| Dyatlov a întrebat:

Sall Tpu.Am o problema de 1 luna si ce ceva din cauza careia nu pot sa dorm noaptea.Ma gandesc daca Dumnezeu sa presupunem ca nu ar exista, dupa ce murim, murim si gata----- ni se taie firul.Cand ma gandesc la mine, parinti, bunici plang noaptea pana la 4-5 dimineata si nu imi pot imagina ca murim si ramanem istorie si nu ne ducem la Doamne Doamne ci "hibernam.Ce va rog daca puteti sa ma ajutati, linistiti-ma si dati-mi dovezi ca Dumnezeu exista si sa uit de acel gand ca nu ar exista.Va rog din tot sufletul fara comentarii cu abatere de la subiect deoarece sunt destul de panicat crying(

Răspuns Câştigător
| 0Alexander0 a răspuns:

Nu te mai gandi la moarte, crede-ma ca daca te minti singur, doar ca sa ramai in zona ta de comfort nu e bine, in cel mai bun caz o ramai ignorant.
Bucura-te de viata, si intr-un final, o sa aflam.

13 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Dumnezeu e natura, natura exista, deci Dumnezeu exista.

| Mariο a răspuns (pentru doctorandus):

Pentru cei ce nu crede ca se apropie sfarsitul lumii si venirea lui ISUS, iata semne ale sfarsitului:
Ateismul a inceput sa fie tolerat.
Sunt mai multi atei decat erau inainte.
Homosexualitatea a inceput sa fie tolerata.
Celelalte religii au inceput sa fie tolerate.
Nebunii au inceput sa sa rezvrateasca impotriva BISERICII si sa fie tolerati.
Pacatosii au inceput sa aiba drepturi egale cu crestinii.
Cei ce lucreaza duminica nu mai sunt pedepsiti cu moartea.
Femeile au inceput sa fie considerate egalele BARBATULUI.

| Mayhem666 a răspuns (pentru Mariο):

Cum sa pedepsesti pe cineva cu moartea, doar pentru ca lucreaza duminica? Femeile trebuie sa aiba drepturi egale cu barbatii, asa este normal, barbatii nu sunt cu nimic superiori femeilor. Sunt mai multi atei ca inainte, pentru ca oamenii incep sa vada adevarul si nu mai sunt asa inchisi la minte.

| danay72 a răspuns:

Dumnezeu există, din creație și Biblie îl poți cunoaște mai bine. Cât despre moarte, Biblia spune clar ca cei dragi ai noștri care au murit vor fi înviați pe pământ după ce Dumnezeu va distruge întregul sistem rău de lucruri. Despre învierii, avem siguranța ca va fi așa, pentru că în Biblie sunt menționate 9 învieri care au avut loc. Ioan5:28,29.Psalmi37:9-11,29.Pentru ca sa nu mai ai îndoieli, studiază cu atenție Biblia și vei vedea cum te vei apropia mai mult de Dumnezeu.

| ania a răspuns:

Citește Biblia și spune când ești singură-Creatorul meu, dacă exiști ajută-mă să te cunosc așa cum Tu șrii că ești.Un ateu celbru spunea că dacă totuși îl va întîlni pe Dumnzeu după maorte îi va spune că nu i-a dat destule dovezi ca să creadă în El.Eu zic că ar avea mai multe șanse de înțelegere din partea Creatorului dacă ar spune-Te-am provocat să mi te arăți și n-ai făcut-o!

| sublime89 a răspuns:

Nu esti deloc care se teme de aceasta perspectiva. Dar pana acum nu avem nimic care sa ne indice ca exista viata dupa moarte, pentru noi sau pentru orice alta specie de pe planeta asta. Normal ca nu e ceva ce sa poti sti 100% sigur, pentru ca niciun mort nu revine la viata ca sa ne spuna daca exista ceva dincolo. Si chiar daca ar face-o, ar trebui oare sa-l credem pe cuvant? Si apoi de unde sti ca e mai bine pentru noi sa existe viata dupa moarte, decat sa nu existe? Dar daca e o viata mai rea decat ce am avut aici? Iar daca nu exista nimic dincolo de moarte, atunci nu ai de ce sa te temi, pentru ca va fi exact ca si cum era inainte sa existi. E pur si simplu nimic. Nu e nici bun, nici rau.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Biserica crestina nu a inteles nimic.
Si culmea ii invata pe altii.
Cand o sa fii pregatit, o sa intelegi singur ce si cum.Incearca sa zambesti pana atunci.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Biserica Ortodoxa invata ca moartea este "despartirea sufletului de trup"; odata aceasta despartire savarsita, trupul este dat pamantului si putrezeste. Asadar, ultima menire a omului pe pamant este moartea, despre care Sfanta Scriptura marturiseste astfel:
 "Si se va intoarce tarana in pamant, de unde s-a luat, si duhul se va intoarce la Dumnezeu, la Cel ce l-a dat pe el" (Eccl.12, 7).
Sfantul Antonie cel Mare, vrand sa patrunda adancurile scopurilor providentei, adresa intr-o zi lui Dumnezeu urmatoarea rugaciune: "Doamne, pentru ce unii mor de tineri, pe cand altii ajung la cea mai adanca batranete?". Si Dumnezeu ii raspunse: "Antonie, vezi numai de tine! Aceasta este judecata lui Dumnezeu, ce nu ti se cade tie a cunoaste.". Dumnezeu a harazit sufletul sa treaca prin trei stari diferite, care constituie viata sa vesnica: viata in pantecele mamei, viata pe pamant si viata de dincolo de mormant. Sufletul, la iesirea sa din trup, trece in imparatia fiintelor asemenea lui, adica in imparatia spirituala a ingerilor. Dupa faptele sale bune sau rele, sufletul se uneste cu ingerii cei buni in rai sau cu ingerii cazuti in iad. Acest adevar ni se descopera noua de catre Iisus Hristos, in parabola bogatului si a lui Lazar, ne invata ca sufletele, dupa ce s-au despartit de trup, intra in aceeasi zi in rai sau in iad.
"Adevar zic tie ca astazi vei fi cu Mine in rai." (Lc. 23, 43), a zis Hristos talharului celui bun.
        Astfel fiecare suflet despartit de trupul sau va fi in rai sau in iad. Cand? Astazi, a zis Mantuitorul. Ce intelegem prin cuvantulastazi si cum impacam aceasta expresie cu invatatura Bisericii desprevami si despre a treia, a noua si a patruzecea zidupa moarte?
        Pe pamant sunt zile, nopti, si ani; dincolo de mormant nu este decat vesnicie, luminoasa sau intunecata. Deci, cuvantulastazi desemneaza timpul de dupa moarte, adica vesnicia. A treia, a noua sia patruzecea zi nu sunt decat pe pamant, caci dincolo de mormant imparatia timpului nu exista; acolo nu sunt alte zile decat cea de astazi. Misterul mortii este poarta prin care sufletul, despartindu-se de trup, intra in vesnicie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aici alegem Singuri Raiul sau iadul, a treia cale nu Exista. Zis-a Domnul: ascultaţi această parabolă: „Era un om bogat care se îmbrăca în porfiră şi în vison, în toate zilele veselindu-se în chip strălucit. Iar un sărac, anume Lazăr, zăcea în faţa porţii lui, plin de bube, şi-ar fi poftit să se sature din cele ce cădeau de la masa bogatului; cu toate acestea, înşişi câinii, venind, ei îi lingeau bubele. Şi a murit săracul şi a fost dus de îngeri în sânul lui Avraam. Şi a murit şi bogatul şi a fost îngropat. Şi în iad, fiind el în chinuri, îşi ridică ochii şi-l vede de departe pe Avraam, şi pe Lazăr în sânul lui. Şi i-a zis, strigând: Părinte Avraam, ai milă de mine şi trimite-l pe Lazăr să-şi ude vârful degetului în apă şi să-mi răcorească limba, că mă chinuiesc în această văpaie. Dar Avraam i-a zis: Fiule, adu-ţi aminte că tu ţi-ai primit pe cele bune în viaţa ta, şi Lazăr, de asemenea, pe cele rele; iar acum, aici, el se mângâie, iar tu te chinuieşti. Şi peste toate acestea, între noi şi voi prăpastie mare s-a întărit, încât cei ce vor să treacă de aici la voi să nu poată, nici de acolo să treacă la noi. Şi el a zis: Atunci rogu-te, părinte, să-l trimiţi în casa tatălui meu, că am cinci fraţi; să le dea lor mărturie, ca să nu vină şi ei în acest loc de chin. Dar Avraam i-a zis: Îi au pe Moise şi pe profeţi; să asculte de ei. Iar el a zis: Nu, părinte Avraam, ci dacă se va duce la ei cineva dintre morţi, se vor pocăi. Şi i-a zis: Dacă nu ascultă de Moise şi de profeţi, nici dacă ar învia cineva din morţi, tot nu vor crede".
http://youtu.be/YoYi0K1fDJE

| 6684464 a răspuns:

Citeste Evanghelia dupa Matei, macar.

| ExprimareLibera a răspuns:

Memento mori! happy

| 熊Panda熊 a răspuns:

Sunt atâtea minuni și fapte minunate, atâția oameni cu viața Sfânta... Ateii zic ca nu au dovezi că sa creadă, dar ei dau cu piciorul în zeci de mii de dovezi si accepta doar ce le place.
Si inca ceva : Sfânta Scriptură e o carte foarte profundă și grea. Mulți ajung să o trateze superficial, fără să se uite la contextul în care Dumnezeu a făcut o faptă, iar atunci unii cad în extrema de a crede că Dumnezeu e un tiran ce trebuie slujit cu frica ( lucru neadevărat, căci, după cum spune Sf. Ioan Evanghelistul, "dacă iubim suntem în Dumnezeu ", si daca nu ne-ar fi iubit, El nu ne-ar fi dat atâtea binecuvantari,) alții calca toate dovezile în picioare și zic ca Dumnezeu e un tiran crud.

| Dyatlov explică:

Eu nu inteleg de uniiiii dintre voi sunt atat de rautaciosi si se abat de la subiect.Acesta este un site de Q&A si ca fapt divers daca nu va convine sa luati treaba asta in serios va urez "log out"