| anonim_4396 a întrebat:

Sall TPU,as vrea sa stiu ce ar fi mai bine sa studiez si de ce. Teologie sau arte(mai exact benzi desenate).Am o imaginatie bogata,iubesc sa imi transpun propia lume pe foaie,sa stau ore la o singura pagina, detaliind pana in cel mai mic punct fiecare coltisor din personajele lumii mele, fiind aproape obsedat de faptul ca trebuie sa fac perfect si totusi original.Caut cele mai neobisnuite si haioase feluri prin care sa fac sa iasa in evidenta si sa exprime viata toate personajele si toate locurile din benzile mele desenate, dandule viata si sentimente ce se citesc pe chipul si pe amprenta lor, si impresia ca se misca.Insa am o credinta mare In Dumnezeu, vorbesc cu El(prin rugacune, ma rog mult si simt o legatura cu Creatorul.Citesc carti sfinte sfinte si chiar vreau sa ma apuc de post insa mama zice ca lesin doar cu legume asa ca face chiftele cand vreau sa ma apuc,carora nu pot sa le rezist)si as vrea sa ma fac si preot,insa nu asi mai putea face benzi desenate, plus ca mama mea tot zice ca cica preotii sunt hoti(desi crede In Dumnezeu, nu suporta preotii)iar altcineva a zis ca mi-asi irosi imaginatia si spiritul creativ.Intrebarile sunt:1 e ermis ca un preot sa aiba si alta meserie(de placere mai mult)decat cea de preot? 2:daca nu e posibil, atunci ce(si de ce) ma-ti sfatui sa ma fac?

Răspuns Câştigător
NOname
| NOname a răspuns:

Îmi pare rău, dacă ţi-am rănit sentimentele prin duritatea exprimării, dar voiam să înţelegi ideea.

Nu are rost să-ţi risipeşti talentul pe ceva inexistent/mincinos şi să te alături hoţilor şi vânzătorilor de iluzii.

https://www.facebook.com/......967630970/

Iar plăcerea de a crede ţi-o poţi exersa şi fără să te călugăreşti.

19 răspunsuri:
| William a răspuns:

Arata-ne si noua cateva din desenele tale.

NOname
| NOname a răspuns:

Consider că mama ta are dreptate.
Nu are rost să-ţi risipeşti talentul într-o organizaţie mafiotă şi pe prieteni imaginari psihopaţi.

Pari a avea mult potenţial. Te-aş sfătui să faci ceva bun cu el. Succes!

| anonim_4396 explică (pentru NOname):

Imi pare rau,puteti sa ziceti ca e organizatie mafiota si nu ma supar, nici eu nu prea cred ca biserica are nevoia chiar de atat de multi bani, avand in vedere ca e loc de rugaciune nu palatu lui Bercea Mondialu, insa nu cade prea dragut asupra sentimentelor si crederilor mele termenul de,, prieteni imaginari prisohati,,. Multumesc pentru sfat totusi si ca mi-ati urat succes! seara buna :}

| anonim_4396 explică (pentru NOname):

In plus pe langa majoritatea preotilor jmecheri in mertane care se supara daca nu le dai 100 lei,avem si un parinte batran, mereu vesel care da sfaturi oamenilor si cand deschide gura, intelege oricine mesajul, de la copil, la adult sau batran.

| anonim_4396 explică (pentru NOname):

Nu e nimic, ati spus o parere iar eu am sus parerea mea despre parerea dumneavoastra.Nu sunt suparat, sunt chiar bucuros ca am gasit oameni rabdatori ca dumneavoastra, cu care sa imi impartasesc parerile si cu care sa vorbesc happy

| NOname a răspuns (pentru anonim_4396):

happy

| NOname a răspuns (pentru anonim_4396):

Îmi pare rău, dacă ţi-am rănit sentimentele prin duritatea exprimării, dar voiam să înţelegi ideea.

Nu are rost să-ţi risipeşti talentul pe ceva inexistent/mincinos şi să te alături hoţilor şi vânzătorilor de iluzii.

https://www.facebook.com/......967630970/

Iar plăcerea de a crede ţi-o poţi exersa şi fără să te călugăreşti.

| danay72 a răspuns:

Poti face arte si poti studia personal Biblia. Dumnezeu vrea sa aiba o relatie personala cu toti oamenii.Ca sa-l cunosti mai bine propune-ti obiectivul de a citi in fiecare zi din Biblie.Vei trage multe foloase.

| MskDesign a răspuns:

Teologia se ocupa cu prostirea persoanelor! Nu cred ca vrei sa te ocupi cu asa ceva! Arta este o frumoasa modalitate prin care aratam lumii de ce suntem in stare.

| suffarstar a răspuns:

Eu zic ca decat sa te faci popa si le iei oamenilor banii nefacand nimic, mai bine devi un artist si castigi niste bani cinstiti.

| OmulDeStiinta1986 a răspuns:

Mai bine benzi desenate. din cauza asta> dumnezeu zice: "Daca un om merge cu o femeie maritata, daca merge cu nevasta aproapelui sau, omul acela si femeia aceea sa fie pedepsiti cu moartea." alte indemnari la crima din biblie le poti vedea aici http://alturl.com/sgkid deschide chiar biblia din casa si verifica faptul ca nu spun minciuni. "Cine va face vreo lucrare în ziua Sabatului va fi pedepsit cu moartea." biblia online: http://biblia.resursecrestine.ro/exodul/31 sutele de prostii din biblie le gasiti subliniate pe http://www.evilbible.com/Murder.htm in romana> http://goo.gl/kBCVxJ

| anonim_4396 explică (pentru OmulDeStiinta1986):

Dumnezeu a zis sa nu ucizi,si sunt sigur ca stiti ca moartea mai are si insemnatate sirituala,moartea sufletului, care in crestinism e mult mai grava decat moartea trupeasca, insa poate fi oricand vindecata, ca in pilda fiului risipitor :" acest fiu al meu mort era si a inviat".In pilda aceasta, un om avea 2 fii,dintre care unul a cerut partea sa de avere si s-a dus sa se destrabaleze in lume dand banii pe femei si bautura.A dat criza in tara unde poposea, asa ca s-a angajat porcar dupa ce i se terminara banii, el fiind de bani gata, sa gasit ca nu mai are nici bani de mancare, asa ca manca roscovele porcilor.Se intoarce la tatal sau care il asteapta si isi cere iertare in genunchi,cerand sa fie primit macar ca slujitor,insa e primit ca fiu, iar in cinstea lui tatal taie un vitel ingrasat. Celalat fiu e trist caci tatal lui nu i-a dat niciodata un vitel sa il manance cu prieteniii, iar tatal spune" acest fiu al meu mort era si a inviat". Tatal e reprezentarea lui Dumnezeu, iar fiul risipitor e reprezentarea celui ce a plecat de pe calea domnului pe drumuri gresite, sufletul lui find mort.Insa ca orice tata, ne asteapta sa ne intoarcem la El si ne primeste cu bratele deschise, cel putin asa e in credinta mea, nu as vrea sa va bag e gat ce cred, mi-am sus doar parerea despre insemnatatea cuvantului moarte in credinta mea.

| OmulDeStiinta1986 a răspuns (pentru anonim_4396):

Si in texas in general nu ai voie sa omori. dar daca faci asa ceva ei te pun pe scaunul electric. deci cele doua reguli nu sunt neaparat conflictuale.
1. in general sa nu ucizi
2. daca o persoana lucreaza sambata... atunci dumnezeu zice sa fie ucis.
asa a facut si dumnezeu, nu a ucis pe toata lumea. sau stai, i-a rupt pe capete la potop. anyways... el a ucis dupa aceea doar pe unii.

| anonim_4396 explică (pentru OmulDeStiinta1986):

Texanii daca nu ma insel sunt catolici,cei care au pornit si cruciadele tot catolici(ca sa nu bagati exemplu cruciadele),plus ca nu a venit Dumnezeu si le-a spus corentati pe cel ce incalca voia mea,si in plus,ce legatura are ce face o Texsasu cu ce zice Dumnezeu? Iar in ultima parte,zic dupa credinta mea sa nu zic direct asa a fost,caci asi impune ceea ce cred daca a-si face asta,Dumnezeu vroia sa purifice pamantul de pacat El Insusi(nu a pus pe nimeni sa ucida pe nimeni),alegant singura familie de oameni nepacatosi ca sa i salveze(deci nu toata rasa umana), macar pana cand aparea Iisus, care dupa ce si-a varsat sangele si harul peste pamant, a facut posibil liberul arbitru de a fi pacatos sau credincios pe parcursul vietii, dupa voia ta.In plus, sa spunem ca aveti o ferma, si tot la ferma aveti si niste animale bolnave care pot sa le imbolnaveasca si pe celelalte, si pe urmasi lor.Nu eutanasiati animalele ca sa nu moara in chinul bolii(pacat in cazul asta)si ca sa nu infecteze celelalte animale?

| OmulDeStiinta1986 a răspuns (pentru anonim_4396):

Eutanasierea nu presupune sa fie arsa de vie in chinuri cum porunceste oamenilor si cum face dumnezeu. iar aici nu vorbim de gaini ci de oameni care au minte si cu care se pot rezolva problemele fara furca in mana.

in videoclipul asta se vorbeste mai mult despre spaga ce se da in sus capilor mafiei incat sa isi mentina pozitiile cei de jos. http://goo.gl/7ULFoj

| anonim_4396 explică (pentru OmulDeStiinta1986):

Da majoritatea oilor sunt hoti,jmecheri cu bemveuri,pot chiar sa dau si linkuri care sa o dovedeasca. Dar care totusi nu isi permit sa dea nimic la nimeni,doar sa ceara,insa un preot nu inseamna Dumnezeu pentru mine. Orice om il oate avea pe dumnezeu,atata timp cat iubesti pe aproapele tau,mai bine raman la benzi desenate,caci probabil e un dar de la Dumnezeu, si nu sunt destul de,, discilinat,, pentru a fi preot in sensul ca ort creasta si imi place sa ma imbrac ca un curcubeu :}}}}, insa pot fi bun.multumesc pentru aceasta discutie, sper ca o sa mai avem ocazia sa vorbim, si fiti bun in continuare, chiar de nu credeti.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Am vrut sa scriu popilor nu oilor

| OmulDeStiinta1986 a răspuns:

Aici vezi afacerile preotilor si limuzinele.
http://goo.gl/9HJFVi
in ultima vreme e de la varful bisericii ordin in jos ca trebuie platita o cotizatie in mod repetat daca vrei sa ai meseria de preot. dupa cum se vede in videoclipul asta http://goo.gl/jL0xSe

| cristinabya a răspuns:

Eu zic sa studiezi artele si in legatura cu biserica poti merge pe acolo sa fii un bun crestin! fa ce iti place si ce iti doresti tu cu adevarat

| SerbanAntoniaElena0550 a răspuns:

Buna, eu zic sa faci in continuare arta, asa dar de la Dumnezeu nu este in toti, eu cred ca multi creatori de arte se rugau mult la Dumnezeu, daca te faci preot, iti vei irosi tot ce ai facut pana acum (benzile desenate ), in ultimul timp multi preoti au facut lucruri nedemne de ei. multi oameni simt ce le transmiti tu : sentimentele si mai ales LUMEA TA!