| IEHOVADUMNEZEU a întrebat:

Salut
diferente si asemanari dintre cultul martorilor lui iehova si cultul penticostal
lucruri bune si lucruri rele la ambele culte
pe care dintre acestea 2 ati alege-o ca religie persoanala repet dintre acestea 2

10 răspunsuri:
| Dandanache a răspuns:

Epurane, cand alegi o credinta, o alegi cu sufletul, nu ca din raft la supermarket. Poti sa intrebi cat vrei, nimeni nu iti va deschide sufletul sa alegi confesiunea de care ai nevoie cu adevarat. Ai facut shortlist si a ramas sa alegi dintre-astea doua?

| lpavel a răspuns:

Dintre astea 2 penticostal e cat de cat pe calea cea buna! Cei cu iehova sunt dusi rau, pana si iehova e ceva inventat de ei! Ei au facut o biblie numai pentru ei anume... big grin
Dar totusi in locul tau as alege catolic sau ortodox! Eu cred ca-s singurele religii care nu au prea modificat biblia! Bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai ce sa modifice ortodoxii, o carte pe care nici nu o iau in considerare? N-au modificat teoria, au modificat toata practica. Epuran daca nu esti hotarat n-o alege pe niciuna. Primeste parerile dar nu le pune in practica, fa cum crezi tu ca e mai bine, caci aici primesti sfaturi de la persoane cu prejudecati, care judeca inainte de a cunoaste, care habar nu au ce inseamna ortodoxismul, cine sunt penticostali sau Martorii lui Iehova.

| Lucică1998 a răspuns:

Iti sugerez sa cauți o carte care prezintă învățătura penticostala, iar cu o Biblie alături sa cauți daca e ceva acolo care sa nu se găsească si in Biblie, iar daca ai nedumeriri caută o biserica si vorbește cu pastorul, care te asigur ca va fi mai mult decât fericit sa-ți răspundă la întrebări.

| blablabla1234567890 a răspuns:

Eu cred ca ar fi bine sa alegi religia Martorilor lui Iehova pentru ca, in muuulte biblii ale ortodoxilor de mai demult, scria la prefata ca s-a inlocuit numele Iehova cu Domnul sau Dumnezeu s.a.m.d.
Dar crede-ma ca e bine sa fi in religia Martorilor
Eu sunt in aceasta religie de 11 ani si inca mai sunt. Incearca doar sa te duci la o intrunire la o sala a Regatului, o sa vezi ca o sa inveti multe:-(:-(:-(

| IEHOVADUMNEZEU explică (pentru blablabla1234567890):

Da dar multe materiale si multi oameni considera aceasta religie o secta rea

| AdiTorrent7 a răspuns (pentru IEHOVADUMNEZEU):

Nu te obliga nimeni sa alegi intre doua rele. Alege mai bine Biserica, singurul loc de care Dumnezeu a legat mantuirea.

| AdiTorrent7 a răspuns (pentru IEHOVADUMNEZEU):

Iehova este un nume inventat de aceasta secta.

| Lucică1998 a răspuns (pentru blablabla1234567890):

Pe bune? Crezi ca daca scria Iehova in original înseamnă ca martorii au dreptate? Nu înseamnă doar ca evrei (ei au scris Vechiul Testament) foloseau Iehova sau Iahve când se refereau la Dumnezeu, acesta fiind unul din sutele de nume ale lui Dumnezeu, datorita faptului ca asa i s-a prezentat Dumnezeu lui Moise.
P. S. Iahve/ Iehova se traduce ca "Eu sunt".

| Dandanache a răspuns (pentru blablabla1234567890):

Dar de invatat sa scrieti corect tot nu va invata. E si asta o dovada despre "calitatea" organizatiei voastre.