| GoDiePlease a întrebat:

Acum cateva zile am pus o intrebare mai "la caterinca" unde am spus ca nu cred in Dumnezeu si am cerut sfaturi, doar pentru a vedea cum reactionati. Tot ce am concluzionat, este ca nu exista unul mai prost decat altul, ci toti la fel, fiecare doreste sa il bage in **** pe celalalt cu credinta lui, si asa mai departe, inca un pic si se certau unde, evident, trebuiau sa imi raspunda la intrebare. Sincer, nu ganditi un pic? de ce va certati? Chiar este asa de greu sa va acceptati? Sa nu incercati sa "demonstrati" contrariul celuilalt? Este asa de greu sa colaborati? Este asa de greu sa fiti umani? sa va acceptati asa cum sunteti? Vad unde a ajuns lumea asta, unde 2 lucruri: Stiinta si Religia, care sunt foarte asemanatoare (pentru cei ce situ cate ceva despre viata), 2 dintre cele mai bune lucruri din lume sunt vazute doar ca argumente pentru a-l baga in noroi pe celalalt pana in gat.Amenintari, batai de joc, ura si asa mai departe... foarte frumos. Imi puteti spune si mie, de ce? De ce s-a ajuns la toate acestea?

6 răspunsuri:
| danut a răspuns:

TU SPUI: "fiecare doreste sa il bage in **** pe celalalt cu credinta lui"
Si acum uite raspunsul meu anterior:
"Este problema ta, din nefericire aceasta "credinta" a ta ti-a restrictionat viata la cativa ani efemeri pe aceasta planeta amarata."
UNDE vezi tu ca incerc eu sa te BAG sau SCOT?
Arata-mi locul si iti cer scuze daca nu, ori iti ceri scuze la toti userii, ori te retragi de pe aici.

| doctorandus a răspuns:

Http://www.patheos.com/......ecame-god/

De la minutul 42 la minutul 47 explica faptul ca daca esti crestin nu inseamna ca esti prost. Si nici daca nu esti crestin.

Credintele religioase sunt subiective, *toate* credintele religioase, inclusiv ateismul si agnosticismul. Asa ca argumentele de ce sa crezi ceva religios sau sa nu crezi sunt mereu subiective.

Sigur, exista fapte obiective despre religii si textele sfinte (de ex. contradictiile din ele).

| anonimg a răspuns:

Toata vina este a ta pentru ca privesti la oameni. Nu ma privi la oameni, caci te vei asemana cu ei; nu privi nici la tine, caci nu esti mai bun ca ei. Daca noi nu ne schimbam, atunci nu suntem mai buni ca ceilalti. La Altcineva trebuie sa privim.

| Dorugar a răspuns:

Daca aceasta este concluzia pe care ai tras-o, inseramna ca nu ai inteles nimic.
Si hai sa-ti raspund la intrebarea cu "de ce" si cum s-a ajuns la toate acestea!
Grav este ca pentru un tinar ca tine toleranta inseamna tolerant fata de minciuna, de mincinosi, si probabil si fata de violatori pedofili talhari sau ucigasi.
Ar fi cazul sa intelegi ca sunt lucruri care nu se pot tolera din cauza periculozitatii lor si iata ca exemplul Legii (Codului Penal) iti arata clar ca nu poate exista toleranta fata de orice.
Asa ca trebuie sa vezi lucrurile nuantat si sa intelegi diferenta intre Rau si Bine, diferenta intre Minciuna si Adevar si sa stii ce sa tolerezi si ce nu.
So luam mai intai cu stiinta care se bazeaza exclusiv pe adevaruri demonstrate in viata reala si apoi aplicate practic (ca de ex. descoperirea curentului electric si a aplicatiilor sale pe care le cunoastem), in timp ce Religia este bazata doar pe vorbe mincinoase, rupte de realitate, care au ca scop prostirea oamenilor si jecmanirea lor.
Asa ca ele nu sunt asemanatoare ci sunt contrare, una de ex. Stiinta explica legile naturii si foloseste practic acele legi ....in timp ce religia nu explica nimic ci doar prosteste lumea cu minciunile sale si se foloseste de acele minciuni ca sa prosteasca lumea si sa o jecmaneasca.
Acum dupa ce ai aflat cum se prezinte realitatea poate ne spui si noua daca este corect sa-ti bati joc de stiinta bazata pe Adevar cand Adevarul este parte din Dummnezeu ...si sa lauzi Religia bazata pe minciuni cand se stie ca Tatal Minciunii este chiar marele Satan?
Sa iti auzim optiunea?
Cum s-a ajuns la aceasta intoleranta intre uni care sustin minciuna religioasa
si altii care sustin Adevarurile stiintei?
Pai simplu, intoleranta a inceput odata cu crestinismul, cand oamenii au fost arsi pe rug pentru ca afirmau adevaruri confirmate de stiinte, si tot religia crestina a ars pe rug sau ucis multe milioane de oameni pentru ca nu credeau ceea ce voiau ei crestinii!
Acum, dupa cum vezi, toleranta fata de mincinosi si sarlatanii religiosi este mult mai mare decat o aveau acestia pentru cei care sustineau adevaruri bazate pe Stiinta, asa ca unde este problema ta?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu îți dau mare dreptate, serios acum! straight face

Deja încep comentariile răutăcioase despre comentariul acesta al tau! laughing)

| Buresbista123 a răspuns:

Din ce ai spus imi dau seama ca tu nu stii prea multe despre viata... stiinta si religia nu au absolut nimic in comun, una este o poveste SF-Horror, cealalta este la celalalt capat, gandeste te doar la faptul ca in trecut se credea despre bolnavii de epilepsie ca erau posedati si biserica le administra o sesiune de exorcizare(care nu se aseamana absolut deloc cu un masaj thailandez), dupa cateva sute de ani s a aflat ca este o boala, cu ajutorul stiintei si descoperirilor facute.Stiinta vine cu argumente, cu dovezi, fapte, experimente, cercetari amanuntite, biblia si religiile in general vin cu niste povestiri odioase si de o prostie crasa, care fac mult rau si insulta in acelasi timp rasa umana