| anonim_4396 a întrebat:

Sa zicem ca o femeie este nevoita sa faca avort, altfel moare...adica are sanse foarte mici de supravietuire daca pastreaza copilul si cea mai buna solutie este sa avorteze...si o face, mai este in situatia asta un pacat avortul?

68 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Evul mediu, fratica, evul mediu. De fiecare date mi se ridica parul in cap cind vad astfel de intrebari cu peste 30 de raspunsuri date in citeva ore. Daca intreaba cineva ceva cu adevarat destept despre toleranta, dezvoltare personala, cariera sau afaceri... maxim 2-3 raspunsuri, si alea de multe ori la panarama. Pacat pe draq... pacatul e cea mai perversa dogma.

| danut a răspuns:

Daca viata unei mame este in pericol, ESTE necesar avortul iar Dumnezeu ingaduie acest lucru. Nimeni nu se poate substitui lui Dumnezeu ca sa oblige la moarte o mama iar intodeauna Dumnezeu cunoaste adevarul, acest avort nu este o crima.

| AFR81 a răspuns:

Chiar am discutat cu profesoara de religie acum ceva timp exact un asemenea caz. Ne-a spus cu certitudine ca nu este pacat.

| ania a răspuns:

Am citit pe net mărturia unei femei care in timp ce era insarcinată a aflat că are cancer şi nu putea lua tratament pentru cancer cât timp era însărcinată. Ea a ales să păstreze sarcina chiar dacă între timp cancerul se agrava.A născut un copil sănătos şi a început tratamentul pentru cancer, chimioterapia după naştere şi au scăpat amândoi.Cred că avortul e întotdeauna un păcat, iei viaţa cuiva.

| BaiatulAnonim a răspuns:

Mie imi place sa gandesc la rece. Copii poti face cati vrei si cand vrei. De ce sa renuntam la o persoana care si-a creat un rost in viata cateva decenii pentru o progenitura? Ca ne place sau nu ne place, o mama nu va fi niciodata egala unui fat. Cicatricea sentimentala pe care ar cauza-o moartea mamei e incontestabila fata de cea a fatului. Cine ar fi atat de sadic sa stea cu mainile in san si sa-si priveasca mama cum moare dand nastere unui frate? Toti se bat cu pumnul in piept pana se vad in fata faptului. Si apoi, de ce sa condamn bietul copil de la nastere si sa il privez de privilegiul de a avea langa el o mama care sa-l creasca si sa-l iubeasca. Ce om ar mai ramane din bietul sot/ partener daca i-ar muri perechea? Cum s-ar mai putea uita cu drag la copilul ala stiind ca el e cauza mortii femeii alaturi de care a stat atatia ani. Punand in balanta trairile, cred ca pastrarea copilului ar lasa mai multa durere in urma decat moartea lui. Dar dupa cum am spus, gandesc la rece, nu ma iau dupa carti de povesti sexiste de acum 2000 de ani.

| LoveSleep a răspuns:

Nu ne-ai spus că ce se întâmplă în cazul în care decide să păstreze copilul. El trăiește sau nu?

| LePotato a răspuns (pentru LoveSleep):

Da copilul traieste...problema e doar la mama, daca nu avorteaza cel mai probabil moare.

| milan9 a răspuns:

Daca decizia este lasata la altitudinea mamei (*care se poate considera total nepregatita pentru "a raspunde in fata vesniciei") acest lucru NU ESTE ALTCEVA decat un compromis, partial justificat.
DAR, in nici un caz nu se poate spune ca nu ar fi vorba de pacat. Pacatul este faptul in sine: suprimarea unei vieti... sad

Aceste cazuri se intampla insa foarte foarte rar.

| Doub a răspuns:

Nu, nu e.

| sublime89 a răspuns:

Normal ca nu e pacat, pentru ca nu exista pacate. Si-mi place de crestini cand ii vad ca stiu mai bine decat zeul lor ce e pacat si ce nu e pacat. Sau cel putin la fel de bine ca el. In acelasi timp, pretind ca d-zeu e atotstiutor. Sa tragem atunci concluzia ca si crestinii sunt atotstiutori?

| LePotato a răspuns (pentru sublime89):

Eram curios sa vad care e parerea lorthinking

Daca ar fi atotstiutori n-ar mai crede in basme.

| KamaSutra a răspuns:

Dupa parerea mea, avortul intotdeauna e un pacat

| LePotato a răspuns (pentru KamaSutra):

De ce? dupa mine ar trebui sa fie pacat (fac pe religiosul acum) decat daca mama face avort pentru ca e o panarama...sa zicem ca in cazuk exemplificat de mine, mama nu face avort si moare (doar sunt sanse de aproape 100% sa moara) ce-a iesit bun din asta? intr-un fel s-a sinucis mama? stiind care sunt sansele de supravietuire?

| KamaSutra a răspuns (pentru LePotato):

Dar totusi, saracutul copil cu ce a gresit, de ce sa-i ia viata?

| LePotato a răspuns (pentru KamaSutra):

Da' femeia cu ce a gresit? nu spun ca e ok, spun doar ca mai bine sa faca avort decat sa moara...ca mai apoi sa aiba sansa cine stie, sa faca alt copilthinking

| KamaSutra a răspuns (pentru LePotato):

Face ce vreahappy

| LePotato a răspuns (pentru KamaSutra):

Adica? concluzia?

| KamaSutra a răspuns (pentru LePotato):

Concluzia:...
Nu stiu, fiecare om are propria lui parere

| LePotato a răspuns (pentru KamaSutra):

Ok.

| Inferno a răspuns (pentru KamaSutra):

Si daca mama nu face avort si dupa face trei copii?
Asa nu ar putea da nastere decat la un singur copil.
Trei copii pot duce mai multe caramizi decat unul singur, ceea ce inseamna un plus pentru progres.

| LePotato a răspuns (pentru Inferno):

Ceva de genul am zis si eu...dar se pare ca nu e de acord lumea.

| untu a răspuns:

Avortul este un pacat grav, daca faceti avortul si supravietuiesti dupa aceea tot veti muri pentru ca dupa avort starea sanatatii dvs. se complica si poti sa faceti cancer de col uterin! Ce sa facem? Asta-i blestemul Lui Dumnezeu daca omori un bob de viata( fatul sau pruncul)! Cel mai bine este sa te rogi la bunul Dumnezeu sa te ajute sa supravietuiesti dupa nastere! daca veti muri si dai nastere unui copil asta inseamna mama-eroina sau mama-martirie! Mergeti la o biserica si discuta cu un preot bun si va sti ce trebuie facut in asemenea cazuri! Sau mai bine mergeti la Manastirea Prislop si va rugati la mormantul parintelui Arsenie Boca si sint sigur ca o sa va ajute foarte mult si amandoi va veti supravietui si va veti insanatosi! Multa sanatate va doresc!

| PedoBarbie a răspuns:

Eu nu cred că e păcat. Eu cred că e inuman.

| Alcyon a răspuns:

Din cate stiu, in acest caz avortul este acceptat de biserica. Se considera ca viata femeii e mai importanta decat cea a copilului nenascut, fiindca de ea depind alti oameni.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Crima ramane tot crima.
parerea mea, si nu cred o iota din Biblie daca cumva iti vine dubiul.

| LePotato a răspuns (pentru TrăieşteClipa):

Inteleg ce zici, dar nu e tot crima daca femeia alege sa-l pastreze si ulteriror moare ea? adica e un fel de sinucidere.

| TrăieşteClipa a răspuns (pentru LePotato):

Daca esti in masina cu mama ta pe marginea unei prapastii, masina sta sa cada, si ea te arunca din masina ca sa se salveze nu este crima, asa-i?

| LePotato a răspuns (pentru TrăieşteClipa):

Nu e exact acelasi lucru, degeaba "fortezi" tulaughing, tu chiar vezi situatia exemplificata de tine identica cu cea exemplificata de mine? rolling on the floor

| Dorugar a răspuns:

Avortul nu este un pacat decat in mintile oamenilor ignoranti.
Dumnezeul Bibliei nu cunoaste notiunea de pacat, si nici nu pomeneste de aceasta notiune!
Pacatul este o inventie a sarlatanilor care au inventat religia crestina ca un instrument de prostire, belire si manipulare a maselor.
Asa ca orice femeie este singura in masura sa aprecieze daca vrea sau nu sa avorteze.
Avortul nu este niciodata un pacat ci cel mult un rau necesar.
Pacat este sa aduci pe lume un copil caruia nu ii poti ofer sanse de reusita in viata

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu. De ce ar fi. Păcat e atunci când face una avort ca nu-si doreste copilul din simplul fapt ca e o curv*.
Sănătatea e mai importanta, zic eu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cand bunul dumnezeu a spus sa nu ucizi, s-a referit la orice are viata, si chiasr sa nu ucizi timpul.deci inchipuiesteti.sa nu ucizi timpul, clipa.el fiind stapanul timpului stie ca o clipa poate conta cat o viata, iar o viata poate parea o clipa.deci mare atentie.o femeie care face un copil isi da viata ei pentru a copilului. fiindca e mama, si o face.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Incluzand religia in acest fapt, femeia trebuia sa aleaga cealalta solutie, aceea de a-si risca viata pentru copil. Atunci moartea ei nu era un pacat. In schimb, avortarea copilului este un pacat oricare ar fi motivul pentru care se recurge la aceasta solutie. Pana la urma, decizia unui avort nu trebuie sa fie influentata de pacate, ci de ceea ce simte mama acelui copil.

| BogdantheDreamer a răspuns:

Contra avorturilor. Avortul reprezinta o crima. Eu inteleg ca tu si restul de aici sustin criminalii.

Pe femeie nu o ucide nimeni, va muri din cauze naturale, din faptele sale precedente.Pruncul insa este ucis in mod voit.

Logica este simpla si daca esti credincios si daca nu esti. Incetati sa fiti penibili doar de dragul ateismului.

| LePotato a răspuns (pentru BogdantheDreamer):

" Eu inteleg ca tu si restul de aici sustin criminalii." Deja o dai in altcevalaughing

"Pe femeie nu o ucide nimeni, va muri din cauze naturale, din faptele sale precedente." -Ea practic are de ales, sa moara si sa dea viata copilului sau sa traiasca si sa faca avort (am zis ca sunt sanse de aproape 100% sa moara daca naste), deci ea intr-un fel daca alege sa nasca se sinucide. Cum adica
"din faptele sale precedente." vrei sa spui ca e vina ei? poate a dat o masina peste ea, te-ai gandit?

"Pruncul insa este ucis in mod voit." Da intr-adevar, dar poate mai tarziu in viata face un alt copil(sau mai multi).

"Logica este simpla si daca esti credincios si daca nu esti. Incetati sa fiti penibili doar de dragul ateismului." -Logica nu e asa simpla...si nu sunt ateu.

| anonim_4396 explică (pentru BogdantheDreamer):

Pe femeie o ucide decizia de a nu face avort, inteligentul lu" peste sarat.

| anonim_4396 explică (pentru BogdantheDreamer):

Ps - si nu incepe cu " voi sustineti criminali". poate ai uitat cati oameni au ucis "religiosii in trecut " pentru ca nu credeau in dzeu. stiu ca ipocrizia e mare pe partea religiosilor dar macar las-o mai moale.

| BogdantheDreamer a răspuns (pentru anonim_4396):

Religiosii din trecut sunt si stramosii vostri luminatia voastra! Ei sunt de domeniul trecutului, noi nu suntem ca ei.
Sarcina a venit ca urmare a actiunilor, dorintelor ei si bineinteles ca si-a asumat riscuri.

Ia spune tu inteligentu' ce este drept in viata : Sa salvezi o viata, sa dai sansa la viata sau sa ucizi. Daca femeia alege avortul este egoista. In fine decizia ii apartine, eu mi-am exprimat parerea cum a cerut userul, nu trebuie sa o acceptati. Este punctul meu de vedere.

| anonim_4396 explică (pentru BogdantheDreamer):

" noi nu suntem ca ei." desigur ca retarzi aia sunt si stramosi mei dar eu nu sunt un homofob plin de ura si frustrari ca mai toti religiosii, asta ma deosebeste de tine si restul ca tine. nu continui ca as pierde timp degeaba pe subiectul asta, cat despre "este egostia" ce sa zic, "fu-ck logic" asta e motto-ul religiosilor. mai bine sa moara mama si lasa copilul sa traiasca. ea saraca nu are drept la viata ei, cand colo acea chestie inca nu e copil. ca mai sus, nu ma intind ca avem pareri diferite de ce inseamna un copil si ce se avorteaza la 4 luni sau mai stiu eu. numai bine

Răspuns utilizator avertizat
| Tinna666 a răspuns:

Da,dupa parerea mea este.

| LePotato a răspuns (pentru Tinna666):

Pai...de ce?

| Inferno a răspuns (pentru Tinna666):

Pai si sinuciderea nu e tot pacat?

| Tinna666 a răspuns:

Este pacat pentru ca mama are totusi sanse sa supravietuiasca si daca Dumnezeu a vrut ca acel copil sa vina pe lume cine suntem noi sa ii luam viata? fiecaruia din noi ne este scris cand trebuie sa murim, daca ea trebuie sa moara, va muri indiferent daca pastreaza sau nu copilul..eu sunt contra avort indiferent de motiv

| LePotato a răspuns (pentru Tinna666):

Daca n-ar avea absolut nici o sansa sa supravietuiasca, ar mai fi un pacat atunci?

| anonim_4396 explică (pentru LePotato):

Las-o pe tina in pace, se vede ca e fanatica de aia. mai bine omoara mama ca lasa stie ea ca e doar un test de la mos craciun al ei, si lasa copilul sa se nasca fara mama sa aiba o viata de ****. ce oameni fara creier pe lumea asta, chiarca "doamne fereste".

| LePotato a răspuns (pentru anonim_4396):

O sa arzi in IAD man

| anonim_4396 explică (pentru LePotato):

Sunt deja in iad laughing. altul decat planeta asta numai este

| Tinna666 a răspuns:

Eu cred ca nu exista sanse 100% sa moara. poate este doar un "test" sa ii spun asa ca nu imi vine alt cuvant acum, pe care Dumnezeu il da acele mame, poate daca pastreaza copilul ramane si ea in viata..sunt oameni care erau in coma si aveau sanse 0 de supravietuire si tot s-au trezit..eu imi sustin parerea, ca avortul este un pacat indiferent de motiv

| LePotato a răspuns (pentru Tinna666):

"Eu cred ca nu exista sanse 100% sa moara." mda.

| Tinna666 a răspuns:

Nu am zis ca sunt atotstiutoare si nici ca, cred in basme, ai vrut sa stii parerea, ti-am spus-o si mi-am argumentat raspunsul..sunt total contra avorturilor...este strict parerea mea.

| LePotato a răspuns (pentru Tinna666):

Nu prea am vazut argumente, oricum, iti respect parereahappy

| KodrutZ a răspuns (pentru LePotato):

P.S. Nu dogma, ci concept al religiilor. In fine, got my idea.

| drutzix a răspuns (pentru Tinna666):

Si in caz ca femeia e violata? Tot pacat ar fi avortul?

| anonim_4396 explică (pentru drutzix):

Iti dai seama ca in mintea lor tot pacat e. ce conteaza ca a fost violata cica e tot o viata

| Tinna666 a răspuns:

Sti draga Endoryus eu nu te-am jignit cu nimic, nu sunt fanatica si nici un copil de 12 ani care asteapta sa vina mosul..am crescut fara mama si stiu ce inseamna, desi pot spune ca am o varsta frageda sunt trecuta destul prin viata ..nu sunt genul ala de persoana care are casa blindata de icoane si sta toata ziua in biserica, pur si simplu nu sunt de acord cu avortul, asta nu e un motiv sa ma jignesti, dar se pare ca pana acum nu si invatat ce e ala respect.mi se pare aiurea sa iti dai cu parerea despre o persoana pe care nu o cunosti.dar ce stiu eu, sunt un copil nu?winking

| anonim_4396 explică (pentru Tinna666):

Degeaba bagi povesti cu " sunt mare matura" daca alegi sa moara mama si sa lasi sa traiasca copilul doar ca "dzeu zice ca e pacat". mai ai de crescut

| Tinna666 a răspuns:

Eu am spus doar ca nu as avorta niciodata..in fine, vad ca va place cearta si sa sariti in sus ca am o parere. iubesc enorm copii indiferent de riscuri eu le-as da sansa la viata..cum mie mama mi-a dat sansa asta, asa merita oricine.dar ma opresc aici pentru ca sunt un copil si nu ma ridic la nivelul vostru intelectual si spiritualwinking

| LePotato a răspuns (pentru Tinna666):

Sa zicem ca e vorba de mama ta, ea moare daca naste un copil sau traieste daca il avorteaza...ce zici, mai e ok avortul in situatia asta?

"dar ma opresc aici pentru ca sunt un copil si nu ma ridic la nivelul vostru intelectual si spiritual" -Vad ca tot repeti chestia asta, cu toate ca eu nu ti-am zis nimic

| Tinna666 a răspuns:

Ma repet,nu sunt genul ala de persoana care incearca sa faca tot ce scrie in biblie,nici pe departe,nu spun ca nu sunt de acord cu avortul pentru ca asa scrie in biblie, este stricti parerea mea, am spus ca sunt un copil pentru ca unii chiar au o problema cu asta... uite, sa iti dau un exemplu:o cunostinta a ramas insarcinata si avea gemeni, dupa ceva timp medicii au pus-o sa aleaga, ziceau ca daca nu avorteaza un copil nu poate duce sarcina pana la capat. Si ea a avortat..cand s-a nascut copilul dupa cateva ore a murit.acum persoana nu isi poate ierta faptul ca a ales sa avorteze si nici nu mai poate face copii.e cu 2 taiesuri treaba asta, eu am ales sa imi sustin parerea si sunt contra avorturilor, dar asta nu inseamna ca am dat cu parul in cap cuiva sau am judecat pe cineva care a facut-o

| Vl4dimir a răspuns:

Biblia spune clar! Este un pacat sa faci avort, deoarece omori un suflet nevinovat care se afla in pantece. Mai bine sa moara femeia respectiva decat sa faca avort. Daca atatea zile i-au fost date, atatea traieste.

| LePotato a răspuns (pentru Vl4dimir):

"Daca atatea zile i-au fost date, atatea traieste." -Pai dupa "logica" asta, pot si eu sa zic... ca poate atatea minute, secunde i-au fost date copilului sa traiasca, nu?

| GoLoveYourself a răspuns (pentru Vl4dimir):

Tot Biblia spune : "sa nu te tunzi in cap si sa nu tai colturile barbii tale. Levitic 19:27."
si : "Dacă un om întîlneşte o fată fecioară nelogodită, o apucă cu sila şi se culcă cu ea, şi se întîmplă să fie prinşi, omul care s-a culcat cu ea să dea tatălui fetei cincizeci de sicli de argint; şi, pentru că a necinstit-o, s-o ia de nevastă, şi nu va putea s-o gonească, toată viaţa lui. (Deuteronom 22:28-29)."
Din exemplele pe care le-am dat reiese ca nu ai voie sa te tunzi si ca o fata violata trebuie sa se casatoreasca cu violatorul ei. Daca tu nu te-ai tuns niciodata si daca esti de acord cu casatoria intre victima si agresor, atunci poti sa spui "Biblia spune clar! Este un pacat sa faci avort. Mai bine sa moara femeia respectiva decat sa faca avort."
Tu esti inca un exemplu de "Crede si nu cerceta".

| GoLoveYourself a răspuns:

"Cine nu are niciun pacat, acela sa dea primul cu piatra."
Eu cred ca nu e nimeni in masura sa spuna daca e pacat sau nu, nu va mai jucati de-a Dumnezeu!

| LePotato a răspuns (pentru GoLoveYourself):

Cine se joaca de-a DUmnezeu?laughing nu am 9 ani sa ma dau drept un personaj

| GoLoveYourself a răspuns (pentru LePotato):

Tu nu te joci de-a Dumnezeu, tu te joci de-a Lucifer si provoci muritorii sa se joace de-a Dumnezeu, sa spuna ce e pacat si ce nu. Plus ca stiu atatea cazuri in care toti astia care zic ca e pacat si-ar retrage cuvintele instantaneu.

| LePotato a răspuns (pentru GoLoveYourself):

"Tu nu te joci de-a Dumnezeu, tu te joci de-a Lucifer." Da! ma joc de-a Lucifer(un personaj).

"si provoci muritorii sa se joace de-a Dumnezeu, sa spuna ce e pacat si ce nu" -Deci, daca stai si analizezi ce e pacat sau nu, te joci de-a Dumnezeu? asta e noualaughing

| GoLoveYourself a răspuns (pentru LePotato):

Ma refeream la faptul ca numai Dumnezeu este in masura sa spuna daca este pacat, iar cei care spun ca e pacat isi dau prea multa importanta si se pun pe aceeasi pozitie cu El, judecand deciziile pe care le iau oamenii. Acum intelegi cum sta treaba cu joaca de-a Dumnezeu? Si daca stai sa citesti ce am scris eu pe aici, o sa-ti dai seama la cine ma refeream, ca tu de la inceput ai crezut ca ma refer la tine cu joaca de-a Dumnezeu.
Stai chill, n-am nimic cu tine, chiar imi place cum ai pus problema, este interesant sa afli cum gandeste lumea.

| GoLoveYourself a răspuns:

Eu nu am nimic cu cei care spun ca sunt impotriva avorturilor, inteleg punctul vostru de vedere(ca este ucis un suflet nevinovat), dar ati luat in considerare cazul in care o fetita ramane insarcinata in urma unui viol? sau acest caz http://stirileprotv.ro/......emeni.html
Sau daca era mama voastra, trebuia sa moara ca sa dea nastere unui frate/sora?
Ati mai sustine ca nu conteaza motivul?
Ce ma deranjeaza de fapt, este vehementa cu care este sustinuta pastrarea copilului in orice circumstante dupa cum spune BogdantheDreamer "Contra avorturilor. Avortul reprezinta o crima. Eu inteleg ca tu si restul de aici sustin criminalii."
Si dupa cum zice Tinna666: "eu sunt contra avort indiferent de motiv"
Nu e vorba ca sunt vreo ateista, eu doar incerc sa fiu mai deschisa si sa nu dau cu parul din prima, ma gandesc putin mai departe si iau in calcul toate situatiile posibile inainte de a fi categorica cu un raspuns.