| mentholinks a întrebat:

Rog pe cineva mai intelept ca mine sa-mi spuna care ar fi pacatul pe care l-a facut Iuda, vanzandu-l pe Isus si implinind astfel Voia Tatalui sau? fiindca nu vad si nu inteleg niciun pacat savarsit aici.

25 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| martzian a răspuns:

"Pacatul" lui Iuda nu a fost doar un moment de ratacire, un episode izolat, cat un stil de viata bazat pe nesinceritate si motivatii gresite.

1. Iuda NU era un credincios, nu il privea pe Isus ca pe un Domn. El este singurul ucenic al Sau care il numeste doar "invatator". La fel ca multi altii, el avea falsa impresie ca Isus este liderul care va rasturna oranduirea romana. In final a inteles ca nu este cazul.

2. Iuda era un hot. El era responsabil cu gestionarea bugetului, era casierul grupului. Stim din Biblie ca fura constant din aceasta suma. (Vezi Ioan 12:5-6)

3. Tradarea nu a fost o urmare a ascultarii de Dumnezeu, ci doar un rezultat al lacomiei si rautatii, izvorate dintr-un stil de viata.

Cu toate acestea, a-ti trada partenerul, prietenul, asigurandu-te ca este arestat, judecat si ucis pe nedrept ESTE in sine un pacat. Nu trebuie nici macar sa citesti Biblia ca sa intelegi si sa accepti asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si-a vandut prietenul, invatatorul, si apoi plin de remuscari s-a autosinucis prin atarnare de gat cu o funie, pretul vanzarii fiind gasit sub copacul de care s-a atarnat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dumnezeu si din rau scoate bine.El a stiut ca Iuda o sa il vanda pe Iisus cu muult timp inainte, dar l-a lasat sa il vanda.Hai sa iti dau un exemplu.Vine cineva care vrea sa iti faca rau si te impinge in fantana, cu gandul sa te omoare, dar tu nu mori si mai gasesti si un milion de dolari acolo.Tu te imbogatesti, viata ta devine buna.Cum ti se pare ala care te-a impins? Nevinovat? Doar din cauza ca ti-a mers tie bine dupa? Asa a facut si Dumnezeu cu Iuda. Iuda a avut inima rea, l-a impins pe mantuitor la moarte, dar totul a fost bine daca putem sa ii zicem asa.Noua ni s-a deschis usa mantuirii si Iisus oricum a inviat. Iuda nu a stiut planurile lui Dumnezeu cand l-a vandut pe Iisus. Daca le stia, atunci putea fi considerat nevinovat.

| sofy07 a răspuns:

Unde zice ca a pacatuit iuda? zice ca doar la trădat pe Iisus nu ca a pacatuit