| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa imi spuneti parerea voastra sincera pentru ca vreau sa o aud si pe a altora! Credeti ca este bine sa aveti credinta si speranta in realizarea unui vis care pare ca nu va fi niciodata realitate? Sau credeti ca Dumnezeu asculta rugaciunile noastre daca sunt sincere si ii cerem acelasi lucru din toata inima zilnic credeti ca ni-l va da la un moment dat? Dau funda si da stiu ca suna putin ciudat intrebarea.

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Nu iti spun sa o uiti, ci spun ca relatia voastra sa fie condusa si de minte(adica de ratiune), si nu doar de inima(de sentimente). Mai concret, pentru ca esti un om temator de Dumnezeu, vreau sa iti spun ca sa te tii strans legat de El. In felul acesta nu vei putea face nicio greseala.
Bine este ca sa o vezi si tu pe ea ca pe o sora. La vremea potrivita, Dumnezeu va va uni daca aceasta este voia Lui. Probabil te intrebi cum stii care este voia Lui. Iti spun ca daca ar fi fost in folosul nostru ca sa ne cunoastem viitorul, atunci Dumnezeu ar fi binecuvantat omenirea si in sensul acesta. Dar noi trebuie sa ne incredem in Parintele nostru iubitor care nu da gres niciodata, indiferent ce planuri are pentru noi. Datoria noastra este sa ne incredem in El, sa pazim poruncile Lui, iar de prezentul si de viitorul nostru sa-L lasam pe El sa se ocupe.
El a promis: "Caci Eu stiu gandurile pe care le am cu privire la voi, zice Domnul, ganduri de pace, si nu de nenorocire, ca sa va dau un viitor si o nadejde." (Ieremia.29:11) A promis, si Se va tine de promisiune, daca vom asculta de El -atat in gand, cuvant si fapta. Porunca 7-a are conotatii foarte mari; si la fel si porunca 1-a care spune ca nu trebuie sa iubim pe oameni mai mult ca pe Dumnezeu; sa nu facem din cei dragi 'dumnezeii' nostri, pentru ca sa putem primi binecuvantarea cerului.
Repet: nu zic sa o uiti; tine la ea ca si la o sora. Ajut-o cand are nevoie de ajutorul tau. Respect-o si pastreaza-i demnitatea atat in ochii ei cat si ai oamenilor, nepierzand seri tarzii impreuna doar voi doi sau mergand in locuri rau famate ori cu caracter indoielnic care ar putea pata reputatia voastra. Chiar daca cugetul vostru este curat inaintea lui Dumnezeu, trebuie sa fie si inaintea oamenilor pentru ca ei sa nu va vorbeasca de rau si sa se indoiasca de credinciosia voastra.

21 răspunsuri:
| Wehrmacht a răspuns:

Poti sa faci tot ce vrei cat timp nu-ti doresti sa iti creasca aripi sau alta chestie d-asta SF.
Conditia este sa o faci tu, nu sa te astepti la o minune.

| siriusblack98 a răspuns (pentru Wehrmacht):

Este vorba de o fata

| Wehrmacht a răspuns (pentru siriusblack98):

Asta se poate incadra la "SF" daca fata nu te place deoarece...nu te place, si n-ai cum sa-i schimbi asta deoarece e ceva ce face parte din ea.
Daca nu e chestie ca nu te place atunci de ce nu? Pur si simplu da-te pe langa ea cumva.Noi n-o cunoastem.Sunt altii mai buni la tine? Devino mai bun ca ei. Vrei sa intri in vorba cu ea sau sa-i atragi atentia cumva? Fa-o.

| siriusblack98 a răspuns (pentru Wehrmacht):

Stie ca o iubesc de ani de zile doar ca mi-a spus ca ii sunt ca un frate si ata nimic mai mult.Deci ce zici sa fac?

| Wehrmacht a răspuns (pentru siriusblack98):

Stai pe langa ea si incearca fara sa incerci daca intelegi ce vreau sa spun.Adica nu insista, asta s-ar putea sa o incomodeze daca ti-a spus "si nimic mai mult". Incearca sa te apropi mai mult de ea fara sa exagerezi. Poate reusesti sa ii schimbi viziunea ei asupra ta, ca in momentul actual poti sa faci ce vrei ca n-o sa reusesti daca ea a spus nu.

| danay72 a răspuns:

Daca rugaciunea este in armonie cu vointa sa, el raspunde. 1Ioan5:14

| Alexandraaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa a răspuns:

Sigur ca trebuie sa crezi in visul tau chiar daca el pare indepartat. Credinta si speranta te vor motiva si atata timp cat tu faci pasi spre visul tau cat de mici sa fie, in timp se aduna si vei ajunge departe, acolo unde iti doresti.

| neutrino a răspuns:

Putem visa, putem spera, dar ...atat.

| OoBunnyoO a răspuns:

Daca este vorba de o dorinta realista, dar ambitioasa, da.
Insa daca este vorba de ceva complet ori aproape ireal (de exemplu sa dezvolti o putere supranaturala de a deveni invizibila ori sa ajungi pe luna) nu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dacă îţi doreşti ceva cu adevărat atunci merită să speri şi să crezi din tot sufletul în acel ceva. deoarece dacă chiar îţi doreşti aşa de mult acel lucru sigur se va întâmpla în cele din urmă happy crede în visul tău, speră, roagăte. nu te mai gândi că e imposibil deoarece nu e bine, te descurajezi, şi nu o să fie realizabil dacă îţi repeţi sau te gândeşti mereu că nu poţi sau nu se va întâmpla acel ceva. totul e realizabil şi dacă îţi doreşti din tot sufletul, dacă începi să îţi vezi visul în mintea ta realizat într-un viitor cât mai apropiat atunci inevitabil o să se întâmple şi o să îţi dai seama de asta într-un mod surprinzător şi plăcut happy nu îţi lăsa visele să moară doar pentru că ai impresia că sunt imposibile de realizat deoarece te înşeli, nu te mai gândi la acel vis ca fiind imposibil şi nu mai fii trist sau tristă deoarece nu va duce nicăieri aceste gânduri negative. gândeşte-te la acel vis sau dorinţa ca fiind uşor de realizat, fii bucuros/bucuroasă cu zâmbetul pe buze când te gândeşti la ceea ce îţi doreşti să realizezi, virează cu ochii deschişi la acel lucru şi gândeşte-te în mintea ta că acel vis e pe cale să se îndeplinească, şi fii sigur că aşa se va întâmpla happy Lasă-mi un mesaj privat dacă vrei să vorbim despre asta sau despre orice deoarece mi-ar face plăcere happy

| siriusblack98 a răspuns (pentru anonim_4396):

Este vorba de o fata poate ma poti ajuta

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Se va intampla exact ceea ce crezi.

| Bybanu a răspuns:

Eu unul nu cred ca Dumnezeu va face vreodata ceea ce ne rugam noi! Totul se rezuma la noi! Daca vrem, putem si avem cu ce sa ne indeplinim un vis atunci il vom face sa fie realitate.

De ex. eu, am 22 ani si imi doresc de la varsta de 17 ani si cv sa pot sa dau de carnet auto. Si eu ma rugam seara sa ma ajute D-zeu si financiar si mintal sa pot da de carnet. Dar nu m-a ajutat in nici un fel. Stau cam prost financiar si nu mi-am putut indeplini dorinta.
Am pe cineva plecat in afara, care a strans niste bani pentru mine. In curand ma voi apuca de scoala.

Daca nu ai cu ce sa indeplinesti acel vis nu-l vei putea face sa devina realitate.

Mai degraba totul se rezuma la bani, acum depinde de visul tau!
Dumnezeu nu iti da nimic...tu singur ti-l vei indeplinii

| anonimg a răspuns (pentru Bybanu):

"Si eu ma rugam seara sa ma ajute D-zeu si financiar si mintal sa pot da de carnet. Dar nu m-a ajutat in nici un fel." El este cu mult mai dornic sa ne ofere binecuvantari decat ni l edorim noi. Problema este ca Dumnezeu vrea sa ne incredem pe deplin in El -adica sa Il cunoastem, si nu doar daca binecuvanteaza.
Iata ca El iti raspunde la rugaciune prin acea persoana care e plecata in afara.
Noi avem mai mult de binecuvantarile spirituale(a avea o relatie personala cu Dumnezeu, a-L cunoaste pe El si modul Sau de lucru, a cunoaste dragostea Sa) decat de binecuvantarile materiale.
In lucrrile marunte putem sa vedem mana Sa la lucru. Painea pe care o avem pe masa, viata si sanatatea; ocrotirea zilnica si locul unde te poti odihni peste noapte; familia, cunostintele pe care le-ai dobandit -toate acestea sunt darurile lui Dumnezeu. Noi trebuie sa fim multumitori cu toate acestea; si la vremea potrivita El ne va da mai mult.
Multe lucruri dorim sa facem la 20 de ani; dar nu putini sunt tinerii cand la aceasta varsta fac accidente mortale.
Tine minte: Dumnezeu nu este bun doar "cand ne da"; ci El este bun si cand nu ne da dupa cum/cand/cat ne dorim noi. Greseala este deci la noi, si nu la El.
De aceea iti propun un exercitiu. Cauta ca sa Ii multumesti lui Dumnezeu pentru orice lucru pe care il consideri ca fiind marunt. (De exemplu: daca astazi ai invatat ceva nou, ori mancarea a fost gustoasa si sanatoasa, ori ti-a mers bine azi si ai avut o zi buna, etc.) Vei vedea atunci ca starea ta de spirit se va schimba si te vei simti mult mai bine. Trebuie sa recunoastem ca noi oamenii rostim prea rar sau deloc cuvantul "multumesc"; iar cei care il spun, o fac din obisnuinta si nu din inima.

Iar tu robby, sa stii ca Dumnezeu te vrea fericit. La varsta adolescentei nu se poate vorbi de iubire, ci doar de pasiune. Dragostea este in natura ei matura, si nu adolescenta; de aceea ea nu se gaseste in inima unui adolescent. Testeaza-te cu intrebarea aceasta si vei daca o iubesti pe fata acea: daca ea te va vorbi de rau, ori te va parasi pentru un altul, o vei mai iubi, vei mai tine la ea? Sau ti se va intoarce inima impotriva ei? Daca dupa aceea o vei mai iubi, atunci se poate vorbi de dragoste; dar daca nu, atunci este pasiune.
Vrei dar sa fii fericit? Atunci cauta-L pe Dumnezeu si vei gasi fericirea. El stie cel mai bine cu ce fata te potrivesti. Eu zic sa te rogi pentru fata aceea, dar pune sentimentele tale pentru ea la picioarele lui Dumnezeu, si nu te grabi sa le pui la picioarele fetei; caci cine stie daca fata va calca sau nu in picioare sentimentele tale? Daca vrei sa fii cu ea, roaga-te pentru lucrul acesta, dar nu insistent; rugaciunea si atitudinea ta trebuie sa fie -"Nu cum voiesc eu, ci cum voiesti Tu".

| siriusblack98 a răspuns (pentru anonimg):

Asa si fac si iti multumesc pentru sfat dar jur ca de ani de zile o iubesc pe fata aceasta mai mult decat pe mine si nici nu ma pot uita la alta decat la o prietena pentru ca ma gandesc la ea.Si ea stie ce simt pentru ea dar mi-a spus ca ii sunt ca un frate si atat nimic mai mult deci sunt fara cuvinte...

| anonimg a răspuns (pentru siriusblack98):

Multumeste-I lui Dumnezeu pentru ca relatia voastra este tinuta in frau(din pricina ca ea te vede ca un frate). Oricum, este un lucru bun acesta. Biblia spune ca "o nadejde amanata imbolnaveste inima". (Proverbe.13:12); de aceea te sfatuiesc sa nu inaintezi in relatie in timpul adolescentei. Cand vei fi mai mare si iti vei aduce aminte de trairile tale pe care le ai acum, vei zambi. Tu te temi de Dumnezeu? Dar fata aceea? Daca ea nu se teme, vezi, ca nu cumva sa iti cladesti o relatie pe nisip. Daca te temi de Dumnezeu, atunci ratiunea sa iti conduca sentimentele, si nu invers.

| siriusblack98 a răspuns (pentru anonimg):

Bun deci tu ma sfatuiesti sa incerc sa o uit sau ce vrei sa spui?

| anonimg a răspuns (pentru siriusblack98):

Nu iti spun sa o uiti, ci spun ca relatia voastra sa fie condusa si de minte(adica de ratiune), si nu doar de inima(de sentimente). Mai concret, pentru ca esti un om temator de Dumnezeu, vreau sa iti spun ca sa te tii strans legat de El. In felul acesta nu vei putea face nicio greseala.
Bine este ca sa o vezi si tu pe ea ca pe o sora. La vremea potrivita, Dumnezeu va va uni daca aceasta este voia Lui. Probabil te intrebi cum stii care este voia Lui. Iti spun ca daca ar fi fost in folosul nostru ca sa ne cunoastem viitorul, atunci Dumnezeu ar fi binecuvantat omenirea si in sensul acesta. Dar noi trebuie sa ne incredem in Parintele nostru iubitor care nu da gres niciodata, indiferent ce planuri are pentru noi. Datoria noastra este sa ne incredem in El, sa pazim poruncile Lui, iar de prezentul si de viitorul nostru sa-L lasam pe El sa se ocupe.
El a promis: "Caci Eu stiu gandurile pe care le am cu privire la voi, zice Domnul, ganduri de pace, si nu de nenorocire, ca sa va dau un viitor si o nadejde." (Ieremia.29:11) A promis, si Se va tine de promisiune, daca vom asculta de El -atat in gand, cuvant si fapta. Porunca 7-a are conotatii foarte mari; si la fel si porunca 1-a care spune ca nu trebuie sa iubim pe oameni mai mult ca pe Dumnezeu; sa nu facem din cei dragi 'dumnezeii' nostri, pentru ca sa putem primi binecuvantarea cerului.
Repet: nu zic sa o uiti; tine la ea ca si la o sora. Ajut-o cand are nevoie de ajutorul tau. Respect-o si pastreaza-i demnitatea atat in ochii ei cat si ai oamenilor, nepierzand seri tarzii impreuna doar voi doi sau mergand in locuri rau famate ori cu caracter indoielnic care ar putea pata reputatia voastra. Chiar daca cugetul vostru este curat inaintea lui Dumnezeu, trebuie sa fie si inaintea oamenilor pentru ca ei sa nu va vorbeasca de rau si sa se indoiasca de credinciosia voastra.

| Danişor a răspuns:

Cu cat este mai marea speranta si asteptarea cu atat dezamagirea e mai mare... incearca sa fi realist big grin

| Exaizo a răspuns:

Cat timp crezi in visul tau, acesta are toate sansele sa se implineasca.

| DeusCorrupti a răspuns:

Cat timp crezi in visul tau si acesta nu este realizabil pur si simplu nu e realizabil
Învață să gândești realist nu optimist că religia asta vă rupe de realitate.

| xCat a răspuns:

Cu cat asteptarea/ speranta e mai mare cu atat si dezamagirea e mai mare. trist, dar de foarte multe ori asa e. incearca sa ramai realist, lucrurile bune vin cand te astepti mai putin.