| Axel22 a întrebat:

Cum poate exista Dumnezeu cand nu ne-a lasa nici o dovada concreta ca el este mantuitorul, daca Dumnezeu e Tatal nostru atunci de ce ne lasa de izbeliste daca ne iubeste cum zice in biblie? Un tata adevarat nu se ascunde de tine ci te ajuta, daca exista atunci ne ajuta sa ne salvam, plus ca invierea din morti a lui Isus nu are dovezi concrete, plus ca asa cum isus a inviat un rus pe nume Serghei (nu mai stiu si celalalt nume al lui) a reusit sa faca organele corpului uman sa isi pastreze activitatea si in afara corpului si a reusit sa readuca la viata un cap de caine, a luat un caine l-a decapitat iar apoi i-a conectat capul la un aparat care e era si el conectat la o inima si plamani iar cainele a stat apoi 3 ore intr-o stare ciudata de semi-viata, a incercat si pe un om dupa 15 minute de la pornirea aparatului omul a inceput sa horocaisca din respiratie si a inceput sa clipeasca dar chirurgul a oprit aparatul pentru ca s-a speriat, tipul asta de cercetari continua inca dar in secret, uitati-va pe Nat Geo la "Dosarele secrete ale Rusiei" sa vedeti ca nu mint. Deci poate exista Dumnezeu in conditiile in care noi evoluam si ne dam de pe acum seama ca noi putem realiza ce in biblie spune ca doar mantuitorul poate si mai stiu eu ce alte prostii.

15 răspunsuri:
| milan9 a răspuns:

Dumnezeu nu se ascunde de nimeni. Niciuna din miliardele de celule ale tale nu ar putea vietui daca fizica si chimia acelei celule nu ar avea si o energie sau o prezenta discreta a lui Dumnezeu asupra lor...

| milan9 a răspuns:

Dumnezeu nu lasa pe nimeni "de izbeliste".
Dumnezeu nu are cum să fie indiferent faţă de omul în care a „investit" iubirea Sa şi pentru care S-a întrupat pentru a-i arăta acest lucru dându-şi viaţa. El este Cel care veghează asupra fiecăruia dintre noi. Fiecare strop de viaţă are "legătură" cu El; pentru sufletul fiecărui om El a venit, S-a umilit, S-a jertfit, pentru fiecare dintre noi încă este în stare de suferinţă, atât timp cât în lume va exista păcatul...
Şi totuşi, gândindu-se la fiecare dintre noi, prin aparenta Sa neimplicare, ne respectă în mod deplin libertatea (care presupune însă şi responsabilitate).

Datorită diferenţei imense dintre om şi Dumnezeu, Acesta, în relaţie cu omul, dintr-un fel de precauţie (şi pentru evitarea lezmajestăţii inutile), păstrează o oarecare distanţă (lăsând însă suficiente dovezi) pentru a lăsa suficient spaţiu libertăţii omului, care astfel poate singur şi sincer, să caute pe "Dăruitorul" vieţii sale pentru a-şi arăta minima recunoştinţă, sau, să găsească o justificare eficientă pentru a nu fi nevoit să facă acest lucru (chiar dacă nu este un lucru greu).

| milan9 a răspuns:

- Într-un alt scenariu posibil, prezenţa directă a divinităţii lângă om, îi poate influenţa deciziile, care astfel nu vor mai avea relevanţă în privinţa fidelităţii şi sincerităţii. Ori, ştim din experienţele noastre că fidelitatea şi sinceritatea sunt cel puţin la fel de importante ca şi dreptatea. Din acest motiv, şi pentru Dumnezeu (care S-a autodefinit a fi Iubire), fidelitatea şi sinceritatea răspunsului nostru şi a căutării noastre libere este esenţială...

- Prezenţa Sa absolut directă, pentru a-i confirma omului totul, ar fi concepută ca suspendare a libertăţii umane de a alege singură răspunsul, fidelizarea sau refuzul. Ştim delicateţea naturii create, pentru a intui şi delicateţea lui Dumnezeu care nu se doreşte a fi prea. insistent.

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Asculta! Daca tu ai auzit ca exista un adevar, privind existenta lui Dumnezeu,, si scopul sau cu umul si pamantul este facut cunoscut prin intermediul Bibliei doar, deci daca ai auzit, de ce nu-l cauti acest adevar sa te convingi tu insuti? Sa nu bati campii cu baliverne fara nici un sens.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ne-a lasat nimic concret? Hai nu zau. Nu stiu cate locuri ai vizitat tu, poate esti sarac, dar eu cam stiu ce se afla pe pamantul nostru, niste locuri uluitoare care aparand din haos iti spun ca e ceva ceea ce eu nu cred.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ma? trezeste-te ai un cosmar, generat de necunostinta religiei crestine, si alimentat de minciunile care le-ai ingitit intregi fara sa le rumegi.desteptarea fratica, fiindca risti sa ramai asa.cu mintea odihnita.ar fi trist, daca esti foarte tanar, fiindca timpul trece repede si ne afecteaza iar stiinta ta nu e capabila de mai nimic in privinta asta.

Răspuns utilizator avertizat
| Mariani_Roberto_1993 a răspuns:

Vai de mine iar din America du-te si le arata la Americani, Biblia e cuvantul lui Dumnezeu, Tu vrei sa vezi Duhul Sfant nu? Odaa vazut vei avea si vedeni cum mi s-a intamplat mie

| Mariani_Roberto_1993 a răspuns:

Va spun ca este o lucrare a necuratului da nu va dati seama pe cursa atat de siret e diavolu ca i-am descoperit si cursa care mi-a intinso, am facut o prostie si nu mai vreau sa o repet, ma apasa pe frunte seara si ma durea capu si spatele, si de cand mi-am dat seama de cursa lui Sunt al om, sa stiti ca Satan poate fi si sfant daca nati stiut.

| Mariani_Roberto_1993 a răspuns:

Primu lucru ca sa cauti adevarul lui Dumnezeu trebuie sa te spovedesti sa fi curat si apoi sa cauti curat, eu am cautat necurat si rau ma chinuit Diavolu 3 ani fara sa stiu si abia acuma mi-am dat seama si ma simt alt om, am avut si vedeni si de asta mi-am dat seama ca este necuratu, te impinge din pacat in pacat

| Titanos a răspuns:

Dosare atat de secrete ca se gasesc pe YouToube.

| Axel22 explică:

Uita-ti aici clipul cu capul de caine viu: https://www.youtube.com/watch?v=BPTlK89qh1M&feature=player_embedded

| Axel22 explică:

Uita-ti si partea a 2 a in care chiar reinvie un caine : https://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=1BfNQr2y_sg

| ionutandrei2003 a răspuns:

Dumnezeu ne iubeste, insa pe Pamant ne lasa sa facem o alegere, sa fim buni sau rai, sa credem in el sau nu. In functi de aceasta alegere vom merge in Rai sau in Iad.

| poisonedheart a răspuns:

Dumnezeu nu e o persoană și nu poate fi comparată cu un om. De ce se plâng toți de viața de pe pământ? In primul rând, pe noi ne așteaptă o viață dincolo de aceasta de pe pământ. După două mii de ani, încă există îndoieli și sincer, nu știu câte dovezi mai vor oamenii. Cine vrea să creadă să creadă, cine nu, nu.