| anonim_4396 a întrebat:

Salut, sunt gay insa nu pot accepta ideea asta, parintii mei sunt foarte credinciosi, la fel si eu, nu doresc sa fiu asa cum sunt, nu stiu daca parintii ma vor accepta, citeodata imi vine sa ma sinucid, insa stiu ca si una si alta sunt pacate in fata Domnului.
As dori sa dispar, sa ma scufund in pamint. Ce sa fac? Cum sa fac? Ma vor accepta?
Nu ma pot schimba, nu pot!

Răspuns Câştigător
| ostea a răspuns:

Acceptă ceea ce ești altfel nu o să rezolvi nimic în legătură cu viața ta, mai mult o să te stresezi poate dai și în depresie din cauză că nu te accepti așa cum ești tu!

Familia ta ar trebui să înțeleagă acest lucru, nu are încotro, ești copilul lor și un părinte adevărat nu ar da un șut în fund doar pentru că are altă orientare sexuală.

Ai încredere în tine, iubește ceea ce ești și nu mai asculta răutățile celor din jur pentru că nu se merită.

Crezi că este mai bine să te sinucizi? Te înșeli.
Dacă faci asta crezi că problema a dispărut? Te înșeli.

Viața aranjează în așa fel încît să îți duci la bun sfîrșit tot ceea ce ai început.
Îți lipsește încrederea de sine, fă cumva și recîștig-o.
La urma urmei faci precum simți, este viața ta...dar ai grijă de ea, este foarte prețioasă așa cum este, chiar dacă uneori este confuză, este viața ta și este minunată pînă și tu ești minunat, așa cum ești.
Da!
Chiar tu!

Știi ce îți lipsește ție cel mai mult acum?
Încrederea in TINE,
Acceptarea a ceea ce EȘTI.
Dacă te accepți o să îți fie mult mai ușor.

Numai bine.

30 răspunsuri:
| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Pai, presupunand prin absurd ca exista dumnezeu:
Nu ai de ce sa te sinucizi, dumnezeu te-a lasat asa, nu?

| Paulla a răspuns:

Din câte ştiam eu, biserica creştină acuza actul în sine, nu înclinaţiile sau orientarea. Atâta timp cât nu treci la acţiune nu se consideră păcat. Dar s-ar putea să mă înşel, nu prea m-a interesat lucrul ăsta.
Homosexualitatea nu este o boală sau o alegere, deci n-ai ce trata sau schimba. În schimb te poţi duce la un psiholog pentru sprijin.
În mod normal părinţii ar trebui să te accepte oricum. Mi se pare deplasat să nu-şi accepte copilul doar din cauza religiei.
S-ar putea să găseşti interesante studiile lui Alfred Kinsey, cum ar fi: http://en.wikipedia.org/wiki/Kinsey_scale.

| Wehrmacht a răspuns:

Daca nu te pot accepta asa din cauza religiei, scuze ca zic asta dar sunt tampiti.Cum mama dracu' sa nu-si accepte copilul? Si tu nici nu vrei sa fi asa, deci e o problema nu ai ales tu sa fi gay din cate ai zis.

| Polaris a răspuns:

Pentru că homosexualitatea nu e o boală, nu e o stare psihologică, nu e o abatere morală. Nu ține de religie, pentru că religia a rămas blocată în perioada medievală. Nu ține de Dumnezeu, ține de tine. Ești liber să faci orice atât timp cât nu deranjezi alți oameni - asta e credința pe care mă bazez.

| Kosuchin a răspuns:

Pai, in astfel de cazuri, as incuraja persoana, i-as da sfaturi dar cum esti atat de apropiat de religie, credincios, etc., nu pot decat sa-ti zic un lucru, lucru cu care sunt de acord si credinciosii de altfel.
So, nu-i nimic daca esti gay, scoate-ti capul din fantezii si traieste ca un pustnic toata viata (adica nu te indragostesti de baieti si nu faci sex ) ^_^.
Nu-ti face griji in privinta casatoriei, multi homosexuali au copii si neveste; daca ei pot, so can you ~
Pai succes cu stilul nefericit de viata ~.

| cristinacrissss a răspuns:

Un psiholog te poate ajuta. Aici poate nu o sa gasesti un raspuns bun.

Răspuns utilizator avertizat
| cristinacrissss a răspuns (pentru StOcea):

Poi daca nu vrea sa fie homosexual ce ar putea sa faca in privinta asta? Nu sa vorbeasca cu cineva care chiar se pricepe?

Răspuns utilizator avertizat
| RelaţiiCuClienţii a răspuns:

Întrebarea nu este dacă ei te vor accepta, ci dacă tu tei vei accepta pe tine. Nu este problema lor orientarea ta sexuală, nu ei vor trăi cu această stare, nu ei vor avea de făcut decizii decisive în viaţă strict legate doar de ceva ce nu poţi controla. Credinţa şi religia nu te mai ajută în această chestiune, pentru că... este ceva ce nu poţi schimba prin rugăciune, sau prin dorinţa puternică ca un anumit lucru să dispară.
Va exploda odată în interiorul tău şi te va distruge.

Părinţii tăi, parinţii tăi... Ei nu mai contează în asemenea momente. Aşa că, te rog, doar pentru câteva clipe gândeşte-te şi la ceea ce vrei tu, la cum vrei să te simţi tu şi nu te mai gândi la ceilalţi. Pentru că, acu' nu mai contează ei.

Bănuiesc că, ai avut o cădere rea de tot, dacă ai ajuns să recunoşti asta, mai ales că te cam deteşti pe tine. Chiar şi pe un site.

| Luannah a răspuns:

Nu-i vei dezamagii.Cu siguranta-ti vor tine o intreaga balmajeala despre orientarile sexuale si blabla de aceea nici eu nu le spun alor mei ca sunt lesbi.Desi cred ca ar intelege.

| pzh2000 a răspuns:

Roaga-te Domnului sa te readuca la normal. asta e pacat.totul e posibil.la Dumnezeu totul e posibil, nimic nu e cu neputinta. spovedeste-te sa ti se ierte pacatele sa poti gandi limpede. spovedeste curat cu dorinta de schimbare si aprere de rau pentru pacat iar Domnul te va schimba.nu e vina ta ai avut o ratacire la un moment dat.nu te judeca nimeni. Iisus:"nu judeca ca sa nu fii judecat". dar incearca totusi sa te schimbi caci e pacat.de asta ne=a alsat Dumnezeu barbat si femeie.sa ne putem inmulti. tine post cateva zile, macar miercuri si vineri.Paslmul 90 Tatal Nostru si Crezul.roaga-L pe Dumnezeu sa te lumineze sa te scape de ratacirea ta. Dumnezeu vindeca orice.Domnul ne iubeste. daca ii ceri cv cu creditna si care sa fie in concordanta cu voia Lui iti va indeplini dorinta negresit.Roaga-te in numele lui Iisus, caci El te-a izbavit de apcate si prin El ai mantuirea. Dumnezu vindeca orice.chiar daca acum crezi ca nu 0poti tu continua as te rogi chiar daca la inceput nu vezi vreo schimbare.tu continua sa t rogi iar Domnul iti va rasplati.
http://vestitorul.blogspot.com/......cerea.html
http://www.sfaturiortodoxe.ro/intrebari-raspunsuri-tineri-sexualitate.htm
Nu uita ai incredere in Dumnezeu oricat de grea parea situatia l te va ajuta si te va vindeca.caci intr-adevar nu e normal sa fim "pe invers". Domnul sa te lumineze

| pzh2000 a răspuns:

P.S: sinuciderea e cel mai mare pacat pe care ti-l poti face.refuzi darul cel mai de pret pe care Dumnezeu ni l-a dat.viata. nu tu decizi cand ti se termina viata. Dumnezeu sa viata si tot El o ia.nu exista mantuire prin sinucidere.repet oricat de greu pare Domnul este cu tine.trebuie sa lupti barbateste, sa infrunti necazurile nu sa te lasi doborat de ele. Ceea ce nu te doboara te intareste.
"Iar partea celor fricoşi şi necredincioşi şi spurcaţi şi ucigaşi şi desfrânaţi şi fermecători şi închinători de idoli şi a tuturor celor mincinoşi este în iezerul care arde, cu foc şi cu pucioasă, care este moartea a doua. (Apocalipsa 21, 8)"
"Nu te teme, caci Eu sunt cu tine. Nu te uita cu ingrijorare, caci Eu sunt Dumnezeul tau. Eu te intaresc si tot Eu iti vin in ajutor. Eu te sprijinesc cu dreapta Mea biruitoare." Isaia 41, 10
Dumnezeu a hotarat ca tu sa fii barbat, comporta-te ca atare.as mai avea atatea sa te sfatuiesc. daca vrei sa mai vb dam id tau intr-un mesaj privat. dar in esenta te sfatuiesc sa te rogi lui Dumnezeu sa te lumineze, sa iti dea intelepciune.

| NewWorldOrder a răspuns:

Nustiu daca ma vor accepta, mai mult mi-e frica sa-i dezamagesc

| alalexandra a răspuns:

E cool sa fi gay!

| briana a răspuns:

Uite ar tr sa discuti cu un psiholog. De si nu cred ca te-ar putea ajuta prea mult. Iti propun o chestie gandeste-te bine la ce simti tu inn corpul si sufletul tau. Vreau sa spun ca orice psiholog de pe lumea asta nu te poate schimba dac tu asa te-ai nascut asta e esenta ta, Uita-te la o frumoasa fat si daca nu te atrage absolut de loc inseamna ca nu te poti schimba. Dar dac te atrage inseamna ca te poti schimba si faza cu GAY inseamna ca e de moment si doar ti se pare ceva interesant. Insa dac tu simti asta de can esti tu nimeni nu te poate schimba. Uite ce e legat de prieteni daca nu te accepta inseamna ca nu te merita ca nu sunt cu adevarat prieteni tai. Ce daca esti gay nu esti tot tu nu ai aceles caracter ca si pana ac. Nu iti fa grij ca nu esti singurul, Considera asta ca pe un test al prieteniei. Iar parinti ce sa zic nu au ce face esti copilul lor pana la urma nu tu ai vrut asa soarta a vrut. Tine capul sus sa stii ca mie miar place sa am un amic gay am auzit ca dau cele mai bune sfaturi fetelor.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mergi la psiholog si vezi cand s-a pervertit orientarea ta sexuala.fiindca este un moment candva in strafundul memoriei tale pe care tu nu-l tii minte,si se poate indrepta ceva probabil daca esti mai tanar. discuta cu parintii tai, daca chiar e asa, eu sunt mai sceptic si cred ca aburesti lumea aiurea pe aici.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

De acceptat nimeni nu prea te accepta asa insa la fel ca si cei de aici iti recomand sa mergi la un psiholog

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Consulta un psihiatru.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ai dreptate, esti gay! Te smiorcai ca o muiere vaduva, in loc sa iei taurul de coarne. De batut, te-a batut vreodata cineva atat de zdravan, incat sa te umfle rasu'? Poate ca o batuta rupta din rai (putin upgradata) este singura solutie. Baga-ti mintile in cap!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mai mama draga? da tu si delicvent delia santeti crestini sau atei? fiindca e posibil sa nu cunoscut pe Domnul Dumnezeu la timp si sa fi cunoscut desfranarea inainte de vreme cu voia sau fara voia voastra intr-o perioada nepotrivita si periculoasa din viata voastra, din punctul asta de vedere? nu santeti de condamnat decat religios vorbind, dar nici de necorectat fizic sau psihic. daca chiar nu se poate inseamna ca medicina e la baie si religia trebuie sa fie mai permisiva.nu stiu.eu sunt normal adica hetero.imi plac fetele.asta inseamna ca sunt si lesbian?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca n-ai bani de psiholog citeste niste carti stiu ca suna urat dar te vor ajuta : Labirintul codependentei,

http://
...-3770.html

si vorbeste si tu cu un preot ca doar no sa te manance la psiholog trebuie sa dai niste bani

| EyesSad17 a răspuns:

Lasa sinuciderea la o parte ca nu isi are rostul stiu te inteleg foarte mult stiu cum e sa fii, gandeste ca odata si odata lumea se va schimba asta fara sa vrem noi daca toti ne vom recunoastem orientarea sexuala in fata lumii candva nu o sa mai fie un subiect tabu peste cativa ani mentalitatea lor se va schimba ...si orice ai fi tu parintii tai trebuie sa te recunoasca ca totusi e pacat (trist )acum ce conteaza acum ca iubesti o femeie sau un barbat conteaza sa iubesti persoana aceea cu tine sinceritate, loialitate, speranta si ultima bucurie asta e.

| RΔϟVAη a răspuns:

Ba pai daca esti fetita ia da-ti 2 palme dimineata si spune ma in pl.m ce dracu sunt asa fetita, imi place sa mi-o arda alti? Trage-o prietene cu una si sa vezi ca numai esti laughing

| LarisaRoxxana a răspuns:

E un tip care s-a apucat sa scrie articole pe tema asta. Merita citite! Poti sa si vorbesti cu el :) Merita, un prieten de al meu e gay si vorbeste cu el des, il consiliaza. Merita!:*
http://andreidifferent.wordpress.com/

| abcstrong a răspuns:

Nu stiu daca o sa mai vezi acest raspuns, dar cu lupta si incredere in D-zeu este posibil, te poti schimba, am fost in aceeasi situatie. daca vrei sa avem o discutie care te va ajuta, abcstrong91 e id-ul meu.

| abcstrong a răspuns:

Desi pare greu, imposibil, cu lupta si incredere in D-zeu, te poti schimba, am fost in aceeasi situatie. daca vrei sa avem o discutie care te va ajuta, abcstrong91 e id-ul meu.

| abcstrong a răspuns:

cu lupta si incredere in Dumnezezeu este posibil, te poti schimba, am fost in aceeasi situatie. daca vrei sa avem o discutie care te va ajuta, abcstrong91 e id-ul meu

| diutza13 a răspuns:

Gandeste`te la ceea ce simti tubig grin pentru asta e cel mai importantbig grin sh ascultati inimabig grin Dumnezeu o sa te ajute daca stii sa ii ceri ajutorulbig grin nu mai gandi negativ gandeste-te pozitiv big grin sh parinti tai crede`ma daca ei te iubesc te vor intelegebig grin bafta multa!:*