| IonutCG90 a întrebat:

Salut TPU,

✞Întrebarea mea se adresează doar celor care sunt Creștini și care au măcar un minim respect pentru religia lor. ✞

✿In contextul tensiunilor tot mai mari cu o religie (pe care personal o consider 0, si aceea este islamul), pe restul le respect (Budism, Hindu etc.) Intrebarea mea este:

❃-Sunteți de acord cu unirea celor două biserici Creștine, și anume Catolicii&Ortodocșii?

☀Mulțumesc anticipat pentru înțelegere.

18 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Da. Asta ar fi o solutie extraordinara. Singura problema este ca la ortodocsi sunt mai multi capi. In final nici cel catolic nici cei ortodocsi nu vor sa-si cedeze functiile. Altfel s-ar putea gasi o cale comuna. Mai sunt, apoi, si niste principii. Nu cred ca se va putea! Mai bine s-ar uni toate marile puteri impotriva islamului. Asa rusii ii sutin pe cei rai de la conducerea Siriei (de exemplu), iar americanii pe rebeli. Altfel s-ar putea uni si sa zica: tu esti rau, dispari! Sunt si musulmani pasnici care nu se baga in asa ceva. E complicat!

| IonutCG90 explică (pentru Salontanul):

Imi place raspunsul tau.

| Salontanul a răspuns (pentru IonutCG90):

Multumesc!

Răspuns utilizator avertizat
| VelaJohnny a răspuns:

Personal, nu-mi pasa laughing nu e mare diferenta intre ele, ambele au facut aproape aceleasi greseli in trecut, ambele se implica in politica, catolicismul cu mult mai mult decat ortodoxia. N-ar fi mare lucru daca ar face-o, si pe majoritatea nici nu ii privesc chestiile astea, majoritatea nu sunt religiosi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce va fi va fi indiferent de ce voim noi, fiindca ascunse sunt caile Domnului si pline de intelepciune.

| 6684464 a răspuns:

Nu stiu cum s-au unit, ca Bibliile sunt diferite...

| justadream94 a răspuns:

In biblie scrie ca va fi din nou o singura religie.

Cred ca trebuie sa fim solidari, nu cred ca unirea e cea mai benefica/
Biserica catolica are o inchizitie in spate, niste cruciade.

| HowdidIgethere a răspuns:

Ecumenismul incepe cu eliminarea prozelitismului si cu respectul.
Nu cred ca trebuie unire cu de-a sila, ci intelegere.

| IonutCG90 explică (pentru HowdidIgethere):

NU cu dea sila, se tot vorbeste la nivel foarte inalt, si foarte multi atat catolici cat si ortodocsi vorbesc in cercuri etc... nu judec pe cei care nu ar fi de acord, dar in general am observat ca cei care-s de acord cu craparea marii schizme, si cei care nu'; s de acord cu unirea, este o diferenta de nivel social, cultura, si chiar viziune politica. De exemplu am observat ca foarte multi sunau intr-o zi la o emisiune radio, spuneau ca NU's de acord, ca ortodocsii sunt mai cu mot, sau ca sunt prea prosti, sau ca, catolicii sunt ani lumina, sau alte baliverne de genul, si majoritatea din ei nu stiau(s-a demonstrat) nici macar unde e situata Romania geografic pe harta Europei. Sunt si unii care nu-s de acord, probabil din motive intemeiate, justificabile, dar eu personal dupa cum s-a observat si mai sus, as spune ca ar fi buna unificarea dar cum spune si Salontanul, nu foarte usor de realizat.

| KodrutZ a răspuns (pentru HowdidIgethere):

Ortodocsii nu vor inghiti niciodata asa ceva. Capii bisericii ortodoxe, mai exact. De ce, se stie prea bine...

| 熊Panda熊 a răspuns:

Nu ar fi deloc buna o astfel de unire ecumenista. S-ar face prea multe compromisuri dogmatice si ar iesi o religie cu multe minciuni si incalceli, o amestecatura religioasa.
Multi Sfinti Parinti prezic ca o astfel de unire va avea loc, si va fi un dezastru. Unii chiar profetesc ca acest lucru va avea loc aproape de Sfarsitul Veacurilor, si nici nu-i de mirare, poti sa conduci mai usor o turma decat doua spre pierzare.
Eu zic ca e bine cum suntem momentan. Adica nu ne mai razboim ca in Evul Mediu, ne ajutam reciproc, ne iubim, Bisericile se ajuta uneori chiar financiar intre ele, dar la dogmatica Nu putem sa ne amestecam.

| immortalfaith a răspuns:

Vezi ca tu confunzi islamul cu islamismul, sa inteleg ca respecti inchinarea la zei si la animale si consideri 0 o religie monoteista
La inceput au fost o singura credinta, deci unirea asta ar insemna o intoarcere la ce a fost
Problema este ce lucruri nu au in comun, sunt prea multi catolici si ar spune : "de ce sa trec eu la religia alora? a mea e religia buna, mama a fost catolica", evident ar exista conflicte
Religia ortodoxa este cea mai aproape de ce trebuie, deci presupun ca as fi de acord cu unirea asta (ca sa le deschida si altora ochii)

| IonutCG90 explică (pentru immortalfaith):

Nu confund islamul cu islamismul. Nu vreau sa ma laud, dar la categoria asta sunt foarte bine studiat, iti pot confirma profesori de istorie etc. Nu stiu unde ai dedus tu ca eu confund, am spus doar ca pentru mine islamul este 0, ca sa nu spun mai rau. Cu ce te-ai simtit atacat/ă? Daca tie ti se pare ca pedofilia, poligamia, violurile, decapitarile femeilor reprezinta lucruri normale care se intampla in "cea mai civilizata tara a islamului UAE", te invit sa te duci sa traiesti acolo. Acestea fiind spuse, vreau sa se revina la subiect. EU vorbesc de Crestinism, daca nu ai subiecte despre crestinism te rog sa eviti intrebarea si comentariile. Sunt ortodox dar nu practicant(rar o fac) si totusi e discutabila treaba cu "cea mai buna religie" cea mai buna RELIGIE in viziunea mea, este CREDINTA, asta nu ma face insa, repet, sa imi neg religia. Asa m-am nascut, asa mor, nu tine de mama, tata rude, tine de mine. Nu sunt incuiat la minte, ti-am zis respect orice religie exceptand una pe care dau 2 lei si pe care personal daca as avea putere as elimina-o in secunda 2 daca as avea puterea. Asta din maxim respect pentru cuvantul FEMEIE si libertate, moralitate. Da, as fi de acord cu unirea celor doua biserici, si nu cred ca este deloc complicat, evident ca vor tine unii si altii de "scaunele/tronurile" lor dar in democratie, in teorie, poporul decide/comanda. Am mai fost uniti si ne-a mers bine, dupa marea schizma au inceput inchizitiile si marile probleme.

| immortalfaith a răspuns (pentru IonutCG90):

Ce treaba au violurile, pedofilia si etc. cu islamul? astea sunt pretutindeni
Nu esti prea "studiat", eu zic sa pui mana pe carti de istorie, lasa tu profesorii..CREDINTA nu e cea mai buna religie, credinta face parte dintr o anumita religie
De ce ma inviti acolo? Eu sunt ortodox pentru ca vreau, daca voiam sa fiu la islam ma duceam la islam
Nu mai are rost sa continuam discutia, poate dupa ce devii mai "bine studiat"

| IonutCG90 explică (pentru immortalfaith):

Inchei aici discutia cu tine. M-ai convins de "cultura" ta.

| Idris a răspuns (pentru IonutCG90):

Care pedofilie, care violuri si care decapitari ale femeilor facute ca sustinere a invataturilor islamice? Cat despre poligamie, Quranul este singurul text religios din lume care afirma,, Casatoriti-va cu o singura femeie!''. Quran (4:3):,,(...)luati de sotii pe acelea care va plac dintre femei - doua, trei sau patru, dar daca va temeti ca nu veti fi drepti cu ele, atunci casatoriti-va cu una singura.'' Daca esti ortodox ar trebui sa stii ca Biblie nu impune vreo limita cu privire la numarul de sotii, doar cu cateva secole in urma biserica a limitat numarul de sotii la una singura. Nu uita ca Avram a avut 3 sotii, in timp ce Solomon a avut sute de sotii. În societatea occidentală, este ceva obişnuit ca un bărbat să aibă amante şi/sau multiple relaţii extraconjugale, caz în care femeia ajunge să aibă o viaţă dezonorantă şi lipsită de siguranţă. Cu toate acestea, aceeaşi societate nu poate să accepte ca un bărbat să aibă mai multe soţii, cu toate că în acest caz femeile își păstrează statutul onorant şi demn în societate și trăiesc o viaţă protejată. Tu vrei sa te lupti cu Allah Azzawajal? Lupta ta e pierduta dinainte de a gandi-o. De s-ar pune toata lumea asta si toata creatia, nu ar putea schimba niciodata planul pe care Allah Subhana Wa Ta'Ala la planuit pentru noi. Allahu Akbar - Allahu Akbar - Allahu Akbar.