| bvsd a întrebat:

Este pacat daca asculti melodii de genul acesta https://www.youtube.com/watch?v=tS0mQ25ezq4? Nu dau importanta versurilor si nu ma influenteaza deloc.

9 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Fara sa vrem suntem influentati de versuri si chiar ajungem sa le fredonam.

Răspuns utilizator avertizat
| milan9 a răspuns:

Orice melodie influenteaza atat prin RITM cat si prin VERSURI. Melodia aceea rock adusa de tine in discutie influenteaza devastator atat prin ritm cat si prin versuri.
Fara sa-ti dai seama de fiecare data, te asociezi unor mesaje anti-crestine indicate atat de versuri cat si de imaginile videoclipului sau prezentarii, etc...

Ca test pune un ghiveci cu flori langa o boxa cu ritmurile acestea si intr-o saptamana ai sa le gasesti ofilite. Sufletul tau se lasa influentat cu mult mai mult. sad

| bvsd explică (pentru milan9):

Pai florile pot fi udate sau nu? Si chiar e adevarat testul cu flori?

| Jardelin a răspuns:

Ascultatul in sine nu este pacat, indiferent de melodie. Dar, daca acea melodie determina in mintea omului schimbari negative este bine sa nu se asculte. Realitatea este ca sint melodii care induc in firea omului diferite stari negative. Acele melodii ar trebui evitate.

Ca sa intelegi mai bine, putem lua exemplul unui bebelus. El habar n-are despre muzica insa nu cred ca exista vreo mama din lume care sa isi adoarma copilul punindu-i melodii ca cele din exemplul tau. Eu unul am serioase indoieli ca un copil crescut cu asemenea melodii ar avea o dezvoltare psihica normala.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca nu asculti melodii doar pentru ca crezi ca faci un pacat desi iti plac trebuie sa fii fanatic.

| Mariani_Roberto_1993 a răspuns:

Daca tie iti place ascultale si nu intreba lumea daca e pacat sau nu ca nu au cunoasterea asta sa iti raspunda ca nu-s preoti happy

| 123456789qwertuiop a răspuns:

Doamne fereste-ma! Normal ca da deaorece chiar daca asculti dai aprobarea versurilor si mai bine asculta si tu melodii frumoase romanesti nu tip rock.Acum nu ma bag fiecare are stilul lui dar asta nu inseamna ca un crestin ar trebui sa ascculte ceva ce cum sa zic jigneste ortodoxul.Este o melodie ok dar acum serios cum canta daca nu te gandesti la mesaj.Tot o sa se prinda versurile de tine si o sa le rostesti fredonand.si este un pacat mare. daca Dumnezeu ne-a dat ochi, gura, maini tot corpul nu inseamna ca trebuie sa pacatuim cu el.Asa ca iti recomand sa asculti si tu macar melodii cat de cat decente pe viitor deoarece stiu ca nu vrei dar acultand asa ceva esti pacatos.Mai ales nu asculta muzica duminica.nici eu nu prea respec regula asta dar voi incerca ca de saptamana asta asa sa fac. Poate crezi ca sunt rea si ca sunt obsedata dar nu-i asa! Citeste mai bine Biblia!

| Zamolxe777 a răspuns:

Sa stii ca solistul si chitaristul acestei formatii este catolic! happy Ai auzit vreodata de actori? Sunt unii actori care joaca pe criminali, dar in realitate nu sunt niste criminali.Cum poti intreba in secolul 21 daca este pacat sa asculti asa ceva? Ai iesit ieri din pestera? Da-o-n colo de treaba! Maturizati-va, parca ati trai in evul mediu!