| anonim_4396 a întrebat:

întrebarea asta e pentru ateii.Ce va făcut sa nu mai credeți în Dumnezeu sau sa fiți în potriva lui? Care este motivul.

43 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Nimeni nu crede in dumnezei "by default". Pur si simplu am respins indoctrinarea crestin-ortodoxa. Am citit biblia si alte cartulii, am mers la orele de religie fiindca de obicei am avut profi/preoti super tari cu care chiar puteam discuta matur si fara sa ne sara in cap ca nu inghitim gogoasele crestine. Nu poti fi impotriva a ceva inexistent in forma in care ti se prezinta, si nu poti "sa nu mai" crezi in ceva in care nu ai crezut niciodata.

| Inception a răspuns (pentru KodrutZ):

Daca tot tu spui ca Dumnezeu nu exista, îmi poți demonstra cum ai descoperit tu ca nu exista.

| KodrutZ a răspuns (pentru Inception):

Logic si de bun simt e sa pleci de la premisa asta. Faptul ca esti copilul unora botezati la rindul lor intr-o religie PENTRU SCLAVI nu te face apartenent la acel cult. Teorema lui Pitagora nu exista pina in momentul in care dai peste ea. E demonstrabila, logica si infailibila. Dumnezeu nu e nici una dintre astea trei. Ma refer la modul in care e descris in biblie si de alte asa zise carti sfinte.

| Inception a răspuns (pentru KodrutZ):

Asta e explicația ta :" Faptul ca esti copilul unora botezati la rindul lor intr-o religie PENTRU SCLAVI nu te face apartenent la acel cult." Ba da.Ai fost crescut si educat de acei oameni, care au fost botezați in religia PENTRU SCLAVI, si asta te face apartenent la acel cult. Si nu vad legătură dintre teorema lui Pitagora si religie. Pitagora a fost matematician.Si totuși nu îmi demonstrezi cum ai descoperit tu ca Dumnezeu nu exista. Conversație încheiată.

| KodrutZ a răspuns (pentru Inception):

Din ce zici tu rezulta ca daca doi homosexuali adopta un copi gata, ala automat e gay. La fel daca doi cretini fac un copil, ala nu poate fi inteligent sau macar normal. Haha, penibil. Demonstreaza-mi si tu ca FSM nu exista si iti demonstrez si eu dupa aia. (http://en.wikipedia.org/wiki/Flying_Spaghetti_Monster)

| Inception a răspuns (pentru KodrutZ):

Nu știam ca exemplul tău e despre homosexuali.Sau ai dat și tu acest exemplu idiot, ca nu știai ce sa îmi răspunzi.Si cred ca nu știi sa citești am spus conversație încheiată.Pa.

| KodrutZ a răspuns (pentru Inception):

Ai spus conversatie incheiata ca nu aveai contra-argument la ce urma sa iti raspund eu... mdah, tipic cre(s)tin. Doamne-ajuta!

| Inception a răspuns (pentru KodrutZ):

Bai omule tu nu înțelegi ca ți-am spus de 2 ori conversație încheiată sau tu nu înțelegi românește.Si da am contra-argument, dar îmi dau seama ca e inutil sa continui o discuție cu un creier neted.

| KodrutZ a răspuns (pentru Inception):

Cum ziceam... las' asa ca e bine. Doamne-ajuta!

| Lagorúthon a răspuns (pentru Inception):

S-a descoperit ceva din Biblie, ceva ce e scris acolo? Pana si Giulgiul din Torino e o scamatorie.

| LaLaura a răspuns:

Nu sunt impotriva lui Dumnezeu, cum nu sunt nici impotriva oricarei religii.
Pur si simplu nu cred tot ce se spune si se scrie in religie ( spuse de oameni care mai infloreau, asta e natura oamenilor).
Nu vad de ce se cred ca in Dumnezeu, daca nu cred ce se spune despre el sau despre religie.
Imi place sa iau cate putin din fiecare religie.

| KhludCiprian a răspuns:

"Ce va făcut sa nu mai credeți în Dumnezeu sau sa fiți în potriva lui?"
Daca ai pune Mos Craciun, in loc de Dumnezeu ai intelege probabil un raspuns similar:
- nu-s motive sa crezi in Mos Craciun/Zeus/Iehova
- nu esti impotriva lor, ci doar impotriva oamenilor ce iti zic dogmatic ca viata ta nu are rost fara Mos Craciun

Bineinteles, cand credinciosii au sa vina cu argumente si au sa arate sania cu reni, poze (ne-editate), si altele de genul ai incepe sa crezi in Mosul.

Tot asa, ce dovezi crezi ca ar trebui sa vii tu (sau orice alt credincios) sa schimbe ateii in credinciosi...

| bleakk a răspuns (pentru KhludCiprian):

Analogia pe care o faci intre Dumnezeu si Mos Craciun/Zeus mi se pare irelevanta. Daca cercetezi toate optiunile religioase, vei descoperi ca exista religii mitologice, religii oculte, religii absurde, religii imorale, religii amorale...Ideea ca toate religiile sunt rezultatul unor traditii oarecare, ca toate sunt egale intre ele si ca toate nu fac mai mult decat o ceapa degerata are o infatisare logica si oarecare trecere pentru mintile care nu sunt familiarizate cu religiile.
Este la fel cu a spune: toate vietatile marine sunt egale si pot trai la oricare adancime a oceanului. Suna logic... pentru cel care nu cunoaste problemele create de presiunea apei, de salinitate, de temperaturi, etc...

| KhludCiprian a răspuns (pentru bleakk):

In fapt, nu am afirmat ca toate zeitatile sunt egale.

Doar ca am afirmat ca Mos Craciun e privit la fel de un ateu ca si Iehova. Si desi tu ii vezi diferiti, in fapt Zeus chiar a fost mult mai aproape de Iehova decat ai vrea probabil sa il accepti. Vezi de ce crestinii erau prigoniti, daca nu ca romanii credeau in Zeus...

| bleakk a răspuns (pentru KhludCiprian):

Am auzit si eu de politeismul lor

| KhludCiprian a răspuns:

Citeste atent raspunsul. Cum vezi tu credinta in Mos Craciun, tot asa un ateu vede credinta in Iehova.

Nu stiu sa urasc pe Iehova, cum nu urasc nici copii ce cred in Mos Craciun. Daca un mos-craciunist ar dori o casa inalta cat Casa Poporului dedicata saniei si renului dat fiind cata fericire aduce intregii planete, in special copiilor, si o face criticand non-craciunistii, eu unul as prefera sa se puna altceva acolo, cine stie, o statuie ce sa celebreze faptul ca Iuri Gagarin a mers in spatiu.

Sunt o multime de lucruri ce ma fac furios in lumea credincioasa, dar nu-s credinciosii, ci afirmatiile zise cu "deplina incredere ca ei nu pot gresi". Si cat nu-mi arata coarnele renului, sau concret orice afirma ca oricare dintre miile de zei ce-s afirmati de credinciosi, ca sa fie confirmabil, nu stiu daca are vreun merit sa urasc acel zeu.

Tu urasti pe Zeus? Dar pe Brahma si Vishnu?

| Inception a răspuns (pentru KhludCiprian):

Care sunt miile de zei pe care ii afirma credincioșii. Poți sa îmi dai un exemplu.

| KhludCiprian a răspuns (pentru Inception):

Daca tu consideri hindusii credinciosi, uite aici o lista destul de lunga. Sa imi spui pe care din ei stii tu:
http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Hindu_deities

| KhludCiprian a răspuns (pentru Inception):

Cica sunt unii ce zic de sute de milioane de zei ce-s in hinduism dar e disputata ca e doar o constiinta si milioane de feluri in care oamenii il inteleg:
http://www.quora.com/......-come-from

| Inception a răspuns (pentru KhludCiprian):

Despre ce hindușii vorbești tu acolo, am vrut sa îmi dai niște exemple de zeii pe care ii afirma credincioșii.Si în primul rand
in religia creștina nu se numesc zeii, se numesc sfinții.De unde ai scos-o si pe asta, auzi la tine credincioșii se roagă la zeii, nici nu stii la ce se roagă credincioșii.Conversația e inutila.Pa!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Intai si intai, ei nu cred in Dumnezeu deci nu pot fi impotriva a ce nu cred ca este.este ilogic.al doile,ei nu cred fiindca au limita in gandire nu o minte deschisa sa accepte, sa evadeze, in alte sfere, sa cerceteze, sa stie.sant incorsetati de frustrarea ca au logica dar nu pot avea credinta nici in logica lor.fiindca daca ar crede in logica lor, nu ar fi atei.

| LaLaura a răspuns (pentru anonim_4396):

De fapt nu asta inseamna sa fi ateu? sa crezi in ceva si sa cercetezi, eu stiam ca religia are la baza "crede si nu cerceta"
Iar daca evadezi in alte sfera, asta nu mai e credinta ci fizica cuantica, sau cel putin asa spun fizicienii.
Si nu am chiar nicio frustrare, si de ce nu as fi ateu daca cred in logica? E normal sa crezi in ceva, asta nu te face "neateu". Ateu e sa nu crezi in Dumnezeu si a oricarei divinitati.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Crezi ca exista asa ceva ca "sufletul"? cum asa?

| LaLaura a răspuns (pentru anonim_4396):

De ce nu as crede? Nu il vad imposibil.

| anonim_4396 explică (pentru LaLaura):

Ciudat/ interesant. as fi crezut ca " ca atee iti dai seama ca suntem ca niste masinarii, "functionam" pe curent electric. de aia nu cred in chestii ca suflet.

| LaLaura a răspuns (pentru anonim_4396):

Cum am spus, imi place sa iau putin din fiecare religie.
Iti recomand sa citesti adam si eva- l rebreanu este legat de suflet

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ma tu ti uiti in sus la mintea me si spui ca nu cobori? ia vezi ma intoarce imaginea invers poati vezi ca trebuie sa urci si inca mult? ma lupulache albastru tu esti var cu alfalupul? pai uite de ce nu cred ateii, din acelasi motiv pentru care a fost rastignit Mantuitorul.fiindca cuvantul Domnului le vadeste de departe prostia, iar modelul de viata curat si credincios al lui Iisus Hristos ii pune fata in fata cu ei insisi si nu le place ce vad.Asa ca ei practica politic a strutului, spun ca nu cred ca nu exista, ca sa nu aiba cugetul lor cu cine sa-i compare fiindca nimanui nu-i place ce vede in oglinda sufletului.si acuma sa-ti spun ce este scris in psalmi? caci pacatul meu, este pururea inaintea mea; deci domnule lup albastru, constiinta fistecaruia STIE ce trebuie sa stie.ratiunea daca o acoperi,se moleseste si se linisteste la intunerec.dar lumina e sus si straluce ca o faclie.iar ratiunea si teligenta in tactica lor,cere semne, minuni, vrea dovezi palpabile, argumente, si alte abureli.chestia e simpla.VOM MURI SI VOM VEDEA>

| 1DeadMemories a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai o gandire comunista si indoctrinata.In plus, habar nu ai cu ce se mananca ortodoxia. A fi crestin nu inseamna doar sa te iei dupa gloata, macar pune mana si citeste biblia daca vrei sa dai sfaturi de bun crestin.Eu da, sunt atee pentru ca-mi place sa cercetez si sa-mi indrum pasi dupa ceva realist, nu dupa zmei paralei si ingerasi inchipuiti.Esti un incuiat, incult se vede ca esti, daca consideri omul, indiferent de religie, fara constiinta.Inainte de a face ateii prosti da o cautare pe google sa-ti dai seama cati oameni celebrii atei au existat si exista.DESTEPTULE!

| Inception a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu stiu cu cine ai facut romana, dar invata sa scrii, si daca vrei sa faci pe desteptul mai treci pe la scoala, ca te faci de ras.Ai probleme grave din punct de vedere gramatical.laughing
Pe bune "fistecaruia" sau vrei sa scrii fiecăruia, am auzit de inteligența dar nu am auzit de "teligenta".Sa nu te numesc analfabet, chiar daca esti.rolling on the floor

| anonim_4396 explică (pentru 1DeadMemories):

A te lauda cu celevritatea altora, nu insamna ca esti precum sant ei badie.io biblia am cetit-o si cercetat-o dar tu ce cercetari efectuat-ai si la ce cncluzii ajuns-ai troglodito so obediento? ca mie-mi placura povestile cu zmei paralei si capcauni, ilene cosanzene si feti frumosi cu stele in frunte.da in cuiat nu sant slava Domnului, cat despre ortodoxie nu pot discuta cu matale deoarese tu esti teligenta.regret sincer ei enorm,

| 1DeadMemories a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu daca fac crestinii prosti, sa inteleg ca ma refer doar la pleava noname, asa ca tine, nu fac referire si la sfinti, clerici. Inainte de a emite elucubratii despre atei uita-te in gradina ta.

PEACE!

| Inception a răspuns (pentru 1DeadMemories):

Invata sa scrii PACE, nu PEACE.

| 1DeadMemories a răspuns (pentru Inception):

Serios?=))
Invata sa-ti vezi de scrierile tale. Dupa PACE trebuia sa pui virgula, daca trebuie sa ne atentionam.
Incercati sa iesiti in evidenta aratand cu degetul orice greseala care e fireasca sau omeneasca, dar dati cu tifla facand aceeasi panarame de greseli.Un agramat sau un incult se citeste cu ochiul liber, nu cautandu-i nod in papura.

Sa ai o zi cum iti doresc eu! http://en.wikipedia.org/wiki/Peace

| KodrutZ a răspuns (pentru Inception):

Ti-a scris PEACE dar de fapt se referea la piss. Piss on you, you sonofa... pentru cunoscatori (an italian goes to Malta)

| Inception a răspuns (pentru 1DeadMemories):

Nu ți-e rușine sa inventezi scuze de astea penibile.
Puneți ochelari, mamaie. Unde vezi tu ca nu am pus virgula.
Mai citește odată răspunsul.Agramații si inculții se citesc cu ochiul liber. Atunci învață sa citești.Auzi si la asta nu am pus virgula.Sigur ca da. Minciuni înflorite ca astea mai ai.Conversație încheiată, nu vorbesc cu mincinoși. liar

| bleakk a răspuns:

Sa nu crezi nu inseamna sa fii impotriva.Ca nu poti sa nu crezi si in acelasi timp sa fii si impotriva

| Inception a răspuns:

Ești tu sigura ca ateii au cuvinte curate si creștini au cuvinte murdare, i-a mai gandeste-te odată, dacă ai știi ce mi-a spus ultimul ateu.Si nu ai vrea sa știi ce i-am spus eu lui. laughing

| LaLaura a răspuns (pentru Inception):

Nu toti, dar in cazul de fata obser ca un credintios vorbeste urat. Si care e rostul sa fi credincios dar da vorbesti urat? Ori esti credintios cu adevarat ori nu. Eu de aceea am renuntat la credintinta, biserica ma ingradea si nu doream sa fac pacate ( ma refer a crede in reincarnate, a face curatenie de sarbatoare, si lista poate continua ). Nu doream sa fiu partial crestin daca nu imi respectam cu totul religia. Si crede-ma ca e mult mai bine asa, decat sa ma dau sfanta si sa nu respect religia.

| Inception a răspuns (pentru LaLaura):

Te poți spovedi dacă păcătuiești.Si nu cred ca e un motiv sa renunti la credința pentru ca nu poți sa o respecți.Nu exista om care sa nu păcătuiască, nu suntem perfecți.Dar totuși avem o șansa sa ne îndreptăm prin spovedanie.

| LaLaura a răspuns (pentru Inception):

Pai daca nu imi respect propria credinta de ce sa mai cred in ea.
Adica doar asa ca am fost botezat?
Ori respecti si crezi in ea cu totul, ori nu.
Fusesem acum vreo 5 ani la prohod, si la sfarsit se dadea o floare ( lalea) de la preot. Sincer m-am speriat ce era acolo, adica femei/barbati in toata firea, injurand ca nu are loc sa i-a o floare in biserica, impingandu-se si lovindu-te cu cotul.
Mi-am spus atunci, decat sa fiu ca ei, sa spun ca cred in religie sunt credintioasa convinsa, fac n matanii, dar sa nu am bun simt, si sa mai si vorbesc urat despre altii, mai bine, ateu.
Plus ca eu ma duc aproape in fiecare Duminica la biserica, aprin lumanari ( imi place sa fac asta, mai ales pentru sora mea care a murit la 1 zi de la nastere) si observ cu credintiosii injura pe cei care stau la cersit, ii scuipa ( langa biserica), lovesc cainii de langa biserica si asta mi se se pare cea mai mare aberatie sa fi credintios dar sa i un suflet negru.
Prefer ateu, dau mancare la caini, la cersetori le i-au un covrig ( la copii, imi este mila de ei, mai ales ca nu este vina lor ca s-au nascut doar pentru produs). Si am sufletul impacat, si nu astept spovedania ca sa imi i-a pacatele pe care puteam sa nu le fac.
Prefer sa fiu ateu, sa imi respect aproapele, naturala, animalele, si sa incerc in fiecare zi sa devin mai bun, chiar daca uneori nu se intampla asta, decat sa ma cred credintioasa dar sufltul meu e plin de ura, gura mea plina de vorbe urate, si mintea plina de actiuni urate.
Asta e doar parerea mea.

| Vampire666 a răspuns:

In primul rand nu sunt impotriva lui Dumnezeu ci doar nu cred. Absenta dovezilor clare care sa dovedeasca existenta lui ma face sa nu cred.

| popamihaitza a răspuns:

Au invatat sa scrie corect.

| Nicol2424 a răspuns:

Cine a zis ca suntem in potriva lui? E ca si un coleg de banca de care nu te intereseaza de loc...