| gsmkdgc a întrebat:

Sall.tpu am o problema si nu vreau sa intru on depresie.ma macina si ma distruge gandul ca nu pot avea o iubita.si ca nici.o fata nu se uita la mn.sunt timid rusinos.si nu.am tupeul acela ordinar de care fetele.sunt topite imi doresc o fata pentru toata viata.simt nevoia sa ofer iubire.afectiune.pentru o fata fara a cere nimic in schimb doar s.a an pe cineva aproape nu ma intereseaza sex... pentru mine sexu.l inseamna profitat.si nu i.as putea face asta cele.ia care si.ar incredinta sufletul in mainile mele.dar ma doare eu in meseria mea de cantaret vad atatea cupluri de mana trebuie sa fac declarati de dragoste.altora.si ma doare ca nici.o fata nu ma baga in seama.am fost la o ghicitoare si mi.a spus tu o sa ai mare noroc de banii sistem de sute de milioane.si o sa le faci pentru un singur lucru pentru a atrage atentia unei fete.si nu ai sa reusesti o sa ramai singur toata viata.am cazut in denadejde.chiar nu stiu ce pacat am facut de Dumnezeu ma pedepsit asa .credeti.ma preferam sa raman falit 0 dar sa am sufletu.l meu pereche.toti rad de mine ca, atata faima si l...tot nai.imi doresc inainte de toate pareri si un sfatul lui dumnezeu si al preotil.or pentru situatia.sau macar si ce sa fac sa nu mai ma gandesc la asta.ma doare. funda

5 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

"Iata ce-mi cauta si acum sufletul, si n-am gasit. Din o mie am gasit un om: dar o femeie n-am gasit in toate acestea." (Eclesiast.7:28)
"Cine poate gasi o femeie cinstita? Ea este mai de pret decat margaritarele." (Proverbe.31:10)
Rar gasesti o femeie cu care sa poti face casa cu ea. Dar nu te ingrijora de lucrul acesta. Barbati sau femei, sa venim inaintea lui Dumnezeu si sa-I spunem Lui tot ce ne apasa pe suflet. Nu ca Dumnezeu nu ar cunoaste ce este in sufletul nostru; ci pentru ca noi sa cunoastem dependenta de El. "O nevasta priceputa este un dar de la Domnul." - (Proverbe.19:14)

Mai inainte de toate poti urmari videoclipul acesta: https://www.youtube.com/watch?v=luAaM6nK72w
Mai inainte ca sa intram intr-o relatie, noi trebuie sa fim pregatiti pentru asta din toate punctele de vedere -inclusiv material.
Si nu te mai duce la ghicitori ca sa cunosti viitorul. Lucrul acesta este pacat; adica sa mergem sa intrebam pe vrajmasul nostru si al lui Dumnezeu de viitorul nostru? Nu ne-a creat oare Dumnezeu? Ori cunosc ingerii rai viitorul nostru? Mergi la Dumnezeu cu problema ta, si nu la cel rau.
Cauta mai intai sa cunosti pe Dumnezeu, sa ai o relatie cu El, dupa cum este scris: "Cautati mai intai Imparatia lui Dumnezeu si neprihanirea Lui, si toate aceste lucruri vi se vor da pe deasupra." (Matei.6:33) Ingrijorarea noastra trebuie sa fie: "Fac eu parte din familia lui Dumnezeu?" "Sunt eu printre cei mantuiti?" "Sunt eu impacat cu Dumnezeu si cu oamenii?"

Tu spui: "Vad atatea cupluri de mana; fac declarati de dragoste altora." Ia sa fie pusa la proba aceasta "dragoste"; aceasta se va risipi la fel de repede cum a aparut.
Numai cine iubeste pe Dumnezeu stie ce este dragostea. Acela va cunoaste ca dragostea este un principiu si nu sentiment.
Deci nu mai crede ce a spus ghicitoarea si nu mai merge la asemenea oameni. Tu cauta sa iubesti pe Dumnezeu, sa-ti formezi un caracter pentru Imparatia Sa -caci timpul este scurt- si de restul lasa-L pe Dumnezeu sa Se ocupe, dupa cum suntem indemnati: "Si aruncati asupra Lui toate ingrijorarile voastre, caci El insusi ingrijeste de voi." (1Petru.5:7); asupra Aceluia care "insusi a zis: "Nicidecum n-am sa te las, cu niciun chip nu te voi parasi."" (Evrei.13:5)

In ce priveste sentimentul acesta si dorinta profunda pe care o ai de a fi cu cineva, las-o in seama lui Dumnezeu. Este si normal lucrul acesta. Dar noi nu trebuie sa ne luam dupa sentimente; ci acestea trebuiesc supuse ratiunii, judecatii. Pentru ca noi trebuie sa ne lasam condusi de judecata si nu de sentimente. Sunt convins ca toti oamenii trec prin ceea ce treci tu. Si cei mai multi se pripesc; si cand ceea ce ei numesc "dragoste" dispare, atunci se trezesc si vad greseala pe care au facut-o. Si dupa ce au facut raul alegerii nepotrivite, ei fac un rau si mai mare impotriva lui Dumnezeu si a lor insisi, despartindu-se.
Casatoria sa nu crezi ca este ceva vital in viata. Sa nu crezi ca orice parinte este si demn de numele acesta si de responsabilitatea aceasta. Daca copii nu vor fi mantuiti, in ziua judecatii Dumnezeu ii va trage la raspundere pentru ca nu au crescut copii pentru slava Lui. Pentru ca copii sunt darul lui Dumnezeu; ei apartin lui Dumnezeu mai intai. Grozava va fi ziua judecatii pentru aceia care ei singuri si-au luat responsabilitatea de a fi parinti! Si ziua aceasta este atat de aproape.
Daca cauti o fata, caut-o printre fiicele lui Dumnezeu si nu printre cele ale oamenilor. Este adevarat ca primele sunt atat de rare -caci foarte putine fete iubesc pe Dumnezeu; "dar la Dumnezeu toate lucrurile sunt cu putinta." (Matei.19:26)

| Dorugar a răspuns:

Nu te-a pedepsit nici un Dumnezeu.
Esti un tanar normal ca oricare, dar cum nimeni nu se naste invatat, tot asa si tu trebuie sa inveti sa te comporti astfel incat sa devii placut fetelor.
Nu are rost sa decazi in depresie pentru ca iti vei gasi si tu o prietena, darv asta numai daca stii sa te faci placut si le spui cu sinceritate cuvinte frumoase care sa le asculte cu placere

| Lucică1998 a răspuns:

Nu exista persoana pentru care sa nu existe o pereche si asta conform Bibliei, pentru ca Dumnezeu a spus ca nu e bine ca omul sa fie singur asa ca a creat femeia ca ajutor potrivit pentru el. Deci fi sigur ca exista acolo undeva o fata care se va simți atrasa de tine. Dar privește partea buna, o sa poți fi sigur ca fata aia chiar te iubește.

| Gabbriell a răspuns:

Da ce-ai cautat la tigani sa-ti "ghiceasca"?
Nu mai face asta, du-te la o biserica si vorbeste deschis cu un duhovnic, spune-i tot ce-ai pe suflet si o sa te simti mai bine.