| WeeD a întrebat:

Salut.
E important respectul fata de cele sfinte in viata crestinului? Argumentati.

Răspuns Câştigător
| Filip23 a răspuns:

Copilului tau nu i se ia nici un drept. Eu am invatat vreo sase ani, pe timpul regretatului, filosofie si stiinte sociale in maniera ateista. Nu se pronunta cuvantul Dumnezeu. Insa am asistat pasiv, invatam pentru nota, nu ma obliga nimeni sa si cred ce aud si ce invat. Te vaiti fara rost, pentru ca nu ai absolut nici un argument impotriva crestinilor, nu te sileste nimeni sa fii crestina. Daca sustii altceva minti. De ce? Stiu o multime de motive. Sunt organizatii, cluburi care vor sa schimbe lumea "in bine", ca si comunistii, si platesc sau promit marea cu sarea. Ce iti ia tie din viata faptul ca eu sunt religios? Nimic. Apoi in ceea ce privesti ateii "proscrisi", intorci lucrurile cu buna stiinta, si cu oarecare nerusinare. Crestinii sunt cei care au fost prajiti, jupuiti, mancati de sobolani si pisici dupa ce deveneau neputiinciosi prin infometare, ingropati de vii, SI NU ATEII. Si asta timp de secole, nu doar pentru zile, luni, sau ani. La ce fundatie ai invatat lucrurile pe dos? Ai avut cumva vreo bursa? Altfel nu imi explic cum esti atat de sistematica in batjocurile tale la adresa crestinismului si a neamului roman ( daca nu ai mai auzit pana acum neamul asta a fost crestin de doua milenii. Probabil ca ai invatat altfel pe undeva).

22 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Desigur, insa pentru crestinul practicant. Pentru cel care e doar cu numele... sa fim seriosi - uita-te in jur si iti vei raspunde singur.

| alter4ego a răspuns:

Dupa nume si poza de la avatar sigur te intereseaza acest subiecthappy ma amuza intrebarea ta, dar totusi am sa-ti dau o parere! Raspunsul meu este NU! argument: pentru ca nu exista nimic sfant ci doar niste "divinitati"in lume la care ne inchinam, si niste legi care fara ele omul ar fi condus doar de lege. credinta este o manipulare mondiala! Cele mai mai secrete ale lumii sunt la vatican! credinta conduce lumea!

| Gabrijel a răspuns:

Nu cred ca ai vrea sa nu existe respect fata de celalalt frend...mai esti si ganja!

| ramona30 a răspuns:

D-zeu, allah, isus si mos craciun nu exista. Iti dai seama cat de sfinte sunt zecile de mii de obiecte create (contra cost bineinteles) in numele religiei. De fapt religia este o societate comerciala, una extrem de bogata. Lumea cumpara servicii de la aceasta societate comerciala. cel mai important serviciu pe care il cumpara (afara de cununie, botez si inmormantare) lumea este speranta. Asa cred ei, de fapt cumperi o iluzie. E ca si cum ai fi bolnav rau si in loc sa mergi la spital sau medic, te duci la preot, care iti spune sa nu iti faci griji ca papa-lapte din Ceruri va avea grija de tine doar sa spui cateva rugaciuni si sa crezi in EL. Auzi, cica te ajuta doar sa crezi in EL! laughing))))))))

| WeeD explică (pentru ramona30):

In mare parte ce ai scris este adevarat cu religia. Dar Dumnezeu exista.Fiecare cu parerea lui.

| ramona30 a răspuns (pentru WeeD):

Uite ca exista si oameni credinciosi care nu sunt agresivi sau frustrati. Este bine cateodata sa ne oprim exact la cum spuneai: "fiecare cu parerea lui". Numai bine.

| Filip23 a răspuns (pentru ramona30):

De unde stii tu ca este iluzie? Si gravitatia era iluzie pana la Newton, si campul electromagnetic pana la Faraday si Maxwell; si bacteriile erau iluzie, sau vitaminele ( pana nu prea demult). Ca tu crezi ca exista numai ce intelegi tu e una, iar sa impui altora asta e alta. Credinta nu impune nimic nimanui, pe mine nu ma taraste nimeni in biserica, ma duc singur. Crezi ca e normal sa mi se ia dreptul de a crede in ce vreau?

| WeeD explică (pentru Filip23):

@Filip tot respectu! happy

| ramona30 a răspuns (pentru Filip23):

De unde stiu ca d-zeu e o iluzie? Mi-au zis spiritele bebelusilor arsi de vii in maternitatea Giulesti. Nu incerc sa impun nimic nimanui. Acesta este rostul acestei pagini web, de a conversa, de a expune o idee, o gandire. Nu inteleg agitatia ta, nu ti se va lua niciun drept. Dimpotriva, ateii sunt cei care sunt proscrisi, si fara unele drepturi. Copilul meu e obligat sa faca religia la scoala. Cred ca nu ai idee ce demersuri am facut si cat timp a durat sa il scot de la orele acelea de prostire. Spui ca "Credinta nu impune nimic nimanui". Glumesti, credinta s-a impus tot timpul prin forta si amenintari. Chiar si acum se intampla la fel. Speranta mea e ca, si in Romania, traieste ultima generatie de credinciosi.

| ramona30 a răspuns (pentru Filip23):

Crestinii au fost interzisi si au suferit cam 300 de ani, pana cand a devenit religie obligatorie (si singura) in Imperiul Roman. Dupa care timp de o mie cinci sute de ani ne-au tinut intr-un ev mediu intunecat si au distrus totul, civilizatie, medicina, educatie si libertate. Au reprezentat un urias pas inapoi pentru omenire. Nu mai vorbesc de razboailele religioase. In fine, nu e locul si timpul de istorie (sunt profesoara de liceu de istorie). Pot spune faptul ca ateii/agnosticii reprezinta o minoritate si au o imagine negativa in ochii majoritatii. De ce ne vaitam?
Nu am comentat niciodata in societate alegerile conationalilor care au ales sa faca o cununie religioasa, un botez sau o inmormantare (niste obiceiuri primitive si barbare de altfel). Aceste obiceiuri (primitive si barbare) nu sunt impuse prin lege dar sunt impuse de majoritate. Imagineaza-ti ce am patit eu cand am ales sa nu fac cununia religioasa sau botezul copilului. NU mai vorbesc de promovarea obiceiruilor de Pasti si craciun. Nu mai vorbesc de faptul ca sunt 18300 de biserici in Romania care cu asta se ocupa, cu promovarea agresiva a religiei. Nu mai vorbim ca din taxele si impozitele pe care le platesc se duc bani catre BOR. Toate aceste elemente te cam obliga sa fii (macar declarativ) crestina.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sigur ca da le pupi sa primesti vreo boala scimbi cu ei microbi poate si virusi e misto

| AragorN88 a răspuns (pentru Filip23):

Nu inteleg de ce te vaiti atat? Crestinii au fost prajiti, jupuiti...etc. Asa si? Asta inseamna ca au avut drepatate? Acelasi lucru s-a intamplat cu toate religiile, razboaie pe cine are basmul cel mai frumos.
Ca sa iti faci o ideea ce parere avem noi despre crestini, gandeste-te tu ce parere ai despre celelalte religii ale lumii.
Nu urasc crestinii, pot sa creada ce vor, dar cand vin si incep ca viata mea nu are rost, ca o sa ajung in iad, ca teoria evolutiei este falsa, atunci simt sa "atac" si sa spun cat de ridicola este toata biblia si dogma voastra.
Tu esti un ateu fata de celelate religii ale lumii, in afara de a ta.

| Filip23 a răspuns (pentru ramona30):

D-na profesoara, in majoritatea asta care te-a siluit si te-a torturat prin botez sau cununie, nu se aflau cumva parinti, bunici, alte rude la care tii? Daca esti atat de superioara nu puteai sa le accepti ca pe o traditie, sa le faci pe plac celor dragi? Doar nu iti injecta nimeni in cerebel alte idei, nici nu iti implanta vreun cip. Cat despre obiceiurile de Paste sau Craciun, nici aici nu te obliga nimeni sa ti le insusesti, lasa crestinii si petrece cu ateii cand vrei. Daca nu poti sa suporti bucuria sau simplitatea altora, atunci trebuie sa iti spun cu parere de rau ca esti cam jos. Cat despre taxe si impozite, se duc intr-adevar si spre BOR, pentru ca lumea la recensamant se declara ortodoxa, catolica si nu atee, si apoi pentru ca bisericile sunt pline, oamenii se simt bine acolo; la fel cum se duc si spre teatre sau opere se duc si spre BOR, pantru ca realitatea arata ca oamenii au nevoie de BOR. Daca nu suporti asta emigreaza in China, in Olanda, in Norvegia, sau da si ceva drepturi majoritatii in tara ei.

| Urzi23 a răspuns (pentru ramona30):

Ia uite ramona nu se dezminte sare cu parul la lume Ramonico stai asa ca tu esti in ratacire rau de tot. Pibul acordat BOR=un jalnic 0, 5% se pot construi 1, 5 spitale de dragul tau pun 2 spitale sa nu zici ca le tin partea.Din banii de la SPP SIE si toate cele, nu scriu ce se putea face ca te am pe constiinta si nu vreau sa dau socoteala in locul tau la Dreapta Judecata. Ramonico tu nu vezi si partea buna a paharului vis a vis de Biserica? Vezi ca esti depasita ca ateii din turism alearga ca trepadusii facind excursii prin N Moldovei si au trasee 80% cu Manastiri Poate ar fi trebuit sa te puna pe tine Min Tur sa vad ce promovai. Chiar ramonico ce ai fi promovat tu unor turisti straini?

| ramona30 a răspuns (pentru Filip23):

Deja m-am obisnuit cu voi. Zilele trecute mi s-a dorit moartea pentru diverse comentarii de genul asta. Nu esti departe, tu ma trimiti in alta tara sa ramaneti voi sa transformati Romania in Afghanistan sau Somalia. Apropo, stiai ca Afghanistan si Somalia sunt cele mai credincioase state din lume? si cele mai "atee" sunt Franta, Suedia, Norvegia si Finlanda? In fine, poate e o intamplare laughing)
DEja ma obligi sa fi facut obieciurile de dragul majoritatii (parinti, bunici si rude). Pai asta ziceam si eu ca religia obliga, macar aici imi dai dreptate. La biesrica oamenii sunt tristi, ingandurati, umili si umiliti. Bucuria si oamenii care se simt bine ii gasesti in alta parte. Referitor la BOR(atura) faci o mare confuzie. Nu poti compara banii care se duc spre teatre si muzee cu banii care se duc spre BOR. Teatrele si muzeele sunt ale statului roman (ale romanilor) si e normal sa le sustii. NU exista biserica sau lacas ce apartin statului roman. BOR este o institutie independenta care nu are obligatii fata de statul roman (nu plateste taxe, impozite, TVA) in schimb are drepturi gramada si primeste bani. Sa fii mai atent cand scrii chestiile astea.

| ramona30 a răspuns (pentru Urzi23):

Catre BOR ar trebui sa mearga 0% din PIB, dintr-un motiv simplu. NU exista biserica sau lacas ce apartin statului roman. BOR este o institutie independenta care nu are obligatii fata de statul roman (nu plateste taxe, impozite, TVA) in schimb are drepturi gramada si primeste bani. Sa fii mai atent cand scrii chestiile astea. Apoi mai este o chestie de cifre. 0, 5% din PIB (atat cat au la un loc SPP, SIE si SRI) inseamna 500 de milioane de euro. De ce sa dau banii astia unei institutii care nu apartine statului roman. Practic ii aruncam pe fereastra.

| Urzi23 a răspuns (pentru ramona30):

Ramona de cind aloca statul bani Bisericii si de ce?

| ramona30 a răspuns (pentru Urzi23):

Asta ma intreb si eu. Tu ai zis ca acorda "un amarat de 0, 5%" si eu te-am crezut pe cuvant. Eu stiam ca suma e mai mica dar ma gandeam ca lucrezi in domeniu si stii mai bine. Iar la intrebarea "de ce" da bani bisericii iarasi nu stiu sa iti raspund ca nu pot pricepe.

| Urzi23 a răspuns (pentru ramona30):

Este posibil sa fi retinut suma gresit era vorba ca se faceau 1.5 spitale era o suma derizorie. Problema este de cind statul "ajuta" Biserica din cite stiu cam de aproape 150 de anisori este chestie de istorie, se invata si pe la scoala (sper) Curios inainte de 89 un stat comunist ca Romania, care platea leafa la preoti din buget, si asigura pregatirea lor gratuit in seminarii teologice ar fi putut in acelasi timp sa combata religia? Parintii tai de ce nu faceau scandal sa nu zici ca ii ducea la canal ca nu te cred.Ce monument din Romania are marul de aur? Datorita cui? Cine a restaurat monumentul si cind? Hai ramonica ca zici ca esti profa de istorie, sincer,,,,,,

| stweety10 a răspuns:

Normal ca e important, daca nu ai respect fata de cele sfinte nu te mai numesti crestin.

| alter4ego a răspuns:

*TEIUBESCIUBIMEU, pentru mine parintii sunt sfinti, nu ca fac minuni si nici nu ma rog la ei, si ii respect pentru ceea ce fac si ce au facut, merge? sunt crestin? ce e mai important asta sau sa respect o bucata de lemn? credinta e in suflet si nu se defineste cum credeti voi? fac ceea ce face un om care se numeste CRESTIN, ajut oameni nevoiasi, batrani, ajut pe ala care nu are ce manca etc etc, dar nu ma inchin la zeitati si nici la CHIPURI CIOPLITE

| Filip23 a răspuns (pentru ramona30):

1.Daca ma acuzi ca iti doresc moartea pentru un schimb de pareri, inseamna ca esti psihopata. E ca si cum as spune ca am vazut o umbra urmarindu-ma si erai tu.
2. Credeam ca cele mai atee au fost China lui Mao (70000000 morti), Rusia lui Stalin (20000000 morti), Germania lui Hitler ( 10000000 morti) si Cambodgia Kmerilor rosii ( doar 4000000 morti).
3. Eu nu te oblig la nimic, poti sa parasesti botezul daca te simti siluita sau sa fii toleranta cu cunoscutii tai, ca doar nu te duci la botez la necunoscuti.
Insa aici cu botezul, cu cununia, cu liturghia sunt foarte curios care ar fi solutia ta? Sa nu mai imi botez copilul sau sa nu mai merg la botezuri ca te deranjeaza pe tine? Pana la urma ce ai vrea?
4. Biserica este frecventata de mult mai multi participanti decat teatrele si este si ea a romanilor. Eventual propune un referedum cu privire la sustinerea bisericii de catre stat si eu ma supun majoritatii.
5. Referitor la faptul ca esti profesoara de istorie si crezi ca crestinii au fost macelariti doar 300 de ani, ar fi bine sa afli ca lumea nu s-a rezumat la imperiul roman. Poate citesti istoria Georgiei sau a Serbiei sa mai afli cate ceva.