| StefanUrsake a întrebat:

Să încep cu Vechiul Testament sau Noul Testament? Și de ce acesta primul?

9 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Depinde ce vrei... daca vrei sa devii ateu incepe cu VT.

| mentholinks a răspuns:

Vechiul Testament. E mai bun si acolo sunt prorocii carora le-a vorbit insusi Dumnezeu. In Noul Testament sunt doar relatari care nu stii cat de corecte sunt.

| Steregoi a răspuns:

Poti incepe si cu vechiul testament.

Vechiul Testament. Creatia. Pacatul lui Adam si Eva. Potopul. Legamantul cu Avraam. Robia in Egipt. Vechiul legamant de la Sinai. Cucerirea tarii promise. Linia regilor de la Saul David. Robia evreilor in Babilon. Reconstruirea Ierusalimului. Dominatia medo-persana.

Noul Testament. Viata lui Hristos. Noul legamant la cina lui Hristos cu apostolii inainte de moartea si invierea lui. Raspandirea crestinismului. Profetiile despre Armaghedon. Restabilirea guvernarii Lui Dumnezeu peste toata creatia.

| Panamax a răspuns:

Poti sa incepi cu Vechiul Testament daca vrei sa intelegi cat de mult suntem mintiti in Noul Testament.
Crestinii nu prea au timp de citit.
Dar mai aud ceva de la un vecin, de la preot de Paste si de Craciun, un film, ziarul Lumina etc.
Si uite asa devin mari specialisti in ale crestinismului si iti repeta precum papagalii ca Dumnezeu este bun si ca te iubeste

| Mircea08 a răspuns:

Crestinii au O SINGURA INVATATURA - EVANGHELIA LUI IISUS (Noul Testament). Vechiul Testament a fost dat NUMAI evreilor ca indrumator si NUMAI pana la venirea lui Iisus.
"Căci sfârşitul Legii este Hristos, spre dreptate tot celui ce crede."
(Epistola către Romani a Sfântului Apostol Pavel – 10/4)
Dumnezeu a spus :
"Si glas s-a facut din nor, zicand: Acesta este Fiul Meu cel ales, de Acesta sa ascultati!"
(Sfanta Evanghelie dupa Luca – 9/35)
Iisus a spus :
"Pocaiti-va si credeti in Evanghelie".
(Sfanta Evanghelie dupa Marcu – 1/15)
Si a mai spus :
"Dar chiar dacă noi sau un înger din cer v-ar vesti altă Evanghelie decât aceea pe care v-am vestit-o - să fie anatema! Precum v-am spus mai înainte, şi acum vă spun iarăşi: Dacă vă propovăduieşte cineva altceva decât aţi primit - să fie anatema!"
(Epistola către Galateni a Sfântului Apostol Pavel – 1/8, 9)
Apostolul Pavel a spus :
"Iar de învaţă cineva altă învăţătură şi nu se ţine de cuvintele cele sănătoase ale Domnului nostru Iisus Hristos şi de învăţătura cea după dreapta credinţă,
Acela e un îngâmfat, care nu ştie nimic, suferind de boala discuţiilor şi a certurilor de cuvinte, din care pornesc: ceartă, pizmă, defăimări, bănuieli viclene,"
(Epistola întâia către Timotei a Sfântului Apostol Pavel – 6/3-4)
Singurul invatator al crestinilor este Iisus :
"Voi însă să nu vă numiţi rabi, că unul este Învăţătorul vostru: Hristos, iar voi toţi sunteţi fraţi.Şi tată al vostru să nu numiţi pe pământ, că Tatăl vostru unul este, Cel din ceruri.Nici învăţători să nu vă numiţi, că Învăţătorul vostru este unul: Hristos."
(Sfanta Evanghelie dupa Matei – 23/8-10)

| Irinel15123532 a răspuns:

Incepe cu noul testament prietene, este mult mai bun pentru un incepator in cititul bibliei, citeste efeseni, coloseni, filipeni, toate astea sunt carti scurte ale bibliei si sunt foarte importante.

| wpetterssone a răspuns:

Dacă vrei strict să citești și să studiezi despre viața lui Isus, vei începe cu Scripturile Grecești Creștine, iar dacă vrei să afli cum s-a ajuns până la Isus, vei începe cu Scripturile Ebraico - Arameice.

| CuriosullusoiruC a răspuns:

Cred ca ar trebui sa incepi cu vechiul testament deoarece:
- daca il intelegi(adica sti ce-ti spune acolo odata ce-ai citit nu sa citesti de 10 ori acelasi paragraf si sa nu intelegi nimic), te poate ajuta sa vezi imaginea de ansamblu a intamplarilor biblice mai bine.
- Vechiul Testament e "tatal" iar fara el n-ar fi existat "fiul" - Noul Testament.Isus s-a bazat pe scrierile din Vechiul Testament in predicile sale si atunci cand la ispitit Satana iar Isus ii raspundea incepand cu: este scris...
-Vechiul Testament contine si el profeti care s-au implinit sau se vor implini
Vechiul Testament contine cartile Psalmi si Proverbe, carti care nu vorbesc despre istoria poporului Israel ci prezinta invataturi si laude la adresa lui Dumnezeu care sunt valabile si in Noul Testament, si in zilele noastre si in cele ce vor urma
Este adevarat ca in Vechiul Testament Dumnezeu este prezentat ca fiind crud si nemilos dar, este scris ca "Domnul loveste pe cine iubeste". Poate suna absurd dar gandeste-te ca daca Dumnezeu nu pedepsea pe Israel, el ar fi uitat de El, s-ar fi inchinat baalilor si astarteelor asa cum este mentionat de mai multe ori, iar mediul in care trebuia sa se nasca si sa copilareasca Isus ar fi fost mult mai degradat moral decat atunci cand s-a nascut Isus, ceea ce l-ar fi afectat negativ si ar fi dus la posibilitatea de a nu-si indeplini misiunea, avand in vedere ca Isus a crescut ca un om.
Multi pot zice ca e inutil sa citesti Vechiul Testament din moment ce majoritatea se iau dupa Noul, dar nu cred ca strica sa-l citesti.

| ljr34r a răspuns:

Buna, eu iti sugerez sa incepi cu Noul Testament, deoarece cel vechi este destul de greu de inteles pentru cineva care este la inceput, cuvintele sunt greu de patruns. Din unele locuri Dumnezeu poate reiesi cu usurinta ca fiind chiar crud. Multe lucruri par fara sens si se contrazic. Nu te vei putea alege cu prea multe daca vei incepe cu cel vechi, ai putea chiar sa ramai "inspaimantat", asta daca nu vei avea o vointa destul de puternica, daca nu vei avea credinta ca sigur acolo se afla ceva mai mult si doar tu esti de vina ca nu poti intelege acum, sa crezi ca trebuie doar sa mai muncesti. In orice caz cel mai bine ar fi sa te preocupi de cel nou, mai precis de Evanghelii. Poate ca par mai usoare in aparenta, dar si ele ascund multe. Isus a fost un exemplu viu despre cum ar trebui sa traiasca un om ce alege calea lui Dumnezeu. Te-ai putea preocupa de invatatura
ce a lasat-o Isus, sa te preocupi de faptele Sale, de lucrurile ce le-a spus. Sa incerci sa mai treci si de cuvinte, sa incerci sa intelegi despre ce se vorbeste cu adevarat. Sa traiesti tu de unul singur ce scrie acolo, sa simti, sa traiesti chiar raspunsurile la care tu ai ajuns pe pielea ta, sa vezi daca sunt corecte sau mai trebuie sa cauti.
Cu timpul, in functie de cum vei fi, vei putea probabil sa incepi sa te preocupi si de unele lucruri din vechiul Testament.