| adrianionut49 a întrebat:

Sal TPU. De un timp sunt dedumerit, am auzit odata ca nu exista iad si ca exista doar paradis sau rai. Nu imi amintesc bine. Dar care e parrea voastra. Exista iad sau nu?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da exista. are un sinonim chiar. acela e "Terra".

14 răspunsuri:
| OOOLEOOO a răspuns:

Traiesti in el, bun venit de Pamant.

| danay72 a răspuns:

Ca sa fii sigur studiaza atent Biblia legat de acest aspect.Dar asa arata si ea ca iadul se refera la moarte, nu chin vesnic. Apocalipsa20:14,15,21:8. Cat despre rai sau paradis acesta va fi pe pamant dupa ce va fi distrus de Dumnezeu intregul sistem rau de lucruri. Psalmi37:9-11,29,Isaia65:20-25,Apocalipsa21:3,4.

| Narcis2007 a răspuns:

Nu exista iad si nici paradis

| RAY a răspuns:

Existanta noastra este 100 % legata de costinta noastra daca ne pierdem constinta cum am putea sa stim de noi? ca un pc fara hard, ram, asa nici nou nu putem exista fara memorie nici sti de noi fara memorie, in concluzie nu exista nimic dupa moarte

| milan9 a răspuns:

Nu conteaza numele. Acel loc este doar locul indepartarii de Dumnezeu:
Iuda 1, 6: Iar pe îngerii care nu şi-au păzit vrednicia, ci au părăsit locaşul lor, i-a pus la păstrare sub întuneric, în lanţuri veşnice, spre judecata zilei celei mari.
Daniel 12, 2: Şi mulţi dintre cei care dorm în ţărâna pământului se vor scula, unii la viaţă veşnică, iar alţii spre ocară şi ruşine veşnică.
Matei 25, 41: „Atunci va zice şi celor de-a stânga: Duceţi-vă de la Mine, blestemaţilor, în focul cel VEŞNIC, care este gătit diavolului şi îngerilor lui."
Ioan5, 29: „Şi vor ieşi, cei ce au făcut cele bune spre învierea vieţii şi cei ce au făcut cele rele spre învierea osândirii."
Iuda 1, 7: „Tot aşa, Sodoma şi Gomora şi cetăţile dimprejurul lor care, în acelaşi chip ca acestea, s-au dat la desfrânare şi au umblat după trup străin, stau înainte ca pildă, suferind pedeapsa focului celui veşnic.
II Tes. 1, 9 Ei vor lua ca pedeapsă pieirea veşnică de la faţa Domnului şi de la slava puterii Lui,
Marcu 3, 29: Dar cine va huli împotriva Duhului Sfânt nu are iertare în veac, ci este vinovat de osânda veşnică.
Matei 18, 8: Iar dacă mâna ta sau piciorul tău te sminteşte, taie-l şi aruncă-l de la tine, că este bine pentru tine să intri în viaţă ciung sau şchiop, decât, având amândouă mâinile sau amândouă picioarele, să fii aruncat în focul cel veşnic.

Iuda 1, 13: "Valuri sălbatice ale mării, care îşi spumegă ruşinea lor, stele rătăcitoare, cărora întunericul întunericului li se păstrează în veşnicie.

| milan9 a răspuns:

"Iezerul cel de foc" NU este un loc simbolic, şi nici unul care mistuie, ci este un "locaş" VEŞNIC! Iată doar o parte dintre dovezi:

- Matei 18, 8: Iar dacă mâna ta sau piciorul tău te sminteşte, taie-l şi aruncă-l de la tine, că este bine pentru tine să intri în viaţă ciung sau şchiop, decât, având amândouă mâinile sau amândouă picioarele, să fii aruncat în FOCUL CEL VEŞNIC.

- Ioan5, 29: „Şi vor ieşi, cei ce au făcut cele bune spre învierea vieţii şi cei ce au făcut cele rele spre ÎNVIEREA OSÂNDIRII."

- Daniel 12, 2: Şi mulţi dintre cei care dorm în ţărâna pământului se vor scula, unii la viaţă VEŞNICĂ, iar alţii spre ocară şi RUŞINE VEŞNICĂ.

- Iuda 1, 6: Iar pe îngerii care nu şi-au păzit vrednicia, ci au părăsit locaşul lor, i-a pus la păstrare sub întuneric, în LANŢURI VEŞNICE, spre judecata zilei celei mari.

CUTREMURĂTOARE CUVINTE : Matei 25, 41: „Atunci va zice şi celor de-a stânga: Duceţi-vă de la Mine, blestemaţilor, în focul cel VEŞNIC, care este gătit diavolului şi îngerilor lui."

| milan9 a răspuns:

Dumnezeu NU şi-a propus in bunatatea lui să distrugă, să nimicească vreun suflet.
Un suflet nu poate fi ucis, dar in schimb un suflet se poate compromite singur prin neimplinire, prin esec...
Pierderea mantuirii si colaborarea cu demonii este cel mai mare esec al libertatii omului.

În primul rând, Dumnezeu este Iubire şi a creat totul pentru VEŞNICIE. Sufletele sunt vesnice. Noi avem privilegiul dar şi responsabilitatea de a ne "configura" şi alege starea acelei veşnicii. Nimeni altcineva în locul nostru.

| Holiday a răspuns:

Nu exista nici una, nici alta. Relaxeaza-te. Sunt doar scorneli religioase crestine.

| adrianionut49 explică (pentru Holiday):

Asta nu cred deoarece Adam si Eva au trait inainte in paradis.

| Holiday a răspuns (pentru adrianionut49):

Adam si Eva sunt din aceeasi poveste...intelegi? POVESTE.

| adrianionut49 explică (pentru Holiday):

Asta nu cred dar parerea ta este alta iar a mea este alta.

| DarkAndDreary a răspuns (pentru adrianionut49):

De unde stii ca Adam si Eva au existat?

| alinutza0408 a răspuns:

Exista si rai si iad. Unii isi incep calatoria inca din viata

| Lorena_Bala_1988 a răspuns:

Mama odata ce mori exista groapa sau urna.......atat.