| Ibrahimovićć a întrebat:

Ce parere aveti despre cei care sunt pocaiti? dau funda nu mai raspunselor serioase! Multumesc!

14 răspunsuri:
| OOOLEOOO a răspuns:

Sa interzici sa se consume bere sau vin ca nu-s bune dar sa-ti petreci dupamiaza la KFC sau Mc' Donalds...

| oprescudorin11 a răspuns (pentru OOOLEOOO):

Chiar asa : daca se nastea amaratul de sectant intr-o familie de canibali(mai exista si azi!). Ce vina are? Asa a mostenit, asa a facut! Ii facem proces de intentie? Trebuie si alde ei sa traiasca si sa se bucure de viata!

| Ravil a răspuns (pentru oprescudorin11):

Nu e bine cum pui problema, sectanții tocmai prin asta se laudă că ei nu-și obligă odraslele să le preia religia deși de la vârstele cele mai fragede copiii lor iau contact cu biblii ilustrate, merg în tabere unde se îndoctrinează, și sunt duși să asculte predicile pastorilor.
La ei nu există nu am avut de ales și am menționat că există și pocăiți cu care poți discuta și despre altceva decât religie și America de Nord, dar mai rari.

| OOOLEOOO a răspuns (pentru oprescudorin11):

Chiar te poti bucura de viata cand ai 20 de kg peste norma...

| oprescudorin11 a răspuns (pentru Ravil):

As vrea sa cred ca ai dreptate. Toate sectele apar in baza materiala care le este asigurata, protectia oferita pentru ceea ce numim sectanti, devierilor voite sau naturale de la principii poate invechite, poate neclare sau neantelese din religiile vechi, dar cu experienta milenara.
Nici o religie 'clasica' nu interzice discutiile principiale legate de stiinta sau de alta natura, exceptie facand fundamentalismul care este 'un cancer' al oricarei religii in sensul ca discrediteaza insasi religia pe care cred ei ca o reprezinta.Asa cred.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru OOOLEOOO):

Daca te referi la canibali, gresesti: mai exista si azi prin Africa si chiar in Russia! Am vazut niste documentare inclusiv mentalitatea lor.Dar sa stii ca aratau bine canibalii, se pare ca este totusi o alimentatie sanatoasa. Si aia au legile lor, mananca oameni sanatosi, slabanogi(deci sunt eco), grasanii nu le plac. Daca vrei sa si glumim serios.

| OOOLEOOO a răspuns (pentru oprescudorin11):

Nu ma refer la canibali...

| oprescudorin11 a răspuns (pentru OOOLEOOO):

Pai canibalii sunt de mai multe feluri. Nu neaparat cine mananca oameni 'la propriu'.

NOname
| NOname a răspuns:

Http://i.imgur.com/nKri7zi.png

NOname
| NOname a răspuns:

Https://www.facebook.com/......767286880/

| milan9 a răspuns:

Referitor la secta "martorilor", despre care tu nu ai idee ce sunt in stare (critica facuta de ei altora nu e decat manipulare in stare pura...), acestia au aceleasi rădăcini cu adventistii,,, Martorii lui Iehova" s-au hazardat să calculeze sfârsitul lumii.
Mai întâi a fost Russell care a "profeţit" în mod fals mai multe date privind sfârsitul lumii: 1874, 1914 si 1915. Urmare a neîmplinirii falsei "profeţii" legate de anul 1914, secta a încercat să dreagă busuiocul şi să presupună nejustificat, că în acel an Mântuitorul şi-ar fi instaurat un Regat în ceruri (de unde şi până unde această imaginaţie bogată!?!).
După moartea lui Russell în 1916, J. F. Rutherford, noul conducător, s-a aventurat să afirme că "milioanele care trăiesc acum nu vor muri niciodată", anuntând sfârsitul lumii pentru anul 1925. Până atunci însă, Rutherford prevedea învierea din morti ca având loc în 1918. Pentru anul 1925 el a anuntat că cei trei patriarhi Avraam, Isaac si Iacov vor reveni pe pământ(!). În acest sens, secta a strâns bani si a construit o vilă luxoasă în apropiere de Los Angeles, pentru a-i caza pe cei trei, dar în care, bineînţeles că s-a "instalat" el singur!

Presedintele Knorr a renuntat la falsa "profeţie" că cei trei patriarhi vor reveni pe pământ, afirmând în schimb că acesti "conducători" există deja, ei identificându-se cu conducerea organizatiei lor (!). Knorr a refăcut calculele si în 1961 a început să anunte anul 1975 ca dată sigură pentru întemeierea Împărătiei lui Dumnezeu. Trecând si anul 1975 fără să se întâmple nimic, în cadrul sectei s-a declansat o criză puternică si aproximativ un milion de membri au plecat.

Criza se pare că nu a fost încă depăsită, întrucât secta nu îndrăzneste să lanseze un alt termen pentru sfârsitul lumii, pentru a tine aprins zelul si entuziasmul adeptilor.
Potrivit Scripturii, profetia neîmplinită este caracteristica de bază a unui profet mincinos (vezi Deuteronomul 18, 21-22).

| Delmoniko a răspuns:

Eu as da funda "nu mai" daca ai scrie corect. Tu ce zici? Nu e nicio diferenta intre catolici, ortodocsi, pocaiti sau alte denominatiuni. Incearca si ei marea cu degetul. Trebuie sa traiasca si populatia cu iluzii, nu?

| Ravil a răspuns:

Vezi că ai dat fundă la un martor al lui Iehova, care face reclama la revista lor.
La pocăiți există veșnicul obicei de a încerca să-ți strecoare revolta lor împotriva catolicilor și a ortodocșilor și eventual să te înroleze în sectă.
Mai sunt și câțiva cu care poți discuta multe, dar sunt rari.
Dacă sunt niște prozeliți n-are rost să-ți pierzi timpul cu ei că n-ajungi la capăt.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru Ravil):

Nimeni nu este vinovat cand s-a nascut negru, femeie sau homo.Si ei sunt oameni, chiar si pocaitii!