| mephistto a întrebat:

Poate cineva sa mi dea paragraful din Biblia Satanica in care zice cum sa l invoci pe Satan ca eu nu o gasesc! Dau funda happy!

15 răspunsuri:
| Narcis2007 a răspuns:

Iti pierzi timpul...

| mODIN a răspuns:

Nu exista

| LikeARollingStone a răspuns:

E pe bune? laughing

| milan9 a răspuns:

Dumnezeu nu este un Dumnezeu indiferent şi ignorant, aşa cum pe place multor oameni să creadă. Este un Dumnezeu personal, Care S-a revelat, S-a descoperit oamenilor, pentru ca aceştia să-L poată cunoaşte, să poată răspunde invitaţiei Lui, să poată avea o relaţie personală cu El.

Dar este un Dumnezeu discret, Care, rămânând Sursa vieţii, a fericirii şi a veşniciei noastre, poate fi îmbrăţişat sau poate fi refuzat.
Iar singurul Său "defect", este discreţia şi delicateţea Lui de a nu copleşi libertatea omului, de a nu pune presiune pe această libertate…

| milan9 a răspuns:

Cât de şocantă poate fi următoarea imagine: Dumnezeu îi susţine omului în permanent darul vieţii, iar acesta, de sub protecţia şi "din mâinile Purtării Sale de grijă", aruncă flegmatic injurii Celui Care susţine tot ce este informaţie, energie şi viaţă.

In mod direct şi indirect El S-a revelat, S-a descoperit oamenilor, pentru ca aceştia să-L poată cunoaşte, să poată răspunde invitaţiei Lui, să poată avea o relaţie personală cu El.

Este emoţionantă (în mod special prin cuvintele rugăciunii) descoperirea faptului că Dumnezeu se manifestă în incredibil de "viu" şi "prezent" în viaţa noastră, ne susţine existenţa, şi în discreţia lui deosebită nu presează cu nimic libertatea omului, aşteptând cu nerăbdare "personală" semnele "prieteniei" şi fidelităţii fiecărei persoane umane...

| DarkOrbitMoon a răspuns:

Mai,si eu am avut 13 ani, si te inteleg.
Nu exista Satan, si nu poti invoca nimic.Astea-s doar basme.

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Cauta-l tu pe Dumnezeul caruia ii datorezi viata.Numele lui este Iehova! Nu-l cauta pe Satan care este langa tine, dar nu lui ii datorezi viata! El doar ti-a amagit inima. Satan nu te ajuta sa-ti deschizi ochii dimineata, nici nu te-a facut el intr0un mod minunat. Iehova Dumnezeu este creatorul omului si-al universului, Satan este dusmanul lui si vrea sa le distruga.

| ɗєʌɗvơɪƈє a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Martor a lui Iehova la orizont. Întrebare... și în timpul iernii stați să bateți la uși?

| PorumbRodica1965 a răspuns (pentru ɗєʌɗvơɪƈє):

Da, In fiecare moment dorim sa batem la usa inimii sincere, si dispusa sa primeasca mesajul vestii bune a imparatiei lui Dumnezeu.Si in timpul iernii batem la usa, si in vremea batranetii,, atat cat tine de noi, vrem sa participam la realizarea scopului lui Iehova Dumnezeu, de-a chema oameni de orce fel de partea Sa, pentru a fi uniti in inchinare, si a ne indemna la iubire si la lucruri excelente! Fa si tu la fel, cunoaste-l pe Dumnezeul caruia ii datorezi viata!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

:)) Uite ceva sa-ti ocupe timpul:
http://www.youtube.com/watch?v=7_58lIVX4q4

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hm, in cele din urma am reusit oarecum sa ajung la mintea lui Lavey, sa vad ce vrea sa zica.
Satan exprima oarecum imaginea rasei umane in starea ei cea mai feroce, salbatica, care e opusul a ceia ce crestinismul numeste perfectiune intr-un cuvant limitare inutila, deci poti spune ca satan e chemat prin actiunile libere (care in crestinism sunt vazut drept actiune de rebeliune impotriva zeului). LaVey a zis ca e ateu, insa a mai zis ca ritul si religia fac parte din constiinta umana, si oarecum e adevarat, insa un anume ritual exprima simbolistic implinirea unei dorinte vezi de exemplu ritualurile facute de oamenii din erele preistorice pentru vanatoarea, era ca un fel exersare, pregatire simbolica pentru vanatoare, acea admosfera actionand la nivel psihic.
Demonii sunt imaginea raului, imaginea proprilor noastre temeri si esecuri. Cam asa vad eu ceia ce s-ar defini satanism. Demonii oarecum asa sunt definiti si in budhism.

Răspuns utilizator avertizat
| Lexiiiii a răspuns:

Ai citit vreun cuvant din Biblia Satanica inainte sa pui o astfel de intrebare? Iti asumi ce se va intampla? De ce ai vrea sa-l invoci pe Satan? Nu sunt impotriva unor astfel de rituri si nici nebuna nu sunt. ''Biblia Diavolului'' face parte din Codex Gigas, cel mai mare codice medieval. Se spune ca un calugar benedictin care isi vanduse sufletul Diavolului a scris-o intr-o singura noapte. A fost furata in timpul razboiului de 30 de ani si a fost copiata de un preot spaniol, insa contine greseli mari. In concluzie, Biblia Satanica promovata peste tot pe internet, nu este originalul si te poate induce in eroare. Oricum, despre original se spune ca poti vedea intre paginile sale imaginea Diavolului, cartea in sine fiind malefica. Deci doar daca o citesti faci o cale de legatura cu el... Totusi, e periculos.Mai exista alte ritualuri pentru invocarea unor demoni mai mici. Unul din ele presupune trasarea unui ''cerc magic''. Trebuie sa fie trasat cu ceva de culoare alba, pentru ca iti reprezinta puterea. Ai nevoie de un vatrai nou, de tamaie sfintita si 7 cuie batute in sicriul unui copil. Ti-as da mai multe detalii, insa nu stiu de unde ai putea face tu rost de alea 7 cuie...

| mephistto explică (pentru Lexiiiii):

Da imi asum responsabilitatea pentru ce va urma happy