| anonim_4396 a întrebat:

întrebarea asta e pentru atei, de ce nu credeți în Dumnezeu? Pentru ca nu exista dovezi, nu cred ca e un motiv sa nu mai crezi existenta lui.

37 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

"Ce vă face să nu credeţi în Dumnezeu?"

Chestia aia din cap numită "creier".

NOname
| NOname a răspuns:

Văd că ai editat şi reeditat şi tot ţi-a ieşit o prostie, TheBlueWolf10 anonimizat.

| RAY a răspuns:

Tu esti motivul pentru care sunt ateu, pai cand vad ipocrizia din tine vrei sa ma asociez cu astfel de persoane?

| Inception a răspuns (pentru RAY):

Eu sunt motivul pentru care esti tu ateu, cine a zis ca trebuie sa il copiezi pe x.Si ipocrit esti tu. Auzi la asta eu sunt motivul pentru care este el ateu.Nu e un motiv destul de bun.

| T0T a răspuns:

E un motiv. Nu este motiv sa spui ca ai demonstrat ca nu exista dar este un motiv sa sustii ca nu exista.

| Inception a răspuns (pentru T0T):

Răspunsul tău nu are nici o logica, tu nu vezi ce prostii ai scris.

| T0T a răspuns (pentru Inception):

Cam asta pot spune si eu despre intrebarea ta.

| Inception a răspuns (pentru T0T):

Si daca intrebarea mea e o prostei de ce mi-ai mai raspuns?

| T0T a răspuns (pentru Inception):

Pentru a te face sa iti dai seama de acel "de ce". Singur nu esti capabil sa o faci.

| Inception a răspuns (pentru T0T):

Raspunsul tau nu are nici o logica.E evident ca nu stii ce sa imi raspunzi.Conversatie incheiata.

| T0T a răspuns (pentru Inception):

Daca nu ai inteles tu asta nu inseamna ca nu are logica. E cum ar veni cineva si ar incerca sa explice legile mecanicii clasice unui tigan. Si tiganul ar spune ce ai spus si tu.

| Mădă0611 a răspuns:

In care din ei (dumnezei)?

| Inception a răspuns (pentru Mădă0611):

Nu știam ca sunt mai multi, poți sa ii enumeri.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Inception):

Nu merg smecheriile cu mine, poftim un link http://ro.wikipedia.org/wiki/List%C4%83_de_zei (probabil esti dresat sa zici ceva despre wiki, daca nu te-ai obosit sa cauti lista, nu te obosi cu bla-bla-ul ala)

| Inception a răspuns (pentru Mădă0611):

Serios, nu merg șmecheriile cu tine, bine, atunci vreau sa îmi dai niște exemple de zeii pe care ii cunoști tu, fără sa ii ei de pe net.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Inception):

laughing sunt atee, cum sa cunosc zei daca stiu ca nu exista? Ai macar 10 ani?

| Inception a răspuns (pentru Mădă0611):

Mai ești și mincinoasa liar, nu cunoști zei de aia mi-ai dat o lista cu zei in ordine alfabetica.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Inception):

Sub 10. thinking

| Inception a răspuns (pentru Mădă0611):

Ce minte de copil ai" Sub 10 thinking " laughing. Conversatie incheiata.
Nu vorbesc cu mincinoase. liar

| IvanMihai a răspuns:

Încă indecis dacă există sau nu Dumnezeu!
O întrebare ar fi:
Cum poate să existe Dumnezeu dacă există atâta suferinţă în lume?

| Holiday a răspuns (pentru IvanMihai):

"Cum poate să existe Dumnezeu dacă există atâta suferinţă în lume?"

Mai degraba e invers, tocmai asta ii duce pe unii sa creada tot felul de povesti, sa fie momiti de diverse religii...cand suferi, esti disperat, devii mult mai usor de imbrobodit cu povesti. Deaia nici o religie nu doreste intr-adevar bunastarea.Ba mai mult, la unele e contrar dogmelor sa "ai" sau "sa-ti fie bine", bineinteles ca simplu membru, pentru lideri nu e valabil.

| PapagalGalben a răspuns (pentru IvanMihai):

Eu cred in Dumnezeu, caci El m-a ajutat tot timpul, mai ales la teste.

| DiaconescuLarisa a răspuns:

CUM SA NU EXISTE DOVEZI? Biblia ce este? Toate scrierile? Toate documentele si memoriile stramosilor nostri? Si cu zice si o pilda.Cum am putea noi oamenii sa-l vedem pe Dumnezeu daca noi nu putem privi nici la soare fara a lacrima? In Dumnezeu trebuie pur si simplu sa crezi.Si inca o dovada pe care o vezi mereu.Pamantul pe care te plimbi.Stelele pe care le vezi.Tot ce ne inconjoara este creatia lui Dumnezeu.Asta este cel mai simplu de inteles motiv pentru care stim ca exista Dumnezeu.Doar pamantul nu se putea creea singur.

| Inception a răspuns (pentru DiaconescuLarisa):

Poti sa le spui asta si ateiilor.Ei nu cred ca exista Dumnezeu.

| aHR a răspuns:

Prietene, nu te supara, dar cum sa spui ca daca nu sunt dovezi, tot trebuie sa credem?
Cam jalnic sa te ascunzi pe net, Wolf, de parca te-ar cunoaste cineva in real.
Puteai macar sa incerci sa te exprimi altfel, sa nu te dai de gol...

| Inception a răspuns (pentru aHR):

Nu ma supar, dar daca ai crezut odata in Dumnezeu si te-ai rugat la el, nu vad motivul de ce sa nu mai crezi.Sa nu imi spui ca ateii au fost din totdeauna ateii.Si da, ai dreptate, nu am de ce sa ma ascund.

| popamihaitza a răspuns (pentru Inception):

Dar daca cand erai mic faceai cacuta la olita, nu vad motivul de ce sa nu faci in continuare.

| Inception a răspuns (pentru popamihaitza):

Știi chiar nu îmi pasa, poți sa postezi cate răspunsuri jignitoare vrei.
O sa te raportez, deci poți sa continuii sa ma jicnești.

| Inferno a răspuns (pentru Inception):

Daca ai crezut odata in Mos Craciun si i-ai scris scrisori care e motivul sa nu mai crezi in el?
A?
Crezi in Mos Craciun?

Dupa logica pe care o aplici ar insemna ca da, crezi.

| Inception a răspuns (pentru Inferno):

Daca ai crezut odata in Dumnezeu si te-ai rugat la el care e motivul sa nu mai crezi in el?
A?
Crezi in Dumezeu?

Dupa logica pe care o aplici ar insemna ca da, crezi.

| Lagorúthon a răspuns (pentru Inception):

Se vede ca spovedania aduce rau. Cati ani ai? 14-15 ani? Eu cred ca daca te aud parintii ca nu crezi in dumnezeu, te rastignesc pe rug.

| Inception a răspuns (pentru Lagorúthon):

Nu am spus ca nu cred in Dumnezeu.

| Lagorúthon a răspuns (pentru Inception):

Ma refeream ca daca o sa devii ateu parintii tai te or sa te arda pe rug.

| Inception a răspuns (pentru Lagorúthon):

"parintii tai te or sa te arda pe rug. "
Învață sa scrii. laughing

| Lagorúthon a răspuns (pentru Inception):

Am gresit, dupa ce am trimis mesajul mi-am dat seama ca am scris "te".

| WakeUpMan a răspuns:

Cum sa "iti faca dumnezeu ceva, iar apoi sa nu mai crezi in el"?
Daca tu crezi ca dumnezeu ti-a facut ceva, crezi in existenta lui, nu? De ce nu ai mai crede si dupa?
Acestea fiind spuse, ateii neaga existenta lui dumnezeu, nu pentru ca "le-ar fi facut ceva", ci pentru ca pur si simplu nu se poate dovedi ca exista.
Te-as ruga sa iti recitesti intrebarea, poate realizezi ce prostii ai scris.