are rost sa continui religia cu toleranta nu vor merge niciodata mana la mana.

Mai inteligenti - Asta de unde ai luat studiile de pe site-uri religioase? Dupa wikipedia care nu prea minte, ateii au un coeficent de inteligenta mai ridicat ca religiosii, asta nu inseamna ca nu is ateii prosti sau ca nu is oameni religiosi foarte inteligenti.

Cat despre ce ai zis despre elevi care au refuzat ora de Religie, deci cum sa pun asta ii ora pe saptamana pierduta aiurea, cu ora aia poti face multe alte lucruri mult mai importante, zi-mi un lucru bun la ora de religie si nu ma lua ca invata pe copii moralitatea, asta o invetii in sanul familiei, daca vrei sa predai religie, fa-o la biserica, nu intr-o scoala, ca nu a venit pana acum nimeni sa predea Evolutionism intr-o biserica, atunci cand se intampla asta poti veni cu pretentiile ca orele de religie sa fie in scoala, pana atunci religia sa ramana in biserica.

| Jardelin explică (pentru Sean):

Eu ti-am mai dat o data link-ul asta dar vad ca-l ignori. Nu e facut de mine si nici de BOR.

http://www.examiner.com/......christians

| Sean a răspuns (pentru Jardelin):

Nu am luat in consideratie acel link, pentru ca tu te refereai la toata populatia nu doar la o parte din ea, deci nu are rost acel link, probabilitate ca sa se gaseasca un teist in acea lista este foarte mare dat fiind faptul ca doar aproximativ un miliard din populatia de aproximativ 7 miliarde este ateista, rezulta ca un ateist are sanse 1/7 sa atinga acel top, si cum religia majoritara este crestinismul peste 2 miliarde, rezulta lucrurile din acel link, luat pe numarul de persoane si impartit, atei is mai inteligenti ca religiosi, bineinteles ca aici se pot pune si alte conditii cum ca religiosii is mai multi deci probabilitatea de prostie creste mai mult ca la ateisti, dar aici is alte discuti, in ceea ce ai zis tu te refereai la mase de oameni, nu la o anumita particularitate.

| KodrutZ a răspuns (pentru Jardelin):

E vorba de virfuri aici, nu de MASE. Pe noi ne intereseaza "the average Joe", nu citiva geniali. Faptul ca Sasha Grey si Asia Carrera sint membre Mensa nu inseamna ca starurile p0rno sint mai destepte decit Ileana de la coada vacii, in general. Fata de perioada pre-1989, elevul roman MEDIU e CRETIN. Exista in continuare olimpici, copii care muncesc foarte mult, exista in continuare scoli/licee de elita, dar discutam de exceptii in aceste cazuri.