| Roberthd3 a întrebat:

Tocmai am citit un articol despre muntele Athos si chiar mi se pare destul de penibil tot ce scrie in el.
Tatal meu este Grec si el mi-a explicat de ce femeile nu au voie pe insula si chiar nu inteleg de ce femeile sunt de vina daca preotii si calugarii aceia se lasa ispititi de femei inseamna ca nu sunt suficient de puternici si de credinciosi.Inseamna ca sunt oameni slabi si de aceea nu pot accepta femei acolo. Ei trebuie sa infrunte fricile si pacatele, nu sa fuga de ele. Se mai spune ca femeia cade plasa ispitei, dar nu e adevarat.
Nu femeile cad in prada ispitei, ci din contra barbatii!

E chiar nedrept sa vezi cum barbatii sunt luati ca painea lui Dumnezeu si femeile sunt luate ca niste ghinioniste perverse care vor numai sa se simta bine cand au barbati in preajma lor.

Voi ce parere aveti?

Răspuns Câştigător
NOname
| NOname a răspuns:

Aşa e într-o societate misogină, condusă de legi misogine, inventate de misogini/bărbaţi. Pe asta se bazează cam toate religiile.

27 răspunsuri:
| sublime89 a răspuns:

Ai descoperit esenta crestinismului, si sunt sigur ca nu poti sa nu vezi asemanarea cu religia musulmana. Se vede ca sunt doua religii inrudite, nu-i asa? Amandoua au catalogat femeia ca fiinta inferioara, care trebuie sa taca si s-o incaseze de la barbat. Din primele pagini ale bibliei se specifica asta. Gandeste-te ca in lume sunt mai multe femei decat barbati, deci asta inseamna ca religiile astea si-au batut joc de peste jumatate din intreaga omenire. Deci zeul lor a creat umanitatea, dar din ceva motiv s-a gandit ca peste jumatate din ea ar trebui sa fie compusa din niste sclave, niste fiinte inferioare care sa nu aiba alt rol pe lume decat sa fie slugile barbatilor lor, si sa le faca cati copii vor ei, nu ele. Si sa le fereasca cerul sa indrazneasca sa nu nasca baieti. Foarte milostiv e zeul asta.

| oprescudorin11 a răspuns:

Intre barbat si femeie exista, este normal si logic sa existe ISPITA! Altfel nu ne-am naste! Ce tampenie mai e si asta?

Nu ispita este problema.In cazul manastirilor se face o selectie pe sexe, in ideea ca ISPITA sa nu apara. Desigur, este o incercare, o idee gresita, pe termen lung!
Insasi interdictia este o ispita. Daca vei face o insula plina de femei, cu un singur barbat, vei constata ca femeile nu au nici o valoare!
Daca ai crea o insula populata numai cu barbati si o singura femeie, nu vei gasi nici o STATUIE de BARBAT!
Femeile au fost tinute in taina deoarece sunt mai slabe, iar OMUL este LACOM. Daca Femeile erau mai puternice (fizic) atunci Barbatii erau izolati!
Ce treaba are asta cu Credinta si cu Manastirile?

| TrăieşteClipa a răspuns:

Daca Biblia ar fi fost scrisa de femei cu siguranta ar fi fost mai interesanta.
De-a lungul istoriei sale, religia crestina a interzis femeilor dreptul lor la a fi tratate ca si fiinte umane egale.

| VelaJohnny a răspuns:

Mă, is legi inventate de oameni, in Biblie nu scrie nicaieri de asta. De fapt, spune altceva Biblia in 1 Timotei 4
„Totuşi, cuvintele inspirate spun clar că, în timpurile care vor veni, unii vor renunţa la credinţă, dând atenţie unor cuvinte inspirate care induc în eroare şi unor învăţături ale demonilor, prin ipocrizia oamenilor care spun minciuni şi care sunt însemnaţi cu fierul roşu în conştiinţa lor. Ei interzic căsătoria şi poruncesc abţinerea de la alimente, pe care Dumnezeu le-a creat ca să fie luate cu mulţumire de cei care au credinţă şi cunosc adevărul cu exactitate."
Gandeste-te, e interzis ca fiind calugar sa te casatoresti, au fost inventate posturile ca sa te retii de la mancaruri.
Da, poruncile oamenilor sunt nedrepte, si si le fac singuri spre paguba lor. Sexul este o necesitate a corpului, putini sunt cei ce se pot stapani, pentru ca am fost creati nu ca sa ramanem singuri pe viata, ci cu sentimente, sa ne simtim atrasi de sexul opus. Sa interzici casatoria e abuz la drepturile omului, si cei ce se fac calugari regreta mai tarziu (majoritatea).
Uite ce a spus Isus in Marcu 7:6-8 „El le-a zis: „Bine a profeţit Isaia despre voi, ipocriţilor, după cum este scris: «Poporul acesta mă onorează cu buzele, dar inima lor este departe de mine. În zadar mi se închină ei, fiindcă îi învaţă pe oameni doctrine care sunt porunci omeneşti». Voi respectaţi cu stricteţe tradiţia oamenilor, lăsând la o parte porunca lui Dumnezeu"
Dumnezeu a infiintat casatoria, ne-a creat cu organe sexuale, cu sentimente...e logic ce fac unii?

| oprescudorin11 a răspuns (pentru VelaJohnny):

E perfect ce ai zis.Doar ai uitat sa punctezi ISTORIA.Biblia este o CONCLUZIE izvorata din Experienta Istorica.
In toate epocile istorice, barbatii au purtat razboiul iar femeile au crescut copiii! Natural! Si tu ai fost crescut de o femeie!
Dar nu uita, ca INVINGATORII, ca sa distruga un neam, confiscau Femeile, faceau sclavi copiii invinsilor!
Ceea ce se intampla in lume acum! Cu o FORTA si o EFICIENTA de nemaiintalnit vreodata!
Asta este TRENDUL lumii, si va fi de-a pururea.
Deci femeile si copiii sunt AVEREA unui neam.Cea mai de pret! Daca pierszi asta, ai pierdut lupta cu VIATA!
Manastirile doar te invata si te antreneaza in a intelege acest ADEVAR!

| VelaJohnny a răspuns (pentru oprescudorin11):

Nu sunt de acord cu afirmatia „Biblia este o CONCLUZIE izvorata din Experienta Istorica." - daca ai fi citit-o cu adevarat ai fi inteles ca nu poate fi decat inspirata de Dumnezeu, nu o concluzie istorica. In rest, nu inteleg cum completeaza raspunsul tau pe al meu thinking fara suparare big grin da ai zis bine partea istorica, dar este vorba de abtinerea de la sex, iar abtinerea de la sex a unor barbati la o anumita varsta duce la niste pofte mari si poti cadea prada ispitei foarte usor. Unii spun ca nu au voie sa se casatoreasca pentru ca nici discipolii lui Isus nu au fost casatoriti. Ei, se inseala, Petru a fost casatorit. Bun, asta asa ca si completare big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La o adunare de inalti preoti si arhierei, stand de vorba, pe langa ei trece o prost[ nu am voie sa scriu cuvantul]toata frumoasa. Unul dintre ei, cu un ochi plangea si cu unul radea.Parinte intreaba,ei; de ce plangi cu un ochi si razi cu celalalt? Fiindca ma bucur ca, bunul Dumnezeu a creat asa frumusete sa ne bucure privirea, si rad.dar plang cu un ochi, fiindca as vrea sa-l iubesc pe Hristos macar jumatate din cat iubeste femeia aceasta viata si pacatul.A doua zi mergand la conferinta lor, preotul se intalneste cu potoapa, si aceasta il privea.De ce te uiti la mine? nu ti-e rusine? NU.ma uit si ma minunez fiindca din tine sant luata.Din coasta ta.dar tu? de ce te uiti la mine? tu esti luat din pamant.acolo trebuie sa privesti!

| MistretulPufos a răspuns:

De ce ar fi o femeie atrasa de un bosorog cu barba? laughing Aia sunt inapoiati, ei cred ca femeile sunt inferioare. Sincer sa fiu nu cred in religie

| Roberthd3 explică (pentru MistretulPufos):

"De ce ar fi o femeie atrasa de un bosorog cu barba" Bun raspuns! laughing))

P.s. Nici eu nu cred in religie.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru MistretulPufos):

O sa zambesti, dar la femei nu conteaza varsta, doar banu'! Ma refer doar la cele ispititoare nu la calugarite.
Femeile, deci nu sunt inferioare, doar isi respecta CREATIUNEA!
Dac anul crezi in religie, de ce nu postezi la TRIVIA? Acolo este o LIBERTATE mai mare de exprimare!

| MistretulPufos a răspuns (pentru oprescudorin11):

Ok, acum ma duc sa postez in Trivia, merci happy

| oprescudorin11 a răspuns (pentru MistretulPufos):

Nu preda armele asa curand, daca esti barbat, lupta pana la extinctie! Sau esti femeie? Imi cer scuze!

| MistretulPufos a răspuns (pentru oprescudorin11):

Pai mi-ai dat un raspuns bun laughing

| oprescudorin11 a răspuns (pentru MistretulPufos):

Astept CRITICI si jignitoare: nu voi uza de legea 'botnitei'!

| oprescudorin11 a răspuns (pentru MistretulPufos):

Adica ce ti-a placut? Chiar sunt suparat, nelamurit! Sunt obisnuit sa fiu injurat! Iar tu esti un las!
Lasi femeile sa-si faca de cap cu politicienii?

| MistretulPufos a răspuns (pentru oprescudorin11):

Pai nu imi place sa injur laughing sunt doar un mistret, daca vrei te injur asa: guuuuiit! guuuiiiit! laughing

| milan9 a răspuns (pentru oprescudorin11):

Poate oponentul tau nu stie, dar I Timotei 4 vine sa condamne tocmai sectele asemanatoare celei din care face si el parte, pentru ca spune textul Bibliei: "Dar Duhul grăieşte lămurit că, în vremurile cele de apoi, unii se vor depărta de la credinţă, luând aminte la duhurile cele înşelătoare şi la învăţăturile demonilor, prin făţărnicia unor mincinoşi, care sunt înfieraţi în cugetul lor."

Textul ii condamna in primul pe gnostici, secta gnostica contemporana apostolilor. In acea secta trupul era privit ca un principiu a raului, motiv pentru care desconsiderau tot ceea ce avea legatura cu trupul (pana si Invierea).
Nu se condamna in acele versete biblice nici casatoria si nici postul, apologia postului fiind facuta chiar de catre Mantuitorul Hristos care A TINUT POST NEGRU 40 DE ZILE.

| VelaJohnny a răspuns (pentru milan9):

Ce vrei sa ii transmiti lui Dorin prin „oponentul tau"? M-am prins ca e vorba de mine, din nou, nu te poti abtine sa nu ma contrazici pe la spate. Din nou, pentru a cata oara sa iti explic ca Martorii lui Iehova nu sunt o secta, sunt o religie oficiala, recunoscuta de legi si de stat, si chiar si la nivel mondial. Asta e un fals si vorbesti minciuni. Chiar nu intelegi ca e pacat sa minti, ti-am mai explicat, sunt si secte ale martorilor lui Iehova, dar eu nu fac parte din vreo secta, sunt inca ortodox, dar m-am asociat si colaborez cu martorii, iar in viitor am de gand sa devin unul. De cate ori vrei sa iti mai repet? Apoi, de ce as fi oponentul lui Dorin? Ce, ma vezi ca pe un dusman doar pentru ca nu is de acord cu tine si cu ortodoxia. Mdap „iubirea crestina" se simte din partea ta, mai ales cu calomniile astea pe la spate. Legat de „făţărnicia unor mincinoşi" ai dovedit tu fatarnicie multa si minciuna, acuzandu-ma pe mine ca am injurat pe membrii celorlalte religii crestine si la fel si restul martorilor lui Iehova fac. In fine, apreciez ca ai folosit totusi un limbaj cat de cat adecvat fata de celelalte dati, si imi dau seama ca nu te poti abtine sa nu ma contrazici pe la spate si sa ma ataci.

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

"Martorii lui Iehova" sunt o secta pentru ca s-au desprins din adventisti, iar adventistii s-au desprins si ei din protestanti.
"Oponent" i se adreseaza celui care a avut primul initiativa de a blasfemia postul lasat de Mantuitorul Hristos sau viata de ascet pe care au practicat-o profetii… Sfantul Ioan Botezatorulsi nu numai.

Cuvantul "oponent" are ca sinonim in context nu cuvantul "dusman" ci pe cel de "interlocutor."

| VelaJohnny a răspuns (pentru milan9):

laughing mă, cum poti sa vorbesti asa ceva? Cica din adventisti? Ai cercetat istoria martorilor lui Iehova? Ai fi vazut ca s-a cladit singura religia asta, nu se trage din vreo alta religie sau secta. Apoi, nu asa spune Pavel? Ca sunt invataturi ale demonilor sa nu permiti casatoria si abtinerea de la alimente? Si am cautat special pentru tine in dictionar „oponent" si nu mi-a dar ca sinonim sensul de „interlocutor". Deja ai 2 minciuni in comentariul de mai sus. Oponent mai degraba inseamna opozant, persoana impotriva cuiva, si explica-mi cu ce am fost impotriva lui Dorin de ma faci „oponentul" lui? Inceteaza sa mai vorbesti prostii bine?

| milan9 a răspuns (pentru VelaJohnny):

Asa esti tu mai necopt si nu pricepi din prima, am inteles. happy Nu vei gasi aproape NICIODATA intreaga SFERA SEMANTICA a unui cuvant in dex. Din acest motiv exista dictionare de sinonime, de metafore, de epitete, etc...
„Oponent" are si sensul de „interlocutor" intr-o discutie contradictorie, una care poate fi foarte bine si una amicala, sau cel putin, una in spiritul respectului reciproc. De ce este contradictorie? Stii deja.

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Dupa cum spuneam, nu interzice NIMENI casatoria. Dar nimeni nu este fortat sa se casatoreasca. Nici calugarii, nici Mantuitorul, nici apostolii, nici profetii.
Modelul ABTINERII DE LA ALIMENTE provine de la MANTUITORUL HRISTOS. Dar "martorii lui Iehova" oricum se stie ca sunt impotriva MANTUITORULUI. sad

I Timotei 4 vine sa condamne tocmai sectele asemanatoare celei din care face si el parte, pentru ca spune textul Bibliei: "Dar Duhul grăieşte lămurit că, în vremurile cele de apoi, unii se vor depărta de la credinţă, luând aminte la duhurile cele înşelătoare şi la învăţăturile demonilor, prin făţărnicia unor mincinoşi, care sunt înfieraţi în cugetul lor."

Textul ii condamna in primul pe gnostici, secta gnostica contemporana apostolilor. In acea secta trupul era privit ca un principiu a raului, motiv pentru care desconsiderau tot ceea ce avea legatura cu trupul (pana si Invierea).
Nu se condamna in acele versete biblice nici casatoria si nici postul, apologia postului fiind facuta chiar de catre Mantuitorul Hristos care A TINUT POST NEGRU 40 DE ZILE.

| VelaJohnny a răspuns (pentru milan9):

Bun, dar cu ce am fost in contradictie cu Dorin? Explica-mi si mie treaba asta. Si ce dovezi aduci care sa sustina acuzatia ca sunt impotriva lui Isus? straight face Cat de perfid poti fi. Nu ne-a invatat ca de cateva ori pe an sa ne abtinem de la lactate si carnuri Isus.

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Bineinteles ca Mantuitorul Hristos Si-a invatat Biserica sa tina post!
Cei care nu stiau acest lucru pot sa verifice Biserica Noului Testament pe tot parcursul ei de 2000 de ani. Fiul lui Dumnezeu Insusi a tinut POST NEGRU timp de 40 zile... thinking

| MistretulPufos a răspuns:

Nu cred ca le au aia asa de mari, cred ca e din cauza banilor

| victorasM a răspuns:

Femeile nu sunt privite astfel în creştinism. Dacă în Vechiul Testament ele sunt privite cu un anumit dispreţ, în cel nou treburile se schimbă, lucru văzut prin faptul că Maria, o femeie, primeşte marea sarcină de a naşte pe Cel ce avea să ne salveze, ea cunoştea taina cea din veac ascunsă pe care nici îngerii nu o ştiau. De asemenea, femeile au fost primele care au văzut pe Hristos înviat, ele sunt purtătoare ale bucuriei. Deci femeia a avut şi are un loc esenţial în iconomia mântuirii. În ceea ce priveşte problema cu Athosul, fii sigură că nu doar ispita este un motiv. Îţi dai seama că sunt ispitiţi destul de către diavol acolo, poate unii se mai tulbură de prezenţa femeilor. În viaţă sunt lucruri de care femeile se bucură, iar bărbaţii nu pot beneficia şi invers.