| anonim_4396 a întrebat:

de ce atei urăsc credincioși?

36 răspunsuri:
| Filip23 a răspuns:

Nu cred ca vor recunoaste multi.

Frustrari personale si conflicte vechi.

| emy a răspuns:

Salut,draga! Masonii sunt cei care dezbina toate categoriile sociale, cei care manipuleaza lumea si o cumpara cu bani. Pentru a intelege mai multe, uita-te aici: http:despremasonerie.go.ro/ si cauta si:solutii pentru contracararea actiunilor malefice ale masoneriei. Te pup, pa, pa.

| emy a răspuns:

Scuze! Adresa era: http://despremasonerie
.go.ro/.

| DragosConstantin a răspuns:

N-am nimic cu persoanele credincioase cat timp isi vad de propria viata.

caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
De unde ai dedus tu ca ateii urasc credinciosi? am putea zice si invers nu?
Ce treaba am eu cu ateul? fiecare crede in ce vrea si uraste pe cine doreste?
Oare ateii nu se urasc intre ei? la fel si noi credinciosii ne uram intre noi.
O zi bunahappy

| Inception a răspuns (pentru caramela):

Esti atee nu, normal ce raspuns pote sa imi dea un ateu.
Pai nu stiu, de unde am dedus eu ca ateii urasc credinciosi,
citeste si tu conversațiile de pe site.

| danay72 a răspuns:

Nu cred ca urasc, ci ei cred ca ajuta.Important e ca un crestin sa stie cum sa se comporte si sa demonstreze ca aplica Biblia, in relatia cu ei.

| anonim_4396 explică (pentru danay72):

" sa demonstreze ca aplica Biblia"... care parti : cele cu "sa-i ucizi" sau cele cu "sa-ti iubesti aproapele"?

| T0T a răspuns:

Daca nu te deranjeaza cu nimic, nu ai de ce sa ii urasti. Mai sunt si unii fara minte ca na atei, crestini nu toti dispunem de intelectul necesar...

| Fatamuntilor a răspuns:

NU cred ca ne urasc si NU toti
Urasc sau NU sunt de acord cu modul nostru de gandire
Critici vor fi de ambele parti!

| Mădă0611 a răspuns:

Salut TheBlueWolf10 atei urăsc credincioşi de mere. thinking

| Inception a răspuns (pentru Mădă0611):

Salut Mădă0611 raspunsul tau nu are nici o logica "credinciosi de mere."ce vrei sa spui confused

| Mădă0611 a răspuns:

@sub10ani
laughing aolo! Dar nu ma mir, asa e cu aia care fac pe inteligentii (observi al 2-lea "i"?) cand sunt vai de ei.

| Inception a răspuns (pentru Mădă0611):

O ti-ai editat raspunsul, nu ma mira, asa fac mincinoasele. liar
Ce nu iti convine ca ti-am dat ignor si nu mai poti sa imi raspunzi,
si ca sa ai ultimul cuvant de spus ti-ai editat raspunsul, penibil.
Mie mila de tine.

| Mădă0611 a răspuns:

@sub10ani
laughing n-am editat nimic, dar na, sub 10, asta este.
Cat de penibil esti cu ignore, ne ognore, iar ignore. Vai de neuronul tau siiiinguuur, ataaaat de siiinguuur. puppy dog eyes

| Doub a răspuns:

Nu toti ii urasc. Nu generaliza.

| Holiday a răspuns:

Se pare ca tocmai invers e, mai ales ca poveste va recomanda cu insistenta asta.
Doar doua mici exemple mai jos:

Ieremia 48:10
Blestemat sa fie cel ce face cu nebagare de seama lucrarea Domnului, blestemat sa fie cel ce îsi opreste sabia de la macel!

Deuteronom 17:12
Omul care, din mîndrie, nu va asculta de preotul pus acolo ca sa slujeasca Domnului, Dumnezeului tau, sau care nu va asculta de judecator, omul acela sa fie pedepsit cu moartea.

Deci...cine are in fisa postului astea?!?

| xXsweetgirl99Xx a răspuns:

Eu nu cred ca ei ne urăsc.

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Entru ca in primul rand se urasc pe ei, si faptele lor. Dar este important sa uram faptele rele nu oamenii.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In general oamenii se urasc indiferent de religie.
Apoi fanatismul si prostia le intalnim peste tot.
Ateii fiind putini este logic sa intalnim mai putine exemplare cu probleme, dar pe TPU se pare ca si-au dat intalnire toti.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna
Pentru ca credinciosi cred in existenta lui dumnezeu iar ateii nu.
O zi buna.

| Pardelian a răspuns:

Din rautate

| questsoul a răspuns:

Nu este o regula universala. Poate fi reciproc sau poate sa nu existe deloc ura!

| vampyremisa a răspuns:

Eu personal nu urasc credinciosii, ci faptul ca mereu intalnesc crediciciosi care nu fac altceva decat sa spuna 'Dar Dumnezeu te pedepseste, Dumnezeu face, etc'. Majoritatea prietenilor mei sunt credinciosi. Ce ma deranjeaza este cand propia mea credinta( cea in inexistanta acestui marit Zeu) este calcata in picioare. Nu generalizez. Ideea religiei este iubirea, nu? Atunci de ce sa uram pe cineva doar pentru ca nu crede/ crede. Nu sunt de acord cu unele traditii si obiceiuri practicate de credinciosi, dar nici de necredinciosi. Cat timp nimeni nu se baga sa imi spuna ca sunt 'un failure' si ca sunt o pacatoasa doar pentru ca eu nu cred si spal rufe si vase( de fapt eu doar le scot/pun din/in masina si le pun pe sarma) de nu stiu ce sarbatoare sau fac curat.

| forthewicked a răspuns:

Greșit! De fapt este chiar invers, deoarece creștinii încercă să îi facă pe atei să credă în Dumnezeu, deși aceștia nu o vor face. Îi judecă greșit! De ce? Doar pentru că aceștia își susțin propia opinie. În schimb, ateii nu vor ceartă, ei vor înțelegere. În schimb dacă ești un creștin frustrat, care nu face altceva decât să te ignore și să comenteze, e și normal să te urască -.-

| Inception a răspuns (pentru forthewicked):

Cine a zis ca eu vreau sa ii fac pe atei sa creadă în Dumnezeu, chiar nu îmi pasa, nu au decât sa nu creadă, e problema lor nu a mea.

| forthewicked a răspuns (pentru Inception):

Dacă nu îți păsa nu mai puneai întrebarea, dragă

| Inception a răspuns (pentru forthewicked):

Intrebarea mea nu e ca sa ii faca pe atei sa creada in Dumnezeu.

| forthewicked a răspuns (pentru Inception):

Atunci m-am exprimat eu puțin greșit, pentru că am întâlnit mai mulți credincioși care în loc să își vadă de viața lor, se preocupă cu a ateilor. Atunci scuză-mă și mă corectez *Majoritatea creștinilor. Și în al doilea rând, nu îi urâm creștini atâta timp cât își văd de viața lor.

| popamihaitza a răspuns:

Pentru ca sunt agramati.

| Inception a răspuns (pentru popamihaitza):

Cine vorbea, eu sunt agramat, cred ca nu ti-ai vazut intrebarile.

| Heisen10 a răspuns:

Salutare,
Multi atei sustin ca Dumnezeu nu exista.Aceasta este parerea lor.
Ei ne urasc fiindca vad ca noi credem in Dumnezeu, practic nu il iubesc pe Dumnezeu.
Fiecare are parerea lor, ei sustin ca lumea s-a creat prin ajutorul evolutiei.
Sper ca te-am ajutat.

| Holiday a răspuns (pentru Heisen10):

"Multi atei sustin ca Dumnezeu nu exista."

Te afli intr-o eroare, TOTI ateii inteleg ca zeii in general, nu doar asta crestin, nu exista. Cine mai are dubii, nu este ateu. Asta asa, pentru cultura ta generala, poate mai ai dicutia asta cu cineva si sa nu te faci (iar) de ras.

| Heisen10 a răspuns (pentru Holiday):

Daca eu ma fac de ras atunci, iti dau ceva pe intelesul tau
http://ro.wikipedia.org/wiki/Ateism

| Holiday a răspuns (pentru Heisen10):

ATÉU, -ÉE, atei, -ee, s. m. și f. Adept al ateismului; persoană care neagă exis­tența lui Dumnezeu și a oricărei divinități. – Din fr. athée, lat. atheus.
Sursa: DEX '09

Sincer, n-am stat sa citesc chestia aia de pe wikipedia. Dupa cum vezi, in definitia din DEX, dealtfel singura care trebuie luata ca si corecta, nu exista nici un "poate", "stai sa vezi.", etc.

Ce nu ti-e clar?

| PuneManaPeAbecedar a răspuns:

Eu nu ii urasc, dar ma dezgusta faptul ca majoritatea sunt semi-analfabeti (nu toti). Un exemplu perfect esti tu.
Daca ai pune mana pe o carte, ai invata sa pui toate literele si semnele de punctuatie. Asta explica faptul ca sunteti indoctrinati masiv si va e lene sa va informati.