| andreicena2 a întrebat:

Vreau sa stiu si eu unde se duce sufletul nostru daca murim? Si oamenii de unde stiu ca sufletul se duce in rai (Daca suntem buni si credem in Dumnezeu) sau in iad ( Daca suntem rai si nu credem in dumnezeu). Atat vreau sa stiu!

12 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Nu cunosc unde se duce sufletul dupa moarte. E imposibil de stabilit cu certitudine asta. De unde stiu altii? Ca le-au spus si lor altii si i-au crezut pe cuvant.

| ania a răspuns:

Se duce în rai, în prezența lui Dumnezeu sau în iad, unde sunt cei care îl resping pe Dumnezeu. Eu sunt convinsă că sufletul meu va fi impreună cu Dumnezeu pentru că mi-am vândut Lui sufletul și toată ființa, mi-am cerut iertare pentru toate păcatele și cred că Mântuitorul Hristos m-a curățit de ele cu sângele Lui. în Biblie se spune că în zilele din urmă Dumnezeu vorbește oamenilor și prin vedenii, adică imagini care știi că vin de la El. Odată când mă rugam, am primit o imagine a unei construcții foarte frumoase, care semăna cu Noul Ierusalim, descris în Apocalipsa, dar parcă era undeva foarte jos, la o mare adâncime.Eram cumva contrariată pentru că știam că în Apocalipsa apostolul Ioan spunea-am văzut coborîndu-se din cer, de la Dumnezeu, cetatea sfântă, noul Ierusalim.M-am rugat să întreb, Tata, de ce e așa de jos? Și printr-un fel de gânduri foarte intense, cum câteodată îmi vorbește, mi-a spus- Pentru că împărăția mea e înlăuntrul tău.

| milan9 a răspuns:

Dacă "în Şeol, LOCUL ÎN CARE TE DUCI, nu este nici lucrare, nici plan, nici cunoştinţă, nici înţelepciune."...

...asta nu înseamnă că "încetăm să existăm"!

Asta înseamnă doar că suflet nu mai poate face fapte, nu mai poate face nimic relevant, care să contribuie la mântuire!

A trăi o anumită stare, de fericire sau nefericire, în rai sau în "sheol", asta NU ÎNSEAMNĂ că sufletul îşi încetează existenţa! Unii îşi imaginează că pentru viaţa veşnică, sufletul va fi apoi "recreat" din propria "cenuşă"? Sufletul este de fapt nemuritor!

Cui ar folosi un proces inutil, ca şi sufletul să moară alături de trup, pentru a fi înviat doar peste puţin timp?

| milan9 a răspuns:

Ce spune Biblia despre starea morţilor?

"ŞI CA PULBEREA SĂ SE ÎNTOARCĂ ÎN PĂMÂNT CUM A FOST, IAR SUFLETUL SĂ SE ÎNTOARCĂ LA DUMNEZEU, CARE L-A DAT." - Ecclesiast 12, 7; Îşi imaginează cineva că Dumnezeu se află în pământ?

Sufletul NU ESTE omul însuşi! Geneza 2, 7 se referă la 2 naturi ale fiinţei umane: "ŢĂRÂNA"- biologicul, trupul, şi "SUFLETUL"- "suflarea de viaţă":

După sfârşitul trupului, sufletul îşi va continua existenţa în veşnicie!

Geneza 2, 7: "Atunci, luând Domnul Dumnezeu ţărână din pământ, a făcut pe om şi a suflat în faţa lui suflare de viaţă şi s-a făcut omul fiinţă vie." CÂND TRUPUL moare, SUFLETUL MERGE LA DUMNEZEU, NU ÎN PĂMÂNT!

| Miauti a răspuns:

Pai nu stim. cei care spun ca se duc in rai, o spun ca sa alinte durerea.
Iar singura explicatie oferita de biblie este un somn adanc (referindu-se la suflet).
Budisti considera ca sufletul trece din nou prin etapa vieti (reincarnare) ceea ce mi se pare cea mai buna explicatie.

Daca sufletul ajunge in rai sau in iad asta ar insemna ca oamenii ar fi disparut complet. Nu cred ca dumnezeu are o fabrica de suflete cu un aparat de fabricare...

Mai exista o teorie cam ciudata. cica dupa ce dumnezeu a creat omul sa odihnit... impartindu se in fragmente de suflete oferindu-se omului. Iar dupa moartea noastra sufletul se intoarce la origine. Adica in Dumenezeu.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut. Acest lucru poate fi cunoscut doar dacă studiem şi ne convingem că Biblia este inspirată de Dumnezeu.
Doar Dumnezeu ştie precis ce se întâmplă cu omul când moare; nouă ne este imposibil să cunoaştem acest lucru, de aceea părerile oamenilor sunt în cel mai bun caz doar simple presupuneri.
Ce spune Biblia despre starea morţilor?
Iată doar o idee:
Eclesiastul 9:5, 10 spune: Fiindcă cei vii sunt conştienţi că vor muri, dar cei morţi nu sunt conştienţi de nimic şi nu mai au nicio răsplată, căci până şi amintirea li se uită. Tot ce găseşte mâna ta să facă fă cu toată puterea ta, căci în Şeol, locul unde te duci, nu este nici lucrare, nici plan, nici cunoştinţă, nici înţelepciune.
La moarte, pur şi simplu încetăm să existăm. Dar Dumnezeu ne promite că la momentul potrivit îi va învia pe cei care merită acest lucru (Faptele 24:15: Şi am în Dumnezeu speranţa pe care o nutresc şi oamenii aceştia: că va fi o înviere atât a celor drepţi, cât şi a celor nedrepţi).

| reihiuke a răspuns:

Am o carte foarte interesanta pe tema asta. Daca o vrei, da-mi add pe reihiuke pe mess. Este foarte "stiintifica". Demonstreaza ca nici nu avem suflet, cu toate ca o parte din el exista.

| Maomau a răspuns:

Tot acolo unde ajunge o flacara dupa ce se stinge!
Sau tu nu stii ca viata este de fapt o ardere_

| Hope77 a răspuns:

Nu se duce niciunde :-). Si nu o spun in gluma. Sintagma "la invierea de apoi" n-are nici o noima daca sufletul hoinareste pe undeva pana atunci. Lazar cand a fost inviat nu a povestit nimanui ca ar fi vazut raiul (pornind de la premiza ca omul a fost un om credincios si era un prieten apropiat al Domnului Isus). si nici nu mocnea de suparare Lazar ca tocmai fusese coborat din Rai pe pamantul acesta plin de necazuri si neajunsuri, dupa doar 3 zile de desfatare in bucuria Cerului moartea este ca un somn, nu ai constienta trecerii timpului. la invierea oamenii vor avea senzatia ca au dormit un pic, chiar daca au trecut poate mii de ani de cand murisera.
cat despre oameni care nu cred in Dumnezeu sa ajunga in Rai, la invierea de apoi, slabe sanse. fiecare va fi judecat dupa lumina pe care a avut-o: daca cineva intr-un trib pagan nu a avut parte de lumina pe care eu si tu o cunoastem sau putem sa o cunoastem intr-o tara crestina, va putea ajunge mai usor in Rai daca a trait o viata frumoasa, respectand si iubind pe aproapele. de la cine a stiut multe se va cere mai mult. si de la cine avea ocazia sa afle mai multe dar viclean fiind a intors spatele cunostintei, gandind ca se poate trisa, se va cere de asemenea mult...

| stone22 a răspuns:

Pai am citit pe internet ca o fetita mica de 6 ani era me cale sa moara pentru ca a cazut un cal pe ea si cand era in ambulanta spunea ca o lumina alba care venea de sus o chema dar dupa acea ceva a traso inapoi si s-a trezit si a inceput sa simta durerile iarasi

| Ebixa a răspuns:

Sânul lui Avraam sau Hades depinde.

| fometita a răspuns:

Nu poti sa stii.
Poti doar sa nadajduiesti.
Si asta se intampla dupa sufletul tau.