| Iunix a întrebat:

Voi îl iubiți pe Dumnezeu, aveți încredere în el? Dacă da, atunci urcați-vă pe un bloc cu 6 etaje și aruncați-vă în gol iar Dumnezeu vă va salva. Arătații că aveți încredere în el. Câte motive ați găsit până acum ca să nu faceți asta? Și așa v-am demonstrat că nu aveți încredere în Dumnezeu!

29 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Psalmi 14,1 :1. Nebunul zice în inima lui: "Nu este Dumnezeu!" S-au stricat oamenii, fac fapte urâte; nu este nici unul care sã facã binele.
Proverbe 1, 7. Frica Domnului este începutul stiintei; dar nebunii nesocotesc întelepciunea si învãtãtura.
Proverbe 1, 22. "Pânã când veti iubi prostia, prostilor? Pânã când le va plãcea batjocoritorilor batjocura si vor urî nebunii stiinta?
Proverbe 3, 35. Înteleptii vor mosteni slava, dar partea celor nebuni este rusinea.
Proverbe 3, 14. Înteleptii pãstreazã stiinta, dar gura nebunului este o pieire apropiatã.
Proverbe 3, 21. Buzele celui neprihãnit învioreazã pe multi oameni, dar nebunii mor fiindcã n-au judecatã.
23. Pentru cel nebun, este o plãcere sã facã rãul, dar pentru cel întelept este o plãcere sã lucreze cu pricepere.
Proverbe 12, 23. Omul întelept îsi ascunde stiinta, dar inima nebunilor vesteste nebunia.
Proverbe 13, 16. Orice om chibzuit lucreazã cu cunostintã, dar nebunul îsi dã la ivealã nebunia.
19. Împlinirea unei dorinte este dulce sufletului, dar celor nebuni le este urât sã se lase de rãu.
Proverbe 14, 7. Depãrteazã-te de nebun, cãci nu pe buzele lui vei gãsi stiinta.
Toate aceste texte arata stadiul in care te afli.

| Iunix explică (pentru danut):

laughing Nu sunt un creștin fanatic și nici măcar nu cred în vreun Dumnezeu. Toată lumea zice că crede în Dumnezeu dar nimeni nu crede suficient în el cât să-și pună viața în mâinile lui.

| danut a răspuns (pentru Iunix):

Tot ce am scris eu sunt vorbe intelepte extarse din Biblie care arata unde te "afli" in istoria pamantului nostru. Evident ca esti cu mult mai fanaticv decat un crestin dar nu ai cum pricepe acest lucru deoarece ar fi contra instinctului de conservare care te dirijaza in lipsa CREDINTEI. Sunt enorm de multi care isi pun zilnic viata in "mainile" lui Dumnezeu dar tu nu ai cum sa vezi asa ceva. Oamenii lui Dumnezeu sunt oameni intelepti nu nebuni care gandesc sau fac cele spuse de tine.

| Iunix explică (pentru danut):

"Oamenii lui Dumnezeu sunt oameni intelepti nu nebuni care gandesc sau fac cele spuse de tine." Deci, cei care ar face ce am spus eu mai sus ar fi nebuni? Ce dovadă de credință și încredere în cineva poate fi mai mare decât aceea de ați pune viața în mâinile lui? Deci, din nou, oamenii care ar crede cu adevărat în dumnezeu atât de mult în cât să-și pună viața în mâinile lui sunt nebuni?

| danut a răspuns (pentru Iunix):

Amaratul de tine, nici ce spui tu nu intelegi. Cum poti explica ceva unuia care nici ce scrie el nu intelege. Incearca un tratament, ceva.

| danay72 a răspuns:

Este un episod biblic asemanator. Satan i-a spus lui Isus sa se arunce de pe parapetul templului, dar Isus a refuzat, nu pentru ca n-a avut incredere in Dumnezeu, ci pentru ca e o cerere egoista, al pune la incercare.Matei4:5-7

| sublime89 a răspuns:

Vezi ca o sa omori pe cineva cu intrebarea asta, ca pe aici sunt destui fanatici. Nu le subestima credinta. laughing
Apropo de asta, cand eram mic am auzit pe la tara ca ceva pocait s-a urcat intr-un copac si s-a aruncat de acolo, crezand ca va zbura ca un inger. Asa a visat el intr-o noapte, si a crezut ca asa se va intampla si-n realitate. A scapat doar cu cateva oase rupte, dar putea s-o pateasca mai rau. Asta arata cam ce efecte daunatoare pot avea asupra sanatatii noastre credintele in supranatural.

| Clorox a răspuns:

Fiecare face ce vrea! Nu trebuie sa ii arati ca il iubesti, trebuie sa simta asta, sau ceva de gen, nu prea stiu!

| TrăieşteClipa a răspuns:

De liber arbitru ai auzit?
Ma indoiesc, altfel nu ai fi postat o intrebare atat de tampita.
Si nu cred in domnul zeu daca cumva esti curios.

| UnBroken2016 a răspuns (pentru TrăieşteClipa):

Ce treaba are liberul arbitru cu faptul ca mananca ei rahat cu " Dumnezeu ma apara mereu"?

| TrăieşteClipa a răspuns (pentru UnBroken2016):

Alta intrebare tampita.
Esti dovada clara ca si ateii pot fi superficiali, obtuzi si ignoranti.

| UnBroken2016 a răspuns (pentru TrăieşteClipa):

Alt raspuns tampit. Nu ai ce raspunde si fugi cu coada intre picioare laughing. Ma bucur macar ca ti-ai dat seama de ce prostie ti-a iesit pe gura.

| UnBroken2016 a răspuns:

Aceeasi idee e si cu mersul pe trecere fara sa te uiti in stanga si dreapta. Haios ca toti ipocritii astia mincinosi spus " Dumnezeu ma iubeste si ma apara" dar nimeni nu trece strada fara sa se uite pe unde merge.

| Iunix explică (pentru UnBroken2016):

"Eu cred în Dumnezeu, Dumnezeu mă iubește și are grijă de mine, dar ma asigur înainte să traversez pentru că știu că nu există ".

| Chasles a răspuns (pentru UnBroken2016):

Ipocrit mincinos, vorbeste in numele celor care sunt pe langa credinta Crestina! Daca ai fi citit un pic, ai fi stiut ca nu oamenii sunt punctul de referinta: fac referire la momentul in care Satan i-a dat aceeasi provocare Lui Iisus Hristos, si El a raspuns: Este scris, sa nu ispitesti pe Domnul, Dumnezeul tau! Voi taiati buruienile din jurul copacului care este credinta, copac de care nici nu va apropiati!

| UnBroken2016 a răspuns (pentru Chasles):

Ipocrit mincinos ( si prost pe langa ) esti tu baiatule, nu eu laughing.

| Chasles a răspuns (pentru UnBroken2016):

Nu te faceam ipocrit mincionos, doar faceam o referire la cuvintele nepotrivite folosite de tine(adica sa nu-i bagi pe toti in aceiasi oala); daca vrei sa ataci la persoana, asta este, se pare ca nu pot avea un dialog civilizat...scuze de confuzie!

| UnBroken2016 a răspuns (pentru Chasles):

Pacatele iti sunt iertate.

| Divy a răspuns:

Iubirea de Dumnezeu nu se manifestă astfel căci scris este "Să nu ispiteşti pe Domnul Dumnezeul tău" (Matei 4:7) ci să păzești poruncile lui să-ți iei crucea și să-L urmezi pe Iisus Hristos.
Asta e încrederea oferită însăși credința și căutarea Domnului dar tu frate tu ești spre pierzare și nici de judecată nu vei avea parte.
"să se ruşineze necredincioşii şi să se coboare în iad" (Ps. 30)
"Nu sunt aşa necredincioşii, nu sunt aşa! Ci ca praful ce-l spulberă vântul de pe faţa pământului.
De aceea nu se vor ridica necredincioşii la judecată, nici păcătoşii în sfatul drepţilor.
Că ştie Domnul calea drepţilor, iar calea necredincioşilor va pieri. " (Ps. 6)
" Doamne, să nu fiu ruşinat, că Te-am chemat pe Tine; să se ruşineze necredincioşii şi să se coboare în iad"
(Ps. 30)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asa si? cu ce te ajuta sa-l ispitesti pe el ori pe cei care cred in el? fiindca pana sa ajungi tu sa postezi,numerosi martiri s-au aruncat in arenele romane la lei, si multi au primit cununa muceniciei, in chinuri, altii au fost salvati din cuptorul cu flacari, ai vazut cei 40 de mucenici de la sevastia, aruncati in apa, cum le-au venit cununile? si unuia i-a fost frica, si atunci paznicul lor vazand s-a aruncat el, primind cununa.deci vezi ca dumnezeu exista si are grija de cei iubiti ai lui?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dar stai cuminte fiindca in maxim trei patru zile te vei convinge si tu cum e cu increderea. Dumnezeu nu se lasa a fi batjocorit.

| Idris a răspuns:

Il iubesc pe Dumnezeu si am incredere in El. De aceea cedez vointa mea Vointei Lui si sunt multumit cu tot ceea ce El decide pentru mine. Unde scrie ca daca nu ma arunc de pe un bloc inseamna ca nu am incredere in Dumnezeu. Sau nu sunt destul de credincios daca nu ma arunc de pe un bloc sau ca acesta este scopul meu pe acest pamant. Din contra. Inchipuie-ti ca daca ar fi dupa cum spui tu, nici un credincios nu ar fi putut sa se sinucida aruncandu-se de pe bloc pentru ca ar fi fost salvat de Dumnezeu. Insa acesta se bate cap in cap cu liberul arbitru si pacatul sinuciderii. A te sinucide inseamna a urma pasii diavolilor, nici decum a il urma pe Dumnezeu. Intrebarea ta e un nonsens, ilogica si fara nici cea mai mica gandire inainte de a fi postata.

| Moryami a răspuns:

Bună asta. rolling on the floor

| Inception a răspuns:

Ba băiatule, ești prost cu flăcări.

| cuntchaser a răspuns:

Imi cer scuze, dar nu sunt gay...

| Ancamitumihaela a răspuns:

Am incredere in Dumnezeu pentru ca ma creat si am devenit copilul Lui. Il iubesc foarte mult pentru s-a sacrificat pentru noi ca sa avem viata vesnica prin Isus care s-a jertfit pentru pacatele intregii lumii la Golgot pe cruce. Am incredere in Dumnezeu pentru ca ma face fericita in fiecare zii si stau de vorba cu el prin rugaciune. AM incredere in El pentru ca ma pazeste de cel rau.

| Adiandrei01 a răspuns:

Nu trebuie sa faci asta sa demonstrezi ca ai incredere in Dumenezeu! Cu rugaciune pe mine m-a scos din multe belele! nici nu ai idee!

| Iunix explică (pentru Adiandrei01):

De ce nu ai încredere în Dumnezeu? O să arzi în iad laughing

| Adiandrei01 a răspuns:

Mda...e ca si cum ti-ai trage un Glont in p##a si te astepti sa nu te atinga pentru ca ai incredere in D-zeu