| anonim_4396 a întrebat:

Sal mani.de ce ideea ca am fost creați e din start negată de savanți? nu este oare totul prea perfect pentru a fii apărut dintr-o explozie uriașă care nu a avut nici motiv sa explodeze? și până la urma ce a explodat dacă nu există nimic înainte de explozie? acum, după presupusă explozie suntem înconjurați de materie și energie și reacție care ar putea provoca explozii, da nu îl mănâncă în fund pe domnu aer sau pe particulele de praf să explodeze așa random ca să se transforme in vila cu 3 etaje și cu piscină, sau in altă galaxie sau în orice altceva, care normal nu ar fi rezultatul unei explozii.iepurii se foth și dau naștere la alți wpuri printr-un model,semințele de floarea soarelui tot după un model, sunt specii de animale care nasc doar cate un pui, și altele care nasc care 3. Natură funcționează dintr-un echilibru perfect. dacă animale mari ca elefanții sau ca balenele erau carnivore și exterminau erbivorele, după care rămâneau fără hrană? sau dacă erbivorele care se înmulțesc mai ceva ca țiganii și care pot da gata vegetația naturală dintr-o zonă în 2 săptămâni erau invincibile pentru vânători? gen iepurași veninosi cu blăniță antiglont,și six-pack,ca să rupă botu la orice prădător ca lupu sau vulturul, și să își atingă telul, de a fii specie superioară? credeți ca animalelor le pasă de echilibru? ele vor doar sa perpetueze specia și să urce cât mai sus în lanțul trofic.cum tu vrei probabil să fii ceva ministru si să îl dai afară pe fostul tău șef care te tratează ca pe ultima târâtură la serviciu. totul e făcut să depindă de ceva, să fie în echilibru cu el.și de obicei în urma exploziilor nu prea se echilibrează nimic, mai ales din cele care nu au avut motiv să explodeze.voi ce părere aveți?(nu nu sunt pe lsd deși la ce am scris despre iepurași cu six pack nu va condamn dacă ziceți ca am fumat ceva).

Răspuns Câştigător
| corinelmik a răspuns:

Exista prea multe dovezi ca un Creator cu puteri mult peste intelegerea noastra a pus totul in echilibru, desii usor usor, noi oamenii, distrugem acest echilibru.Vin vremuri tot mai grele in care unii dintre cei care cred in Dumnezeu poate nu vor mai crede, dar si invers.Stiu ca exista si ma rog sa le deschida ochii si celor care nu cred.

8 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Acea teorie creationista, neavand dovezi care sa o sustina,este inaccesibila cunoasterii stiintifice. Prin urmare stiinta nu emite verdicte de nicio natura asupra ei (nu infirma, nu
confirma).
Stiinta nu isi da cu parerea despre toate exercitiile de imaginatie ce ne trec noua prin minte.
De asta stiinta nu analizeaza ipoteza creationista, asa cum nu analizeaza nici ipoteza Monstrului Zburator de Spaghete ce ne apasa cu tentaculele pe cap, ca alternativa la teoria gravitatiei.

Nu exista o definitie stiintifica cu caracter general pentru termenul "perfectiune".
Eu nu cunosc nici macar o definitie stiintifica particulara a perfectiunii.
Daca tu cunosti, atunci spune-ne si noua, ca sa putem comunica.

Sunt doua posibile motive ale Big Bangului (sau cel putn doua stiu eu).
1.) Separarea fortei tari de forta slaba si forta electromagnetica.
2.) Aparitia unei cantitati de energie de volum Plank ce antreneaza spatiul din jur.

Ideea unei explozii ce substituie adevaratul fenomen a fost folosita in documentare de popularizare a stiintei pentru a putea explica pe inteles nestiutorilor.
De fapt teoria Big Bang pleaca de la premisa ca o cantitate de spatiu si timp exista, cantitate suficient de mica pentru a permite aparitia a ceva.

" da nu îl mănâncă în fund pe domnu aer sau pe particulele de praf să explodeze așa random ca să se transforme in vila cu 3 etaje și cu piscină"
Ataci omul de paie. Cam asta faci in tot raspunsul.
Voi ignora aceasta eroare de logica.

| doctorandus a răspuns:

Surpriza: stiinta nici nu neaga si nici nu afirma crearea lumii de catre Dumnezeu. Stiinta se limiteaza la a explica fenomenele naturale pe baza de cauze naturale, despre Dumnezeu n-are nicio parere.

| Dandanache a răspuns:

Creația nu poate fi verificata în mod științific și mai ales creatorul nu poate fi identificat.

Răspuns utilizator avertizat
| drutzix a răspuns:

Natura nu e in echilibru, mai ales in aceasta perioada deoarece a inceput a 6-a extinctie in masa.
Daca n-ai habar de ce spune teoria Big-Bang-ului nu te face de ras vorbind tampenii. Big-Bang-ul nu a fost o explozie ca o bomba ci o expansiune accelerata a spatiul-timpului, fenomen care se intampla si in ziua de azi.
Evolutia favoreaza cele mai adaptate animale, un iepure cu six-pack nu e adapta. De unde isi ia energia sa produca atatia muschi? Din iarba?
Data viitoare cand vrei sa mai vorbesti, gandeste inainte.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dacă evoluția înseamnă adaptare, atunci de ce țigănii nu au atracție magnetică? just tink about.

| sabin89 a răspuns (pentru anonim_4396):

Dacă întrebai de ce țiganii nu se adaptează modului de viață civilizat din țările în care trăiesc, aș fi avut răspuns: în urmatoarele milioane de ani se va întâmpla și minunea asta. happy

| drutzix a răspuns (pentru sabin89):

Cred ca se refera la faptul ca s-ar adapta sa atraga fierul laughing