| nogomani a întrebat:

"Să faci ce zice popa, nu ce face popa"
Aceasta intelepciune populara a aparut cu mult inainte presei scrise si audio-vizuale, deci masonii inca nu au putut sa vina sa ii influenteze pe taranii romani cu ajutorul instrumentului preferat care este mass-media.
Cum credeti ca era sa traiesti intr-o tara in care preotii predicau umilinta si renuntarea la bogatii, in timp ce ei detineau un sfert din terenul arabil al tarii(care evident nu il munceau ei, aveau sclavii lor, taranii romani), sau predicau detasarea de placerile trupesti in pauzele dintre sedintele de imbuibare si sex. Dar cum era oare sa fi stapan peste sclavi si sa predici iubirea aproapelui?
Credeti ca preotii romani din acea perioada au fost asasinati si inlocuiti cu masoni ca sa denigreze instutia Dumnezeului atot puternic? Masonii astia nu au pic de rusine sa recurga la asemenea fapte? Iar apoi vine satanistul de A. I. Cuza si confisca terenurile bisericii ca sa le dea inapoi la popor, dupa ce au fost date cadou bisericii de catre domnitorii care asteptau sa fie "unsi" de catre biserica lui Dumnezeu ca si conducatori de drept peste aceste meleaguri.

Răspuns Câştigător
| Lizzu a răspuns:

De acord cu tine. Dar asa este si in ziua de azi,poate mai rau pentru ca acum sunt ascunse mai bine "treburile" popilor de popor. Sunt mii de substraturi in ce-i priveste dar nu putem face prea multe,din pacate.

Nu stiu cum e sa fii stapan peste sclavi si sa predici iubirea de aproape. Ma bucur ca nu am trait in epoca sclavagismului. Si acum e aceeasi mancare de peste,numai ca slcavii sunt moderni si legati de maini nu cu lanturi ci cu datorii catre stat care te mananca de viu.

"Institutia dumnezeului atotputernic" cum o numesti tu se denigreaza singura,sa stii. Pe zi ce trece mai mult se infunda in noroi. Nu e nevoie de masoni ca sa o infunde, poate sa o ridice in ochii oamenilor, sclavilor pardon.

"Să faci ce zice popa, nu ce face popa"
-- Aici nu mai e valabila nici macar partea cu "sa faci ce zice popa" raised eyebrows Deci, te rog. Oamenii nu ar trebui sa mai asculte "sfaturi" de mantuire din gura spurcata a preotilor, ci sa-si asculte vocea lor interioara si nimic mai mult. Oare cand se va intampla si asta?

Oricum Institutia Bisericii cade pe zi ce trece in ochii oamenilor cu atatea care se intampla. Nu mai au credit din partea populatiei din Romania atat de mult cum aveau acum 3-4 ani si ma bucur pentru asta.
Poate va veni o zi cand sclavii se vor elibera de toate prostiile care ii invaluie.

Altul ca Cuza nu se va mai afla pe pamant romanesc, asa cred eu cel putin. Nu vezi ce timpuri traim? Aberante si confuze? Pare mai rau decat un film SF.
Platim taxe si impozite sa le asiguram lor un loc pe scaun in marea sala ca sa poata sa doarma linistiti ca niste bebelusi si sa mai ridice o manuta cand isi amintesc sa deschida ochii din somn.

Habar nu au ce voteaza. As vrea sa se intoarca roata si sa fie si ei obligati de viata sa traiasca cu un cos de alimente pe luna sa vedem daca e bine atunci.
As vrea sa-i manance regretele de vii cand pun capul pe perna noaptea si sa ii invadeze imaginile cu oameni care mor de foame si nu au case in timp ce ei se lafaie in lux.
O tara saracita, furata, condusa de idioti si inapti. Citeam ca lucreaza 8 zile pe luna si iau salariu de mii de euro.DE CE atata nedreptate? DE CE?

| NOname a răspuns (pentru Lizzu):

"De acord cu tine. Dar asa este si in ziua de azi, poate mai rau pentru ca acum sunt ascunse mai bine "treburile" popilor de popor. Sunt mii de substraturi in ce-i priveste dar nu putem face prea multe, din pacate.

Nu stiu cum e sa fii stapan peste sclavi si sa predici iubirea de aproape. Ma bucur ca nu am trait in epoca sclavagismului. Si acum e aceeasi mancare de peste, numai ca slcavii sunt moderni si legati de maini nu cu lanturi ci cu datorii catre stat care te mananca de viu.

"Institutia dumnezeului atotputernic" cum o numesti tu se denigreaza singura, sa stii. Pe zi ce trece mai mult se infunda in noroi. Nu e nevoie de masoni ca sa o infunde, poate sa o ridice in ochii oamenilor, sclavilor pardon.

"Să faci ce zice popa, nu ce face popa"
-- Aici nu mai e valabila nici macar partea cu "sa faci ce zice popa" raised eyebrows Deci, te rog. Oamenii nu ar trebui sa mai asculte "sfaturi" de mantuire din gura spurcata a preotilor, ci sa-si asculte vocea lor interioara si nimic mai mult. Oare cand se va intampla si asta?

Oricum Institutia Bisericii cade pe zi ce trece in ochii oamenilor cu atatea care se intampla. Nu mai au credit din partea populatiei din Romania atat de mult cum aveau acum 3-4 ani si ma bucur pentru asta.
Poate va veni o zi cand sclavii se vor elibera de toate prostiile care ii invaluie.

Altul ca Cuza nu se va mai afla pe pamant romanesc, asa cred eu cel putin. Nu vezi ce timpuri traim? Aberante si confuze? Pare mai rau decat un film SF.
Platim taxe si impozite sa le asiguram lor un loc pe scaun in marea sala ca sa poata sa doarma linistiti...
O tara saracita, furata, condusa de idioti si inapti."
De acord.

44 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Îmi place cum gândeşti. A fost o plăcere să-ţi citesc dezbaterile.

| WhiteWolf7 a răspuns:

Uau....esti psihopat omule. Ce dracu aveti toti cu masonii astia? Ati citit 2-3 articole care au scopul sa dezinformeze si gata, sunteti experti in masonerie... Si e gresit sa generalizezi, nu toti preotii erau asa cum zici tu, crede-ma, strabunicu meu a fost preot, am stat de vorba cu oamenii din satu lui si niciunul nu a avut ce spune de rau. Mda, si la faza cu Al.I Cuza, nu te inteleg. In fond, terenurile alea tot ale poporului au fost la un moment dat. Puneti putina ordine in ganduri ca au niste lipsuri.

| nogomani explică (pentru WhiteWolf7):

Mda, am crezut ca se vede ca ironizez un anumit tip de gandire dar...
Daca strabunicu-tau era un preot atat de bun, de ce nu a avut vreo initiativa in legatura cu coruptia din institutia pe care o reprezinta? A lui nu ii pasa, bine atunci nici mie nu imi pasa cat de "bun" a fost el.
BOR este o padure de uscaturi si are si cateva verzituri. Dar nu e vorba numai de BOR, in Rusia situatia este mult mai dramatica.

| abalabam a răspuns (pentru nogomani):

Ce treaba avea strabunicul sau cu pacatele pe care le fac unii preoti? De ce vorbesti asa de urat de Biserica? Au venit preotii cu cutitul la gatul tau cerandu-ti bani? Nu toti preotii sunt corupti, stai linistit.La urma urmei si noi, si ei vom fi judecati de Dumnezeu dupa faptele noastre. Pe mine sincer nu ma intereseaza pacatele pe care le fac preotii. Vorba "Fa ce face popa, nu ce zice" a fost, este si va fi valabila pana la Apocalipsa.E normal sa greseasca, deoarece sunt mai incercati de diavol decat noi. Inca un lucru :"Sa nu judeci pe nimeni!"

| nogomani explică (pentru abalabam):

"Ce treaba avea strabunicul sau cu pacatele pe care le fac unii preoti?"

Simplu, cand reprezinti o institutie, iar membrii acelei institutii se comporta sub asteptarile ei, iar tu care esti "membru model" al acelei institutii nu actionezi impotriva defaimatorilor, te faci si tu vinovat prin idiferenta pe care o manifesti.

"De ce vorbesti asa de urat de Biserica? Au venit preotii cu cutitul la gatul tau cerandu-ti bani?""

Mi-ar fi placut ca preotii sa vina cu cutitu la mine sa imi ceara bani, dar ei sunt mult mai smecheri, nu au nevoie de cutite, au nevoie doar de o populatie amortita si de politicieni care se slujesc pe ei si nu interesu tarii, mai pe scurt au nevoie doar de Romania.

"Nu toti preotii sunt corupti, stai linistit.""

Eu stau linistit, multumesc pentru grija ta, dar nu am afirmat nicaieri ca toti preotii sunt corupti.

"La urma urmei si noi, si ei vom fi judecati de Dumnezeu dupa faptele noastre."

Ei bine eu nu pot sa am parte de aceasta "razbunare" de la judecata, eu trebuie sa ma manifest in timpul vietii fiindca nu cred in nici o judecata.

"Pe mine sincer nu ma intereseaza pacatele pe care le fac preotii."

Pe mine ma intereseaza, atata timp cat "pacatuiesc" pe banii mei si pe banii tai, luati fara sa ma intrebe, daca vreau sa contribui.

"E normal sa greseasca, deoarece sunt mai incercati de diavol decat noi.

Sunt mai incercati de diavol zici laughing? Vai saracii, cred ca diavolu sta toata ziua si sa gandeste cum sa ii mai incerce pe preoti, ce ticalos si diavolu asta.

"Inca un lucru :"Sa nu judeci pe nimeni!" "

Bine atunci, daca cineva iti va omori familia(situatie ipotetica, care nu ti-o doresc), sa ti minte ce mi-ai zis, nici macar sa nu il dai in judecata, sa il pupi pe ambii obraji si sa spui ca este iertare si pentru el inaintea lui Isus si inaintea ta bine inteles, daca Dumnezeu care este "perfect" il iarta cu atat mai mult tu care esti pacatos ai obligatia sa il ierti.

| abalabam a răspuns (pentru nogomani):

"Simplu, cand reprezinti o institutie, iar membrii acelei institutii se comporta sub asteptarile ei, iar tu care esti "membru model" al acelei institutii nu actionezi impotriva defaimatorilor, te faci si tu vinovat prin idiferenta pe care o manifesti."--->Tu ai fi actionat? Cum? De unde stii ca strabunicul sau stia ce faceau preotii? Prostia asta cu preotii corupti a aparut acum 3-4 ani.Inainte nu se discuta nimic despre asta.Si inca ceva:Nu mai generaliza.Majoritatea preotilor nu fac ce zici tu.Ci o mica parte din ei.Eu ma duc la Biserica si preotii de la acea Biserica sunt foarte buni.

"Mi-ar fi placut ca preotii sa vina cu cutitu la mine sa imi ceara bani, dar ei sunt mult mai smecheri, nu au nevoie de cutite, au nevoie doar de o populatie amortita si de politicieni care se slujesc pe ei si nu interesu tarii, mai pe scurt au nevoie doar de Romania."--->Crestinismul este raspandit peste tot in lume.Nu din cauza Bisericii avem problemele care le avem.Italienii traiesc foarte bine chiar daca Biserica Catolica este cel putin la fel de puternica ca BOR-ul la noi.

"Ei bine eu nu pot sa am parte de aceasta "razbunare" de la judecata, eu trebuie sa ma manifest in timpul vietii fiindca nu cred in nici o judecata."---> De ce trebuie sa te manifesti? Mai lasa problemele astea si pune mana pe o carte.

"Sunt mai incercati de diavol zici? Vai saracii, cred ca diavolu sta toata ziua si sa gandeste cum sa ii mai incerce pe preoti, ce ticalos si diavolu asta."--->Daca ai cunoaste putina Religie ai sti ca singura preocupare a diavolilor este aceea de a incerca sa castige suflete(prin ispite, suferinte, incercari).

Bine atunci, daca cineva iti va omori familia(situatie ipotetica, care nu ti-o doresc), sa ti minte ce mi-ai zis, nici macar sa nu il dai in judecata, sa il pupi pe ambii obraji si sa spui ca este iertare si pentru el inaintea lui Isus si inaintea ta bine inteles, daca Dumnezeu care este "perfect" il iarta cu atat mai mult tu care esti pacatos ai obligatia sa il ierti.---->Eu nu judec pe nimeni pana la un anumit punct, pe care BOR-ul nu l-a atins nici pe departe.Nu consider ca Biserica Ortodoxa Romana a facut atata rau incat sa criticam dur aceasta institutie.Este foarte foarte adevarat ca sunt multi preoti ce nu isi merita vesmintele pe care le poarta,dar nu voi judeca toata institutia atata timp cat stiu ca au existat, si exista monahi ca Parintele Cleopa, Arsenie Boca, Nicolae Steinhardt si multi altii, care chiar au tinut la oameni si la binele lor.De asemenea Biserica facut mai mult bine decat rau (prin slujbe a caror efecte se simt, prin cantinele sociale deschise pentru saraci etc.).

Pe mine ma intereseaza, atata timp cat "pacatuiesc" pe banii mei si pe banii tai, luati fara sa ma intrebe, daca vreau sa contribui.---> Sa te intereseze.Nu consider ca unii preoti corupti imi influenteaza asa de mult viata prin pacatele lor incat sa-i judec in asemenea hal.

| nogomani explică (pentru abalabam):

"Tu ai fi actionat? Cum? De unde stii ca strabunicul sau stia ce faceau preotii?"

Da as fi actionat prin denigrarea publica a preotilor care au depasit limita. Da-mi te rog un exemplu de preot care a luat vreo masura impotriva coruptiei din biserica? Eu am un exemplu de fost preot devnit ateu, care a renuntat din cauza coruptiei. Uite aici: http://www.youtube.com/watch?v=iIeQnYs1F6Y

"Prostia asta cu preotii corupti a aparut acum 3-4 ani."

Se stia inca din evul mediu ce coruptie este in biserica, doar tot ei au creat si citatul dat de mine.

"Eu ma duc la Biserica si preotii de la acea Biserica sunt foarte buni."

Au invatat sa se ascunda, asta invata pe perioada liceului teologic, iar apoi la unele facultati, te sperii daca vezi cum sunt educati, daca vrei detalii spune-mi iti dau marturia unui preot in devenire, devenit ateu.

"Crestinismul este raspandit peste tot in lume.Nu din cauza Bisericii avem problemele care le avem.Italienii traiesc foarte bine chiar daca Biserica Catolica este cel putin la fel de puternica ca BOR-ul la noi."

Nu am afirmat ca din cauza bisericii nu traim noi bine, traiul nostru scazut se datoreaza unor sume de cauze, nu datorita unei singure cauze.

"De ce trebuie sa te manifesti?"

Pentru ca traiesc si nimeni nu imi ingradeste dreptul la libera exprimare, iar internetul este paradiul liberii exprimari.

"Nu consider ca unii preoti corupti imi influenteaza asa de mult viata prin pacatele lor incat sa-i judec in asemenea hal."

Pe mine ma deranjeaza cel mai mult ipocrizia. Si politicienii sunt ipocriti, dar macar asta este un lucru bine cunoscut si acceptat de majoritate, iar critica nu inceteaza niciodata la adresa lor, spre deosebire de preoti.

| abalabam a răspuns (pentru nogomani):

"Da as fi actionat prin denigrarea publica a preotilor care au depasit limita. Da-mi te rog un exemplu de preot care a luat vreo masura impotriva coruptiei din biserica? Eu am un exemplu de fost preot devnit ateu, care a renuntat din cauza coruptiei. Uite aici: 1.De">http://www.youtube.com/watch?v=iIeQnYs1F6Y"---->1.De ce un preot care isi face meseria intr-o comuna izolata de la munte ar denigra alt preot care ar fi de la oras? De ce s-ar sinchisi sa faca asta cand el nu are nici o treaba cu acel preot? Asta nu are nici o relevanta. De ce sa judeci ce face altul,fie ca e de bine, fie ca e de rau. Oricum ar fi, preotii care chiar iubesc ceea ce fac, nu ajung sa faca acte de coruptie, deoarece au frica de Dumnezeu. Fiecare cu faptele lor, toti vom fi judecati dupa ce am facut in viata noastra. Asta considera cei care cred in Dumnezeu...asta au considerat cu siguranta si "niste" oameni mai destepti ca mine si ca tine, precum Louis Pasteur, Kepler, Blaise Pascal, Nicolae Paulescu si multi alti oameni de stiinta ce si-au lasat din plin amprenta in lume cu realizarile lor.Acestia pe care i-am dat exemplu erau profund religiosi, si nu cred ca au tinut cont asa ca tine si asa ca Victor Diac de preotii corupti.

"Se stia inca din evul mediu ce coruptie este in biserica, doar tot ei au creat si citatul dat de mine."-Eu nu m-am referit la faptul ca nu se stia, ci m-am referit la faptul ca de 3-4 ani mass-media e plina de stiri cu preoti corupti, vorbind de acestia de parca toti ar fi la fel. Stiu foarte bine ca in evul-mediu, spre exemplu, Manastirile cumparau si vindeau sclavi. Dumnezeu ii va judeca si pe acei oameni care au permis aceste lucruri, daca nu i-a judecat deja.

"Au invatat sa se ascunda, asta invata pe perioada liceului teologic, iar apoi la unele facultati, te sperii daca vezi cum sunt educati, daca vrei detalii spune-mi iti dau marturia unui preot in devenire, devenit ateu."---->Poftim? Acum sunt agenti secreti? Se ascund foarte bine pentru ce? Pentru actele de coruptie? Las-o incolo de treaba...Biserica nu are ca scop crearea unor corupti, ci crearea unor oameni care isi dedica viata lui Hristos, ce ajuta oamenii sa se mantuiasca. Crede-ma, dupa relatarile profesorilor si profesoarelor de religie pe care le-am avut nu sunt agenti secreti.Acum sa nu-mi spui ca si profesorii au invatat sa se ascunda :)).

"Nu am afirmat ca din cauza bisericii nu traim noi bine, traiul nostru scazut se datoreaza unor sume de cauze, nu datorita unei singure cauze."---->Stii care este principala cauza a traiului nostru? Principala cauza este faptul ca noi am votat niste oameni cu scopul de a nu iesi altii (Noi l-am votat pe Iliescu ca sa nu fie Ceausescu, l-am votat pe Basescu ca sa nu iasa Nastase etc.). De asta noi suferim. Noi nu trebuie sa gandim asa. Daca nu ne place nici unul, ori nu mergem la vot (ceea ce nu e democratic), ori, mai degraba, mergem si il stricam.Astfel ne exprimam nemultumirea fata de ambii candidati.

Intrebarea "De ce trebuie sa te manifesti?" nu am formulat-o cum trebuie, voiam sa sune asa:"De ce simti asa de mult nevoia sa te manifesti fata de Biserica?" Sa nu ne intelegem gresit, toti avem dreptul la exprimare, dar eu nu inteleg de ce atata ura pentru o mana de preoti disperati de bani.

*Scuze pentru eventualele greseli

| nogomani explică (pentru abalabam):

"De ce un preot care isi face meseria intr-o comuna izolata de la munte ar denigra alt preot care ar fi de la oras? De ce s-ar sinchisi sa faca asta cand el nu are nici o treaba cu acel preot?"

Pentru ca face parte din aceeasi grupare cu el, iar daca ceilalti nu se dezic public de actiunile lui inseamna ca le accepta in opinea publica.

"De ce sa judeci ce face altul, fie ca e de bine, fie ca e de rau."

Pentru ca traim intr-o societate, fiecare actiune facuta de un om ne afecteaza pe toti. De exemplu ne afecteaza hotia oamenilor politici, asa ca ii judec, ma afecteaza banii statului dati ilegal de catre politicieni bisericii pentru asi face campanie. Daca comportamentul lor nerusinat, nu ar avea nici un efect direct asupra mea, i-as lasa sa faca ce vor, dar cand traiesti intr-o societate sunt anumite norme morale care trebuie respectate pentru binele comun.

"asta au considerat cu siguranta si "niste" oameni mai destepti ca mine si ca tine, precum..."

Da, sunt si au fost oameni inteligenti care sunt teisti, deisti sau atei. Ce vrei sa spui cu asta? Sau tu te uiti doar la oamenii de stiinta care sunt cresitini, iar pe restul cum ar fi cei musulmani(care au avut o contribuite enorma pentru stiinta europei crestine), hindusi, deisti sau atei nu ii vezi? Eu sunt determinist, nu cred ca a fost cu adevarat alegerea lor sa fie crestini sau deisti sau atei. Daca oamenii spusi de tine se nasteau in China de exemplu, nu aveau cam nici o sansa sa devina crestini.

"Eu nu m-am referit la faptul ca nu se stia, ci m-am referit la faptul ca de 3-4 ani mass-media e plina de stiri cu preoti corupti, vorbind de acestia de parca toti ar fi la fel."

Nu cred ca vreun canal de stiri a spus "uitati, acel preot ii reprezinta pe toti". Dar acum in era informatiei, fiecare caz al unui preot corupt ajunge la urechea noastra mult mai repede si de asta avem atat de multe cazuri de preoti corupti si deja incepe sa devina o normalitate sa auzim de preoti ipocriti.

"Se ascund foarte bine pentru ce?"

Pentru a nu se da de gol, am sa caut articolul cu marturia unui fost seminarist la teologie, sper sa il gasesc si ti-l trimit maine.

"Principala cauza este faptul ca noi am votat niste oameni cu scopul de a nu iesi altii (Noi l-am votat pe Iliescu ca sa nu fie Ceausescu, l-am votat pe Basescu ca sa nu iasa Nastase etc.). De asta noi suferim."

Nu poti da vine pe politic pentru toata mizeria din tara, este adevarat ca politicu este unul dintre marii vinovati dar societatea romana in ansamblu ei se face vinovata pentru propia mizerie in care sta.

"De ce simti asa de mult nevoia sa te manifesti fata de Biserica?"

Azi s-a nimerit sa ma iau de biserica, dar de obicei o neglijez.

| WhiteWolf7 a răspuns (pentru nogomani):

Um...nu am zis ca trebuie sa iti pese, am zis ca au existat si inca exista exceptii. Auzi ma, da daca esti tu asa smecher si omnipotent de ce nu faci nimic ca sa schimbi situatia? El nu a fost trup si suflet pentru biserica, a avut si familie, si prieteni de sustinut si intretinut, oameni de sfatuit, de iertat si asa mai departe. Oricum, cine pl mea te crezi si iti permiti sa judeci faptele altora? Nu stiu, intreb...

| nogomani explică (pentru WhiteWolf7):

"Auzi ma, da daca esti tu asa smecher si omnipotent de ce nu faci nimic ca sa schimbi situatia?"

Nu sunt "smecher" si nici omnipotent, iar eu nu am putere politica si legislativa ca sa schimb ceva. Ca sa se schimbe ceva trebuie dus la urechea politicului de o masa considerabila de oameni, iar politicu din Romania, din pacate face "totul" pentru majoritate si nimic pentru minoritate, deoarece nu s-ar risca nimeni electoral pentru minoritati.

"El nu a fost trup si suflet pentru biserica, a avut si familie, si prieteni de sustinut si intretinut, oameni de sfatuit, de iertat si asa mai departe."

Ei bine nu dura mai mult de 5 minute sa faca o declaratie la adresa unui preot cu comportament deviant...

"Oricum, cine pl mea te crezi si iti permiti sa judeci faptele altora?"

Un om ca oricare altul. Nu am nici un complex de inferioritate dar nici de superioritate asa ca judec tot ce misca si nu misca. Si tu ai acest drept, ca nu mai traim intr-un sistem totalitar, bucura-te de el.

| WhiteWolf7 a răspuns (pentru nogomani):

Mda, politicu face totul pentru curu sau. Mhm, m-am prins, esti genu care mereu ti le poate intoarce. Nu m-ai nimerit, noi doi ar trebui sa ne vedem la o bere.

| nogomani explică (pentru WhiteWolf7):

Sigur, daca esti din Brasov...
Dar nu este pacat sa consumi alcool?

| abalabam a răspuns (pentru nogomani):

"Pentru ca face parte din aceeasi grupare cu el, iar daca ceilalti nu se dezic public de actiunile lui inseamna ca le accepta in opinea publica."

M-am mai informat putin: clerul sau mireanul(omul de rand) care stie de faptele rele facute de un preot trebuie sa vorbeasca cu acel preot care face faptele rele pentru a se indrepta, sau cei ce stiu de pacatele respectivului cler, trebuie sa se adreseze episcopului pentru a lua masuri. Aceste masuri se iau, stai linistit.Si te-ai exprimat prost cand ai definit BOR-ul: BOR este o padure de verzituri si are si cateva uscaturi este corect. Majoritatea preotilor isi fac meseria cu credinta si dragoste in Dumnezeu, nu cum ai zis tu, doar cu bani, ca altfel toti ar fi caterisiti.

"Pentru ca traim intr-o societate, fiecare actiune facuta de un om ne afecteaza pe toti. De exemplu ne afecteaza hotia oamenilor politici, asa ca ii judec, ma afecteaza banii statului dati ilegal de catre politicieni bisericii pentru a-si face campanie. Daca comportamentul lor nerusinat, nu ar avea nici un efect direct asupra mea, i-as lasa sa faca ce vor, dar cand traiesti intr-o societate sunt anumite norme morale care trebuie respectate pentru binele comun."

Din cauza oamenilor ca tine lumea s-a facut mai rece si mai rea. Imi amintesc, chiar acum 10 ani, ce frumos era cand ieseam afara sa ma joc cu prietenii, vecinii nespunandu-ne nimic. Acum sunt in stare sa cheme si politia daca vorbesti seara la 8 in fata blocului in timpul vacantei (vorbesc de unii nou veniti de 30-35 de ani ce se simt indignati de fiecare sunet facut afara). Toti aveti gura mare,dar nimic nu faceti; bine ca stii sa judeci si sa critici,ce sa spun,la asta oricine e bun,dar sa faca cineva ceva fara sa dea din gura.

"Da, sunt si au fost oameni inteligenti care sunt teisti, deisti sau atei. Ce vrei sa spui cu asta? Sau tu te uiti doar la oamenii de stiinta care sunt cresitini, iar pe restul cum ar fi cei musulmani(care au avut o contribuite enorma pentru stiinta europei crestine), hindusi, deisti sau atei nu ii vezi? Eu sunt determinist, nu cred ca a fost cu adevarat alegerea lor sa fie crestini sau deisti sau atei. Daca oamenii spusi de tine se nasteau in China de exemplu, nu aveau cam nici o sansa sa devina crestini."--->Vreau sa spun faptul ca,in domeniul stiintei,care este majoritar format din "mari atei" ce considera ca universul a fost facut din greseala, si ca oamenii sunt nepotii maimutelor,mai exista si oameni de stiinta care considera ca universul a fost creat de o mana divina,din cauza multor factori,precum distanta perfecta dintre pamant si soare,ce asigura viata pe Terra,si altele. Nu stiu cat de mult te-au ajutat in viata,dar mie,teoriile lui Stephen Hawking,pe care unii le considera fantastice, nu imi exprima nimic. Daca ar fi gasit o solutie pentru oprirea foametei pe Glob sau o solutie pentru alte lucruri de acest gen,l-as fi apreciat,dar asa...el e apreciat pentru o serie de teorii ce nu isi au rostul. Religia crestina,cel putin,m-a invatat sa fiu om. Sa ajut pe cineva,sa fiu impotriva raului si sa traiesc in pace cu ceilalti oameni. Biserica a ajutat milioane de oameni prin sfaturi ce isi au rostul, cantine sociale, si prin donatii pentru oamenii saraci (poti vedea pe internet ca e adevarat).Eu nu am auzit ca ateii sa puna mana de la mana si sa faca o mica cantina sociala pentru sarmani. Daca Biserica era o padure de uscaturi, asa cum ai spus tu, lacasele de cult nu ar fi fost pline de enoriasi (acum sa nu zici ca enoriasii sunt manipulati sau ceva de genul...eu am inceput sa merg din iarna asta des la Biserica,si ma simt mult mai linistit decat inainte, si nu mi se pare, chiar sunt mai linistit).Eu nu am zis nimic de ceilalti oameni de stiinta. Ii apreciez, Indiferent de religie, doar pe cei a caror inventii chiar au ajutat lumea prin efectele lor. Teoriile nu ma incalzesc cu nimic, nici pe mine, nici pe tine.Si nu ai de unde sa stii ca aceia nu s-ar fi convertit la crestinism,chiar daca s-ar fi nascut in China. Acolo,ca in toata lumea, exista Biserici Ortodoxe, si Catolice. Apropo, si un pagan se poate mantui atata timp cand in toata viata lui nu a auzit de crestinism si totusi, a fost bun la suflet si a facut fapte bune.

"Nu cred ca vreun canal de stiri a spus "uitati, acel preot ii reprezinta pe toti". Dar acum in era informatiei, fiecare caz al unui preot corupt ajunge la urechea noastra mult mai repede si de asta avem atat de multe cazuri de preoti corupti si deja incepe sa devina o normalitate sa auzim de preoti ipocriti."---->Din pacate, incepe sa devina o normalitate din cauza jurnalistilor de mana a doua care nu mai au ce scrie. Am gasit acum un articol de-a dreptul stupid in care era vorba despre un preot care ar fi recurs la un act extrem dupa ce niste oameni nebuni i-au stropit casa cu ulei si motorina. Acel gest extrem constau in niste foi cu mesaje dure adresate acelora. Uite porcaria de articol(nu trebuie sa crezi in Dumnezeu ca sa spui ca articolul asta e la pamant din toate punctele de vedere): http://www.gandul.info/......-10699941.

"Pentru a nu se da de gol, am sa caut articolul cu marturia unui fost seminarist la teologie, sper sa il gasesc si ti-l trimit maine."---->Tu nu ai gasit sa asculti decat o mana de asa zisi teologi care au avut noaptea revelatii ca Dumnezeu nu exista? De ce nu asculti de oameni care au avut o traire adecvata,doar cu fapte bune si rugaciune,precum Parintele Cleopa,Parintele Sofian,Arsenie Boca etc., acestia chiar iubind oamenii si tinand la binele tarii?

"Nu poti da vine pe politic pentru toata mizeria din tara, este adevarat ca politicu este unul dintre marii vinovati dar societatea romana in ansamblu ei se face vinovata pentru propia mizerie in care sta."---->Asa e, dar nu trebuie inclusa Biserica aici. Daca nu l-am fi omorat pe Ceausescu ("tovarasul" trebuia simplu sa fie inchis pe viata, nu omorat, ca pedeapsa cu moartea este una retrograda din toate punctele de vedere), daca nu am fi votat asa cum ti-am mai spus, si daca de asemenea am fi avut presedinti carora sa le pese de tara si de binele ei, nu am fi ajuns codasii Europei.

| nogomani explică (pentru abalabam):

"Din cauza oamenilor ca tine lumea s-a facut mai rece si mai rea."

Categoric, daca nu erau leprele ca mine, acum toata lumea era in "puf".

"Imi amintesc, chiar acum 10 ani, ce frumos era cand ieseam afara sa ma joc cu prietenii, vecinii nespunandu-ne nimic. Acum sunt in stare sa cheme si politia daca vorbesti seara la 8 in fata blocului in timpul vacantei (vorbesc de unii nou veniti de 30-35 de ani ce se simt indignati de fiecare sunet facut afara)."

Acum 10 ani cel mai probabil te jucai diferite jocuri specifice copilariei, iar acum formati o adunatura de oameni care fac mizerie si vorbesc mizerabil pe un ton destul de ridicat, cunosc am si eu destui nesimtiti prin jurul zonei unde locuiesc. Oricum perioada din copilarie ai tendinta sa o vezi ca cea mai frumoasa perioada a vietii, asa ca nu poti judeca in mod obiectiv cum s-au schimbat lucrurile(nu s-au schimbat deloc). Si cum nu fac nimic? Din afirmatia ta reiese ca acei oameni iau masuri impotriva nesimtitilor si cheama politia.

"Toti aveti gura mare,dar nimic nu faceti; bine ca stii sa judeci si sa critici,ce sa spun,la asta oricine e bun,dar sa faca cineva ceva fara sa dea din gura."

Aha, deci ar fi trebuit sa merg pe modelul Becali, sa ma laud cu toate faptele pe care le fac ca sa ma vada lumea ce om minunat sunt. Nu poti face ceva fara sa dai din gura, doar suntem animale sociale.

"Vreau sa spun faptul ca, in domeniul stiintei, care este majoritar format din "mari atei" ce considera ca universul a fost facut din greseala, si ca oamenii sunt nepotii maimutelor, mai exista si oameni de stiinta care considera ca universul a fost creat de o mana divina, din cauza multor factori, precum distanta perfecta dintre pamant si soare, ce asigura viata pe Terra, si altele."

Sunt, nu am spus ca nu sunt, doar ca majoritatea dintre ei isi dau cu parerea in domeniile in care nu au nici o expertiza. O sa vezi matematicieni vorbiind de biologie. Daca sunt oameni de stiinta care sa vina cu dovezi reale in fata comunitatii stiintifice pentru "creationism" atunci am putea sa o numim teoria creationista, pana atunci ramane doar o filosofie fara nici o dovada reala.
Distanta "perfecta" fata de soare nu este o dovada. Ar fi fost impotriva posibilitatilor matematice sa nu fie cel putin o astfel de planeta in intreg universul care are +200 miliarde de galaxii, iar fiecare galaxie are intre 10 milioane si 1000 de miliarde de stele, dintre care miliarde de stele au planete care orbiteaza in jurul lor. Te rog sa te informezi ce inseamna o teorie stiintifica, ca nu e tot una cu o teorie religioasa. Iar totul in stiinta moderna pleaca de la o teorie, nu diminua importanta teoreticienilor, ca sunt foarte valorosi.

"Daca ar fi gasit o solutie pentru oprirea foametei pe Glob sau o solutie pentru alte lucruri de acest gen, l-as fi apreciat, dar asa..."

http://1.bp.blogspot.com/......-iisus.jpg

"Biserica a ajutat milioane de oameni prin sfaturi ce isi au rostul, cantine sociale, si prin donatii pentru oamenii saraci (poti vedea pe internet ca e adevarat)."

Uite un articol pertinent si argumentat despre "ajutoarele sociale facute de catre biserica": http://sclavii.blogspot.ro/2011/09/opera-sociala-bisericii.html
In princiupiu ca sa ajuti pe cineva trebuie sa produci ceva, ceea ce biserica nu face.

"Eu nu am auzit ca ateii sa puna mana de la mana si sa faca o mica cantina sociala pentru sarmani."

In primul rand nici nu o sa auzi, in modul in care biserica se lauda, ca cei care vor sa ajute sincer fara interese nu se lauda in public. Dar sunt foarte multe organizatii umanitare, mult mai mult decat cele crestine care creaza cantine, spitale, case etc, daca vrei sa ajuti fa o doantie unor astfel de organizatii. Ai interentu, cauta si vei gasi daca chiar vrei sa gasesti.

"Si nu ai de unde sa stii ca aceia nu s-ar fi convertit la crestinism, chiar daca s-ar fi nascut in China. Acolo, ca in toata lumea, exista Biserici Ortodoxe, si Catolice. Apropo, si un pagan se poate mantui atata timp cand in toata viata lui nu a auzit de crestinism si totusi, a fost bun la suflet si a facut fapte bune. "

Ideea este ca in China crestinismul a intrat mai puternic abia acum in sec. 21 datorita mass-mediei si misionarilor, dar sa luam de exemplu sec 19, majoritatea chinezilor nici nu auzise de crestinism, iar cei care au auzit au fost foarte reticienti in ceea ce ii priveste pe strainii albi si mesajul lor.
Asta este crestinismul din zilele noatre, pierde teren la el acasa(in Europa) si castiga teren in tarile subdezvoltate in mod special.
Cat despre "mantuirea paganului" nea'Isus spune clar ca nimeni nu merge la tatal decat prin el. S-au mai avem si un Ioan 3:16, care spune clar ca doar prin Isus se merge la Dumnezeu. Islamu este cel care ofera mantuirea prin balanta dintre faptele bune si cele rele, nu crestinismul.

"Am gasit acum un articol de-a dreptul stupid in care era vorba despre un preot care ar fi recurs la un act extrem dupa ce niste oameni nebuni i-au stropit casa cu ulei si motorina."

Este oarecum normal sa reactionezi ca si preotul, dar crestinismul este o religie care te indeamna sa primesti abuzul cu bucurie, ba chiar sa intorci si celalat obraz, daca nici preotul nu poate face asa ceva, ce sa mai spun de enoriasii lui? Nu este asta o dovada de ipocrizie?

"Tu nu ai gasit sa asculti decat o mana de asa zisi teologi care au avut noaptea revelatii ca Dumnezeu nu exista?"
Scuze de articol nu mai gasesc blogul de unde il citisem, trebuia mai intai sa il gasesc, iar apoi sa il aduc ca si argument, greseala mea, oricum nu era vorba despre nici o revelatie ca Dumnezeu nu exista, era vorba despre cum erau tratati cei de la liceul teologic din Iasi.

"Asa e, dar nu trebuie inclusa Biserica aici."
Categoric trebuie inclusa si biserica aici. Si ia contribuie la jaful banului public, sunt mana in mana cu politicu.

"daca nu am fi votat asa cum ti-am mai spus, si daca de asemenea am fi avut presedinti carora sa le pese de tara si de binele ei, nu am fi ajuns codasii Europei."

Nu este vorba de presedinte care are mai mult un rol diplomatic si de veghere asupra respectarii constituiei.
Politicu este doar oglinda societatii in care traim. Asa politicieni asa oameni. De la frizerul care face evaziune fiscala ca sa iasa el in profit pana la marii "afaceristi" care fura sute de milioane din afaceri cu statul, societatea romaneasca nu are nici un simt al responsabilitatii, nu le pasa decat de interesul personal si nu de interesul comun, iar politicienii sunt exact ca si societatea.

Poate nu ti-am raspun la tot ce ai scris, dar este destul de greu sa iti raspund pe TPU cand scrii un mesaj atat de lung fara sa lasi din cand in cand spatii intre randuri.

| WhiteWolf7 a răspuns (pentru nogomani):

Nu le pasa decat de interesul personal si nu de interesul comun, iar politicienii sunt exact ca si societatea"

Si tu faci parte din societate, ceea ce ai spus in aceale fraze e identic cu a spune ca si tu faci la fel, sau ai face. Dar ma rog, are vreunul tupeul sau, mai bine zis, nesimtirea sa ridice mana si sa zica ca el e nevinovat si nu a incalcat vreodata vreo lege? Imi vine greu sa cred asta.

| nogomani explică (pentru WhiteWolf7):

"Si tu faci parte din societate, ceea ce ai spus in aceale fraze e identic cu a spune ca si tu faci la fel, sau ai face. "

Intr-o societate nu toti indivizii sunt la fel. Cand am spus societate m-am referit la majoritatea ei, cum exista si parlamentari dornici sa slujeasca oamenilor care l-au ales in functia respectiva, asa exista si oameni cinstiti in randul cetatenilor fara functii publice. Numai ca eu aici m-am referit la majoritatea parlamentarilor.
Eu personal nu cred ca as fura, deoarece nu am pasiune nici pentru maisini scumpe si nici pentru palate, toate mi se par "desartaciune".
Desigur ca sunt multi parlamentari si oameni in functii publice cinstiti(cred) dar sunt mult prea incapabili sa detina o asemenea functie. Eu as prefera meritocratia nu democratia.

| WhiteWolf7 a răspuns (pentru nogomani):

Democratie? Unde? Avem noi asa ceva?

| nogomani explică (pentru WhiteWolf7):

Suntem si noi o democratie, o data la 4 ani ai dreptul sa alegi cine te va fura pentru urmatorii 4 ani, asa ca nu te plange.

| NOname a răspuns (pentru nogomani):

"Se întâmplă să tot apară prin discuţii ca argument pro religie faptul că biserica ar fi artizana unei opere sociale, mai exact că biserica ar depune activităţi pentru ajutorarea celor săraci. Şi pe undeva, te-ai aştepta ca o instituţie care se ocupă în mod tradiţional cu prezentarea unor minciuni gogonate pe post de adevăruri, o instituţie ce are drept istorie o lungă succesiune de eşecuri, la nivel filozofic, moral şi social, să conţină şi vreo parte pozitivă din moment ce încă mai stă în picioare. Dacă însă biserica are vreo parte pozitivă atunci aceasta cu siguranţă nu constă în aşa zisa ei operă socială care de fapt nu este operă ci o piesă de teatru absurd înscenată pentru deplina prostire a populaţiei.
În primul şi în primul rând biserica nu poate ajuta material pe nimeni deoarece ea nu desfaşoară activitaţi productive. Defrişarea pădurilor ajunse în proprietatea ei prin donaţii din partea statului nu contează ca activitate productivă ci tot ca o formă de parazitism pe resursele ţării. Preoţii şi celelalte specii clericale nu muncesc defel şi ca atare toate resursele financiare de care dispun aceştia sunt provenite din munca altora; singura muncă pe care o depun clericii constă în activitatea neobosită de splălare a creierelor.
Ceea ce face biserica s-ar numi act caritabil doar în momentul în care acei bani care ajung la nenorociţi ar fi produşi prin vânzarea legumelor şi fructelor produse în serele şi livezile muncite de popi, patriarhi şi episcopi, dar noi ştim că acele sere şi livezi nu există şi nu vor exista niciodată. Ceea ce face biserica s-ar putea numi act caritabil dacă acei bani care ajung la nenorociţi ar fi produşi din vânzarea tehnologiilor inventate de teologi şi apologişti religioşi în institutele de cercetare teologică, dar noi ştim că acele tehnologii nu există şi nici nu vor exista vreodată.
Aşa zisa operă caritabilă a bisericii nu constă decât în acapararea continuă de fonduri de la stat şi de la populaţie, reţinerea celei mai mari părţi din ele întru exagerata umflare a burţii clerului şi folosirea restului pentru ajutorarea câtorva nenorociţi. Oare dacă aş solicita de la stat şi de la cetăţeni câteva miliarde de euro, aş păstra partea leului pentru mine, şi cu restul aş ajuta nişte săraci mi s-ar duce vestea de mare binefăcător? Ba, dimpotrivă, dacă s-ar întâmpla chiar să funcţioneze acest scenariu aş fi numit probabil şarlatanul secolului şi asta doar din cauză că şarlatania mea ar fi prizoniera unui secol, nu una întinsă pe parcursul mileniilor aşa cum e cazul bisericii.
De fiecare dată când reprezentanţii bisericii apar prin mass media şi se laudă cu opera lor socială nu fac decât să expună gradul extrem de neruşinare, ipocrizie şi cinism la care pot să ajungă slujitorii lui Dumnezeu, în fapt slujitori ai unui stil parazit de viaţă.
Tot aceştia militează împotriva planificării familiale şi a avortului, astfel militând pentru familii sărace dar cu copii mulţi şi numesc asta pro-life. Tot aceştia sunt responsabili de îndoctrinarea religioasă şi numesc această spălare pe creier educaţie morală. Tot aceştia dau pilde despre "virtutea" de-a fi sărac în timp ce îşi strâng averi de miliarde. Ei bine, această situaţie nu este deloc întâmplătoare având în vedere că instituţia pe care o reprezintă este fundamentată pe cea mai mare decepţie a umanităţii, aceea că există un dumnezeu.

Vom trăi într-o lume mai bună doar atunci când aceşti specialişti ai decepţiei vor fi recunoscuţi ca ceea ce sunt, când nu vor mai fi trataţi ca repere morale şi când vor fi sfătuiţi prieteneşte să se apuce să facă ceva util şi să lase minciunile şi şmecheriile deoparte."
Subsriu.

| abalabam a răspuns (pentru nogomani):

"Categoric, daca nu erau leprele ca mine, acum toata lumea era in "puf"." ----> Nu in "puf", dar mult mai buna.

"Acum 10 ani cel mai probabil te jucai diferite jocuri specifice copilariei, iar acum formati o adunatura de oameni care fac mizerie si vorbesc mizerabil pe un ton destul de ridicat, cunosc am si eu destui nesimtiti prin jurul zonei unde locuiesc. Oricum perioada din copilarie ai tendinta sa o vezi ca cea mai frumoasa perioada a vietii, asa ca nu poti judeca in mod obiectiv cum s-au schimbat lucrurile(nu s-au schimbat deloc). Si cum nu fac nimic? Din afirmatia ta reiese ca acei oameni iau masuri impotriva nesimtitilor si cheama politia."--->Aici s-ar putea sa ai dreptate intr-o oarecare masura (legat de galagie :)) ).Dar asta nu inseamna ca societatea nu este mai rece si mai urata. Cel putin, la mine, in Bacau, eu nu prea mai vad asa de multi copii de 8-9 ani care sa iasa afara si sa se joace afara, sa socializeze asa cum faceam noi. Acum "soriceii" au facebook si se joaca pe calculator in loc sa joace "De-a v-ati ascunselea". Aici ai putea reprosa faptul ca esti determinist,si ca si noi am face la fel in locul lor. Nu neg asta, cu siguranta am face asta intr-o masura mult mai mare decat am facut-o inainte,cand mergeam la prietenii care au calculator sa jucam Hercule (cel putin eu,poate si tu). Dar vorbesc de societatea in ansamblu,ca devine din ce in ce mai rece,eu nefiind singurul care vede asta.

"Aha, deci ar fi trebuit sa merg pe modelul Becali, sa ma laud cu toate faptele pe care le fac ca sa ma vada lumea ce om minunat sunt. Nu poti face ceva fara sa dai din gura, doar suntem animale sociale."----> Ai facut ceva pana acum ca sa dai din gura, asa cum spui? Iar afirmatia "animale sociale",din partea mea, sa ti-o iei in numele tau si a celorlalti ca tine. Eu intotdeauna ma voi considera mai presus decat un animal. Si animalele sunt sociale.(nu toate dar sunt, precum antilopele Gnu, elefantii etc.), dar nu gandesc, fac totul din instinct.Asta ne deosebeste pe noi de ele.

"Sunt, nu am spus ca nu sunt, doar ca majoritatea dintre ei isi dau cu parerea in domeniile in care nu au nici o expertiza. O sa vezi matematicieni vorbiind de biologie. Daca sunt oameni de stiinta care sa vina cu dovezi reale in fata comunitatii stiintifice pentru "creationism" atunci am putea sa o numim teoria creationista, pana atunci ramane doar o filosofie fara nici o dovada reala.
Distanta "perfecta" fata de soare nu este o dovada. Ar fi fost impotriva posibilitatilor matematice sa nu fie cel putin o astfel de planeta in intreg universul care are +200 miliarde de galaxii, iar fiecare galaxie are intre 10 milioane si 1000 de miliarde de stele, dintre care miliarde de stele au planete care orbiteaza in jurul lor. Te rog sa te informezi ce inseamna o teorie stiintifica, ca nu e tot una cu o teorie religioasa. Iar totul in stiinta moderna pleaca de la o teorie, nu diminua importanta teoreticienilor, ca sunt foarte valorosi."---->Foarte "valorosi",intr-adevar. Atunci spune-mi si mie, de ce banii care puteau fi investiti in cercetare pentru realizari asemanatoare precum cele ale lui Normal Borlaug (pe care l-ai amintit in comentariu),au fost aruncati pe apa sambetei intr-un reactor nuclear la Geneva? Asta e normal? Dupa parerea mea,nicidecum. Bine, sa existe teoreticieni, dar sa teoretizeze un brevet pentru combaterea foametei, nu pentru prostii, precum teoria big-bangului. Noi putem trai si fara teoria big-bang-ului, si stii si tu bine asta.

"Poza">http://1.bp.blogspot.com/......"---->Poza asta nu are nici o relevanta. Norman Borlaug a fost cel mai probabil crestin. http://wiki.answers.com/Q/What_religion_was_Norman_Borlaug

"Uite un articol pertinent si argumentat despre "ajutoarele sociale facute de catre biserica": http://sclavii.blogspot.ro/2011/09/opera-sociala-bisericii.html
In princiupiu ca sa ajuti pe cineva trebuie sa produci ceva, ceea ce biserica nu face."---->Cum adica nu produce? Manastirile nu cultiva cereale? Nu cresc animale? Parintele Cleopa nu a fost cumva pastor de oi? Sau toate astea s-au schimbat brusc? E adevarat, Biserica nu produce foarte mult, dar mai ajuta si din propriile forte.Am mai spus si o mai spun.Ii va judeca Dumnezeu si pe acei preoti care retin donatiile credinciosilor, precum si pe noi pentru pacatele noastre.

"Ideea este ca in China crestinismul a intrat mai puternic abia acum in sec. 21 datorita mass-mediei si misionarilor, dar sa luam de exemplu sec 19, majoritatea chinezilor nici nu auzise de crestinism, iar cei care au auzit au fost foarte reticienti in ceea ce ii priveste pe strainii albi si mesajul lor.
Asta este crestinismul din zilele noatre, pierde teren la el acasa(in Europa) si castiga teren in tarile subdezvoltate in mod special.
Cat despre "mantuirea paganului" nea'Isus spune clar ca nimeni nu merge la tatal decat prin el. S-au(sau) mai avem si un Ioan 3:16, care spune clar ca doar prin Isus se merge la Dumnezeu. Islamu este cel care ofera mantuirea prin balanta dintre faptele bune si cele rele, nu crestinismul."---->Subiectul asta, sincer, ma depaseste. Am gasit aici o explicatie buna: http://www.gotquestions.org/......,dar,orice ar fi,Dumnezeu stie ce va face si cu acei oameni si ii va judeca asa cum se cuvine, si anume corect.

"Este oarecum normal sa reactionezi ca si preotul, dar crestinismul este o religie care te indeamna sa primesti abuzul cu bucurie, ba chiar sa intorci si celalat obraz, daca nici preotul nu poate face asa ceva, ce sa mai spun de enoriasii lui? Nu este asta o dovada de ipocrizie?"---->Nu stiu ce sa spun. Aici preotul are pacatul maniei. Nimeni nu e perfect. Cu totii gresim. Totusi, mi s-a parut frumos din partea lui ca nu le-a scris numele faptasilor, cu toate ca ii stia, si ca a mentionat acele lucruri despre cresterea copiilor.

"Categoric trebuie inclusa si biserica aici. Si ia contribuie la jaful banului public, sunt mana in mana cu politicu."---->Preotii nu au voie sa aiba nici o treaba cu politicul. Daca au pacatul lor.

"Nu este vorba de presedinte care are mai mult un rol diplomatic si de veghere asupra respectarii constituiei.
Politicu este doar oglinda societatii in care traim. Asa politicieni asa oameni. De la frizerul care face evaziune fiscala ca sa iasa el in profit pana la marii "afaceristi" care fura sute de milioane din afaceri cu statul, societatea romaneasca nu are nici un simt al responsabilitatii, nu le pasa decat de interesul personal si nu de interesul comun, iar politicienii sunt exact ca si societatea."---->Ai dreptate.

Eu ti-am raspuns cat de bine am putut la tot.De data asta am lasat spatii intre intrebari.Imi pare rau ca am raspuns asa de greu, dar voi incerca sa fiu mai atent.

| nogomani explică (pentru abalabam):

"Dar asta nu inseamna ca societatea nu este mai rece si mai urata."

Mereu a fost asa, cel putin in marile orase. Esti doar un strain printre straini, doar la tara fiecare se cunoaste unu pe altu deoarece acolo is comunitati mici. Si cum majoritatea populatiei o sa traiasca la orase, tendinta o sa se accentueze.

"Ai facut ceva pana acum ca sa dai din gura, asa cum spui?"

Da am facut, in limita posibilitatilor materiale de care dispun, dar mie personal mi se pare de prost gust sa ajuti pe cineva, ca mai apoi sa te lauzi la semenii tai ca ai ajutat un amarat. Daca ajuti o faci de dragul celui care este in nevoie si nu pentru ati face o imagine pozitiva in ochii semenilor tai.

"Eu intotdeauna ma voi considera mai presus decat un animal."

Ei bine esti prea arogant sa recunosti ca esti un animal in ciuda dovezilor.Nu stiai ca omul face parte din regnul animal?
Dar pana la urma omul ce este dupa tine? O planta?

". Si animalele sunt sociale.(nu toate dar sunt, precum antilopele Gnu, elefantii etc.), dar nu gandesc, fac totul din instinct."

Si noi o facem tot din instinct, am evoluat ca vanatori in mici grupuri ca si o lupii, leii, delfinii, balenele ucigase etc. Este pur si simplu mai rational din punct de vedere al beneficilor obtiunte sa cooperam in folosul nostru personal, deoarece daca am fi fost solitari cel mai probabil nu am fi ajuns pana aici.

"Atunci spune-mi si mie, de ce banii care puteau fi investiti in cercetare pentru realizari asemanatoare precum cele ale lui Normal Borlaug (pe care l-ai amintit in comentariu), au fost aruncati pe apa sambetei intr-un reactor nuclear la Geneva?"

Nu era un reactor nuclear, era un accelerator de particule http://ro.wikipedia.org/wiki/Accelerator_de_particule
Eu nu consider ca banii au fost aruncati pe apa sambetei. Sunt sigur ca dupa ce vor fi analizate toate datele, in timp se vor putea realiza inventii de care sa beneficiem toti. Uite de exemplu teoria relativitatii a contribuit la creearea GPS-ului si nu ai fi zis ca o asemenea teorie are o aplicabilitate atat de utila. Iar ceea ce au facut cei de la geneva a fost sa puna o teorie in practica. Fara teoreticieni nu s-ar mai putea face stiinta moderna, de asta spun ca sunt foarte importanti.
Si in plus avem nevoie de o educare a populatiei, sa nu faca mai mult de 2 copii daca vrem sa avem un trai mai bun, adica sa nu mai moara nimeni de foame. Imediat ni se termina petrolu pe care se bazeaza toata economia noastra, care a adus acest bum de populatie. Si cine crezi ca isi bate capul cu ce inventii se mai pot face ca sa inlocuiasca combustibilul fosil?

"Noi putem trai si fara teoria big-bang-ului, si stii si tu bine asta."

Este vorba despre natura noastra curioasa, face parte din noi dorinta de a cerceta, poate pe tine nu te intereseaza evolutia materiei in univers, dar sunt foarte multi dintre noi care sunt interesati.

"Poza asta nu are nici o relevanta. Norman Borlaug a fost cel mai probabil crestin."
Nu conteaza credinta lui, stiinta este universala, nu tine cont de parerile tale personale, ea este interesata doar de adevar. Imaginea avea rolul de a arata beneficiile stiintei pe care o blamezi atat de mult.

"Cum adica nu produce? Manastirile nu cultiva cereale? Nu cresc animale? Parintele Cleopa nu a fost cumva pastor de oi? Sau toate astea s-au schimbat brusc? E adevarat, Biserica nu produce foarte mult, dar mai ajuta si din propriile forte.Am mai spus si o mai spun.Ii va judeca Dumnezeu si pe acei preoti care retin donatiile credinciosilor, precum si pe noi pentru pacatele noastre."

1/5 din ce primeste BOR de la stat ii foloseste pentru ajutoare sociale, desi in practica nici aia nu ii dau. Am vazut ca preotii care au activitati sociale se plang ca nu primesc nici un ban de la patriarhie pentru sustinerea activitatilor sociale. http://videonews.antena3.ro/......ajuta.html
Aici am vazut pentru prima oara un preot care isi critica superiorii, am fost surprins, dar aici poti vedea relitatea din biserica. Preotii nu au grija nici de pamanturile agricole care le primesc gratuit de la stat, poti vedea in clip.
Oricum, cum ar fi ca eu sa am o societate umanitara "non profit" care sa fie finantata de catre stat, iar eu sa folosesc doar 1/5 din banii pe care ii primesc de la stat ca sa ajut pe cineva, iar restul sa ii pastrezi pentru mine.
Ti-am mai spus ca eu nu cred intr-o judecata dupa moarte, asa ca vreau dreptate aici si acum, iar daca nu am judeca pe cei care fac faradelegi, societatea noastra nu ar mai avea cum sa existe.

"Totusi, mi s-a parut frumos din partea lui ca nu le-a scris numele faptasilor, cu toate ca ii stia"

Daca ii stia si avea dovezi impotriva lor, putea sa mearga frumos la politie si sa ii reclame, iar acei oameni ar fi fost judecati conform legilor penale din Romania, asta daca isi facea politia treaba.

| abalabam a răspuns (pentru nogomani):

"Mereu a fost asa, cel putin in marile orase. Esti doar un strain printre straini, doar la tara fiecare se cunoaste unu pe altu deoarece acolo is comunitati mici. Si cum majoritatea populatiei o sa traiasca la orase, tendinta o sa se accentueze."---->S-ar putea sa ai dreptate.

"Da am facut, in limita posibilitatilor materiale de care dispun, dar mie personal mi se pare de prost gust sa ajuti pe cineva, ca mai apoi sa te lauzi la semenii tai ca ai ajutat un amarat. Daca ajuti o faci de dragul celui care este in nevoie si nu pentru ati face o imagine pozitiva in ochii semenilor tai."----> Foarte frumos.

"Ei bine esti prea arogant sa recunosti ca esti un animal in ciuda dovezilor.Nu stiai ca omul face parte din regnul animal?
Dar pana la urma omul ce este dupa tine? O planta?"----> Omul este fiinta creata de Dumnezeu dupa chipul si asemanarea Sa.Noi avem ratiune.Noi nu ne ducem sa platim facturi din instinct, noi nu invatam din instinct, noi nu mergem la Biserica din instinct (bine, tu nu mergi la Biserica) etc.Noi o facem din propria vointa, deoarece avem puterea de a gandi.Omul nu a supus animalele doar cu trupul, ci mai ales cu mintea.Asta ne deosebeste crucial pe noi de animale, ca ele nu au ratiunea noastra. Citeste versetele 26, 27, 28 si 29 din Facerea, Capitolul 1. Acolo scrie ce este omul pentru mine.

"Si noi o facem tot din instinct, am evoluat ca vanatori in mici grupuri ca si o lupii, leii, delfinii, balenele ucigase etc. Este pur si simplu mai rational din punct de vedere al beneficilor obtiunte sa cooperam in folosul nostru personal, deoarece daca am fi fost solitari cel mai probabil nu am fi ajuns pana aici."---->Ti-am raspuns mai sus.

"Nu era un reactor nuclear, era un accelerator de particule http://ro.wikipedia.org/wiki/Accelerator_de_particule " ---->Mea culpa.

"Eu nu consider ca banii au fost aruncati pe apa sambetei. Sunt sigur ca dupa ce vor fi analizate toate datele, in timp se vor putea realiza inventii de care sa beneficiem toti. Uite de exemplu teoria relativitatii a contribuit la creearea GPS-ului si nu ai fi zis ca o asemenea teorie are o aplicabilitate atat de utila. Iar ceea ce au facut cei de la geneva a fost sa puna o teorie in practica. Fara teoreticieni nu s-ar mai putea face stiinta moderna, de asta spun ca sunt foarte importanti."---->Tot sunt de parere ca banii puteau fi investiti in cercetare pentru realizarea unor lucruri asemanatoare ca cele ale lui Norman Borlaug. Mai intai rezolvarea problemei cu foametea si dupa celelalte. Punct.

"Si in plus avem nevoie de o educare a populatiei, sa nu faca mai mult de 2 copii daca vrem sa avem un trai mai bun, adica sa nu mai moara nimeni de foame. Imediat ni se termina petrolu pe care se bazeaza toata economia noastra, care a adus acest bum de populatie. Si cine crezi ca isi bate capul cu ce inventii se mai pot face ca sa inlocuiasca combustibilul fosil?"----> http://www.crestinortodox.ro/editoriale/cati-copii-trebuie-avem-126301.html ----> E foarte frumos articolul, merita sa-l citesti, chiar daca nu crezi in Dumnezeu.

"Este vorba despre natura noastra curioasa, face parte din noi dorinta de a cerceta, poate pe tine nu te intereseaza evolutia materiei in univers, dar sunt foarte multi dintre noi care sunt interesati."-----> Aici te-ai contrazis singur.Nu ai spus tu mai devreme ca oamenii sunt animale si reactioneaza din instinct? Si nu ma intereseaza,atata timp cat generatii intregi au putut sa doarma noaptea si fara teoria asta :). Chestiile astea legate de provenienta universului duc la necredinta si,implicit,la sustinerea unor lucruri ca homosexualitatea,intoleranta fata de aproapele tau,rasism,rautate,desfranare si alte lucruri de acest gen,care ateii le fac din cauza ca nu cred in nimic. E complet stupid sa crezi ca lumea de dincolo nu exista. Atunci oameni ca Hitler, Stalin, care au omorat milioane de oameni si care au trait bine,cum ar putea fi judecati si pedepsiti pentru faptele lor? Oricum vei vedea ca exista,daca nu acum,aici, macar dincolo. Carti sunt, marturii sunt, minuni sunt (cea mai cunoscuta este minunea din Sfantul Mormant pe care nimeni nu o poate explica), ce vreti ca sa intelegeti o data pentru totdeauna ca Dumnezeu exista? Bani din cer? http://saccsiv.wordpress.com/......n-romania/ Uite un calugar ortodox american care a ajuns la Manastirea Oas datorita semnelor,nu ca avea dunga in buletin,ca este foarte lucid.

"Nu conteaza credinta lui, stiinta este universala, nu tine cont de parerile tale personale, ea este interesata doar de adevar. Imaginea avea rolul de a arata beneficiile stiintei pe care o blamezi atat de mult."----->Fii pe pace,nu o blamez. Stiinta si Religia se impaca foarte bine daca sunt folosite impreuna. Voi credeti ca totul poate fi demonstrat stiintific, insa nu e asa. Sunt multe minuni care nu se pot explica, si pe care oamenii de stiinta nu reusesc sa le dea de capat (exemple sunt destule, am si carti pe care ti le pot recomanda. Daca nu ai posibilitatea sa le cumperi, ti le scanez si ti le dau.).

"1/5 din ce primeste BOR de la stat ii foloseste pentru ajutoare sociale, desi in practica nici aia nu ii dau. Am vazut ca preotii care au activitati sociale se plang ca nu primesc nici un ban de la patriarhie pentru sustinerea activitatilor sociale. http://videonews.antena3.ro/......ajuta.html
Aici am vazut pentru prima oara un preot care isi critica superiorii, am fost surprins, dar aici poti vedea relitatea din biserica. Preotii nu au grija nici de pamanturile agricole care le primesc gratuit de la stat, poti vedea in clip.
Oricum, cum ar fi ca eu sa am o societate umanitara "non profit" care sa fie finantata de catre stat, iar eu sa folosesc doar 1/5 din banii pe care ii primesc de la stat ca sa ajut pe cineva, iar restul sa ii pastrezi pentru mine.
Ti-am mai spus ca eu nu cred intr-o judecata dupa moarte, asa ca vreau dreptate aici si acum, iar daca nu am judeca pe cei care fac faradelegi, societatea noastra nu ar mai avea cum sa existe."-----> Daca toata lumea ar fi disperata dupa dreptate asa ca tine (mai ales dupa lucruri ca astea), ar fi un haos de neinchipuit. Da, trebuie dreptate, nu e rau sa vrei dreptate, dar mai usor.Eu consider ca Dumnezeu ne va judeca pe toti dupa faptele noastre, daca nu pe lumea asta, pe cealalta. Si uite, s-a demonstrat stiintific ca MOARTEA NU EXISTA : http://www.realitatea.net/......53072.html

"Daca ii stia si avea dovezi impotriva lor, putea sa mearga frumos la politie si sa ii reclame, iar acei oameni ar fi fost judecati conform legilor penale din Romania, asta daca isi facea politia treaba."---->Sau poate sa se inteleaga cu acei oameni pe cale amiabila atata timp cat aceia au realizat ca au gresit.

| nogomani explică (pentru abalabam):

"Omul este fiinta creata de Dumnezeu dupa chipul si asemanarea Sa.Noi avem ratiune.Noi nu ne ducem sa platim facturi din instinct, noi nu invatam din instinct, noi nu mergem la Biserica din instinct (bine, tu nu mergi la Biserica) etc.Noi o facem din propria vointa, deoarece avem puterea de a gandi."

Ce pacat ca rudele noastre homo neanderthalensis sau homo antecessor nu au supravietuit, ca ei erau verga noastra lipsa dintre om si animal, asa avem doar fosile din care am putut deduce cum traiau ei, nu erau nici la nivelul oamenilor dar nici la nivelul animalelor, erau pradatori de top ca si noi si asa nu ati mai fi avut atat de multa aroganta.
Eu spun ca Dumnezeu este creat dupa chipul si asemanarea noastra, iar acest lucru poate fi vazut chiar in biblie, in modul cum Dumnezeu devine razbunator, crud, nemilor, sadic, partinitor, etc.
Ratiunea s-a dezvoltat in timp si ne-a fost de ajutor ca sa supravietuim, probabil daca nu o aveam dispaream si noi ca fratii nostri neanderthali.
Te duci sa platesti facturile ca sa poti beneficia in contiunare de serviciile oferite de cei carora le datorezi bani, inveti ca sa supravietuiesti, mergi la biserica din motive de autoconservare(doresti sa traiesti o eternitate, ce amagire).
Omul este un animal rational, nu are nici o origine divina, nu este nici centrul universului, iar tot universul asta nu a fost creat pentru el, noi suntem produsul universului.
Nu exista vointa propie, totul este determinat, tu esti produsul mediului inconjurator+adn care determina modul tau de reactie.
Cat despre geneza din biblie, nu are nici o relevanta, sunt multe povesti religioase pe intreg pamantul despre crearea omului, dar nici una nu are sustine stiintifica.

"E foarte frumos articolul, merita sa-l citesti, chiar daca nu crezi in Dumnezeu."

Este un articol iresponsabil, iar daca am aplica ce scrie acolo, ne-am accelera distrugerea. De exemplu daca in china nu se lua masura 1 singur copil pe familie, acum erau + 200 milioane de chinezi, care nu puteau fi hraniti, foametea ar fi dominat China. Totul trebuie planificat, nu poti sa faci un copil si sa vezi cum merge, nu iti poti bate joc de viata acelui copil tu fiind sarac fara posibilitatea de al da la scoala si fara posibilitatea de ai da o alimentatie echilibrata, si o educatie sanatoasa, tot ce va face acel copil este sa prelungeasca lantul de suferinta. Nu pedepsi copilul pentru situatia mizerabila in care te afli, asta face doar Dumnzeul biblic.

"Tot sunt de parere ca banii puteau fi investiti in cercetare pentru realizarea unor lucruri asemanatoare ca cele ale lui Norman Borlaug. Mai intai rezolvarea problemei cu foametea si dupa celelalte. Punct.""

Problema foamei se poate rezovla prin scaderea natalitatii, dar oamenii saraci nu sunt educati, in africa unde este foamete si unde copiii sufera enorm natalitatea este una dintre cele mai mari din lume, asta este rezultatul unei familii neplanificate, suferinta, mizerie si iar suferinta, iar apoi moarte si tu numesti acest lucru pro life si pe placul zeului tau? Este mai mult o problema politica si nu una tehnnologica.

"Aici te-ai contrazis singur.Nu ai spus tu mai devreme ca oamenii sunt animale si reactioneaza din instinct?"
Nu vad care este contradictia? Nu suntem singurele animale curioase. Si delfinul sau cioara sunt animale curioase si foarte inteligente. Cu cat un animal este mai inteligent cu atat este mai curios.

"Chestiile astea legate de provenienta universului duc la necredinta si,implicit,la sustinerea unor lucruri ca homosexualitatea,intoleranta fata de aproapele tau, rasism, rautate, desfranare si alte lucruri de acest gen, care ateii le fac din cauza ca nu cred in nimic."

Tu vorbesti de intoleranta si tocmai iti dai pe fata arama de homofob? Citeste sau uita-te daca ai curiozitatea la marturia unui homosexual ca sa vezi cat de mult "a ales" el sa fie homosexual. Un homosexual prima oara se indragosteste de cineva care are acelasi sex ca si el, iar fata de persoanele de sex diferit nu simte nimic, asa ca trebuie sa fi foarte intolerant sa ii blamezi.
Cat despre rasisim istoria te contrazice. Religia crestina chiar incuraja sclavia prin versetele din biblie care iti spun cum sa iti tratezi sclavii, iar daca te uti nici macar dreptul la viata nu aveau sclavii. Stiinta ne-a demonstrat ca toti oamenii suntem la fel, indiferent de culoarea pielii, orchilor, parului etc.
Cat despre "rautate, desfranare " tin de etica care se invata in familie si la scoala(ar trebui cel putin). Tu ai impresia ca ateii sunt nistre monstri fiindca nu cred intr-un zeu? Istoria ne-a demonstrat si inca ne demonstreaza ca oamenii care cred in zei inclusiv crestinii sunt adevarati monstri, care omoara oameni de dragul zeului lor. Eu sunt interesat de adevar nu de basme care te fac sa te simti bine si important, dar care pe termen lung au un efect distructiv.
Si faptul ca afli cum functioneaza universul duce la necredinta? Pai atunci religia ta nu este corecta si este falsa, daca ar fi adevarata nu ar trebui sa iti faci nici o grija.

"Stiinta si Religia se impaca foarte bine daca sunt folosite impreuna."
Nu au nici o tangenta, religia a fost prima incercare a omului de a explica lumea inconjuratoare, acum este timpul sa trecem mai departe.
Cat despre asa zisele minuni, am nevoie doar de una in care sa vad un om fara o mana sau un picior, care in urma credintei lui i s-au regenerat partile lipsa. Pana atunci toate vindecarile miraculoase s-au realizat prin auto sugestie sau escrocherie. Corpul uman are aceasta putere de a se vindeca singur.

Cat despre minunea de la sfantul mormant este demonstrat ca fiind escrocherie. http://www.descopera.ro/......nselatorie

Ma amuza ca sunteti sceptici in privinta stiintei pe care o folositi si aveti incredere in ea zi de zi, dar nu sunteti sceptici la asemenea scamatorii ieftine. Asta este rezultatul indoctrinarii religioase.

"Uite un calugar ortodox american care a ajuns la Manastirea Oas datorita semnelor, nu ca avea dunga in buletin, ca este foarte lucid."

O fi fost lucid, sunt si oameni inteligenti si religiosi, dar nu isi trec toate ideile corect prin filtrul ratiunii.

"Daca toata lumea ar fi disperata dupa dreptate asa ca tine (mai ales dupa lucruri ca astea), ar fi un haos de neinchipuit."

Ai vreun exemplu de societate obsedata de dreptate si ordine si unde datorita acetui fapt societatea a cazut in haos? Ceea ce imi spui tu nu are nici un sens. Este ca si cum ai spune ca sunt obsedat de curatenie, iar din cauza asta casa mea o sa fie mizerabila.

"Si uite, s-a demonstrat stiintific ca MOARTEA NU EXISTA "

Aia este pseudo-stiinta, acel cercetator nu si-a prezentat teoria in fata comunitatii stiintifice ca sa treaca prin flitrul ratiunii. Eneregia se transforma, dar in timpul transformarii se pierde multa energie, iar dupa o succesiune de transformari energia dispare, nimic nu este etern sau infinit.

| abalabam a răspuns (pentru nogomani):

"Ce pacat ca rudele noastre homo neanderthalensis sau homo antecessor nu au supravietuit, ca ei erau verga noastra lipsa dintre om si animal, asa avem doar fosile din care am putut deduce cum traiau ei, nu erau nici la nivelul oamenilor dar nici la nivelul animalelor, erau pradatori de top ca si noi si asa nu ati mai fi avut atat de multa aroganta.
Eu spun ca Dumnezeu este creat dupa chipul si asemanarea noastra, iar acest lucru poate fi vazut chiar in biblie, in modul cum Dumnezeu devine razbunator, crud, nemilor, sadic, partinitor, etc.
Ratiunea s-a dezvoltat in timp si ne-a fost de ajutor ca sa supravietuim, probabil daca nu o aveam dispaream si noi ca fratii nostri neanderthali.
Te duci sa platesti facturile ca sa poti beneficia in contiunare de serviciile oferite de cei carora le datorezi bani, inveti ca sa supravietuiesti, mergi la biserica din motive de autoconservare(doresti sa traiesti o eternitate, ce amagire).
Omul este un animal rational, nu are nici o origine divina, nu este nici centrul universului, iar tot universul asta nu a fost creat pentru el, noi suntem produsul universului.
Nu exista vointa propie, totul este determinat, tu esti produsul mediului inconjurator+adn care determina modul tau de reactie.
Cat despre geneza din biblie, nu are nici o relevanta, sunt multe povesti religioase pe intreg pamantul despre crearea omului, dar nici una nu are sustine stiintifica."---->Opinia ta, pentru mine are.Nu totul poate avea sustinere stiintifica.

"Este un articol iresponsabil, iar daca am aplica ce scrie acolo, ne-am accelera distrugerea. De exemplu daca in china nu se lua masura 1 singur copil pe familie, acum erau + 200 milioane de chinezi, care nu puteau fi hraniti, foametea ar fi dominat China. Totul trebuie planificat, nu poti sa faci un copil si sa vezi cum merge, nu iti poti bate joc de viata acelui copil tu fiind sarac fara posibilitatea de al da la scoala si fara posibilitatea de ai da o alimentatie echilibrata, si o educatie sanatoasa, tot ce va face acel copil este sa prelungeasca lantul de suferinta. Nu pedepsi copilul pentru situatia mizerabila in care te afli, asta face doar Dumnzeul biblic."---->Nu e nimic iresponsabil in acest articol. Oamenii au fost, sunt si vor fi mai mult decat niste bucati de carne asa cum le vezi tu, ce consuma mancare si apa. Un copil trebuie sa fie rodul dragostei dintre 2 persoane,nu cum s-a ajuns astazi, la a fi un produs de marketing.

"Problema foamei se poate rezovla prin scaderea natalitatii, dar oamenii saraci nu sunt educati, in africa unde este foamete si unde copiii sufera enorm natalitatea este una dintre cele mai mari din lume, asta este rezultatul unei familii neplanificate, suferinta, mizerie si iar suferinta, iar apoi moarte si tu numesti acest lucru pro life si pe placul zeului tau? Este mai mult o problema politica si nu una tehnnologica."---->si uite asa au aparut oamenii rai, si Bill Gates vrea sa faca asta.Voi vorbiti despre niste lucruri pe care nu aveti voie sa le controlati.Fiecare om are drepturi. Daca vrea sa faca copii chiar daca stie ca ar trai mai greu,are voie sa-l faca. Nu poti impune unui om controlul natalitatii. Din cauza conceptiei tale s-a ajuns la imbatranirea demografica in Europa.

"Nu vad care este contradictia? Nu suntem singurele animale curioase. Si delfinul sau cioara sunt animale curioase si foarte inteligente. Cu cat un animal este mai inteligent cu atat este mai curios."---->Afirmatia "noi suntem animale" sa ti-o iei in numele tau,ca eu nu ma consider. Subiect incheiat. Pastreaza-ti opiniile pentru tine.

"Tu vorbesti de intoleranta si tocmai iti dai pe fata arama de homofob? Citeste sau uita-te daca ai curiozitatea la marturia unui homosexual ca sa vezi cat de mult "a ales" el sa fie homosexual. Un homosexual prima oara se indragosteste de cineva care are acelasi sex ca si el, iar fata de persoanele de sex diferit nu simte nimic, asa ca trebuie sa fi foarte intolerant sa ii blamezi."---->Poftim? Pe vremea bunicilor mei nu exista asa ceva. Homosexualitatea a fost,este si va fi influentata de factori precum educatia si mediul de acasa, precum si de lucrurile pe care cel care este le-a vazut in societatea in care traieste. In Romania nu se aude de homosexualitate ca in America (ceea ce e foarte bine), pentru ca la noi nu se incurajeaza steagul gay si alte prostii de genul acesta, dar ce iti mai pot spune, daca tu esti unul din acei care sustin masoneria.

"Cat despre rasisim istoria te contrazice. Religia crestina chiar incuraja sclavia prin versetele din biblie care iti spun cum sa iti tratezi sclavii, iar daca te uti nici macar dreptul la viata nu aveau sclavii. Stiinta ne-a demonstrat ca toti oamenii suntem la fel, indiferent de culoarea pielii, orchilor, parului etc. "---> http://www.gotquestions.org/Romana/rasism.html

"Cat despre "rautate, desfranare " tin de etica care se invata in familie si la scoala(ar trebui cel putin)."---->Asemenea homosexualitatii, de altfel.

"Tu ai impresia ca ateii sunt nistre monstri fiindca nu cred intr-un zeu?"----> Nu am spus asta. Fiecare om cu conceptia lui.Sunt si crestini foarte rai.

"Istoria ne-a demonstrat si inca ne demonstreaza ca oamenii care cred in zei inclusiv crestinii sunt adevarati monstri, care omoara oameni de dragul zeului lor."----> Poftim? Ortodoxia,in Romania, nu a provocat crime in numele religiei. Cine le-a provocat, sa poarte pacatul.Nimeni nu are dreptul sa ia viata nimanui. De asemenea,ateismul a provocat mai multe morti in secolul XX decat crestinismul din secolul I pana in prezent (Iosif Stalin,Adolf Hitler,Dinastia Kim etc.). Explicatia e simpla. NOTIUNILE DE BINE SI RAU SUNT STRICT RELIGIOASE! Din punct de vedere ateu nu exista asa ceva,doar cel mult avantajos si dezavantajos. Milioane de oameni au cazut victime din cauza ateismului (in Awschwitz au fost omorati foarte multi crestini,si in inchisorile de pe vremea lui nea Nicu,precum in toate inchisorile comuniste,familii terorizate din cauza regimurilor de acest fel,precum in Coreea de Nord,dar si in Romania de pe vremea lui Ceausescu etc.).

"Eu sunt interesat de adevar nu de basme care te fac sa te simti bine si important, dar care pe termen lung au un efect distructiv."----> Foarte bine.Dar nu imi jigni religia, ca nu ai nici un drept sa ma critici pentru ce cred, asa cum nu o fac nici eu.Ti-am spus clar ce urmari are ateismul in invatatura Ortodoxa. Treaba ta.

"Si faptul ca afli cum functioneaza universul duce la necredinta? Pai atunci religia ta nu este corecta si este falsa, daca ar fi adevarata nu ar trebui sa iti faci nici o grija."---->Nu e vorba de cum functioneaza universul. E vorba de creerea lui: http://www.crestinortodox.ro/......2688.html.

"Nu au nici o tangenta, religia a fost prima incercare a omului de a explica lumea inconjuratoare, acum este timpul sa trecem mai departe."----> Treci mai departe.

"Cat despre asa zisele minuni, am nevoie doar de una in care sa vad un om fara o mana sau un picior, care in urma credintei lui i s-au regenerat partile lipsa. Pana atunci toate vindecarile miraculoase s-au realizat prin auto sugestie sau escrocherie. Corpul uman are aceasta putere de a se vindeca singur."----> Nici tu nu crezi daca nu vezi? Eu nu vad iubirea cu ochii mei, si cred ca exista.

"Cat despre minunea de la sfantul mormant este demonstrat ca fiind escrocherie. http://www.descopera.ro/......nselatorie " ----> Care e escrocheria?

"Ma amuza ca sunteti sceptici in privinta stiintei pe care o folositi si aveti incredere in ea zi de zi, dar nu sunteti sceptici la asemenea scamatorii ieftine. Asta este rezultatul indoctrinarii religioase." ----> Nu e o scamatorie. In primele momente, acel foc nu frige. http://www.youtube.com/watch?v=F1OoEluE47g 18:20

"O fi fost lucid, sunt si oameni inteligenti si religiosi, dar nu isi trec toate ideile corect prin filtrul ratiunii."----> Bine ca le-ai trecut tu prietene. De mult cauta omenirea oameni asa luminosi ca tine.Mari iluministi mai sunteti, manca-v-ar bunica de baieti destepti.

"Ai vreun exemplu de societate obsedata de dreptate si ordine si unde datorita acetui fapt societatea a cazut in haos? Ceea ce imi spui tu nu are nici un sens. Este ca si cum ai spune ca sunt obsedat de curatenie, iar din cauza asta casa mea o sa fie mizerabila."----> Am spus "ar fi disperata", precum "ar fi un haos"(conditional optativ).

"Aia este pseudo-stiinta, acel cercetator nu si-a prezentat teoria in fata comunitatii stiintifice ca sa treaca prin flitrul ratiunii. Eneregia se transforma, dar in timpul transformarii se pierde multa energie, iar dupa o succesiune de transformari energia dispare, nimic nu este etern sau infinit." ----> Tot din stiinta se trage.

| nogomani explică (pentru abalabam):

"Nu totul poate avea sustinere stiintifica."
Stiinta are limitarile ei, dar nu inventeaza povesti ca sa le acopere. Dar faptul ca facem parte din regnul animal este la mintea cocosului. Esti un mamifer din specia homo sapiens, ar fi trebuit sa inveti asta in cl. 4.

"Un copil trebuie sa fie rodul dragostei dintre 2 persoane, nu cum s-a ajuns astazi, la a fi un produs de marketing."

Ti-am spus ca este imoral sa faci un copil fara sa ai posibilitatea de al sustine, tare as vrea sa te vad pe tine cu 10 copii, sa vad cum ii intretii, a nu o sa poti, o sa cersesti bani si te vei plange ca nu ai ce sa le dai copiilor tai sa manance, iar apoi banii care ii vei primi de pe urma cersetoriei, pentru tine vor fi de la zeul tau.

"Din cauza conceptiei tale s-a ajuns la imbatranirea demografica in Europa."

De fapt populatia Europei s-a stabilizat, in vitior, daca o sa fie vreo criza mondiala de alimente, noi o sa ne inchidem granitele si o sa ii lasam pe cei care si-au facut copii neplanificati sa moara de foame, o sa le trimtem doar ce ne mai ramane noua ca surplus. Dar oricum populatia se va macelari, iar in vreo 30 de ani populatia lumii va ajunge la un nivel acceptabil, asta doar in cazul unei crize alimentare, care multi cercetatori o prezic, daca nu se iau masuri impotriva populatiei si daca nu se modifica genetic plantele ca sa devina mai productive. Dar oricum tot ce trebuie facut este aducerea educatiei la nivelul europei in tarile din lumea a 3-a, iar apoi dorinta lor de a face multi copii va disparea.

"Poftim? Pe vremea bunicilor mei nu exista asa ceva. Homosexualitatea a fost, este si va fi influentata de factori precum educatia si mediul de acasa, precum si de lucrurile pe care cel care este le-a vazut in societatea in care traieste. In Romania nu se aude de homosexualitate ca in America (ceea ce e foarte bine), pentru ca la noi nu se incurajeaza steagul gay si alte prostii de genul acesta, dar ce iti mai pot spune, daca tu esti unul din acei care sustin masoneria."

Homosexualitatea se practica inca din antichitate, ia da un search pe gogu "homosexualitatea in antichitate". Si pe vremea bunicilor tai se practiva, numai ca nu se afisau public de frica ca vor fi omorati, batuti, bagati la inchisoare, din cauza unor oameni ca tine, multi oameni care au avut o contribuite reala asupra lumii au fost nedreptatiti si abuzati.
Iti doresc copii homosexuali, ca doar asa poate vei invata ce este toleranta si nu ti-am spus-o cu rautate.

Masoneria este o grupare amuzanta de pacalici cu ritualuri de copilasi care cred intr-o divinitate, asa ca pentru mine sunt doar o gluma, nu ma interseaza ce oameni fac parte din acea grupare.

"Nu e o scamatorie. In primele momente, acel foc nu frige."

Nici nu te-ai obosit sa citesti articolul, dar hai sa o scurtam. Intai convingei pe catolici si pe protestanti de autenticitatea acestei "minuni", iar apoi sa o aduci ca argument cand discuti cu un necredincios.

"Am spus "ar fi disperata", precum "ar fi un haos"(conditional optativ).""
Nu sunt disperat dupa dreptate, ca daca eram disperat dupa dreptate ma faceam batman laughing.

"Nici tu nu crezi daca nu vezi? Eu nu vad iubirea cu ochii mei, si cred ca exista.""

Ba da accept demonstratii, nu am nevoie sa vad ceva ca sa stiu ca exista.Dar marturiile unor oameni disperati nu sunt o demonstratie, mai ales cand exista si alte religii care pretind minuni.

"Nu e vorba de cum functioneaza universul. E vorba de creerea lui"

Omul este liber sa cerceteze ce vrea si sa descopere ce poate.

"De asemenea, ateismul a provocat mai multe morti in secolul XX decat crestinismul"

Ateismul nu a provocat nimic, ateismul este lipsa credintei intr-o divinitate, toate crimele acelea au fost facute in numele unei ideologii. Ateismul nu este o ideologie, acest cuvant nici nu ar trebui sa existe, dar a fost atribuit de crestinii dn Franta unor oameni "iluminati" din acea acea perioada si omorati pe rug. Hitler a omorat pentru religia lui, religia omului superior, omul lui Dumnezeu, hitler era ocult nu era ateu. Stalin a omorat in numele comunismului si pentru a-si intarii puterea.

"NOTIUNILE DE BINE SI RAU SUNT STRICT RELIGIOASE! Din punct de vedere ateu nu exista asa ceva, doar cel mult avantajos si dezavantajos."

Vorbesti in dodii, studeaza tu psihologia si sociolagia sa vezi de unde vine notiunea de bine si de rau. Religia a luat de la noi ceea ce stiam deja, iar multe religii au ajuns imorale in secolul nostru, moralitatea nu este absoluta, nu exista moralitate absoluta, tot ce a fost moral ieri devine imoral astazi si tot ce a fost imoral ieri devine moral astazi.

Cat despre dreptul de ati crticica religia, din punct de vedere al legilor tarii este perfect legal. Am dreptul sa imi exprim opinea despre ceea ce cred compatriotii mei, ca doar religia lor ma afecteaza direct pe mine.

| abalabam a răspuns (pentru nogomani):

Imi pare rau. Eu nu mai am de gand sa vorbesc cu tine. Motivul e simplu: Nu esti un om normal. Indiferent ce religie ai, fie ca esti penticostal, ortodox, catolic, musulman etc. sau chiar daca esti ateu, este anormal sa iti doresti raul aproapelui tau,indiferent de motiv. Eu nu ti-am pus cazuri ipotetice,precum moartea familiei si nu ti-am spus ca iti doresc nu stiu cum copiii. Astea sunt lucruri anormale,si,de asemenea, de aici dovedesti ca esti un om macabru, care se gandeste numai la lucruri rele, orice ar spune. Cu oameni ca acestia nu pot sa fac vreo dezbatere. Eu credeam ca vom avea o dezbatere civilizata, ca intre doi oameni normali, dar vad ca tu exagerezi cu blesteme si lucruri rele (nu ma intereseaza ca tu crezi sau nu in blesteme sau in nu stiu ce). Eu mi-am spus opinia despre homosexualitate. Tu vad ca incepi sa spui prostii despre mine. Asta tine de educatie prietene. Daca ai fi fost un om bun la suflet (chiar daca esti ateu sau crestin) nu ai fi spus lucrurile astea. Eu, unul, te consider doar un "ratacit". Spre deosebire de tine, care imi doresti copii homosexuali, eu iti doresc sanatate si numai bine, ca asta spune un crestin adevarat, cu frica de Dumnezeu. Acum hai sa-ti spun o chestie: Geniul Blaise Pascal a spus un lucru superb (Bine, pentru tine sunt sigur ca nu valoreaza nimic): „dacă Dumnezeu există și sunt catolic, câștig viața veșnică, supunându-mă bisericii; dacă nu, nu am nimic de pierdut". Nu am de gand sa primesc batjocoriri degeaba, doar pentru un simplu debate.

| milan9 a răspuns:

Despre care "epoca a sclavagismului" vorbeşti, una despre care nici istoria nu a auzit? Situaţia domeniilor boiereşti, unde ţaranii erau "iobagi", este cu totul altceva… Lucrul care a făcut posibilă creşterea domeniilor manastireşti (dar în nici un caz la un sfert cum spui tu) a fost faptul ca donaţiile puteau rămâne într-un cadru închis care (în afara activitatilor caritabile şi a donaţiilor nerambursabile făcute,, domniei") nu se risipea prin moşteniri, călugării rămânând în cadrul mănăstirilor până la sfarsitul vietii. Iar în sute şi mii de ani, inevitabil, acest fond arabil a crescut.
Pe vremea aceea, Biserica de la noi nu era autocefală, nu avea conducere ierarhică proprie. Prin acte de „închinare",, mai mult de jumătate din proprietăţile manastireşti au ajuns în posesia patriarhiilor străine. Mănăstirile din Ţara Românească şi Moldova erau doar o bună sursă de venit pentru călugării greci şi pentru cei din Orientul creştin. În plus, călugării străini s-au dovedit răi administratori, sub conducerea lor lăcaşurile ajungând într-o stare de plâns.

| nogomani explică (pentru milan9):

Greci sau romani tot popi sunt, doar nu crezi ca discriminez pe baza de etnie atunci cand vine vorba de popi - vanzatori de minciuni. Ca le-au crescut domeniile nu-i problema mea, problema mea cel putin in acest text este ipocrizia crasa a slujitorilor lui dumnezeu, care fac parada cu smerenia, umilinta si saracia lor din postura de senior feudal. Este mult prea clar ce exprim eu aici si mult prea adevarat; tu probabil esti popa din moment ce vrei sa gasesti justificari pentru aceasta stare de lucruri.

Manastirile si bisericile tineau sclavi, nu doar domeniile boieresti, au tinut sclavi pana la ~1850 ba chiar au primit bani de la statul roman ca sa-i elibereze din sclavie. Tiganii erau sclavii manastirilor. Pune mana si documenteaza-te, verifica informatia inainte sa critici.

http://www.romanes.ro/sclavia-romilor.aspx

| milan9 a răspuns (pentru nogomani):

Nu sunt "popa", dar nici nu apreciez nuanta subiectiva a textului de mai sus, in care, pentru a fi convingator ai prezentat generalizat unele lucruri...

| BlackSulphur a răspuns:

Dupa ce am citit cuvantul "masonii", m-am oprit. Sunt sigur ca este un post facut de alt copilas fara liniste psihica, caci sufleteasca nici nu mai zic! BA! Inchideti YouTube-ul ca numai rahaturi aflati de acolo, la fel si de pe alte site-uri! Vorba lu' WhiteWolf7, orice prost care vede ceva pe net se crede geniu' al teoriei conspiratiei!

| nogomani explică (pentru BlackSulphur):

Am sa incerc data viitoare(daca va mai fi o data viitoare) sa nu mai fiu atat de subtil cand ironizez un anumit tip de gandire, desi mie mi se pare destul de clar.

Răspuns utilizator avertizat
| EuAli a răspuns:

Doamne...
Cum iti permiti sa jignesti oameni din istorie?
Ei fac pacatul(daca e adevarat ce zici tu), nu tu!
Fii cu picioarele pe pamant si fi ca restul oamenilor normali, nu sa-si faca de pe-acum mormantul(gandintu-te la Dumnezeu incontinuu)

| nogomani explică (pentru EuAli):

Ai voie sa citesti, sa intelegi si sa crictici isotira. Doar nu oi fi dement sa cred ca mortul e "sfant", iar odata ce a murit gata, nu mai ma uit ce viata a dus, cum a trait, cum a ifluentat istoria. Nici macar tu nu crezi asa ceva.

"Fii cu picioarele pe pamant si fi ca restul oamenilor normali"
Restul oamenilor tip vita? Muuu, muuu, taie-ma, taie-ma si mulge-ma muuuuuu! Eu nu gandeste eu traieste.
Un om normal pune la indoiala si judeca totul, pentru ca asta este omul.

Răspuns utilizator avertizat
| nogomani explică:

@abalabam
Nici nu trebuie sa mai vorbesti cu mine, eu nu consider homosexualitatea vreun blestem si nu m-ar deranja ca eu sa am copii homosexuali deoarece eu nu sunt intolerant ca omul cu multe preconceptii si putine argumente reale. Nu a fost nici un atac la persoana, doar te-am pus sa iti faci un exercitiu de imaginatie, daca tu ai avea copii care se nasc homosexuali, ai fi la fel de intolerant fata de bietii oameni?

Cat despre blestem :)) te rog sa te uiti in dex http://dexonline.ro/definitie/blestem
si sa vezi ce inseamna un blestem ca nu cunosti termenul din pacate.

Cat despre urarile tale ipocrite cu care vrei sa ma impresionezi prin bunatatea ta crestina, pot sa ti le pastrezi ca ma lasa rece fatarnicia de care dai dovada.

In ceea ce il priveste pe Pascal, saracu a compus aceasta fraza in necunostinta de cauza ca mai exista si alte religii care pretind adevarul suprem. Dar oare daca e catolic si Allah este real nu crezi ca il va tortura pentru erezia de neiertat de a-l face pe Isus fiul lui Dumnezeu cand el de fapt era doar un profet?

Hai noroc, poate vei mai lucra la sensibilitatea ta ca esti ca o mimoza :)).

A si nu iti imagina ca aici a fost o dezbatere :)), intr-o dezbatere se vine cu argumente nu cu preconceptii.

| abalabam a răspuns (pentru nogomani):

Hristos a Inviat! Am facut o mare greseala ca am oprit discutia asta. Nu o sa ma mai iau dupa prostiile si "blestemele tale". Eu unul consider ca sunt blesteme pentru ca oricine nu e cu Dumnezeu e cu diavolul, fie ca nu crede sau crede in divinitate. Parerea mea. Ateismul, dupa invatatura crestina, este si un mod al diavolilor de a castiga sufletele oamenilor.

"Stiinta are limitarile ei, dar nu inventeaza povesti ca sa le acopere. Dar faptul ca facem parte din regnul animal este la mintea cocosului. Esti un mamifer din specia homo sapiens, ar fi trebuit sa inveti asta in cl. 4. "

Din punct de vedere stiintific da (noi apartinem, mai precis, speciei homo sapiens sapiens).Eu nu neg asta.In Biblie scrie si ca au existat uriasi. Dar noi, in acelasi timp, vom fi intotdeauna mai presus decat animalele deoarece noi avem ce ele nu au: ratiune, vointa, sentimente etc.(Chestia asta o inveti la psihologie). Animalele fac totul din instinct, insa noi facem totul cu ajutorul lucrurilor pe care le-am amintit mai sus.

"Ti-am spus ca este imoral sa faci un copil fara sa ai posibilitatea de al sustine, tare as vrea sa te vad pe tine cu 10 copii, sa vad cum ii intretii, a nu o sa poti, o sa cersesti bani si te vei plange ca nu ai ce sa le dai copiilor tai sa manance, iar apoi banii care ii vei primi de pe urma cersetoriei, pentru tine vor fi de la zeul tau."

Trist este faptul ca sunt multi miliardari egoisti care au doar 1 sau cel mult 2 copii (pe cand ar putea avea mai multi, chiar prin adoptare). A da. Nu mai stiu unde am citit, dar un preot a avut 20 si ceva de copii pe care i-a crescut cu dragoste, in ciuda greutatilor ( si nu era un preot corupt si milionar).

"De fapt populatia Europei s-a stabilizat, in vitior, daca o sa fie vreo criza mondiala de alimente, noi o sa ne inchidem granitele si o sa ii lasam pe cei care si-au facut copii neplanificati sa moara de foame, o sa le trimtem doar ce ne mai ramane noua ca surplus. Dar oricum populatia se va macelari, iar in vreo 30 de ani populatia lumii va ajunge la un nivel acceptabil, asta doar in cazul unei crize alimentare, care multi cercetatori o prezic, daca nu se iau masuri impotriva populatiei si daca nu se modifica genetic plantele ca sa devina mai productive. Dar oricum tot ce trebuie facut este aducerea educatiei la nivelul europei in tarile din lumea a 3-a, iar apoi dorinta lor de a face multi copii va disparea."

Poftim?! Unde s-a stabilizat demografia? http://www.scribd.com/doc/39871840/Imbatranirea-populatiei
Aici scrie clar ca populatia imbatraneste fara doar si poate. De asemenea si la geografie m-a invatat ca in lume vor aparea probleme de tot felul (in special in Europa), dar mai ales economice, legate de imbatranirea demografica (deoarece un om va trebui sa plateasca pensiile a 4-5 persoane). Daca se vor educa populatiile lumii a treia ca in Europa, in acele locuri (precum Africa)populatiile vor scadea si mai mult, deoarece acolo sunt multe boli care deja nimicesc milioane de oameni (precum malaria). Afirmatia asta legata de scaderea severa a populatiei in aceste tari nu am cautat-o nicaieri,doar am gandit-o (si consider ca am facut-o corect). Nivelul de trai este la pamant in aceste tari, ei neavand bani pentru educatie,medicamente etc.

"Homosexualitatea se practica inca din antichitate, ia da un search pe gogu "homosexualitatea in antichitate". Si pe vremea bunicilor tai se practiva, numai ca nu se afisau public de frica ca vor fi omorati, batuti, bagati la inchisoare, din cauza unor oameni ca tine, multi oameni care au avut o contribuite reala asupra lumii au fost nedreptatiti si abuzati.
Iti doresc copii homosexuali, ca doar asa poate vei invata ce este toleranta si nu ti-am spus-o cu rautate."

Trecand peste faptul ca esti un om rau, homosexualitatea cu siguranta nu exista ca astazi pe vremea bunicilor nostri (la tara nici nu se auzea de asa ceva in general). In antichitate ea se facea foarte mult deoarece nu era considerat un lucru rau,un pacat. La urma urmei, homosexualitatea nu este ceva normal din toate punctele de vedere. Organele noastre sexuale nu sunt facute pentru a o face cu persoane de acelasi sex. Lucrul asta nu trebuie promovat in nici intr-un caz. Eu sunt tolerant,dar cu lucrurile ce tin de BUN GUST si ORDINE MORALA (sau fiecare sa faca ce vrea, atata timp cat nu isi imprastie „mizeriile" altora, ca asta e cel mai grav, de asta erau condamnati acei oameni). Homosexualitatea nu tine nici de ordine morala, si nici de bun gust,in nici intr-un caz.

"Masoneria este o grupare amuzanta de pacalici cu ritualuri de copilasi care cred intr-o divinitate, asa ca pentru mine sunt doar o gluma, nu ma interseaza ce oameni fac parte din acea grupare."

Din pacate pentru noi, acei pacalici cu ritualuri de copilasi sunt foarte periculosi si foarte puternici, ei facand lumii doar rau, scopul lor fiind acela de a ne face robotei, de a ne controla prin diverse metode, motiv pentru care ar trebui luati ceva mai mult in serios.

"Nici nu te-ai obosit sa citesti articolul"
L-am citit pe tot,cuvant cu cuvant.

"Intai convingei pe catolici si pe protestanti de autenticitatea acestei "minuni", iar apoi sa o aduci ca argument cand discuti cu un necredincios."

Catolicii si protestantii sa stea exact langa preot,in momentul in care vine cu Sfanta Lumina, pentru a simti ca Sfanta Lumina nu arde in primele momente.
Concluzia pe care mi-ai dat-o nu are nicio relevanta. In acel articol nu scrie ca Lumina Sfanta e o inselatorie, ci s-a demonstrat ca o lumanare se poate aprinde si fara foc (ceea ce e adevarat). Oricum, Patriarhul este foarte strict controlat de non-ortodocsi (precum musulmanii, armenii) pentru a nu avea chibrituri, brichete la el. De asemenea, incaparea in care este inchis Patriarhul de unde ia Lumina Sfanta este si ea inspectata strict. Oricum, de foarte multe ori, lumanarile s-au aprins brusc si multor oameni din Biserica (asta confirma faptul ca acea minune nu poate fi explicata). Iar in legatura cu acel videoclip: in primul rand: Fosforul a fost descoperit in anul 1669 din greseala, de catre un alchimist german, si anume Henning Brand. Pana in 1769 fosforul se obtinea din distilarea unei cantitati foarte mari de urina(din aceasta cauza era si foarte scump). In anul 1769 (este chiar anul in care s-a nascut Napoleon Bonaparte) un chimist suedez a descoperit prezenta semnificativa a fosforului in oasele umane si animale. Cativa ani mai tarziu s-a inventat un procedeu de a obtine fosforul din oase, mai ieftin, mai rapid si cu randament mai bun. In secolul 19 s-au inventat chibriturile.Problema este ca lumina de la Ierusalim se pogoara cu multe, multe secole inainte de descoperirea fosforului de catre Brand (a fost documentata consecvent din 1106).In al doilea rand: fosforul alb se auto-aprinde in aer la temperatura de 44 grade Celsius. Celalalte variante de fosfor se aprind la temperaturi si mai ridicate. Acum doar n-o sa spui ca este data temperatura la 44 de grade celsius.In al treilea rand: fosforul e periculos de manipulat. El se pastreaza sub apa. Daca e luat cu mana, provoaca arsuri chimice grave. N-a fost prins nimeni venind cu borcanul in Sfantul Mormant. In al patrulea rand: lumina se pogoara din tavanul incaperii, iar nu din podea. Chiar daca cineva ar unge cu fosfor tavanul, cum se explica faptul ca acea lumina efectiv umbla prin incinta si aprinde (selectiv!) lumanarile tinute in mana de catre unii dintre pelerini? In al cincilea rand: o "ploaie" de fosfor aprins ar avea urmari dintre cele mai grave. Dar nimeni nu pateste nimic atunci cand lumina se pogoara si umbla prin incinta.

„Ba da accept demonstratii, nu am nevoie sa vad ceva ca sa stiu ca exista.Dar marturiile unor oameni disperati nu sunt o demonstratie, mai ales cand exista si alte religii care pretind minuni."

Si diavolul face „minuni", nu neg asta, insa el le face pentru a insela oamenii.

„Omul este liber sa cerceteze ce vrea si sa descopere ce poate."
Exista un verset in Biblie : „Cele mai grele de tine nu le cerca si cele mai tari decit tine nu le cerceta. Cele ce ti s-au poruncit tie, acestea cugeta, pentru ca nu-ti sint de treaba tie cele ascunse. Intru prisoseala lucrurilor tale nu iscodi, pentru ca mai mult decit intelegerea omului s-au aratat tie. Caci pre multi au inselat gindul lor, si in socoteala rea au lunecat cugetele lor", asta fiind o afirmatie foarte logica dupa parerea mea.Eu unul cam dupa asta ma iau. Nu blamez stiinta,Doamne fereste,dar incerc sa nu incerc sa ma gandesc la lucruri pe care chiar ca nu le vom sti niciodata (precum creatia universului). Big-Bang-ul a fost, este si va ramane doar o teorie. Este posibil sa apara si altele.

"Ateismul nu a provocat nimic, ateismul este lipsa credintei intr-o divinitate, toate crimele acelea au fost facute in numele unei ideologii. Ateismul nu este o ideologie, acest cuvant nici nu ar trebui sa existe, dar a fost atribuit de crestinii dn Franta unor oameni "iluminati" din acea acea perioada si omorati pe rug. Hitler a omorat pentru religia lui, religia omului superior, omul lui Dumnezeu, hitler era ocult nu era ateu. Stalin a omorat in numele comunismului si pentru a-si intarii puterea."

Stalin era ateu (corect spus a devenit). De asemenea, si unul dintre cei care au pus bazele comunismului, Karl Marx, a devenit ateu o data cu dezvoltarea acestei ideologii, el deveninid si fanul rasistului si sovinistului Charles Darwin. Comunismul este clar o ideologie ce promoveaza si sustine ateismul, ea opunandu-se in mare parte crestinismului. Daca Stalin ar fi crezut catusi de putin in Dumnezeu, nu ar fi omorat pe nimeni, deoarece ar fi stiut ca acest lucru este un pacat.

„Vorbesti in dodii, studeaza tu psihologia si sociolagia sa vezi de unde vine notiunea de bine si de rau. Religia a luat de la noi ceea ce stiam deja, iar multe religii au ajuns imorale in secolul nostru, moralitatea nu este absoluta, nu exista moralitate absoluta, tot ce a fost moral ieri devine imoral astazi si tot ce a fost imoral ieri devine moral astazi"

Afirmatia ca binele si raul pot fi deosebite de oameni doar prin propria lor gandire e o prostie. Fiecare om e diferit. Un om poate considera (fara a sti de poruncile lui Dumnezeu) ca e bine daca omori un om care a gresit, iar altul poate considera ca e bine daca il certi si ii spui ce rau a facut.Insa crestinismul, prin invataturile sale prin care promoveaza iubirea de oameni si bunatatea,dar si prin popularitatea sa,dovedeste ca a reusit sa desparta aceste doua notiuni. Acum poti spune ca si alte religii sunt populare. Da, e adevarat, dar nu asemenea crestinismului.

„Cat despre dreptul de ati crticica religia, din punct de vedere al legilor tarii este perfect legal. Am dreptul sa imi exprim opinea despre ceea ce cred compatriotii mei, ca doar religia lor ma afecteaza direct pe mine."

Si eu am dreptul dupa religia mea sa te fac nebun :) : Psalmul 52: Zis-a cel nebun intru inima sa:"Nu este Dumnezeu".

„eu nu consider homosexualitatea vreun blestem si nu m-ar deranja ca eu sa am copii homosexuali deoarece eu nu sunt intolerant ca omul cu multe preconceptii si putine argumente reale."

Deci pentru tine homosexualitatea e normala. Da-mi argumentul real pentru a vedea cum ai ajuns la conceptia asta.

„Cat despre blestem :)) te rog sa te uiti in dex http://dexonline.ro/definitie/blestem
si sa vezi ce inseamna un blestem ca nu cunosti termenul din pacate."

Stiu termenul si ti-am raspuns la inceput de ce spun ca e blestem.

„Cat despre urarile tale ipocrite cu care vrei sa ma impresionezi prin bunatatea ta crestina, pot sa ti le pastrezi ca ma lasa rece fatarnicia de care dai dovada."
Care fatarnicie? Eu chiar iti doresc binele. Nu am nici un motiv pentru care ti-as dori raul. Daca ti-as fi dorit raul, nu m-as fi gandit sa-ti raspund dupa faza cu copiii homosexuali. Ma simt ciudat ca cineva care nu stie cine sunt imi doreste asa ceva.

„In ceea ce il priveste pe Pascal, saracu a compus aceasta fraza in necunostinta de cauza ca mai exista si alte religii care pretind adevarul suprem. Dar oare daca e catolic si Allah este real nu crezi ca il va tortura pentru erezia de neiertat de a-l face pe Isus fiul lui Dumnezeu cand el de fapt era doar un profet?"

Nu este buna religia musulmana. Pentru a-mi intari afirmatia pot veni doar cu acest argument: musulmanii sunt oameni foarte rai si dezagreabili (mi-a spus cineva care a cunoscut niste albanezi).Ei isi tortureaza femeile si sunt mereu dornici de razbunare. Invataturile crestinismului (aici ma refer la ortodoxie) nu creeaza aceste lucruri rele si nu declanseaza asemenea „tabuuri", precum injosirea femeii.

„Hai noroc, poate vei mai lucra la sensibilitatea ta ca esti ca o mimoza :))."
Esti foarte amuzant, intr-adevar.

Totusi as vrea sa stiu niste lucruri:
1. Cum ai ajuns sa fii ateu?
2. De ce sarbatoresti Craciunul si celelalte sarbatori din an? Aceste sarbatori sunt strict crestinesti.Nu imi raspunde cu afirmatia legata de libertate. Vreau sa imi raspunzi de ce simti nevoia.
3. De ce urasti asa de mult „ceva ce nu exista"? Am vazut ce comentarii urate ai mai dat despre Dumnezeu si chiar as vrea sa imi raspunzi la aceasta intrebare.

| nogomani explică (pentru abalabam):

Sa inteleg ca ti-ai "lins ranile" dupa ce te-am "blestemat" laughing? Nu inteleg oamenii orgoliosi asa ca nu ma pot pune in locul tau. Dar hai sa iti repet ultima intrebare ca sa nu o iei ca un "blestem".
Ce ai face daca ai avea copii si de mici ar fi atrasi de persoane de acelasi sex cu ei? Ai putea bine inteles sa ii ameninti, sa ii bati si sa ii intimidezi psihologic, dar ei tot homosexuali ar ramane, oricat de mult ar vrea sa se schimbe, ei vor fi pentru tot restul vietii lor atrasi de persoane de acelasi sex.

"Hristos a Inviat!"
Pai ce face asta invie in fiecare an? O minciuna repetata de 100 de miliarde de ori tot o minciuna ramana.

"Eu unul consider ca sunt blesteme pentru ca oricine nu e cu Dumnezeu e cu diavolul"
Ce consideri tu nu are nici o relevanta. Si Diavolul si Dumnezeu imi sunt antipatici, Dumnezeu mai mult deoarece Dumnezeu este mult mai rau decat Diavolu, deci daca eu detest pe cineva nu am cum sa fiu de partea lui, asta este logica, daca tu vrei sa ma pui din oficiu de partea cuiva este problema ta.

"Dar noi, in acelasi timp, vom fi intotdeauna mai presus decat animalele deoarece noi avem ce ele nu au: ratiune, vointa, sentimente etc"

Animalele au sentimente(nu la fel de complexe dar au si ele sentimente), doar ratiunea este ceva specific omului, desi celelate specii din familia homo ar fi putut sa aiba ratiune, inferioara noua dar dupa fosile si modul lor de viata se considera ca ar fi avut.
Da, suntem mai presus decat restul animalelor d.p.d.v intelectual, dar nu se stie niciodata, balanta se poate inclina oricand catre alte specii, viitorul este imprevizibil, azi conducem, maine nu mai suntem.

"
"Trist este faptul ca sunt multi miliardari egoisti care au doar 1 sau cel mult 2 copii (pe cand ar putea avea mai multi, chiar prin adoptare). A da. Nu mai stiu unde am citit, dar un preot a avut 20 si ceva de copii pe care i-a crescut cu dragoste, in ciuda greutatilor ( si nu era un preot corupt si milionar)."

De ce este trist? Este problema lor daca nu vor sa adopte copii, nu sunt obligati sa aiba grija de copiii nesimititilor care nu au folosit protectie.In primul rand trebuie sa avem grija sa nu se ajunga la o asemenea situatie cu copii nedoriti, sa eliminam cauza problemei asta e solutia, nu sa intretinem problema prin interzicerea anticonceptionalelor mai ales acum in contextul unei viitoare crize alimentare. Sa cresti un copil este foarte greu, sa cresti 8 intr-un mod cat mai frumos este imposibil, iar indoctrinarea religioasa distruge copilul de mic, contactul lui cu realitatea va fi foarte scazut.

''Aici scrie clar ca populatia imbatraneste fara doar si poate. De asemenea si la geografie m-a invatat ca in lume vor aparea probleme de tot felul (in special in Europa), dar mai ales economice, legate de imbatranirea demografica (deoarece un om va trebui sa plateasca pensiile a 4-5 persoane)."

Imbatranirea populatiei are ca si cauza principala media foarte ridicata de viata, daca in evul mediu majoritatea oamenilor mureau in primii 5 ani de viata, acum este ceva normal sa vezi un om de 80 de ani. Cat despre plata pensiilor nu va fi o problema, oricum zeci de milioane de locuri munca se vor pierde din cauza automatizarii muncii. Pensionarii teoretic traiesc din contributiile lor, pot sa isi faca frumos daca vor o pensie privata, iar daca e sa ramanem in criza de mana de lucru o sa importam din asia si din africa(dar nu fa vi cazul, de asta s-au inventat robotii si automatizarile), posibilitati sunt destule, dar populatia in Europa este perfecta, daca este si in scadere cu atat mai bine, vom avea cu totii un nivel de trai mai ridicat.

"homosexualitatea cu siguranta nu exista ca astazi pe vremea bunicilor nostri (la tara nici nu se auzea de asa ceva in general). In antichitate ea se facea foarte mult deoarece nu era considerat un lucru rau, un pacat. La urma urmei, homosexualitatea nu este ceva normal din toate punctele de vedere. Organele noastre sexuale nu sunt facute pentru a o face cu persoane de acelasi sex."

Se auzea stai calm, ca nu ti-a spus nimeni este o alta treaba. In evul mediu erau omorati cu salbaticie, ca na, atunci era considerat pacat si singura solutie era exterminarea, te inteleg ai fi facut la fel daca te-ai fi nascut atunci, probabil si eu as fi omorat femei(vrajitoare) si homosexuali daca ma nasteam in acel mediu, deoarece suntem prizionierii culturii in care traim, nu pea exista liber arbitru totul este determinat, dar sa fi impotriva homosexualilor in acest context cultural cand ai acces la atatea informatii, cand poti vedea ca homosexualitatea nu exste o alegere si cu ea te nasti, cand populatia Pamantului este intr-o creste mult prea rapida ar trebui sa incurajam toti homosexualii, dar cu sau fara incurajarile noastre ei tot homosexuali raman. Si da se poate face sex homosexual anal, la lesbiene e putin ciudat, dar existea posibilitati.

"Eu sunt tolerant, dar cu lucrurile ce tin de BUN GUST si ORDINE MORALA "

Aceste lucruri sunt subiective, deci practic mi-ai spus ca tu esti tolernat doar cu ceea ce tu tolerezi, adica esti intolerant.

"Oricum, Patriarhul este foarte strict controlat de non-ortodocsi (precum musulmanii, armenii) pentru a nu avea chibrituri, brichete la el."

Pai tocmai spui mai sus ca se poate aprinde o lumanare fara foc, iar apoi imi spui ca este controlat sa vada daca are sau nu surse de foc la el laughing.
Dar sa lasam asta, priveste si tu imaginea de ansamblu, traim invartindu-ne jurul unei stele, acea stea face parte dintr-o galaxie de marime mica-medie, in universul vizibil sunt 400.000 de mii de miliarde de galaxii cu o medie de 1000 de miliarde de stele pe galaxie, dintre care mii de miliarde stele au planete care orbiteaza in jurul lor la fel ca si pamantul, ti-ar trebui cam cateva sute de miliarde de ani sa numeri fiecare stea in parte, iar tu imi spui ca cel care a creat tot acest univers monstruos de mare ca dovada ca existe ne aprinde o lumanare de paste, face o icoana sa planga sau ii pune fata lui fii-su pe un cartof prajit? Nu vezi cat de absurd suna? Nu vezi ca ceva nu se leaga?

"Exista un verset in Biblie : „Cele mai grele de tine nu le cerca si cele mai tari decit tine nu le cerceta. Cele ce ti s-au poruncit tie, acestea cugeta, pentru ca nu-ti sint de treaba tie cele ascunse. Intru prisoseala lucrurilor tale nu iscodi, pentru ca mai mult decit intelegerea omului s-au aratat tie. Caci pre multi au inselat gindul lor, si in socoteala rea au lunecat cugetele lor", asta fiind o afirmatie foarte logica dupa parerea mea.Eu unul cam dupa asta ma iau. Nu blamez stiinta, Doamne fereste, dar incerc sa nu incerc sa ma gandesc la lucruri pe care chiar ca nu le vom sti niciodata (precum creatia universului). Big-Bang-ul a fost, este si va ramane doar o teorie. Este posibil sa apara si altele."

Tu sti ca in vremea cand versetul acesta a fost scris de un evreu din antichitate, tot ce avem noi aici in lumea moderna este de neinteles pentru el, ba chiar ar putea sa ne cosidere Dumnezei, avand in vedere ca avem capacitatea sa creeam stele prin fuziune nucleara.
De unde sti tu care ne sunt limitele? Ce putem face si descoperii si ce nu? Nici macar nu vrei sa incerci, iti este frica sa incerci si iti este frica ca rezultatul nu o sa fie la fel cu ceea ce ti-ai imaginat.

"Stalin era ateu (corect spus a devenit). De asemenea, si unul dintre cei care au pus bazele comunismului, Karl Marx, a devenit ateu o data cu dezvoltarea acestei ideologii, el deveninid si fanul rasistului si sovinistului Charles Darwin. Comunismul este clar o ideologie ce promoveaza si sustine ateismul, ea opunandu-se in mare parte crestinismului. Daca Stalin ar fi crezut catusi de putin in Dumnezeu, nu ar fi omorat pe nimeni, deoarece ar fi stiut ca acest lucru este un pacat. "

Tu imi vorbesti de o ideologie care sustine ateismul, eu sunt impotriva comunismului si a oricarei ideologii totalitare inclusiv a crestinismului. Ateismul nu este o ideologie, ateismul este doar lipsa de credinta in zei, deci toata mizeria cu crimele ateilor nu valoreaza nimic pentru ateism, acele lucruri au fost facute in numele unei ideologii.
Cat despre faza cu Stalin si crezutul in Dumnezeu mi s-a parut hilara, tu stii cati crestini au omorat in numele lui Dumnezeu? Tu sti ca toti teroristii ce zboara cu avioanele in cladiri o fac in numele lui Dumnezeu? Dumnezeu este doar un alt motiv pentru a ucide. Islamul la fel ca si crestinismul este antiprogresist, iar ca progresimul se leaga de anumite idei si conceptii antice, iar din mintea teistilor iese fum, acum crestinii au avut timp pana in anul ~1800 sa faca crime in numele lui Dumnezeu, Islamul este o religie cu 600 de ani mai noua decat crestinismul, ii mai trebuie vreo 400 de ani pana sa se adapteze noii lumi, dar pana atunci si crestinismul si islamul vor intra acolo unde le este locul, la cosul de gunoi al istoriei.

"Deci pentru tine homosexualitatea e normala. Da-mi argumentul real pentru a vedea cum ai ajuns la conceptia asta.""

Simplu, nu este o alegere, te nasti cu aceste inclinatii si ramai cu ele o viata, chiar daca incerci sa duci o viata de heterosexual tu tot homosexual ramai, prin acest fapt eu o consider o normalitate morala, chiar daca d.p.d.v natural este o anomalie, dar si oamenii foarte urati si cu handicapuri sunt o anomalie, dar uite ca nu ii judecam, asa s-au nascut ei, nu au nici o vina, esti om, adapteaza-ti moralitatea la noile informatii.

"musulmanii sunt oameni foarte rai si dezagreabili"

Da de unde, musulmanii isi creasera un imperiu destul de mare, pe langa crestinismul din evul mediu, acel loc era un paradis. Dar eu cunosc musulmani care nu sunt fanatici, care sunt oameni la fel ca si mine si ca si tine, cu singura excepie ca nu vor sa traiasca in realitate, ma rog nici un teist nu doreste sa triasca in realitate.

"Un om poate considera (fara a sti de poruncile lui Dumnezeu) ca e bine daca omori un om care a gresit, iar altul poate considera ca e bine daca il certi si ii spui ce rau a facut.Insa crestinismul, prin invataturile sale prin care promoveaza iubirea de oameni si bunatatea, dar si prin popularitatea sa, dovedeste ca a reusit sa desparta aceste doua notiuni. Acum poti spune ca si alte religii sunt populare. Da, e adevarat, dar nu asemenea crestinismului."

Un om care considera ca poate omori un om care a gresit nu e normal la cap, o societate nu ar mai exista daca am face asa ceva, din aceasta cauza este imoral sa faci asa ceva, mai ales ca din greseli invatam. Crestinismul nu a inventat iertarea, tu stii doar istoria din VT care este una sangeroasa si fara iertare, dar iertarea ca notiune este mai veche decat inceputurile civilizatiei. Ceva este moral sau imoral nu pentru ca spune un Dumnezeu dintr-o carte si pentru ca putem sa vedem efectele faptelor noastre, iar apoi pe baza ratiunii putem sa determinam ce este moral sau imoral.

"1. Cum ai ajuns sa fii ateu?"

Folosindu-mi ratiunea si punand intrebari despre Dumnezeu fara frica ca o sa fiu pedepsit, ceea ce iti recomand si tie, adica daca Dumnezeu exista nu o sa se supere ca iti folosesti mintea pe care el ti-a dat-o ca sa il judeci si din punct de vedere negativ si nu doar pozitiv.

"2. De ce sarbatoresti Craciunul si celelalte sarbatori din an? "
Pai nu le sarbatoresc, oricum ele au origini pagane, dar nu sunt fan nici a religilor non-crestine.

"3. De ce urasti asa de mult „ceva ce nu exista"? Am vazut ce comentarii urate ai mai dat despre Dumnezeu si chiar as vrea sa imi raspunzi la aceasta intrebare."

Pai eu urasc o idee sau mai multe idei, iar dumnezeul tau se suprapune cu ideile pe care le urasc eu. Nu iti urasc doar zeul tau, urasc si zeii grecilor si a egiptenilor, urasc si Dumnezeul Islamului, urasc si zeii hindusilor, toti mi se par dezgustatori. Dar de asemenea urasc si unele personaje din diferite povesti si romane, nu trebuie sa existe ceva ca sa il urasc, urasc niste idei imorale, iar daca cineva se suprapune cu ele, automat il urasc si pe respectivul, fie el real sau imaginar.

Scuze de tonele de greseli gramaticale, dar am tastat destul de grabit si nu am mai stat sa corectez, dar banuiesc ca se intelege.

| abalabam a răspuns (pentru nogomani):

"Sa inteleg ca ti-ai "lins ranile" dupa ce te-am "blestemat"?"

Ti-am spus ca m-a deranjat ce mi-ai spus. Habar nu am ce e asa de amuzant.

"Nu inteleg oamenii orgoliosi asa ca nu ma pot pune in locul tau."

Imi pare rau ca nu te cunosti. Eu unul nu ma consider orgolios. M-am hotarat sa-ti raspund la intrebari pentru a nu se lasa nimeni manipulat de conceptiile tale, pentru ca le consider hilare. Cel putin eu am puterea de a recunoaste cand gresesc. In schimb tu nu. Ai obiceiul de a sari peste multe dintre pasajele mele.In fine.

"Dar hai sa iti repet ultima intrebare ca sa nu o iei ca un "blestem".
Ce ai face daca ai avea copii si de mici ar fi atrasi de persoane de acelasi sex cu ei? Ai putea bine inteles sa ii ameninti, sa ii bati si sa ii intimidezi psihologic, dar ei tot homosexuali ar ramane, oricat de mult ar vrea sa se schimbe, ei vor fi pentru tot restul vietii lor atrasi de persoane de acelasi sex."

In primul rand nu inseamna ca sunt homosexuali copiii care stau mai mult in timpul copilariei cu copii de acelasi sex, in nici intr-un caz. Ei pot sta, deoarece au activitati comune: se joaca cu aceleasi jucarii, vorbesc despre aceleasi desene animate etc. Intr-adevar sunt persoane mai predispuse la aceasta patima, ea fiind influentata atat de mediul in care traieste persoana respectiva, cat si de niste cauze biologice. O educatie aleasa nu ar determina aparitia manifestarea acestor probleme, dar daca s-ar intampla Doamne fereste, m-as ruga pentru fiu/fiica mea, deoarece de urat nu am cum sa ii urasc. As avea discutii serioase cu el/ea, prin care i-as sfatui ca e rea acea perceptie si i-as ajuta cat de mult as putea, deoarece cu siguranta si ei vor intelege ca este un lucru rau si o prostie ceea ce fac. Din fericire, instinctele pot fi reprimate extrem de semnificativ cu ajutorul vointei, omul putand transforma aceste instincte in acte voluntare.

"Pai ce face asta invie in fiecare an? O minciuna repetata de 100 de miliarde de ori tot o minciuna ramana."

Ce argumente ai tu sa spui ca e o minciuna? Tu crezi ca tot ce nu poate fi demonstrat e o minciuna? Eu cred ca acele evenimente s-au intamplat cu adevarat deoarece:
- In primul rand, este imposibil ca acei 12 apostoli sa se fi inselat deoarece ei au fost martori oculari la toate evenimentele si minunile acelea. Este imposibil sa fi inventat ei aceasta poveste, deoarece ei nu erau politicieni, filosofi etc, pentru a avea cultura necesara pentru a minti in asa hal, ci erau pescari analfabeti, a caror grija era sa prinda peste pentru a-si hrani familiile. Chiar ei au fost neincrezatori ca unii L-au vazut inviat pe Iisus.
-Un alt motiv pentru care nu au mintit este urmatorul: pentru a minti, trebuie sa urmaresti ceva avantajos pentru a face asta. Ei, in schimb, prin propovaduirea crestinismului, au primit batjocoriri, ironii, au aruncat multi oameni cu pietre dupa ei, au indurat foamea, setea etc.Cu toate acestea, eu au continuat sa propovaduiasca "Noua Lege".

"Ce consideri tu nu are nici o relevanta. Si Diavolul si Dumnezeu imi sunt antipatici, Dumnezeu mai mult deoarece Dumnezeu este mult mai rau decat Diavolu, deci daca eu detest pe cineva nu am cum sa fiu de partea lui, asta este logica, daca tu vrei sa ma pui din oficiu de partea cuiva este problema ta."

Ba da. Chiar daca detesti pe cineva poti sa fii de partea lui. Cand facem un pacat, facem ceva ce diavolului ii place, deci suntem prin acea fapta de partea lui (chiar daca nu credem sau credem in el, chiar daca il uram sau il iubim). Si cand votam, putem detesta pe cel pe care l-am votat, in sensul ca noi l-am considera ca cel ales este "cel mai putin nenorocit" (dar tot il consideram nenorocit). Uite, se poate.

"Animalele au sentimente(nu la fel de complexe dar au si ele sentimente), doar ratiunea este ceva specific omului, desi celelate specii din familia homo ar fi putut sa aiba ratiune, inferioara noua dar dupa fosile si modul lor de viata se considera ca ar fi avut.
Da, suntem mai presus decat restul animalelor d.p.d.v intelectual, dar nu se stie niciodata, balanta se poate inclina oricand catre alte specii, viitorul este imprevizibil, azi conducem, maine nu mai suntem."

Si vointa e ceva specific omului. Ea ne deosebeste cel mai mult de animale.

"De ce este trist? Este problema lor daca nu vor sa adopte copii, nu sunt obligati sa aiba grija de copiii nesimititilor care nu au folosit protectie.In primul rand trebuie sa avem grija sa nu se ajunga la o asemenea situatie cu copii nedoriti, sa eliminam cauza problemei asta e solutia, nu sa intretinem problema prin interzicerea anticonceptionalelor mai ales acum in contextul unei viitoare crize alimentare. Sa cresti un copil este foarte greu, sa cresti 8 intr-un mod cat mai frumos este imposibil, iar indoctrinarea religioasa distruge copilul de mic, contactul lui cu realitatea va fi foarte scazut."

Eu vreau doar sa subliniez ca exista din partea acelor oameni un foarte mare egoism, nu subliniez partea de libertate. Nesimtirea unora nu are nici o treaba cu sufletul distrus al copiilor pe care ii parasesc.

"Imbatranirea populatiei are ca si cauza principala media foarte ridicata de viata, daca in evul mediu majoritatea oamenilor mureau in primii 5 ani de viata, acum este ceva normal sa vezi un om de 80 de ani. Cat despre plata pensiilor nu va fi o problema, oricum zeci de milioane de locuri munca se vor pierde din cauza automatizarii muncii. Pensionarii teoretic traiesc din contributiile lor, pot sa isi faca frumos daca vor o pensie privata, iar daca e sa ramanem in criza de mana de lucru o sa importam din asia si din africa(dar nu fa vi cazul, de asta s-au inventat robotii si automatizarile), posibilitati sunt destule, dar populatia in Europa este perfecta, daca este si in scadere cu atat mai bine, vom avea cu totii un nivel de trai mai ridicat."

De ce esti atat de egoist si te gandesti numai la binele tau? Tarile din Africa nu au voie sa se dezvolte? Uite asa s-au dezvoltat comunismul, fascismul etc., prin gandirea asta.

"Se auzea stai calm, ca nu ti-a spus nimeni este o alta treaba. In evul mediu erau omorati cu salbaticie, ca na, atunci era considerat pacat si singura solutie era exterminarea, te inteleg ai fi facut la fel daca te-ai fi nascut atunci, probabil si eu as fi omorat femei(vrajitoare) si homosexuali daca ma nasteam in acel mediu, deoarece suntem prizionierii culturii in care traim, nu pea exista liber arbitru totul este determinat, dar sa fi impotriva homosexualilor in acest context cultural cand ai acces la atatea informatii, cand poti vedea ca homosexualitatea nu exste o alegere si cu ea te nasti, cand populatia Pamantului este intr-o creste mult prea rapida ar trebui sa incurajam toti homosexualii, dar cu sau fara incurajarile noastre ei tot homosexuali raman."

Homosexualitatea nu trebuie incurajata, deoarece e impotriva firii omenesti. Daca iti este asa de drag de ei du-te in Olanda sa ii vezi. Sunt destui. Cert e ca trebuie sa-i incurajam sa renunte la patimi. Tu vorbesti de viitor, dar tot tu sustii pacatele ce tin de antichitate.

"Si da se poate face sex homosexual anal, la lesbiene e putin ciudat, dar existea posibilitati."

Mda. Bravo Sherlock, deci satisfacerea animalica e raspunsul, intr-adevar. Pacat ca organele noastre au rolul de reproducere. Nu scrie in nici macar un atlas de biologie ca sexul are rol de placere.

"Aceste lucruri sunt subiective, deci practic mi-ai spus ca tu esti tolernat doar cu ceea ce tu tolerezi, adica esti intolerant."

Am spus ca sunt impotriva homosexualitatii, nu neg asta happy.

"Pai tocmai spui mai sus ca se poate aprinde o lumanare fara foc, iar apoi imi spui ca este controlat sa vada daca are sau nu surse de foc la el laughing."

Mea culpa, o greseala de exprimare, se intampla oricui, cert e ca acest emoticon( laughing ) nu isi prea are rostul acolo.

"Dar sa lasam asta, priveste si tu imaginea de ansamblu, traim invartindu-ne jurul unei stele, acea stea face parte dintr-o galaxie de marime mica-medie, in universul vizibil sunt 400.000 de mii de miliarde de galaxii cu o medie de 1000 de miliarde de stele pe galaxie, dintre care mii de miliarde stele au planete care orbiteaza in jurul lor la fel ca si pamantul, ti-ar trebui cam cateva sute de miliarde de ani sa numeri fiecare stea in parte, iar tu imi spui ca cel care a creat tot acest univers monstruos de mare ca dovada ca existe ne aprinde o lumanare de paste, face o icoana sa planga sau ii pune fata lui fii-su pe un cartof prajit? Nu vezi cat de absurd suna? Nu vezi ca ceva nu se leaga?"

Deci tu vrei sa subliniezi ca marimea universului denota faptul ca e imposibil ca o divinitate sa faca minuni de asemenea fel. Proasta conceptie. Deci de aia tu nu crezi in minuni, ca Terra e prea mica si Universul e prea mare. Acum hai sa-ti spun si eu parerea mea. Traim intr-o lume superba, cu atatea creaturi, ce sunt prezente si pe uscat, si pe mare, si in aer. Exista o biodiversitate putin spus imensa, formata din aceste creaturi. Aceste fiinte superbe sunt create cu atata migala si precizie! De asemenea, sunt atatea plante interesante ce starnesc curiozitatea prin frumusetea lor. Precizia cu care Pamantul se roteste in jurul Soarelui, acesta fiind la o distanta optima de astru; Ziua, naoptea, ce sunt cruciale pentru viata noastra...toate acestea ma fac sa cred cu tarie intr-o divinitate, in Dumnezeu, din simplul fapt ca planeta noastra este mult, mult, mult prea complexa. Nu vezi cat de absurd suna sa spui ca aceasta planeta complexa si acest univers atat de mare s-au creat singure? Parca ceva nu se leaga in afirmatiile tale.

"Tu sti ca in vremea cand versetul acesta a fost scris de un evreu din antichitate, tot ce avem noi aici in lumea moderna este de neinteles pentru el, ba chiar ar putea sa ne cosidere Dumnezei, avand in vedere ca avem capacitatea sa creeam stele prin fuziune nucleara.
De unde sti tu care ne sunt limitele? Ce putem face si descoperii si ce nu? Nici macar nu vrei sa incerci, iti este frica sa incerci si iti este frica ca rezultatul nu o sa fie la fel cu ceea ce ti-ai imaginat."

Un om isi cunoaste limitele la un moment dat. Si Einstein si le-a cunoscut. Chiar el a recunoscut asta cand a descoperit teoria relativitatii.

"Tu imi vorbesti de o ideologie care sustine ateismul, eu sunt impotriva comunismului si a oricarei ideologii totalitare inclusiv a crestinismului. Ateismul nu este o ideologie, ateismul este doar lipsa de credinta in zei, deci toata mizeria cu crimele ateilor nu valoreaza nimic pentru ateism, acele lucruri au fost facute in numele unei ideologii."

Daca n-ar fi fost ateismul nu s-ar fi ajuns la acele crime. Explicatia e simpla. Dostoievski:"Dacă Dumnezeu nu există, înseamnă ca totul este permis şi dacă totul este permis, înseamnă că suntem pierduţi." Karl Marx a facut acele lucruri alimentat de conceptia ateismului.

"Cat despre faza cu Stalin si crezutul in Dumnezeu mi s-a parut hilara, tu stii cati crestini au omorat in numele lui Dumnezeu?"

Porunca a 6-a: Sa nu ucizi! Chiar daca a facut-o in numele crestinismului, cu siguranta lui Dumnezeu nu ii place asta. Toti vom fi judecati pentru faptele noastre.

"Tu sti ca toti teroristii ce zboara cu avioanele in cladiri o fac in numele lui Dumnezeu?"

Baietii aia nu au nici o treaba cu crestinismul.

"Dumnezeu este doar un alt motiv pentru a ucide."

Pentru mintile nebune. Oamenii cu adevarat evlaviosi nu fac asta.

"Islamul la fel ca si crestinismul este antiprogresist, iar ca progresimul se leaga de anumite idei si conceptii antice"

De unde pana unde crestinismul este antiprogresist? Crestinii nu sunt impotriva progresului, dimpotriva. Tot ceea ce ajuta omul IN SCOPURI BUNE este bine venit. Nu stiu de catolici, dar stiu ca ortodoxia a acceptat transplantul de organe fara nicio ezitare. Totusi, cand vorbim de progres, trebuie sa ne gandim si la natura, pentru a-i face mai mult rau, dar si la folosul pe care l-ar putea avea obiectul respectiv omului.

" iar din mintea teistilor iese fum, acum crestinii au avut timp pana in anul ~1800 sa faca crime in numele lui Dumnezeu, Islamul este o religie cu 600 de ani mai noua decat crestinismul, ii mai trebuie vreo 400 de ani pana sa se adapteze noii lumi, dar pana atunci si crestinismul si islamul vor intra acolo unde le este locul, la cosul de gunoi al istoriei."

Ce treaba are ortodoxia cu acele crime? Cruciadele au determinat prabusirea Imperiului Bizantin,deci ne-au facut rau. Inchizitia i-a privit doar pe catolici. Deci nu avem nici o treaba cu asta. Eventualele crime pe care le-ar fi facut ortodoxia (unde tu vei bate cu pumnul in piept spunand ca a facut),daca ar fi existat, au fost savarsite din orgolii omenesti ce nu isi au rostul si din fanatism, dar si din cauza societatii foarte radicale de atunci. O mai spun o data: Oamenii care aveau si au cu adevarat credinta in Dumnezeu nu au facut si nu fac crime.

"Simplu, nu este o alegere, te nasti cu aceste inclinatii si ramai cu ele o viata, chiar daca incerci sa duci o viata de heterosexual tu tot homosexual ramai, prin acest fapt eu o consider o normalitate morala, chiar daca d.p.d.v natural este o anomalie, dar si oamenii foarte urati si cu handicapuri sunt o anomalie, dar uite ca nu ii judecam, asa s-au nascut ei, nu au nici o vina, esti om, adapteaza-ti moralitatea la noile informatii."

Chiar daca raman asa cum zici tu, noi trebuie sa le spunem ca nu e buna acea patima, si sa ii ajutam se indrepte. Asa cum un medic ajuta bolnavul sa se vindece, asa trebuie si noi sa ii ajutam sa se abtina de la acele tentatii. Rasplata lui Dumnezeu va fi foarte mare pentru acesti oameni care isi inving tentatiile de acest fel. S-a demonstrat stiintific faptul ca un om este predispus genetic mai mult decat ceilalti oameni la un pacat ce a fost savarsit de parinti si de stramosi (adica un fiu de betiv va fi mult mai predispus la acest pacat decat un alt fiu ce are un parinte care nu consuma bauturi alcoolice); chestia asta a spus-o si calugarul Arsenie Boca cu mult timp de a se demonstra asta. Cert e ca vointa poate trece peste aceste "instincte".

"Da de unde, musulmanii isi creasera un imperiu destul de mare, pe langa crestinismul din evul mediu, acel loc era un paradis. Dar eu cunosc musulmani care nu sunt fanatici, care sunt oameni la fel ca si mine si ca si tine, cu singura excepie ca nu vor sa traiasca in realitate, ma rog nici un teist nu doreste sa triasca in realitate."

Da, un paradis unde femeile erau sclave.
Cel care mi-a spus a vorbit in general despre ei; nu e imposibil sa existe si altii mai diferiti.

"Un om care considera ca poate omori un om care a gresit nu e normal la cap, o societate nu ar mai exista daca am face asa ceva, din aceasta cauza este imoral sa faci asa ceva, mai ales ca din greseli invatam. Crestinismul nu a inventat iertarea, tu stii doar istoria din VT care este una sangeroasa si fara iertare, dar iertarea ca notiune este mai veche decat inceputurile civilizatiei. Ceva este moral sau imoral nu pentru ca spune un Dumnezeu dintr-o carte si pentru ca putem sa vedem efectele faptelor noastre, iar apoi pe baza ratiunii putem sa determinam ce este moral sau imoral."

Tot ne trebuie un reper pentru a deosebi cele doua notiuni.

"Folosindu-mi ratiunea si punand intrebari despre Dumnezeu fara frica ca o sa fiu pedepsit, ceea ce iti recomand si tie, adica daca Dumnezeu exista nu o sa se supere ca iti folosesti mintea pe care el ti-a dat-o ca sa il judeci si din punct de vedere negativ si nu doar pozitiv."

Chestia asta cu ratiunea e irelevanta. Acel calugar american tot prin ratiune a ajuns la ortodoxie. In schimb, el a avut parte si de un eveniment neobisnuit, care l-a determinat clar sa mearga la Manastirea Oasa. De asemenea, si un alt om mult mai inteligent ca noi, si anume Nicolae Steinhardt, care era evreu, a ales ortodoxia deoarece a considerat ca este cea mai logica religie din lume, el studiind marile religii ale lumii (dar si altele). Eu consider ca tu nu ti-ai pus gandurile tale corect prin filtrul ratiunii.

"Pai nu le sarbatoresc, oricum ele au origini pagane, dar nu sunt fan nici a religilor non-crestine."

Tare mila imi va fi de copilasii tai cand vor vedea ca tatal lor nu va pune brad in casa din cauza faptului ca nu crede in Dumnezeu.

"Pai eu urasc o idee sau mai multe idei, iar dumnezeul tau se suprapune cu ideile pe care le urasc eu. Nu iti urasc doar zeul tau, urasc si zeii grecilor si a egiptenilor, urasc si Dumnezeul Islamului, urasc si zeii hindusilor, toti mi se par dezgustatori. Dar de asemenea urasc si unele personaje din diferite povesti si romane, nu trebuie sa existe ceva ca sa il urasc, urasc niste idei imorale, iar daca cineva se suprapune cu ele, automat il urasc si pe respectivul, fie el real sau imaginar."

Deci si tu esti intolerant. Dar totusi, ce e cu acel cuvant pe care il repeti asa mult, si anume "ura"? De ce urasti asa mult?

"Scuze de tonele de greseli gramaticale, dar am tastat destul de grabit si nu am mai stat sa corectez, dar banuiesc ca se intelege."

Te scuz, se intelege ce vrei sa transmiti.

| nogomani explică (pentru abalabam):

"Cel putin eu am puterea de a recunoaste cand gresesc. In schimb tu nu."
Uimeste-ma, da-mi un exemplu concret.

Vad ca insisti mult pe caracteristicile omului, dar nu inteleg de ce, nu au nici o relvanta in ceea ce priveste existenta vreunei zeitati.

"As avea discutii serioase cu el/ea, prin care i-as sfatui ca e rea acea perceptie si i-as ajuta cat de mult as putea, deoarece cu siguranta si ei vor intelege ca este un lucru rau si o prostie ceea ce fac."

Atunci sa speram ca nu o sa ai copii homosexuali ca cel mai probabil o sa se sinucida cu tine ca tata.
Oricum nu iti fa griji, nimeni nu o sa citeasca aceasta discutie, daca vrei sa vorbesti o faci pentru tine si nu pentru altii.

"Ce argumente ai tu sa spui ca e o minciuna? Tu crezi ca tot ce nu poate fi demonstrat e o minciuna?"

Tot ce nu se poate demonstra ramane neadevarat pana ce se prezinta demonstratia, daca nu ar fi asa atunci am merge la balamuc cu totii.

"Imi pare rau ca nu te cunosti. Eu unul nu ma consider orgolios. M-am hotarat sa-ti raspund la intrebari pentru a nu se lasa nimeni manipulat de conceptiile tale, pentru ca le consider hilare. Cel putin eu am puterea de a recunoaste cand gresesc. In schimb tu nu. Ai obiceiul de a sari peste multe dintre pasajele mele.In fine."

Dar ce conceptii ti se par hilare ca nu ti-am prezentat decat 1 maxim 2, la restul ai fost un om de paie, adica ai o preconcepti in ceea ce ma priveste si mai ales in ceea ce priveste stiinta dar nici macar nu o cunosti, dupa cum mi-ai dat raspunsul cu universul care s-a creat singur :)), daca asta ai inteles tu pana acum e grav.
Acum ca nu te consideri tu orgolios nu are nici o treaba cu realitatea, numai un om orgolios si-ar lua talpasita pentru orice lucru negativ caruia i se atribuie.
Ti-am mai spus, daca consideri ca am omis ceva sa imi spui si eu iti raspund, la multe ti-am raspuns in alte intrebari.

"- In primul rand, este imposibil ca acei 12 apostoli sa se fi inselat deoarece ei au fost martori oculari la toate evenimentele si minunile acelea. Este imposibil sa fi inventat ei aceasta poveste, deoarece ei nu erau politicieni, filosofi etc, pentru a avea cultura necesara pentru a minti in asa hal, ci erau pescari analfabeti, a caror grija era sa prinda peste pentru a-si hrani familiile. Chiar ei au fost neincrezatori ca unii L-au vazut inviat pe Iisus."

Da erau pescari analfabeti, spune-mi te rog cu au scris biblia ei fiind analfabeti si morti pe deasupupra. Bilblia nu a fost scrisa de martori oculari si a fost scrisa din auzite ceea ce este=0. Si cei care au scris biblia nu minteau neaparat, probabil erau ca tine credeau o minciuna si o spuneau cu cea mai mare sinceritate.

"Mda. Bravo Sherlock, deci satisfacerea animalica e raspunsul, intr-adevar. Pacat ca organele noastre au rolul de reproducere. Nu scrie in nici macar un atlas de biologie ca sexul are rol de placere.""

Sexul poate fi si dragoste, o prelungire a sentimentelor la nivelul fizic care sa nu aiba ca scop perpetuarea speciei, sau tu nu ai auzit de dragoste? Si homosexualii au o dragoste foarte sincera unii pentru altii si si-o manifesta si fizic, nu e problema ta ce fac alti oameni in viata lor personala.

"Deci tu vrei sa subliniezi ca marimea universului denota faptul ca e imposibil ca o divinitate sa faca minuni de asemenea fel."

Nu spun ca e imposibil si spun ca e absurd.

"Traim intr-o lume superba, cu atatea creaturi, ce sunt prezente si pe uscat, si pe mare, si in aer. Exista o biodiversitate putin spus imensa, formata din aceste creaturi. Aceste fiinte superbe sunt create cu atata migala si precizie! De asemenea, sunt atatea plante interesante ce starnesc curiozitatea prin frumusetea lor."

Omul se naste cu peste 3000 de erori de"design" din nastere, suntem plini de erori, acum putem spune ca avem un creator incompentent mai prost decat cel mai slab inginer din lume? http://www.youtube.com/watch?v=XAVyktynD_I
Dar sa lasam asta, 99, 99% din speciile pamantului au disparut, acum ce fel de Dumnezeu ar crea atat de multe specii ca apoi sa le distruga? Cand in africa un vierme din capul unui copil de 5 ani il orbeste, putem spune ca acel vierme este creat tot de Dumnezeu? Lumea in care traim nu are amprenta nici unui Dumnezeu sau cel putin nici unui Dumnezeu bun, deci Dumnezeul tau poate sa aiba o posibilitate sa ne fi creat deoarece bunatatea este un antonim in raport cu el.
Cat despre faza cu distanta fata de pamant, ti-am mai explicat ca este impotriva probabilitatii sa nu existe cel putin o astfel de planeta ca terra si cel mai probabil exista mai multe, acum vad ca nu ai inteles nimic si te tot repeti.

"Un om isi cunoaste limitele la un moment dat. Si Einstein si le-a cunoscut. Chiar el a recunoscut asta cand a descoperit teoria relativitatii."

Un om isi cunoaste limitele si este de datoria lui sa incerce sa le depaseasca. Stiinta a evoluat mult de la Einstein in coace, si nu putem sa stim limitele cunoasterii noastre, cand tu nu stii ceva o sa descopere altu, progesul merge inainte fie ca iti place sau nu.

"Daca n-ar fi fost ateismul nu s-ar fi ajuns la acele crime. Explicatia e simpla. Dostoievski:"Dacă Dumnezeu nu există, înseamnă ca totul este permis şi dacă totul este permis, înseamnă că suntem pierduţi." Karl Marx a facut acele lucruri alimentat de conceptia ateismului."

Tocmai ti-am dat exemple isotrice de crime facute de teisti si imi spui aici ca ateismul este cauza unor crime, fa-mi o favoare si uita-te la definitia ateismului.
Ce spune Dostoievski nu are nici o importanta, afirmatia lui este gresita. Daca Dmnezeu nu exista ne comportam ca niste oameni rationali si nu ca niste brute fara minte, daca Dostoievski nu putea fi om fara sa creada in lucruri imaginare, atunci sa ii fie rusine ca face specia omeneasca de rusine.
Spune-mi ce crime a facut Karl Marx? Marx si-a inspirat principiile comunismului din crestinism. Eu sunt ateu si nu simt nevoia sa omor sa fur sa violez etc, deci ce relevanta are tot ce mi-ai spus tu aici? Comunistii au facut crime in numele puterii, orice istoric serios ti-ar spune exact cauzele crimelor regimurilor totalitare si nu au nici o legatura cu ateismul.

"Baietii aia nu au nici o treaba cu crestinismul."

Pai am spus eu ca au? Desi au foarte multe elemente comune, dar ei au facut-o pentru Dumnezeu si au crezut-o asa ca tine cu cea mai mare sinceritatate, fara sa mai aiba nevoie de dovezi pentru ceea ce cred, indoctrinarea si-a spus cuvantul.

"Tot ceea ce ajuta omul IN SCOPURI BUNE este bine venit"

Atunci de ce esti impotriva cercetarilor asupra originii univeruslui? Vezi ca nu ai o definitie de "bun" care sa fie standard pentru toti?

"Asa cum un medic ajuta bolnavul sa se vindece, asa trebuie si noi sa ii ajutam sa se abtina de la acele tentatii."

Homosexualitatea nu e o boala, si de ce sa ii ajuti sa se abtina? Este problema lor ce fac in viata lor personala, dragostea nu inseamna doar sex, cand un om iubeste un alt om indiferent de sex, e dreptul lui sa isi manifeste acea dragoste si fizic. Si daca homosexualii vor sa aiba aceleasi drepturi legale ca si heterosexualii ar trebui sa le aiba si nu sa mergem pe principiu esti minoritatate deci nu esti normal.

"Ce treaba are ortodoxia cu acele crime? Cruciadele au determinat prabusirea Imperiului Bizantin, deci ne-au facut rau. "

Spune-mi odata pentru totdeauna, orice non ortodox pentru tine este si un non crestin? Adica restul de 97% din crestinii lumii care nu sunt ortodoxi o sa mearga in iad?

"Oamenii care aveau si au cu adevarat credinta in Dumnezeu nu au facut si nu fac crime."

Pai ce facem cand Dumnezeu porunceste acele crime, cand porunceste unui intreg popor sa omoare alt popor impreuna cu copiii lui, ma intreb de ce o fi considerat Dumnezeul tau ca e moral sa omori un nou nascut sau un copil inocent de 5 ani? Dumnezeul asta in care crezi tu imi este infinit inferior d.p.d.v moral mie.

"Da, un paradis unde femeile erau sclave.
Cel care mi-a spus a vorbit in general despre ei; nu e imposibil sa existe si altii mai diferiti."

In evul mediu femeile nu aveau drepturi, doar prin scandinavia femeile aveau ceva drepturi, dar nici in Europa crestina femeile nu aveau drepturi, biblia fiind o carte plina de misoginism.

"Tot ne trebuie un reper pentru a deosebi cele doua notiuni."

Vorbeste in numele tau, mie imi este de ajuns principiul cauza efect, daca tu mai ai nevoie si de o carte antica sa iti spuna ce e bine si ce e rau atunci e trist, dar este alegerea ta.

"Tare mila imi va fi de copilasii tai cand vor vedea ca tatal lor nu va pune brad in casa din cauza faptului ca nu crede in Dumnezeu"

Impodobiltul bradul este imprumutat de la popoarele germanice si este o sarbatoare pagana. Hai sa ne uitam ce spune biblia despre copaci imbodobiti:

Ieremia 10:1 "Ascultaţi Cuvântul pe care vi-l vorbeşte Domnul, casa lui Israel!
Ieremia 10:2, Aşa vorbeşte Domnul:, Nu vă luaţi după felul de vieţuire al neamurilor, [...]
Ieremia 10:3 Căci obiceiurile popoarelor sunt deşarte. Taie un lemn din pădure; mâna meşterului îl lucrează cu securea;
Ieremia 10:4 îl împodobeşte cu argint şi aur, şi ei îl ţintuiesc cu cuie şi ciocane, ca să nu se clatine.

Se pare ca zeului tau nu ii plac copaceii imbodobiti, dar cine mai tine cont de parerea lui :))? Si daca copii care probiabil nu o sa ii fac vor brad, atunci le iau un brad, nu sunt absurd, daca vor sa mearga la biserica ii las sa mearga la biserica, e problema lui ce vrea sa faca sau sa creada.

"Deci si tu esti intolerant. Dar totusi, ce e cu acel cuvant pe care il repeti asa mult, si anume "ura"? De ce urasti asa mult?"

Da sunt intolerant cu ideile de genocid, de incurajare a violului, de omorarare cu pietre, de indoctrinare religioasa si amenintatrea copiilor cu iadul etern etc. sunt intolerant fata de acestea si nu imi este rusine sa o recunosc. Orice om normal ar urai ideile de rasism, genocid, misoginism, nedreptate etc.

| abalabam a răspuns (pentru nogomani):

„Uimeste-ma, da-mi un exemplu concret."

"Nu era un reactor nuclear, era un accelerator de particule http://ro.wikipedia.org/wiki/Accelerator_de_particule " ---->Mea culpa.

"Mereu a fost asa, cel putin in marile orase. Esti doar un strain printre straini, doar la tara fiecare se cunoaste unu pe altu deoarece acolo is comunitati mici. Si cum majoritatea populatiei o sa traiasca la orase, tendinta o sa se accentueze."---->S-ar putea sa ai dreptate.

„"Pai tocmai spui mai sus ca se poate aprinde o lumanare fara foc, iar apoi imi spui ca este controlat sa vada daca are sau nu surse de foc la el."

Mea culpa, o greseala de exprimare, se intampla oricui, cert e ca acest emoticon nu isi prea are rostul acolo."

„Vad ca insisti mult pe caracteristicile omului,"

Insist si voi insista.

„dar nu inteleg de ce, nu au nici o relvanta in ceea ce priveste existenta vreunei zeitati."

In ce sens?

„Atunci sa speram ca nu o sa ai copii homosexuali"

Sa dea Dumnezeu!

„ca cel mai probabil o sa se sinucida cu tine ca tata."

Parerea ta.

„Oricum nu iti fa griji, nimeni nu o sa citeasca aceasta discutie"

Mai vazusem pe cineva care te felicita si iti citea cu admiratie ce scriai.Cel mai probabil era ateu, ca si tine.

„ daca vrei sa vorbesti o faci pentru tine si nu pentru altii."

Eu as vrea sa o fac si pentru tine.

„Tot ce nu se poate demonstra ramane neadevarat pana ce se prezinta demonstratia, daca nu ar fi asa atunci am merge la balamuc cu totii."

Aaa. Bun. Tu ai spus-o. Deci, din afirmatia ta, noi nu ar trebui sa credem ca exista aceste fenomene pentru ca nu se pot demonstra. http://www.descopera.ro/......in-prezent Sau sa cred in ele pentru ca se vad? Mai bine sa nu cred deoarece asa am merge la balamuc cu totii.

„Dar ce conceptii ti se par hilare ca nu ti-am prezentat decat 1 maxim 2"
Toleranta stupida pe care o ai fata de homosexualitate mi se pare hilara. Eu sunt si voi fi impotriva homosexualitatii. Eu unul am auzit prima oara de homosexualitate prin clasa a II-a cred (inainte nici nu o concepeam), dar foarte vag (imi amintesc ca am vazut la ProTv o stire despre doua lesbiene care s-au casatorit. Am ramas scarbit de acea stire cand am vazut-o ). In clasa a V-a am aflat concret termenul chiar la ora de religie.

„la restul ai fost un om de paie, adica ai o preconcepti in ceea ce ma priveste"

Tu crezi ca o minune e o preconceptie? Eu nu prea. Tu continui sa ramai la deviza: „Nu cred pana nu vad". Trebuie sa intelegi ca nu orice se poate demonstra. Acum, vreau sa imi explici cum in anul 1986, la Manastirea Neamt, s-a inaltat brusc,in doua zile un pavaj gros, pietruit, circa 30 de centimetri in forma unui mormant,si cand s-a sapat acolo, s-au gasit niste moaste frumos mirositoare. Sa spui ca e o minciuna este imposibil, deoarece au fost destui martori oculari care au vazut acelasi lucru.

„si mai ales in ceea ce priveste stiinta dar nici macar nu o cunosti, dupa cum mi-ai dat raspunsul cu universul care s-a creat singur :)), daca asta ai inteles tu pana acum e grav."

Explica-mi atunci. Tu ce crezi ca a fost inainte de asa-zisul Big-Bang?

„Acum ca nu te consideri tu orgolios nu are nici o treaba cu realitatea, numai un om orgolios si-ar lua talpasita pentru orice lucru negativ caruia i se atribuie."

Nu e adevarat. Nu m-ai lovit in orgoliu cu afirmatia aia. Pur si simplu m-a deranjat. Asta nu tine de orgoliu. E urat cand cineva iti doreste raul, mai ales cand stii ca respectiva persoana nu stie cine esti.

„Ti-am mai spus, daca consideri ca am omis ceva sa imi spui si eu iti raspund, la multe ti-am raspuns in alte intrebari."

De ce esti atat de egoist si te gandesti numai la binele tau? Tarile din Africa nu au voie sa se dezvolte?

„Da erau pescari analfabeti, spune-mi te rog cu au scris biblia ei fiind analfabeti si morti pe deasupupra."

Pentru ca au primit Duhul Sfant. Datorita primirii Duhului Sfant ei au primit puterea de a vorbi limbi necunoscute de acestia, dar au primit si capacitatea de a predica invataturile lui Hristos. Ziua in care se sarbatoreste acest eveniment este a cincizecea zi de la Inviere. Ziua mai este numita „Rusalii" sau „Cincizecime".

„Bilblia nu a fost scrisa de martori oculari si a fost scrisa din auzite ceea ce este=0"

De fapt, dupa izvoarele cunoscute, „nu se stie" de cine a fost scrisa Biblia. Doar se presupune ca ar fi fost scrisa de autori anonimi, iar numele ar fi pseudonime.
Sfanta Traditie (care are o importanta cruciala in ortodoxie) afirma faptul ca Sfanta Evanghelie a lui Matei a fost scrisa de unul dintre Apostolii lui Iisus (clar putem spune ca a fost martor ocular atata timp cat a fost Apostol).
Evanghelia lui Marcu a fost scrisa de un om care avea numele evreiesc "Ioan" (si numele roman Marcu), care a trait in Ierusalim, a carui mama avea o casa in care a avut loc Cina cea de Taina (deci putem spune ca este un martor ocular, intrucat l-a cunoscut pe Iisus Hristos).
Dupa traditie, Evanghelistul Luca a facut parte din cei 70 de ucenici ai Mantuitorului, ipoteza bazata pe faptul ca doar el mentioneaza trimiterea celor 70 la misiune (l-a vazut pe Iisus). El a fost un ucenic foarte apropiat al Sfantului Pavel, a carui invatatura a insusit-o impecabil (putem spune ca a fost martor ocular dupa Sfanta Traditie).
Evanghelistul Ioan, dupa Traditie, este un apostol de-al Mantuitorului (putem spune clar ca a fost martor ocular).
Daca intr-adevar aceste Evanghelii nu ar fi fost scrise de acestia, in opinia mea, tot ar fi la fel de adevarate, din simplul fapt ca cele patru Evanghelii nu se contrazic, oferind in mare aceleasi informatii (spun in mare deoarece fiecare evanghelie mai ofera si informatii pe care celelelte nu le au. Un exemplu ti l-am aratat mai sus, cu cei 70 de ucenici).

„Sexul poate fi si dragoste, o prelungire a sentimentelor la nivelul fizic care sa nu aiba ca scop perpetuarea speciei, sau tu nu ai auzit de dragoste?"

Corect.

„Si homosexualii au o dragoste foarte sincera unii pentru altii si si-o manifesta si fizic, nu e problema ta ce fac alti oameni in viata lor personala."

Asta nu prea cred. E clar ca avem opinii concret diferite despre homosexualitate. E adevarat, nu e problema mea ce fac ei in viata lor personala. Am spus asta mai sus: „Fiecare sa faca ce vrea, atata timp cat nu isi imprastie mizeriile altora.". Pe mine ma deranjeaza faptul ca multi dintre acestia incearca sa popularizeze aceasta asa zisa „orientare sexuala".

„Omul se naste cu peste 3000 de erori de"design" din nastere, suntem plini de erori, acum putem spune ca avem un creator incompentent mai prost decat cel mai slab inginer din lume? http://www.youtube.com/watch?v=XAVyktynD_I "

De unde stii ca aceste "erori" nu au fost puse intentionat de Dumnezeu? Aceste erori ar putea fi puse intentionat, nu de un Dumnezeu diabolic, asa cum il consideri tu, ci de un Dumnezeu care vrea sa ne mantuim, sa ajumgem la fericirea vesnica. Ideea o voi continua in urmatorul paragraf cel mai probabil.

„Dar sa lasam asta, 99, 99% din speciile pamantului au disparut, acum ce fel de Dumnezeu ar crea atat de multe specii ca apoi sa le distruga?"

Judecata lui Dumnezeu este mult prea complicata pentru a sti raspunsul la aceasta intrebare. Eu unul, cred ca pentru a ne permite noua sa ne inmultim si sa ne extindem ca civilizatie. Oricum, raspunsul la aceasta intrebare poate fi si de natura chimica chiar.

„Cand in africa un vierme din capul unui copil de 5 ani il orbeste, putem spune ca acel vierme este creat tot de Dumnezeu?"

Da, putem spune. Dumnezeu vrea mantuirea noastra, am spus-o si o sa o mai spun. Motivele pentru care a facut ca acel copil sa orbeasca pot fi foarte variate precum:
1. Pentru a-i pedepsi pe parinti pentru pacatele savarsite. Astfel parintii s-ar indrepta si s-ar putea mantui.
2. Pentru a-i testa pe parinti, asta in cazul in care sunt credinciosi. Dumnezeu face acest lucru pentru a desavarsi respectivii oameni dipa moartea lor.
3. Poate acel copil, daca ar fi crescut normal, ar fi putut deveni un criminal care ar fi omorat zeci de oameni. Astfel, acesta ar fi putut pierde mantuirea, si, pentru aceasta, Dumnezeu i-a dat acest handicap. Daca are acest handicap poate deveni mai bun si se poate mantui. Trebuie sa stim ca Dumnezeu nu ne da mai mult decat ducem (nici in iad nu ne da mai mult decat putem duce). De exemplu, cu siguranta cea mai mare durere cunoscuta este aceea provocata de moartea copilului. Cu toate acestea, multi parinti suporta aceasta durere (foarte greu, dar o suporta), iar Dumnezeu va lua aceasta durere in calcul la judecata in favoarea mantuirii lor.

Motivele pot fi si altele, insa ti-am spus cateva dintre ele, pe care le consider suficiente.

„Lumea in care traim nu are amprenta nici unui Dumnezeu sau cel putin nici unui Dumnezeu bun, deci Dumnezeul tau poate sa aiba o posibilitate sa ne fi creat deoarece bunatatea este un antonim in raport cu el."

Lumea PARE nedreapta, insa nu e asa. Daca El nu ne va pedepsi acum, in aceasta lume, o va face in lumea cealalta. Sa stii ca ai dreptate, pare foarte nedreapta lumea daca nu crezi si in cealalta lume.

„Cat despre faza cu distanta fata de pamant, ti-am mai explicat ca este impotriva probabilitatii sa nu existe cel putin o astfel de planeta ca terra si cel mai probabil exista mai multe".

Probabil.

„acum vad ca nu ai inteles nimic si te tot repeti."

Poate e invers. Eu consider ca e corect ceea ce cred.

„Un om isi cunoaste limitele si este de datoria lui sa incerce sa le depaseasca. Stiinta a evoluat mult de la Einstein in coace, si nu putem sa stim limitele cunoasterii noastre, cand tu nu stii ceva o sa descopere altu, progesul merge inainte fie ca iti place sau nu."

Nu iti poti depasi limitele. Teoria asta de „a-ti depasi limitele" e o expresie. Si un supercomputer de la NASA are limite. Mai bine spus, cunoaste-ti limitele.;)

„Tocmai ti-am dat exemple isotrice de crime facute de teisti si imi spui aici ca ateismul este cauza unor crime, fa-mi o favoare si uita-te la definitia ateismului."

M-am uitat. Uite cum sta treaba: O persoana cu adevarat crestina (ma refer la ortodoxie, deoarece eu apartin acestei confesiuni), care cunoaste foarte bine invataturile lui Iisus, si care ARE FRICA de Dumnezeu, nu va recurge la crime si la alte pacate, deoarece se va gandi: daca fac pacatul asta il supar pe Dumnezeu; Nu e bine ce fac; Eu cum voi mai ajunge in rai etc.
Am putea spune ca unui ateu nu ii e frica de nimic, intrucat unul ca acesta considera ca nu exista divinitate, el avand clara conceptie ca universul este controlat doar de legile fizicii. Daca nu ti-e frica de nimic (cand spun nimic ma refer de Dumnezeu), poti si sa te culci cu 5000 de femei daca asa ai tu chef, poti sa omori 300 de oameni daca asa simti nevoia (asta daca nu punem la socoteala faptul ca iti poate fi frica de justitie, care te poate pedepsi), deoarece vei spune: si asa nu are cine sa ma pedepseasca, de ce sa nu o fac.

„Ce spune Dostoievski nu are nici o importanta, afirmatia lui este gresita."

E foarte corecta chiar.

„Daca Dmnezeu nu exista ne comportam ca niste oameni rationali si nu ca niste brute fara minte."

Am vazut cum se comporta dinastia Kim cu saracii oameni, Kim Ir Sen, Kim Jong-Il nu credeau in Dumnezeu, si nici Kim-Jong Un nu crede. Daca ar fi crezut in Dumnezeu ar fi inteles ca El le-a dat oamenilor libertate, si ca regimul comunist e rau. Dar asa, ei fac ce vor cu tara pe care o conduc. Daca aceia sunt oameni rationali.

„ daca Dostoievski nu putea fi om fara sa creada in lucruri imaginare, atunci sa ii fie rusine ca face specia omeneasca de rusine."

Vezi ca Dostoievski e unul dintre cei mai mari scriitori din lume, nu un coate-goale, asa cum il consideri tu. Operele lui au o foarte mare incarcatura psihologica (sa stii asta daca vrei sa deschizi „Idiotul" sau o alta carte de-a lui).

„Spune-mi ce crime a facut Karl Marx?"

El personal, cu mana lui, nu a facut. Dar ideologia lui da. Mii de oameni au murit in inchisori pe vremea lui Ceausescu deoarece propovaduiau crestinismul. Comunismul a facut o mare greseala, aceea de a ingradi libertatea oamenilor. (Bine, nici azi, cu aceasta „democratie" nu s-a prea schimbat situatia asta, doar ca diferenta este ca majoritatea nu ne dam seama).

„Marx si-a inspirat principiile comunismului din crestinism."

A inteles gresit principiul egalitatii. El a devenit necredincios in facultate. El a considerat, dupa ce „s-a lepadat" de Dumnezeu, faptul ca religia este doar o expresie „primitivă" a spiritului uman, care trebuia depăşită. Marx credea ca un om care se lasa de religie era un om in a carui interior a avut loc o transformare in bine a constiintei. El nu a incercat dupa ce a devenit ateu sa mai uite si pe invataturile crestine, ci a ramas la aceleasi puncte de vedere. In timp, stim cu totii ca acest regim politic a dus la o multime de lucruri rele.

„Eu sunt ateu si nu simt nevoia sa omor sa fur sa violez etc"

Dar daca ai simti nevoia? Ai face-o sau nu? Sincer. Tu nu ai nici un Dumnezeu, daca m-as putea exprima asa, de care sa-ti fie frica (adica nu ai avea frica de nimic exceptand legea poate).

„deci ce relevanta are tot ce mi-ai spus tu aici?"

Are foarte mare relevanta. Ti-am raspuns mai sus.

„Comunistii au facut crime in numele puterii, orice istoric serios ti-ar spune exact cauzele crimelor regimurilor totalitare si nu au nici o legatura cu ateismul."

Din punct de vedere moral da, ar putea fi o cauza. Daca Ceausescu l-ar fi cunoscut pe Dumnezeu ar fi inteles ca omul e liber si ca nu trebuie persecutat pentru o anumita opinie.

„Pai am spus eu ca au? Desi au foarte multe elemente comune, dar ei au facut-o pentru Dumnezeu si au crezut-o asa ca tine cu cea mai mare sinceritatate, fara sa mai aiba nevoie de dovezi pentru ceea ce cred, indoctrinarea si-a spus cuvantul."

Acele fapte le-au gandit ei, nu le-a aparut nimeni in fata lor care sa le spuna sa darame zgarie-nori si sa faca atentate din nu stiu eu ce motiv. Noi nu avem nici o vina pentru judecata lor.

„Atunci de ce esti impotriva cercetarilor asupra originii univeruslui?"

Pentru ca cercetarile asupra originii universului nu au nici un rost. Nu ne va mari resursele de tot felul pe Pamant, si nici nu ne vor face mai buni.

„Vezi ca nu ai o definitie de "bun" care sa fie standard pentru toti?"

Crestinismul (aici ma refer la ortodoxie) are definitia aceea de „bun" care e standard pentru toti. Faptul ca tu nu o recunosti e alta treaba.

„Homosexualitatea nu e o boala, si de ce sa ii ajuti sa se abtina?"

Am spus eu ca e o boala? Noi o consideram ca fiind un viciu, o patima. Daca e o boala, e una sufleteasca, ce se manifesta prin trup.

„Este problema lor ce fac in viata lor personala, dragostea nu inseamna doar sex, cand un om iubeste un alt om indiferent de sex, e dreptul lui sa isi manifeste acea dragoste si fizic."

Corect, este problema lor, nu am nimic cu ei atata timp cat nu o sa imi influenteze copiii spre asta.

„Si daca homosexualii vor sa aiba aceleasi drepturi legale ca si heterosexualii ar trebui sa le aiba si nu sa mergem pe principiu esti minoritatate deci nu esti normal."

Nu. Eu nu am de gand sa vad barbati tinandu-se de mana, si nu am de gand ca acesti oameni sa-mi influenteze copiii. Daca tu vrei asta, du-te in tarile care ii tolereaza.

„Spune-mi odata pentru totdeauna, orice non ortodox pentru tine este si un non crestin? Adica restul de 97% din crestinii lumii care nu sunt ortodoxi o sa mearga in iad?"

Una la mana: Spune-mi odata pentru totdeauna, ce treaba avem noi cu Inchizitia catolica, cu acele Cruciade Catolice si cu atentatele musulmanilor? Nu noi am facut acele greseli. A doua la mana: Acelea au fost facute din ordinul papalitatii. Noi nu avem o parere prea buna despre sistemul papalitatii. Acelea sunt greselile lor. Nu ale noastre. Ti-am mai spus si voi mai spune: daca noi,ortodocsii, am facut asemenea greseli, acelea au fost, ca si la catolici de altfel, facute din orgolii omenesti ce nu isi au rostul, dar in cazul nostru, a ortodocsilor. Dumenezeu ne va judeca corect pentru faptele noastre, inclusiv si pe ei.

„Pai ce facem cand Dumnezeu porunceste acele crime, cand porunceste unui intreg popor sa omoare alt popor impreuna cu copiii lui"

Tu incerci sa intri in Judecata lui Dumnezeu, care este mult prea complexa pentru noi. Daca Dumnezeu considera ca viata noastra pe Pamant a fost suficienta, ne va lua de pe aceasta lume. De exemplu, Dumnezeu a distrus cetatile din Sodoma si Gomora pentru ca acei oameni care locuiau acolo nu mai aveau nici o sansa la mantuire, intrucat chiar daca ii lasau sa traiasca pana la batranete tot nu se pocaiau. El ne-a facut, El ne ia. Asta e decizia Lui. Un om foarte credincios care moare intr-un accident cumplit de masina a avut un asemenea sfarsit, cel mai probabil pentru a se curata de niste pacate nespovedite. Un om necredincios care are o inmormantare frumoasa si o moarte usoara este rasplatit pentru faptele lui din timpul vietii cu acestea, insa nu va scapa de chinul vesnic din iad.

„ma intreb de ce o fi considerat Dumnezeul tau ca e moral sa omori un nou nascut sau un copil inocent de 5 ani?"

Pentru a-l lua in Imparatia lui mai devreme. Copiii mai mici de 7 ani merg in rai. Moartea unui asemenea copil poate fi o pedeapsa pentru parintii lor, dar si pentru bunicii lor, sau cine stie ce ar fi facut acel copil daca ar fi crescut.

„Dumnezeul asta in care crezi tu imi este infinit inferior d.p.d.v moral mie."

Nu. E invers. Faptul ca ai gandit aceste lucruri fara sa pui si factorii pe care ti i-am amintit inseamna ca esti infinit inferior d.p.d.v. moral lui.

„In evul mediu femeile nu aveau drepturi, doar prin scandinavia femeile aveau ceva drepturi, dar nici in Europa crestina femeile nu aveau drepturi, biblia fiind o carte plina de misoginism."

Nu e adevarat. Ele se mantuiesc asemenea noua. Chiar daca barbatul poate avea functii pe care nu le poate avea femeia (de exemplu barbatul poate fi preot), asta nu inseamna ca ele sunt mai neimportante in fata lui Dumnezeu. Da, ea ii e subordonata barbatului, dar nu sclava ca in tarile arabe. Barbatul are datoria sa o iubeasca, sa o ajute, nu sa o faca sclava si sa o bata.

„Vorbeste in numele tau, mie imi este de ajuns principiul cauza efect, daca tu mai ai nevoie si de o carte antica sa iti spuna ce e bine si ce e rau atunci e trist, dar este alegerea ta."

Anul 1939. Un an de care omenirea isi va aduce aminte mereu. A fost anul in care a inceput Al II-lea Razboi Mondial. Cel care a provocat acest razboi a fost un tip numit Hitler. Acesta, ajutat si de altii ca el, au infiintat locuri „celebre", precum lagarul de la Auschwitz. Ei considerau ca raspandirea „rasei pure" este cel mai important lucru. Mai departe nu cred ca mai are rost sa iti spun ce lucruri se faceau acolo, deoarece cu siguranta stii si tu. Ce vreau sa intelegi este faptul ca acest eveniment s-a intamplat in secolul in care ne-am nascut si noi. Principiul cauza-efect nu prea tine. Acum ai putea sa-mi spui ca lumea a invatat din asta, dar nu e adevarat. Pe o multime de stadioane inca se mai flutura bannere rasiste si multe de asemenea fel, in ciuda asprelor pedepse date de UEFA, respectiv FIFA. Acum mi-ai putea spune ca fanii sunt niste oameni fara cultura si fara educatie. Adevarat, dar ce doresc sa subliniez este faptul ca inca mai exista acea mentalitate, in ciuda evenimentelor care au avut loc.

„Impodobiltul bradul este imprumutat de la popoarele germanice si este o sarbatoare pagana. Hai sa ne uitam ce spune biblia despre copaci imbodobiti:

Ieremia 10:1 "Ascultaţi Cuvântul pe care vi-l vorbeşte Domnul, casa lui Israel!
Ieremia 10:2, Aşa vorbeşte Domnul:, Nu vă luaţi după felul de vieţuire al neamurilor, [...]
Ieremia 10:3 Căci obiceiurile popoarelor sunt deşarte. Taie un lemn din pădure; mâna meşterului îl lucrează cu securea;
Ieremia 10:4 îl împodobeşte cu argint şi aur, şi ei îl ţintuiesc cu cuie şi ciocane, ca să nu se clatine.

Se pare ca zeului tau nu ii plac copaceii imbodobiti, dar cine mai tine cont de parerea lui :))? Si daca copii care probiabil nu o sa ii fac vor brad, atunci le iau un brad, nu sunt absurd, daca vor sa mearga la biserica ii las sa mearga la biserica, e problema lui ce vrea sa faca sau sa creada."

Ultimul verset pe care l-ai amintit e incomplet. Il scriu eu pe tot:
Ieremia 10:4 Apoi îl îmbracă cu argint şi cu aur, îl întăresc cu cuie şi cu ciocanul, ca să nu se clatine. Aşa sunt dumnezeii neamurilor.

Ai uitat o afirmatie foarte importanta: ASA SUNT DUMNEZEII NEAMURILOR.

Copaceii impodobiti de care aduce aminte Dumnezeu aveau semnificatie de idoli, de alte zeitati. Insa, bradul pe care il impodobim astazi are o semnificatie pur crestina. A fost ales bradul deoarece el ramane vesnic verde. Il simbolizeaza pe Hristos, vesnic viu, si nu semnifica un alt Dumnezeu.

Vreau sa imi raspunzi cat se poate de concret la o intrebare:

Tu crezi in suflet si in lumea de dincolo?

Imi pare rau ca ti-am raspuns asa tarziu, dar voi incerca sa fiu mai perseverent.

| abalabam a răspuns (pentru nogomani):

Apropo, imi cer scuze pentru eventualele greseli gramaticale si de exprimare