| anonim_4396 a întrebat:

Salut tuturor sad astăzi mi-a murit bunica la ora 3:00 dimineaţa data de 25:04. 2014, e adevărat că se va duce in rai? Vreau răspunsuri cât mai repede, funda. Dumnezeu să o ierte! Că tare necăjită a mai fost.

Răspuns Câştigător
| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut.

Imi pare rau pentru aceasta pierdere. Sper ca aceste idei sa te ajute: http://wol.jw.org/ro/wol/d/r34/lp-m/1102013500

Cele bune!

| Dandanache a răspuns (pentru Someonewhoappreciatelife):

Incercati sa mai lucrati la partea cu argumentatia circulara. E gresit din punct de vedere logic si neconvingator sa raspunzi afirmativ la intrebarea "Putem avea incredere in Biblie" cu trei argumente preluate din Biblie.

17 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Imi pare foarte rau pentru situatia ta.Biblia arata ca cei care mor ajung intr-o stare de inconstienta si nu mai simt nimic.Eclesiastul9:5,6,10.Apoi cand va avea loc invierea, dupa sfarsitul lumii, cei drepti vor putea fi inviati in paradisul pamantesc.Ioan5:28,29,Psalmi37:9-11,Isaia25:8,65:20-25

| UZURPATOR a răspuns (pentru danay72):

Asta este, viaţa este ca un joc oh go on. Eu ma refeream dacă după săptămâna in care a fost paştele o legenda spune că dacă mori până la înălţare porţile raiului sunt deschise, la asta ma refeream, oare este valabil si astăzi?

| danay72 a răspuns (pentru UZURPATOR):

Nu,mai ales ca in Biblie nu spune asa ceva.

| KaterinaРомановский a răspuns (pentru UZURPATOR):

Da, e valabil.

| milan9 a răspuns:

E o mare diferenta intre punctul de vedere al Bibliei, Scripturii crestinilor si parerile expuse de @danay sau @Sviri.

De ce? Ei bine, calea sufletelor spre veșnicie nu este întreruptă de nimeni și de nimic! Nici un suflet nu moare, nu dispare pur și simplu, ci îşi continuă veşnic existenţa! În acest sens există zeci și zeci de versete în Scriptură.

În momentul Jertfei Sale pe cruce, Mântuitorul Hristos îi spune unuia dintre tâlharii răstigniți împreună cu El:

"Şi Iisus i-a zis: Adevărat grăiesc ţie, ASTAZI VEI FI CU MINE IN RAI." - Luca 23, 43

| anonim_4396 explică (pentru milan9):

E discutabile virgula.nu s-a stabilit unde trebuie pusa; inainte de astazi ori dupa.fiindca asta schimba tot intelesul frazei.iar talharul a spus; adu-ti aminte de mine Doamne, CAND vei veni in imparatia ta.de aia e importanta virgula.

| milan9 a răspuns:

Eclesiastul 9,5-6 şi Eccl 9, 10 fac parte din "punctul de vedere" uman, aflat în dialog şi contradicţie cu cel divin.
Ca dovadă, un caz asemănător este întâlnit şi în Eclesiast 9, 2, unde se spune: "Aceeaşi soartă are cel neprihănit şi cel nelegiuit, cel bun şi cel rău", iată exemplu de altă IDEE CONTRADICTORIE a Eclesiastului, CONTRADICTORIE cu "punctul de vedere" divin, cel din restul Scripturii. CINE poate crede că oamenii vor avea aceeaşi soartă indiferent de comportare?

Nu este adevărat faptul că "cei morti nu mai stiu nimic". Trebuie avut în vedere faptul că în Ecclesiast se găseşte întâlnit atât PUNCTUL DE VEDERE DIVIN, spiritual, cât și un PUNCT DE VEDERE UMAN, corupt, care pune la indoiala promisiunile divine (un exemplu asemanatoravem si in cartea Iov).

| milan9 a răspuns:

In Ecclesiast, in urma confruntării celor două puncte de vedere (DIVIN si uman), va triumfa în final punctul de vedere divin, spiritual:
"Şi ca pulberea să se întoarcă în pământ cum a fost, iar sufletul să se întoarcă la Dumnezeu, Care l-a dat." Ecclesiast 12, 7.

Problema survine din faptul că biblia adoptă de multe ori cu predilecţie un limbaj artistic, dificil de interpretat, înţeles de multe ori doar ţinând cont de contextul. Aceasta este explicaţia pentru aparitia a aproape 42000 de grupari diferite…

| milan9 a răspuns:

Dumnezeu sa odihneasca sufletul ei cu dreptii...
Câtă bucurie şi speranţă insuflă in Sfanta Scriptura urmatoarele versete care se referă la VIAŢA VESNICĂ A SUFLETULUI după despărţirea de trup:

"Şi Iisus i-a zis: Adevărat grăiesc ţie, astăzi vei fi cu Mine în rai." Luca 23, 43;

"Şi ca pulberea să se întoarcă în pământ cum a fost, iar sufletul să se întoarcă la Dumnezeu, Care l-a dat." Ecclesiast 12, 7

"Şi a murit săracul (Lazar) şi a fost dus de către îngeri în sânul lui Avraam." - Luca16, 22;

"Toate le-a făcut Dumnezeu frumoase şi la timpul lor; El A PUS ÎN INIMA LOR (a tuturor) şi VEŞNICIA, dar fără ca omul să poată înţelege lucrarea pe care o face Dumnezeu, de la început până la sfârşit."- Ecclesiast 3, 11, etc...
Sufletul ei insa are nevoie si de solidaritatea ta, si de rugaciunile tale si ale celorlalti pentru a primi ajutorul si iertarea de care are nevoie. (Scriptura se refera de multe ori la rugaciunile unora pentru ceilalti)...

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Condoleante. Stim ca moartea este cel mai mare flagel ce este peste omenire inca. Dar potrivit Bibliei Satan este cel ce cauzeaza moartea, boala suferinta, insa Biblia ne invata, ca in curand cel rau nu va mai fi (Psalmul 37 :9, 10 ) Deoarece Dumnezeu uraste raul, atunci uraste si moartea care este dusmanul creaturilor sale (1Corinteni 15:26; Faptele 24:15 ) Oamenii care adorm in moarte ajung in pamant sau sheol (mormantul comun al omenirii ), dorm, nu mai stiu nimic, nu mai simt nimic, nu mai fac planuri Ecleziastul 9:4-6; Dar, dupa ce actualul sistem rau se va sfarsi, pamantul va fi curatat de toata rautatea si va fi transformat in paradis sau rai sau gradina minunata, acolo Dumnezeu va readuce la viata pe cei din mormintele de amintire. (Ioan 5: 28, 29. 0 Este important, ca aceasta speranta sa ramana vie in mintea si-n inima noastra, si sa ne straduim sa ne apropiem de Dumnezeu, prin studierea Bibliei, prin rugaciune, si infaptuind vointa lui Dumnezeu, si azi, si maine si pana in eternitate, sa primim privilegiul vietii vesnice, si sa-i primim cu drag pe cei ce vor fi inviati pe un pamant nou.

| Maxim96 a răspuns:

Imi pare rau! Nimeni din oameni nu poate sa spuie unde se va duce, doar Dumnezeu stie.El este judecatorul Cel drept, dar si milostiv, plin de indurare si un Dumnezeu al dragostei.

| KhludCiprian a răspuns:

Imi pare rau de suferinta dumneavoastra si a bunicii dumneavoastra!

Este minunat faptul ca atunci cand a murit are sa fie tinuta minte ca o persoana buna. A trai o viata in care sa fim apreciati la final, e ceea ce conteaza si ma bucur ca pastrati memoria ei.

Legat de rai, nu stiu, insa e bine sa pastrezi amintirea ei intr-un fel ce respecta imaginea ei, nu de alta ca atunci cand toti vom muri am dori sa stim ca am facut mai mult bine si am lasat lumea putin mai buna decat am intrat!

Condoleante inca o data!

| RexCuParuCret a răspuns:

Daca l-a urmat pe Iisus atunci da.
Ioan 14 6 Iisus i-a zis: Eu sunt Calea, Adevărul şi Viaţa. Nimeni nu vine la Tatăl Meu decât prin Mine.

| JesusIsLoveJesusIsLife a răspuns:

Du-te caut-o la bar!

| forallatlantis a răspuns:

Oamenii dupa ce mor vor fi "judecati" in functie de ce au facut de-a lungul vietii si in functie de asta se stabileste unde se va merge mai departe.
Mai tine cont ca suferinta este rezultatul unei lipse de armonie cu Dumnezeu.

| UZURPATOR a răspuns:

Dumnezeu să o ierte! Sper să-i fie bine acum, acolo unde este.