| romanianboy a întrebat:

M-am hotarat sa trec la religia,, Martorii lui Iehova´´. Intrebarea mea este cum va fi la prima adunare? Sau ce se intampla in general la o adunare? Nu vreau raspunsuri de genul: hahaha te pocaiesti sau restul. Daca sa poate cu detalii cat mai multe

Răspuns Câştigător
| i86e2 a răspuns:

Eu am fost o dată la o adunare de-a lor și au fost niște predici, adică au vorbit niște oameni, bănuiesc că au un subiect la fiecare adunare. Au fost niște cântece, au citit dintr-o revistă de-a lor și din biblie, au pus întrebări și au răspuns ca la școală. Cred că adunările lor îmi amintesc de școală, bănuiesc că de asta se autointitulează "studenți ai bibliei". Eu personal sunt ateu, deci nu țin partea nimănui, dar secta lor mi se pare mai ok decât ortodoxismul, nu stai prin genunchi, nu pupi icoane, nu te umilești. Există câteva chestii care sunt cam aiurea la ei, ca în orice religie/sectă, au prezis sfârșitul lumii de câteva ori și nu s-a petrecut (evident), sunt cam zeloși și mutilează știința prin revistele lor. În rest, doctrina lor mi se pare mai logică decât a celorlalte secte. Am o bănuială că dacă m-aș reîntoarce la creștinism, aș merge și eu la ei, sunt mai civilizați decât ortodocșii.

| martzian a răspuns (pentru i86e2):

"Am o bănuială că dacă m-aș reîntoarce la creștinism," - daca te-ai intoarce la crestinism ai alege una dintre putinele locuri in care nu exista crestinism (in sensul mantuirii prin jertfa lui Hristos)?

| Analytical a răspuns (pentru i86e2):

Crestinii dupa Evanghelie, Baptistii, de ce nu te-au convins? Da-mi un motiv bine intemeiat.

| Silviuloan a răspuns (pentru i86e2):

"Nu stai in genuchi nu pupi icoane " ba e mai rau ca la noi ei la intrare sub pres/covor au o cruce pe care o calci.Ei se pretind a fi cu Iisus, dar pe la spate il vorbesc de rau.Nu o cinstesc pe Maica Domnului, si cel mai rau am auzit ca fac crime daca ai intrat nu mai poti sa iesi.Asa ca nu te mai duce.

| William a răspuns (pentru Silviuloan):

Cum adica daca intri nu mai poti sa iesi? Ca nu o fi familie de mafioti acolo.

| Silviuloan a răspuns (pentru William):

Eu asa am auzit... crezi ce vrei.

| William a răspuns (pentru Silviuloan):

Intra cine vrea, iese cin poate.

| Silviuloan a răspuns (pentru William):

Cam asa.

| AllieAyl a răspuns (pentru Silviuloan):

Tu stii cum e la ei? Daca nu, nu judeca o carte dupa coperta

| Silviuloan a răspuns (pentru AllieAyl):

Ce esti cumva una dintre ei? nu vrei sa recunosti ca asa este?

| fllu07 a răspuns (pentru Analytical):

Stii de ce? pentru ca in bisericile baptiste si evanghelice, nu se preda ceea ce scrie in biblie. voi spuneti ca oamenii rai merg in iad, biblia spune ca nu exista iad. voi spuneti ca dumnezeu este un mister, o trinitate, biblia spune sa ne apropiem de dumnezeu ca este iubire, si il prezinta clar, ca fiind o persoana spirituala, si Isus nu este dumnezeu, ci fiul sau, care la jertfit din iubire pentru noi oamenii. in plus nu faceti ceea ce a facut Isus, adica nu mergeti sa predicati cum a predicat Isus (luca 8:1) desi va autointitulati crestini, mai mult, voi sustineti si guvernele umane, care s-a dovedit ca sunt neputincioase, dar voi le sustineti mergand la vot, boiblia ne invata sa ne punem increderea in Regatul/Guvernul/Imparatia lui Dumnezeu. si lista continua...

| fllu07 a răspuns (pentru Silviuloan):

E pa naiba, fac crime? si cum ii mai permite legea? cum de in fiecare dumnica au salile pline si toti iasa pe picioarele lor? nu-i taie nimeni? cum de in fiecere an, primavara cand martorii au comemorarea mortii lui Isus, au milioane de persoane care asista? in jurul al 20.000.000. si nu-i niemni ucis. extraordinar. si. cum sa o cinstesti pe maria, cand nici Isus nu a cinstit-o. biblia spune sa ne inchinam la dumenzeu. ioan 4:23, 24

| fllu07 a răspuns (pentru Silviuloan):

Pai tu ce faci? vorbeti din auzite? daca vorbesc eu din ceea ce am auzit de ortodoxism cum ar fi? convinge-te tu intai, apoi vorbeste.

| Analytical a răspuns (pentru fllu07):

Da-mi voie sa-mi aplec capu' si sa te intreb dupa ce religie te ghidezi?! Ca credinta nu prea vad. NU CONTEAZA RELIGIA, CONTEAZA CAT ESTI TU DE CRESTIN.

| HDeNiSaR a răspuns (pentru Silviuloan):

Cum adică fac crime?
Ai intrat în Sala Regatului, nici nu ai apucat bine să intri, ţi-au pus lanţul la gât şi ţi-au zis "odată ce ai intrat mai ieşi mort de aici? Aşa au făcut?
De fapt nici nu ştii cum e în Sala Regatului pentru că nici nu ai fost!
Ceea ce vorbeşti tu o spui din aberaţiile altora, care au visat în timpul nopţii şi apoi au pus ca fapt real!
Şi voi vorbiţi de crime! care în fiecare zi sunt avortaţi până la 2000 de copii! De domnişoarele/doamnele care au ştiut să-i facă dar de crescut pas! Şi apoi se duc la biserică, pun 20 de lumânări şi vezi Doamne! Dumnezeu le-a iertat! Aşa făceau creştini din primul secol --- făceau copii, îi avortau şi apoi îi dădeau la gunoi?
" ei la intrare sub pres/covor au o cruce pe care o calci"
Ai fost? ai ridicat presul şi ai văzut o cruce? Nu! pentru că nici nu ai fost!
Şi apoi cum să te închini la Maria când Isus a spus clar că doar lui Dumnezeu să-i aducem un serviciu sacru?

| Fifi1030200 a răspuns (pentru Silviuloan):

"Asa am auzit" daca doar ai auzit nu ar fi cazul sa spui asa ceva

67 răspunsuri:
| anonim4565 a răspuns:

Stii ce zic eu? ar fi bine sa citesti inainte Bibliea si daca acea religie respecta in totalitate Biblia atunci mergi acolo...dar citeste cu atentie

| OOOLEOOO a răspuns:

Nu uita ca martori au scos mai multe versete din biblie, ei cred ca doar ei au dreptate si ca restul religiilor vor arde in armaghedon impreuna cu noi si sunt botezati in numele lui IEHOVA nu a lui Isus...

| fllu07 a răspuns (pentru OOOLEOOO):

Stai linistit ca nimeni nu a scos nimic din biblie, din randurile Martorilor. daca vrei iti arat ce pretinde dumnezeu de la fiecare om, din orice biblie. si iti arat ca martorii fac ceea ce scrie in biblia tradusa de biserica ortodoxa. deci biblia ii una si aceiasi, dar problema ii ca nu se face ceea ce scrie in ea.

| anonim_4396 a răspuns (pentru OOOLEOOO):

Frate ei nu cred in iad ca sa spuna ca va arde cineva la Armaghedon, ei il considera pe Iehova un Dumnezeu iubitor si bun si nu va permite sa sufere cineva in iad asa cum sperie toate religiile pe adeptii lor. in plus ei se roaga lui Iehova in numele lui Isus asa cum scrie in Biblie, o porunca. Ei nu au scos nici un verset in Biblie, dimpotriva ei au tradus Biblia din scrierile ebraice originale, deci Biblia pe care o au ei e originala, Biblia lor "Traducerea Lumii Noi" este tradusa in termeni moderni pentru a fi mai usor de inteles. Daca poti fa astfel ca sa se intalneasca un preot cu un martor si sa vezi cine are dreptate si cine nu, cine cunoaste cel mai bine Biblia si respecta ceea ce scrie in ea, daca nu discuta tu cu un martor sa vezi daca e cum zic eu sau nu. Cand sa botezat Isus in numele cui s.a botezat? in numele lui insusi sau in numele lui Dumnezeu?

| OOOLEOOO a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai cam intarziat cu raspunsurile...Intrebarea este din 2012...

| anonim_4396 a răspuns (pentru OOOLEOOO):

Stiu stiu laughing

Răspuns utilizator avertizat
| ania a răspuns:

Pe lângă că au prezis de câteva ori sfârșitul lumii și nu s-a întâmplat, au prezis că sfârșitul lumii va fi atunci când numărul lor va ajunge la 144.000
și că ei toți vor merge cu Isus. Când au vazut că numărul lor trece de 144.000 au zis că au primit o revelație mai completă și că doar cei botezați înainte de 1935 vor merge cu Isus, restul vor rămâne pe pământ, ca celelalte oi și ca majoritatea promisiunilor din Noul Testament sunt doar pentru aceia.De aceea ei și când iau Euharistia, Împartășania odată pe an, doar își trec paharul de la unul la altul, nu bea nimeni.Neagă multe din afirmațiile de bază ale Crezului creștin, cum ar fi învierea fizică a trupului lui Cristos( iar în Romani 10 _9 se spune - Dacă marturisești cu gura ta pe pe Iisus ca Domn și crezi în inima ta că Tatăl L-a înviat din morți, vei fi mântuit.
Am citit multe din revistele și cățile lor, am fost și la Sala Regatului.Mi s-a parut ca la grădiniță.-Câți apostoloi vea Isus-12.-etc,doar întrebari prin care să spui exact ce e scris în revistă, fără să fie nevoie să gândești nimic.
M-a contrariat la un moment dat că într-o carte m citit că nici tâlharul carea fost pe cruce și caruia Iisus i-a promis că va ajumge cu El în rai, nu e sigur că v-a ajunge, că se va vedea cum se va comporta în lumea nouă.M-am rugat și l-am întrebat pe Tata de ce zic ei așa ceva și El mi-a spus -Cel rau vrea să le fure promisiunile mele! Dupa mine divinitatea lor sunt cei care scriu revistele, încearcă să pui numai la îndoială ceva în legatură cu ceea cu ceea ce ei numesc -sclavul fidel și prevăzător.Un coleg al soțului meu a crescut în religia asta si îl tot bătea la cap cu revistele lor și soțul meu l-a provocat să-și daruiască viața lui Cristos, să vorbească cu El, că credința nu e aderarea la un set de reguli ci o relațiecu o persoană vie.(ceea ce a și făcut)Ei au schimbat multe din versetele Bibliei, ca cel care spune că Viața vesnică este să te cunoască pe Tine, singurul Dumnezeu adevărat și pe Iisus Hristos pe care L-ai trimis Tu.La ei se zice să ai cunoștințe exacte. Pot avea cunoștințe exacte despre Obama dar asta nu înseamnă că îl cunosc. Dacă îl cauți pe Dumnezeu mai bine roagă-te, Creatorule, ajută-mă Tu să gasesc oameni împreună cu care să te cunosc mai bine! Eu cred că El nu ne cheamă în primul rând la o religie ci la o relație!

| fllu07 a răspuns (pentru ania):

Ia roaga-te tu, si spune: "Creatorule ajută-mă Tu să gasesc oameni împreună cu care să te cunosc mai bine!" si sa vezi ca in cel mai scurt timp, bat martorii la usa ta. evident, daca esti sincera, si vrei sa il cauti pe Dumnezeu. daca nu, nu.

| ania a răspuns (pentru fllu07):

Bunicul meu a fost în al doilea război mondial și când a fost în pericol de moarte a promis lui Dumnezeu că dacă îl scapă cu viață, îl va sluji pe Dumnezeu toată viața. La întoarcere pentru că în sat erau martori ai lui Iehova și împărțeau reviste și i se păreau zeloși, s-a botezat la ei și a început să meargă și el și bunica cu reviste pe la alții.Au început în același timp să citească zilnic Biblia( pe atunci nu exista Traducerea Lumii Noi, mulată după imvățăturile revistelor)și au văzut că foarte multe lucruri în Biblie sunt altfel decât în reviste și au început să aibă îndoieli, să fie confuji.S-au rugat să le dea Dumnezeu lumină și într-o seară pe când se aflau pe genunchi, au intrat în casa lor doi oameni care le-au spus că sunt dintr-un sat îndepărtat, dar că au venit pentru că Dumnezeu le-a spus că în satul x, la numărul x sunt două suflete care Il caută. Așa au trecut la penticostali.

| fllu07 a răspuns (pentru ania):

Ce emotionant.
numai ca doctrina penticostala nu pea merge mana in mana cu biblia.

| TOTO54 a răspuns (pentru ania):

HAHAHA...Offf offf Penticostalilor, ati minti intruna ca sa dovediti ca aveti dreptate! Minuni toate ziua pe la voi! Va prefaceti chiar si in biserica ca purtati duhul sfant toata lumea desi multi nici nu cunosc adevarul! Dar ce purtati de fapt e un duh de inselaciune!

| RAY a răspuns:

La aia numa o suta de mii ajunge in rai ce drama deja au milioane de adeptii

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Frate 144.000 vor merge in cer, nu exista rai sau iad se spune clar in Biblie, pamantul nu e destinat distrugerii la armaghedon, pe pamant va fi paradisul si acolo vor locui oamenii buni si drepti, iar in cer vor sluji lui Dumnezeu alaturi de Isus, doar 144.000, asta e frate, nu te documenta de la oamenii astia ca nu stiu ce vorbesc nici ei, vorbeste cu martorii si documenteaza.te de la sursa, e cea mai buna si mai credincioasa religie! Nu mi-a luat mult ca sa ma conving de asta

| martzian a răspuns:

Te sfatuiesc ca, inainte de orice, sa iei Biblia si sa citesti pentru tine. Sunt convins ca vei descoperi ca aceasta secta NU respecta Scriptura in totalitate. Dar, inca o data, cerceteaza singur, nu trebuie sa ma crezi pe cuvant!

| HDeNiSaR a răspuns (pentru martzian):

"Sunt convins ca vei descoperi ca aceasta secta NU respecta Scriptura in totalitate."

Adică?
Pe ce se bazează această convingere?

| anonim_4396 a răspuns (pentru martzian):

Te invit sa iei legatura cu un martor si sa va confruntati fiecare dupa credinta lui si vei vedea ca ei au dreptate si toate raspunsurile nu ti le vor da dupa judecata lor ci dupa versetele biblice, daca esti ortodox sau catolic sau stiu si eu ce alta religie, citeste.o amanuntit si vei vedea ca religia ta are multe greseli

| martzian a răspuns (pentru anonim_4396):

Prietene, te rog sa cauti in istoricul TPU. Discutiile mele cu martorii sunt acolo, publice si destul de consistente. Eu nu mai pot lua legatura cu ei din doua motive: 1.Pentru ca, dupa ce le-am demonstrat (pe text) ca se inseala, m-au ignorat, fugind nervosi si cu lasitate si 2. Nu prea mai am timp de TPU. Dar, de dragul tau, daca aduci un martor dornic de o astfel de discutie, iti stau la dispozitie. Voi demonstra fara tagada ca teologia lor este eronata in punctele esentiale. Este important ca oamenii sa stie adevarul, inclusiv martorii.

| anonim_4396 a răspuns (pentru martzian):

Ma fiecare cu credintele lui, daca tu nu accepti ceva asta nu inseamna ca toti trebuie sa faca exact ca tine, pana la urma se va afla asta, cine are dreptate si cine nu

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns:

Dumnezeu (Isus Hristos) este etern. Fiindcă ce se poate cunoaşte despre Dumnezeu le este descoperit în ei instinctiv, căci le-a fost arătat de Dumnezeu. În adevăr, însuşirile nevăzute ale Lui, puterea Lui veşnică şi dumnezeirea Lui se văd lămurit, de la facerea lumii, când te uiţi cu băgare de seamă la ele în lucrurile făcute de El. Aşa că nu se pot dezvinovăţi;
fiindcă, măcar că au cunoscut pe Dumnezeu, nu L-au proslăvit ca Dumnezeu, nici nu I-au mulţumit; ci s-au dedat la gândiri deşarte, şi inima lor fără pricepere s-a întunecat.
S-au fălit că sunt înţelepţi, şi au înnebunit;
Știm cu toții că Dumnezeu există, unii pur și simplu nu doresc să schimbe direcția!
Nu există nici măcar o ființă umană de pe pământ care nu știe că Dumnezeu există.
El a făcut ca toţi oamenii, ieşiţi dintr-unul singur, să locuiască pe toată faţa pământului; le-a aşezat anumite vremuri şi a pus anumite hotare locuinţei lor, ca ei să caute pe Dumnezeu şi să se silească să-L găsească bâjbâind, măcar că nu este departe de fiecare din noi.
Căci în El avem viaţa, mişcarea şi fiinţa, după cum au zis şi unii din poeţii voştri: „Suntem din neamul Lui…"
Dumnezeu nu ţine seama de vremurile de neştiinţă şi porunceşte acum tuturor oamenilor de pretutindeni să se pocăiască;
pentru că a rânduit o zi în care va judeca lumea după dreptate, prin Omul pe care L-a rânduit pentru aceasta şi despre care a dat tuturor oamenilor o dovadă netăgăduită, prin faptul că L-a înviat din morţi…"
Faptele Apostolilor 27:30
Nu există pace pentru cei răi, zice Domnul | http://www.youtube.com/......?/playlist
Cine este Dumnezeu: http://divinerevelationonholiness.org/book/chapter6.php Motivul pentru viață
https://www.youtube.com/watch?v=qxPZHkkTlLo&feature=youtube_gdata_player
De ce Biblia nu este Cuvântul lui Dumnezeu
http://www.youtube.com/watch?v=PwmpTgCoHKY
Intoarce te de la păcat sau pregăteste te pentru Infern. http://www.youtube.com/watch?v=VMnNVULxYco&feature=youtube_gdata_player
Strategiile lui Satan pentru Umanitate
http://www.youtube.com/watch?v=DRJqA-oKi20
Din experienta mea Dumnezeu a răspuns la rugăciunea mea, cum am spus în Biblie, cere și ti se va da!
Dumnezeu a iubit lumea atât de mult încât a dat pe Fiul Său să moară PENTRU ca oricin e crede in El sa nu piara ci sa aiba viata vesnica.
Cerul şi pământul vor trece, dar cuvintele Mele nu vor trece. Matei 24:35
Citeste cuvintele cuvintele Lui Isus inregistrate in evanghelile Matei, Marcu, Luca si Ioan.
Pe cine Mă nesocoteşte şi nu primeşte cuvintele Mele, are cine -l osîndi: Cuvîntul, pe care l-am vestit Eu, acela îl va osîndi în ziua de apoi.
Ioan 12:48
Cerul şi pământul vor trece, dar cuvintele Mele nu vor trece.
Matei 24:35

Deci fa ce spune El.
Daca vrei sa ajungi in RAI

| Fifi1030200 a răspuns (pentru PαtнwαуTσBℓιѕѕ):

Cum sa zici: "Dumnezeu(Isus Hristos) "? Tu crezi ca Dumnezeu si Isus sunt o singura persoana?! Isus a fost creat, in timp ce Dumnezeu nu are inceput si nici sfarsit, conform Bibliei. Iehova este Unic, Creatorul, iar Isus a fost numit de Tatal sau: Conducatorul Guvernului.

| 1Mihai1 a răspuns:

Cu ce scop pretinde asta?

| 1Mihai1 a răspuns:

Păi, n-ar fi bine să mergi prima dată la o adunare de-a lor? Apoi să iei o decizie.

| 1Mihai1 a răspuns:

Scuze! Al doilea răspuns era al întrebării.

| Analytical a răspuns:

Te-au prins si pe tine? Ai tu siguranta ca vei fi unul dintre cei 144.000? Da, ei spun ca din intreaga omenire pacatele li-s spalate doar la 144.000 de oameni! De ce? Domnul Isus a murit pe cruce pentru intreaga lume, nu doar pentru cativa! De ce ai fi tu in merit si vecinu' nu? Hal. Eu zic ca nici ei nu cred asta! Baiatule, esti pierdut din momentul in care ai intrat pe usa lor. Raiul e in capu` lor si iadul in viata lor! Detalii? Pe ce se bazeaza secta lor? Pe reviste? Nu ma conving. Din cate stiu eu, religia ortodoxa, protestanta si ne se bazeaza pe Scriptura. Bine, cu mari retusuri si interpretari diferita. De ce ai umbla din casa in casa sa vestesti "adevarul" cand tu insuti te lupti cu oamenii ca sa prinzi loc intre cei 144.000?! laughing Patetic.

| AllieAyl a răspuns (pentru Analytical):

Eu cred ca tu nu intelegi bine ideea cu cei 144 000.Citeste Revelatia 14:1, 2. Cei 144 000 vor guverna in cer, alaturi de Isus Cristos.Iar ceilalti vor avea perspectiva vietii vesnice pe un paradis.Va fi si o invinere.Se spune in Ioan 5:25, 26.Citeste chiar in propria ta biblie.Ei nu se lupta ca sa ajunga printre cei 144 000. Pentru ca toti cei care asculta de Dumnezeu pot trai.Si martorii lui Iehova nu se bazeaza pe reviste, ci pe BIBLIE.Revistele sunt ceva mai simplu pentru a putea intelege mai bine Biblia.Sa iti dau un exemplu: Nu iti este mai usor sa scoti din fantana apa cu galeata? Exact asa se poate compara.Biblia este fantana, iar revistele sunt galeata in sens figurativ. Daca doresti sa iti mai explic lucruri trimite-mi un mesaj

| Analytical a răspuns (pentru AllieAyl):

Nu multumesc, tin cu demnitate la religia mea, de fapt am o credinta si aceea este in D-zeu. Nu religie, este doar felul in care te poti bucura impreuna cu poporul ales pana la venirea Lui. Da, imi asum greseala. Cei drept nu o sa inteleg poate niciodata "religia" asta si tot ceea ce cuprinde. Dar tot ce stiu este ca nu se deosebesc cu nimic fata de cei din "lume"! Si de ce o spun? Pentru ca: pot dansa, se pot machia, se pot impodobi, se ajunge la mandrie. Este sau nu un pacat? Ei bine, am dat si eu niste exemple figurative, motivul ar fi mult mai profund. De ce sa nu explicam lumii intregi DIN BIBLIE?! De ce ne trebuie ajutatoare auxiliare scrise de niste oameni care considera ca li s-a "revelat" Scriptura si au inteles-o, cu ocazia asta incearca sa-l faca pe cel de langa el sa creada in adevarul lui? Da, posibil, au fost oameni inteligenti cei care au scris-o(le putem asemana cu Apocrifele) dar, sa nu uitam BIBLIA este cheia si ea este cea insuflata de Cuvantul Lui Dumnezeu, nu reviste! In fine, pot trece, dar uite un exemplu extrem de patetic si de jalnic: O iehovista merge de haihui(sa nu jignesc, ai prins tu miezul) printr-un bloc, suna pe la toate usile facandu-si propaganda (inchizandu-i-se in nas usile vazandu-i revistele), pana da de un tanar care politicos o lasa sa-si exprime punctul de vedere, pana la urma. Ii propune sa vina odata la un serviciu de-a lor, promitandu-i ca, daca rezolva toate "cele" ii va oferi un tort! Deci, de aici ce ar trebui sa deduc? Ca, ar tebui oferita mita chiar si pentru rascumparare? Adica mantuirea se cumpara mai nou sau se plateste?! Ai prins tu ideea ca, doar esti de-a lor. In afara faptului ca, dati tarcoale si intrati in viata omului cu sau fara voia lui, nu va pot deosebi de restul! Faceti ceva caritabil in afara "serviciului divin"? Am observat ca tare zgarciti mai sunteti, (cunosc) hainele de la SecondHand, pardon DOAR de acolo! Scuzele mele, am cazuri concrete, nu judec pe nimeni, nu zic ca peste tot e roz si bine. Peste tot sunt oi ratacite chiar si printre aceste culturi. Dar, uite dupa aceste "oi" oamenii vorbesc si judeca, se poticnesc! De ce sa ma duc eu acolo cand ala face asa si asa?! Ei bine, eu nu am concluzionat aici faptele omului, suntem pacatosi, asa ne-am nascut, trebuie staruit! Ci, eu am vrut sa scot in evidenta principiile si "valorile" dupa care voi va ghidati. Si evreii cred in cele 10 porunci si nu-L recunosc pe D Isus ca Mantuitor personal chiar si in ziua de azi, insa la voi e ceva mai grav de atat! Ca sa nu crezi si sa n-ai putere de convingere ca IADUL nu exista si nu o sa faca parte din viata ta daca nu te pocaiesti, asta este cea mai mare greseala omeneasca, pacatul suprem il numesc eu aici! Oricum, convingerile tale, ideile voastre, iti recomand eu tie sa citesti o SCRIPTURA ADEVARATA! Deci, dupa cate ai vazut sunt eu destul de indoctrinata, nu am nevoie de profesor, cel putin nu de tine, din partea lor! Am de invatat nu mult, foarte mult, dar starui si sper ca D-zeu sa-mi faca cunoscut ceea ce nu pot sustine cu tarie si unde nu sunt la fel de "indoctrinata"(cazul martorilor lui iehova). Poti trece peste, caz pierdut cu mine crede-ma, am o religie, un D-zeu adevarat si nu am nevoie de profetii mincinoase! BATE LA ALTA USA! Ti-as fi recunoscatoare daca ai ramane la ce ai spus, dovedeste ca ti-a ramas o sfarama de intelepciune. Inteligenta pot fi si eu, inteleapta imi doresc ca D-l sa-mi ingaduie sa fiu! O zi buna!

| AllieAyl a răspuns (pentru Analytical):

E super ca am intalnit o persoana religioasa ca si tine.Te apreciez ca stii multe.De exemplu noi il aceptam pe Isus ca mantuitor.Si noi nu oferim mita ca cineva sa ne asculte, ci noi ne facem datoria.Problema cu second hand e dupa fiecare.Cine isi permite si cine nu.Aceasta mi se pare normal. Stii de ce avem reviste si carti? Deoarece multi oameni citesc biblia, dar nu o inteleg.Acesta este un fel de ajutor. Acestea sunt scrie sub inspiratie divina.Sunt luate din paginile Bibliei, nu sunt inventate de oameni.De exemplu cand un director doreste sa scrie o scrisoare, si o roaga pe secretara sa o scrie, inseamna ca scrisoarea e a secretarei? La fel e si in cazul acesta. Oamenii au scris-o, dar Dumnezeu a transmis ideile.De exemplu ne putem gandi la unele profetii care s-u implinit exact. Uite, eu nu doresc sa te pocaiesc sau sa iti schimb religia.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Analytical):

Ai inteles gresit, 144.000 vor merge la cer, in Biblie scrie asta, iar restul nu vor arde in iad, restul oamenilor buni si drepti vor trai pe pamantul transformat in paradis cum ar fi Avraam, Ioan Botezatorul si altii oameni drepti care au trait inainte de Isus, caci pamantul nu este destinat distrugerii la Armaghedon. Isus a murit intr-adevar pentru toata lumea, asta invata si martorii lui Iegova dar faza e ca moartea era destinata oamenilor care pacatuiesc corect? spune.mi cu ce a pacatuit Isus cat a trait pe pamant? cu nimic si totusi a murit, daca s-a putut ca un om sfant sa moara si sa invie si sa invinga moartea care a venit datorita pacatului lui Adam, asa vor putea sa fie inviati in cer si cei 144.000 de persoane care s.au apropiat de credinta lui Isus, pentru ca nimeni nu e sfant in toate cat traieste in lumea asta. scrie in biblia dupa care se "inspira" celelalte religii...nu scrie in Biblie de iad, se spune de Dumnezeu ca e iubitor asa.i? ar mai fi asa daca i.ar chinui pentru eternitate pe persoanele rele? Eu am aflat astea studiind cu ei, cat am fost sub doctrinele ortodoxesti eram ateu sa stii, nu vorbesc prostii, mai bine discuta cu ei ca sa nu mai vorbesti prostii pe viitor.

| vladionut94 a răspuns:

I n primul rand religia martorilor lui iehova nu este o religie ci o secta laughing

| Serenade a răspuns:

Probabil ceva rugaciuni, predici, cantari si iarasi rugaciuni, ca orice denominatiune crestina, oricum mai civilizat decat in bisericile ortodoxe, unde esti intampinat cu injuraturi si cu un chin inutil de a sta in picioare intr-o aglomeratie de bezmetici needucati.

| martzian a răspuns (pentru Serenade):

"ca orice denominatiune crestina," - Martorii NU sunt denominatiune crestina, pentru simplul fapt ca ei NU accepta divinitatea lui Hristos.

| Serenade a răspuns (pentru martzian):

Nu am avut onoarea sa dicut cu un martor a lui Iehova ca sa le cunosc mai bine gandirea, deci nu ma pot pronunta. Fiecare il vede pe Dumnezeu in felul lui. Am vazut ca toata lumea ii critica, desi am citit intr-o carte a unui nene ziarist care a fost in puscarie inainte de 89(motivul pentru care a fost bagat acolo e absurd), ca ei refuzau sa munceasca sambata, iar pentru asta au fost batuti si torturati, dar tot nu au vrut sa mearga sa munceasca sambata(ziua de odihna pentru ei), deci pot spune ca sunt oameni cu principii de respectat.
Bine din biserica am auzit si alte lucruri dezgustatoare(pentru mine) despre crestinii din puscariile comuniste. Sa iti dau si un exemplu. Era o data un nene care nu dorea sa renunte la credinta lui in Dumnezeu, nici dupa ce comunistii l-au torturat si batut crunt, iar atunci bine inteles acei oameni au inceput sa ii bata fiul ca sa il faca sa se "lepede de credinta" pana l-au omorat. Asta mie mi se pare dezgustator, una e sa iti pui propia ta viata la bataie alta e sa iti sacrifici fiul pentru credintele tale si ale fiului tau, pe care l-ai invatat sa creada la fel ca el.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Serenade):

Pentru ca respecta cu adevarat ce scria in biblie, Avraam a fost pus la incercare sa il sacrifice pe Isac (nu stiu daca am scris corect) fiul sau, si el a fost de acord sa faca asta, bine nu a murit fiul sau pentru ca Iehova nu a permis asta dar l.a pus pe Iehova pe primul loc in viata lui si a crezut in el, ce a facut "nenea" acela merita respectat, nu e dezgustator din punctul meu de vedere, ortodoxii ar face asta daca ar fi pusi sa isi schimbe religia? sau alte religii? iti spun ca martorii sunt in stare sa faca asta, eu nu sunt unul dar am discutat cu ei si m.au invatat multe lucruri despre biblie, cea mai buna religie existenta

| Ghita_Sergiu_1986 a răspuns:

Eu te sfatuiesc sa nu te duci, pentru ca eu am fost 8 ani Pocait, si acum de 4 ani plang ce am facut, idea este ca viata in D-zeu fara umilinta nu exista,

| anonim_4396 a răspuns (pentru Ghita_Sergiu_1986):

Pff imi pare rau ca ai fost la o religie total gresita dar de ce crezi ca martorii sunt pocaiti? in mod normal pocainta inseamna altceva dar cuvantul "pocait" e folosit pentru religiile care nu sunt ortodoxe sau catolice si care cred in iad si alte fantazi care pretind ca sunt scrise in Biblie, dar de fapt vorbesc aiurea, si daca renunti la Dumnezeu din cauza ca te simti umilit de catre cei din jur...tu nu ai fost "Pocait" asa cum te crezi, nu cred ca te.au invatat lucruri ok acolo, eu am studiat cu martorii si ma bucur ca am facut asta, sunt persoane as zice ca perfecte, cu teama de Iehova si cu gandire rationala

| AlexMsA a răspuns:

Dumnezeu este prezent pretutindeni. nu ar fi rau sa vezi si alt gen de oamneni. O sa te puna pe strada sa aduni adepti. O sa fie amuzant. Fii iubit

| fllu07 a răspuns (pentru AlexMsA):

Nu te pune nimeni sa mergi pe strada sa aduni adepti. fiecare o face din Iubire, si fara sa fie platit. nici un martor care il vezi tu pe strada sau oriunde il vezi, nu ia bani pentru ca merge in predicare. fiecare martor merge din iubire pemntru Dumnezeu in primul rand, si pentru oameni, care trebuie sa stie adevarul.

| anonim_4396 a răspuns (pentru AlexMsA):

Discuta cu niste martori sa vezi de ce fac asta, Isus facea la fel in tara in care s-a nascut impreuna cu ucenicii sai, mergea sa le spuna fariseilor si celorlalte religii care existau atunci (toate pretindeau ca asculta de Dumnezeu) si asta fac si martorii, Isus le.a dat porunca apostolilor sa faca discipoli si sa predice in lume adevarul despre Imparatia lui Dumnezeu, discuta cu ei si o sa vezi de ce fac asta mai amanuntit

| gabyyy99 a răspuns:

Martorii lui iehova au fost infiintati de masoni pentru ca acestia nu puteau lupta contra crestinismului numai prin mass media (masoni=satanisti-implica chiar si magie neagra).
acest lucru l-am citi intr-o carte de relegii ale lumii!winking

| fllu07 a răspuns (pentru gabyyy99):

De citit l-ai fi citit, dar nu inseamna ca ii si adevarat.

| anonim_4396 a răspuns (pentru gabyyy99):

Mda...ai citit o porcarie de acolo, ei nu practica magia, ei nu se inchina decat lui Iehova, nu aculta de tot omul ci cauta tu raspunsuri la intrebarile tale singur, documenteaza.te singur de Martorii lui Iehova, ei nu au treaba cu guvernele umane, nu merg la vot, nu merg la razboaie, de ce crezi ca ar fi masoni? sunt putini la numar, gandeste-te ca masonii s.ar simti mai atrasi sa se foloseasca de religiile care au mai multi adepti ca sa controleze oamenii, cate sti tu despre noua ordine mondiala? masonii au luat initiativa sa faca asta, ce nu a reusit sa faca Nato va face america, sa uneasca lumea sub o singura religie, moneda, stat si probabil si limba, cel mai probabil engleza, chiar crezi ca ar alege ca religie religia martorilor? Papa de exemplu a sustinut noua ordine mondiala, stiu ca si cel mai mare prrot sau cum ii spune, episcop? a sustinut noua ordine mondiala. Intra pe site.ul www.jw.org sa vezi ceea ce promoveaza ei si sa vezi daca e satanism sau mai stiu eu ce, uita.te atent si vei vedea ca te inseli, discuta cu ei mai bine sa vezi ca nu vorbesc prostii;)

| BursucDaniel a răspuns:

Cum crede i86e2 despre sfarsitul lumii. nu este adevarat ce spui. Sfarsitul lumii va veni cand se vor implini profetiile date de catre Dumnezeu si Isus! Eu zic sa vorbesti cu un martor despre acest lucru...Si Martorii lui Iehova nu este o secta.

| Lavinutza12 a răspuns:

Hei, bravo!laughing Eu studiez biblia cu martorii lui Iehova. Astept cu nerabdare sa ma botez. Vei vedea ca este foarte diferita fata de celelalte religii Succes:****

| Simon93 a răspuns:

Este important sa stim cine este in realitate Iisus Christos?

Desigur. Nu ne este indiferent cine este Cel ce s-a jertfit pe cruce: un simplu om sau un Fiu de Dumnezeu. Nu ne este indiferent cui ne inchinam: unui simplu om sau unui Fiu de Dumnezeu. Nu ne este indiferent alaturi de cine vom sta in vesnicie, cine mijoceste pentru noi, cine se numeste pe sine "fratele nostru mai mare". De aceea, a-L cunoaste pe Iisus Christos este esential pentru mantuirea noastra: Ieremia 9, 23-24; Ioan 17, 3; Filipeni 3, 10-11.

Ce spune Biblia despre Iisus Christos?

1) Biblia ne invata ca Iisus Christos este Dumnezeu adevarat, avand aceleasi atribute divine ca si Tatal si Duhul Sfant: Matei 28, 19; Ioan 5, 23; Romani 9, 5; Filipeni 2, 6-8; Coloseni 2, 9; Evrei 1, 8.

2) Biblia ne invata ca Iisus Christos a fost, in acelasi timp, om adevarat. El S-a intrupat in trup omenesc pentru a aduce la indeplinire Planul Mantuirii noastre: Isaia 53, 1-3; Luca 24, 36-30; Ioan 6, 42. 7, 12; Filipeni 2, 5-8; 1 Timotei 2, 5; Evrei 2, 17.

Ce dovezi ale divinitatii lui Christos ne ofera Biblia?

- Faptul ca a iertat pacatele oamenilor, chiar in timpul vietii pe pamant: Matei 9, 2; Luca 7, 48.

- Faptul ca a primit inchinare, chiar inainte de inaltarea la cer: Matei 2, 11; 14, 33; 15, 25.

- Marturia lui Iisus in fata marelui preot: Matei 26, 63-64.

- Marturia profetilor Vechiului Testament: Psalm 2, 7; 45, 7; Isaia 9, 6.

- Marturia Tatalui la botez: Luca 3, 22.

- Marturia apostolilor: Matei 16, 16; Ioan 20, 28; Romani 9, 5; Coloseni 2, 9; Tit 2, 13; Evrei 1, 8.

- Marturia demonilor: Luca 4, 41.

- Marturia oamenilor: Matei 27, 54; Luca 23, 42; Ioan 4, 42; 11, 27.

Ce dovezi ale umanitatii lui Christos ne ofera Biblia?

- Marturia lui Ioan Botezatorul: Ioan 1, 30.

- Marturia lui Iisus despre Sine: Ioan 8, 40.

- Marturia apostolilor: Faptele Apostolilor 2, 22; 1 Timotei 2, 5.

- Marturia vrajmasilor lui Iisus: Ioan 10, 33.

De ce a fost necesara intruparea lui Iisus Christos? Nu putea sa ne mantuiasca fara sa se intrupeze?

Sunt cel putin patru motive majore care au facut necesara intruparea:

- Pentru a se putea jertfi pentru pacatele omenirii: Evrei 2, 9.

- Pentru a putea deveni un Model de urmat pentru oameni: Ioan 13, 15.

- Pentru a-L descoperi pe Tatal intr-un mod in care sa-L intelegem: Ioan 14, 8-11.

- Pentru a putea deveni Marele Preot al omenirii: Evrei 2, 17; 4, 14-16.

Ce functii indeplineste Domnul Iisus Christos in legatura cu omenirea?

Biblia ne invata ca Iisus Christos indeplineste mai multe roluri importante: 1) Creator : Ioan 1, 1-3. 2) Legiuitor: Iacov 4, 12. 3) Profet: Ioan 6, 14. 4) Mantuitor: Ioan 4, 42. 5) Mijlocitor: 1 Timotei 2, 5. 6) Judecator: Faptele Apostolilor 10, 42. 7) Imparat: Apocalipsa 19, 13-16.

Nu-i de mirare că biblia martorilor diferă de cea a reformatarilor,oameni precum(Tyndale, Wycliff, Luther, Know, Baxter, Grammer, Grantan Guiness, Zwingle, Latimer, Ridley și mulți alți).

Biblia martorilor nu se bazează pe manuscrisele originale Textus Receptus, ci pe niște manuscrise vechi, însă nefolosite de nimeni. Nu-i de mirare că au rămas intactele.

Manuscrisele originale au fost copiate de-atâtea ori încât au sfârșit cedând.

| Popescu_Alain_1992 a răspuns:

Dacă ai hotărât asta, fa ce ai hotărât și fără să ceri părerea la toți neavizații care își dau doar cu părerea despre ei.dar care nu cunosc mai nimic adevărat. mergi la ei și convinge-te tu personal cum este la ei..succes

| jpegstar a răspuns:

Inainte sa o decizie imita exemplul crestinilor din Bereea care:10. ,,Iar fraţii au trimis îndată, noaptea, la Bereea, pe Pavel şi pe Sila care, ajungând acolo, au intrat în sinagoga iudeilor.
11. Şi aceştia erau mai buni la suflet decât cei din Tesalonic; ei au primit cuvântul cu toată osârdia, în toate zilele, cercetând Scripturile, dacă ele sunt aşa. Faptele Apostolilor 17:10, 11
http://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=26&cap=17
Majoritatea raspunsurior sunt niste abertii.

| Danyy_Danyel_1996 a răspuns:

In momentul asta. uitandu-ma la toate conflictele voastre lisite de sens. pot sa spun ca ma consider norocos fiind un ateu. De ce credeti. ca undeva. exista un anumit "mos craciun" care ne controleaza fiecare minut al vietii? unde e logica in asta? cica. "crede si nu cerceta" religia. modalitatea de manipulare in masa.

| Bucur_Virgil_1974 a răspuns:

Cum este la adunarea Martorilor lui Iehova se vede în următorul video:

https://www.jw.org/......ale-video/

| Madyyyyyyy a răspuns:

Nu inteleg de ce oamenii care nu ii cunosc spun astfel de lucruri absurde...inainte sa vorbiti verificati daca e asa! Voi vorbiti doar din auzite dar ati fost vreodata sa vedeti cum e?
Majoritatea raspunsurilor sunt minciuni si aberati citite de pe net de acesti oameni.
Martorii lui Iehova sunt o organizatie religioasa nu o secta!
Si as sugera tuturor care au astfel de inrebari sa intre pe site.ul www.jw.org
Nu sa intrebe astfel de persoane.
Eu nu sunt martora, insa ii cunosc bine si respecta toata biblia, tocmai ca o respecta nu se inchina la icoane si la Maria.
Biblia spune clar "sa nu iti faci chip cioplit sau imaginea vreunui lucru de pe pamant sau din cer" (exodul 20 )
Inainte sa vorbiti asigurati-va ca e asa!

| Madyyyyyyy a răspuns:

Si din cate vad s-au iscat multe conversatii din aceasta intrebare.
Insa cei care stiu lucruri eronate cum ar fi : ca nu cred in Isus sau ca ei omoara pe cineva sau astfel de lucruri absurde pentru care ati putea primi amenzi usturatoare pentru ca vorbiti fara sa aveti o sursa corecta de informare.
Ei isi iubesc semenii de acea merg din casa in casa, nu pentru a face adepti! Aveti grija ce vorbiti pentru ca nu cred ca v-ar conveni ca cineva sa vorbeasca la adresa dvs ca ati facut lucruri oribile si sa nu fie asa.

| Raluca_Melysa_1991 a răspuns:

De ce va luati voi cu divinitatea lui Hristos? In Biblie, cand un apostol ii spune lui Iisus "Bunule invatator...", Iisus spune"De ce ma numiti bun? Doar unul este bun, Dumnezeu" Asa ca puneti mana si cititi!