| cristi9877 a întrebat:

Am pus grau de Sf Andrei si a incoltit. Ce ar trebui sa fac cu el? Sa il arunc sau ce se face cu el?

Răspuns Câştigător
| mihaituneup a răspuns:

Ce ai putea face cu el.eu unul zic ca nu mai are rost sa-l ti happy pentru ca oricum se va usca din cauza vremi.El incolteste in orice mediu dar dezvoltarea lui este posibila in putine medii happy

8 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu il arunca.Continua sa ul uzi.In popor se spune ca in functie de cit de mare va creste, atit de bogat iti va fi anul urmator.Sint regiuni unde de revelion se merge cu griul la nasi pentru a vedea cum va fi anul si a deslusi ce este de facut.Mult noroc si cit mai mare sa il ai.

| alexlaura91 a răspuns:

Graul care se pune de Sf. Valentin se tine in casa pana dupa anul nou. Se zice ca pe cat de mare creste el... atat de bine iti merge si ai noroc in tot ce vei realiza.

| zdrangoi a răspuns:

Se tine pana de Sfantul Ion (7 ianuarie), dupa care se baga in pamant afara.
http://www.egirl.ro/Graul-pus-la-incoltit-de-Sfantul-Andrei,a383.html

| Cosminel a răspuns:

Cum a spus si ivancea2. Cand eram mic ma colindam cu graul in prima zi din an (acum 1 ian 2012) pe la rude care erau "obligati" happy sa ne dea un ban, o prajitura, o ciocolata etc. Deci este un accesoriu pentru colindat - se spune "La multi ani cu graul verde" iar dupa aceasta urmeaza plata celor colindati.

| ioana1704 a răspuns:

Cand l-ai pus in pamant nu te-ai gandit ce faci cu el?

| BlueStar12 a răspuns:

Pana la anul nou sa il ti
stiu ca am facut un proiect despre Sf.Andrei si am gasit asa ca il ti pana la anul nou si daca se faqce mare si verde vei avea un an bogat
si eu am puswinking e deja inalt de o palma al meu happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ma baiete? sau mai fata? graul acela il duci la pasti.la biserica.va fi cetit si semnifica invierea naturii odata cu invierea spirituala a ta ca om, in deplina comuniune cu Dumnezeu si cu natura ce ti-a fost data in stapanire.mai semnifica si binecuvantarea painii cele-i de toate zilele, hrana ta zilnica.

| anutza a răspuns:

Se spune ca trebuie sa il tii pana dupa revelion asa ca nu il arunca, uda-l si daca e prea mare poti a il mai tunzi si sa il legi cu o panglica