| AdLV a întrebat:

Ași vrea sa aud conceptiile voastre despre,, religie,,. In ce credeti și in ce nu credeti. Ce vi se pare logic in religia din prezent și chestii din astea

14 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Este o intrebare prea generalista, incearca sa "ingustezi" domeniul la monoteise, politeiste, etc.

| OOOLEOOO a răspuns:

Religia vibreaza armonios impreuna cu inima, dar falseaza cand o acompaniaza logica.

| danay72 a răspuns:

Cred in tot ce spune Biblia. Nu cred in traditii, sarbatori si obiceiuri care nu au nici un temei biblic.

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns:

Eu nu pot crede in zeii care lasa ura si violenta sa existe, nu pot crede in zeii care dau boli si suferinta, nu cred in zeii care ucid copii, nu cred in dumnezeu mai pe scurt sunt mai sigur ca nu exista dumnezeu decat de propia mea existenta 100%
religia e o otrava,un virus menit sa manipuleze omul si sa i dea o speranta atat in rest nimic,biserica e cea mai oribilia instirutie care a existat vreodata,plina de crime, ura, violenta etc includ aici bisericiile crestine, mulsulmane etc
ce mi se pare logic? nimic, e ceva logic ca te minti ca esti din lut si ca trebuie sa te minti ca va veni mai bine daca nu acuma in next life

| milan9 a răspuns:

Cuvantul "obiceiuri" sau "traditii" se poate referi atât la "obiceiurile corecte ale crestinilor" cât şi la cele greşite ale grecilor spre exemplu, sau in cazul nostru, obiceiuri populare care tin de folclor si nu de Biserica sau de sarbatorile in cinstea sfintilor...

Iată, doar cateva locuri în care este vorba de obiceiurile corecte ale creştinilor:
- Fapte 16, 21 - in care romanii pagani spunau despre crestini ca au anumite "OBICEIURI".
- "Nu vă lăsaţi înşelaţi. Tovărăşiile rele strică OBICEIURILE bune." I Corinteni 15, 33 etc…

Un loc în care cuvântul "obicei" este folosit critic este următorul:
"Fără să părăsim Biserica noastră, precum le este OBICEIUL UNORA, ci îndemnători făcându-ne, cu atât mai mult, cu cât vedeţi că se apropie ziua aceea." Evrei 10, 25

| MskDesign a răspuns:

Iti voi raspunde prin a doua porunca
"Sa nu-ti faci chip cioplit, nici alta asemanare, nici sa te inchini lor."
Fac strict referire la religia ortodocsa. Daca aceasta porunca exista in biblie, de ce biserica vinde icoane? De ce, cand intram intr-o biserica, ne inchinam la icoane? Biserica si religiile in general, sunt instrumente de dominare a persoanelor si impreuna o mare masina de facut bani.Religia se pune in contradictie cu ea insasi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Opinia mea, pe care nu o vor aproba multi este ca religia il face pe om sa se limiteze la niste dogme, regului...Acestea ne cam fac ca pe niste oi care nu au si ei o opinie mai concreta sau care sa ne puna in valoare creierul nostru si puterea noastra extraordinara de judecata. Asta e o parere, dar faptul ca religia isi impune dogmele nu este o opinie ci un fapt.

| DeusCorrupti a răspuns:

Religia este doar fals, minciuna si promisiuni nerespectate.

| Perseverance a răspuns:

Religia nu se bazeaza pe logica si pe emotie si suflet.

| Djnicnr a răspuns:

In conceptia mea,religia manipuleaza masele intr-un asa hal, ca oamenii nu mai recunosc adevarul nici daca il vad cu proprii lor ochi! Cu adevarat, cred in stiinta! In religia din prezent nu mai e nimic logic! Nu mi se pare logic sa pupi moaste si icoane facatoare de minuni, nu mi se pare logic sa speli podelele bisericii pupandu-le, nu mi se pare logic sa platesti atatia bani preotului si nu mi se pare deloc logic sa avem 18.429 de biserici si doar 4.022 de scoli iar spitale 425! Este de-a dreptul bataie de joc!

| Stefanel94 a răspuns:

Personal, m-am indepartat de toate religiilelumii, din cauza ca sunt incomplete, manipuleaza lumea si unele concepte sunt prezentate/inteese gresit.De multe ori mi s-a spus de persoane din anumite categorii sociale ca as fi ateu, dar nu am nicio problema cu acest lucru. In ceea ce priveste credinta mea, adica in ceea ce cred, eu nu cred, eu stiu ca exista Dumnezeu. El nu e asa cum il prezinta religie ortodoxa, spre exemplu, cum ca ar fi un mos cu barba care iti urmareste fiecare miscare si te va pedepsi pentru pacatele (experientele) pe care le-ai avut. Imaginati-va o calitate sau ceva placut, ceva ce iubiti si acela este Dumnezeu. El este totul. In ceea ce priveste logica religie, are o oarecare logica, dar putina, caci in rest nu o inteleg. Spre exemplu, omul a fost facut dupa chipul si asemanarea lui Dumnezeu, dar religia spune ca toti oamenii sunt pacatosi. Aici deduceti voi concluzia.

| Miauti a răspuns (pentru Stefanel94):

Pai cate religii sti?

| Stefanel94 a răspuns:

Eu stiu de crestinism (rel. catolica, ortodoxa, protestanta), iudaism, islamism, hinduism, buddhism, si, pe langa acestea, sunt alte aproximativ 4200 de religii, printre care si babismul.