| godless1859 a întrebat:

Sa presupunem ca Iisus Hristos a rascumparat toate pacatele speciei umane suferind succint pe o cruce iar unul care s-a nascut aztec trebuie sa sufere vesnic doar pentru pacatele lui? Ce vina are el ca s-a nascut aztec si este de alta religie dar ce sa-i faci asa spune biblia ca cine nu crede in Isus sufera vesnic in "iad".

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
5 răspunsuri:
| danut a răspuns:

"Sa presupunem", nu este nevoie de presupuneri, aici ai avut dreptate, Isus Hristos a rascumparata toate pacatele omenirii si a aztecului si a hindusului si a musulmanului si a ateului DAR nu in asta sta problema iertari ci A ACCEPTARII acestei jertfe facute de Isus Hristos. DOAR cand accepti jertfa facuta de Dumnezeu poti DOBANDI IERTAREA. Iar aceasta intrare in posesiune SE FACE NUMAI CUM VREA Dumnezeu, nu cum vrei tu sau unele religii sau unii atei, etc.

| sabin89 a răspuns:

Păi ai spus că a răscumpărat toate păcatele specie umane. Deci și pe ale aztecului (indiferent că acesta crede sau nu crede).

| sublime89 a răspuns:

Da, crestinismul ne da doar indigestii laughing
Sa ne imaginam ca istoria s-ar fi desfasurat putin altfel. Sa zicem ca Imperiul Otoman ar fi reusit sa supuna teritoriul actual al Romaniei, si romanii s-ar fi convertit la islam, asemenea albanezilor sau bosniacilor. N-am mai fi fost crestini, si atunci ce s-ar fi intamplat? Am fi mers cu totii in iad? Acum le propun crestinilor un alt exercitiu de imaginatie. Sa zicem ca istoria nu se schimba, dar se intampla sa te nasti intr-o alta tara, non-crestina, din parinti non-crestini, si sa cresti acolo. Putem da atatea exemple, dar cel mai la indemana este tot Turcia, pentru ca e cea mai apropiata tara non-crestina de noi. Daca se intampla sa te nasti la doar cateva sute de km mai la sud-est de Romania, erai un turc musulman acum, si le dadeai tuturor lectii despre Allah si unicul sau profet, Mahomed, si-i considerai pe crestini niste pagani pacatosi. Religiile apar si evolueaza dupa criterii geografice, asemenea speciilor de animale.

| questsoul a răspuns:

Sunt mai multe pareri in ceea ce ii priveste pe neevanghelizati, cum s-a mai spus, pentru a nu-i fura atributele de milostenie si dreptate lui Dumnezeu, cel mai corect ar fi judecata in baza moralitatii. Daca esti crestin stii ca Dumnezeu o sa aiba grija de creeatia lui, daca esti ateu nu ar trebui sa-ti pese.

| RespiraSiInspira a răspuns:

Ai intalnit multi azteci? Am inteles ce vrei sa spui dar aveai atat de exemple mult mai bune la indemana...Asculta,eu sunt acum intr-un stadiu indecis.Nu sunt nici crestin convins, nici ateu.Ca si tine pun intrebari din astea, doar ca deja mi-am pus toate intrebarile pe care le puneti voi acum si de fapt nu este o eroare in crestinism.Cei care nu s-au nascut crestini sunt judecati dupa leagea moralitatii, sau nu mai stiu exact cum se numeste. Oricum, religia este mult mai vasta decat ce se invata la orele astea extraordinare de religie, ce par imprumutate din veacul al 13-lea sau cu informatii culese de la buna mare.Peacewinking