| MusicON1995 a întrebat:

Am cunoscut recent o fata pe care o plac si cred ca si ei ii place de mine. Chestia e ca mi-ar place sa ma cuplez cu ea dar eu sunt crestin-ortodox si ea este ateista si imi este frica sa nu ma atasez de ea si sa am de suferit cand o sa afle familiile noastre. Ce credeti ca ar trebui sa fac?
P.S.: Eu sunt major, ea e minora.
Funda raspunsului cel mai potrivit!

Răspuns Câştigător
| WaterDrop a răspuns:

Religia este pentru orbi, iar dragostea e oarba.Ce argument mai solid de atat cauti? Si daca are 17 ani, si isi da consimtamantul, esti ok.

19 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Sa fii atent la faptul ca tu ești major și ea minoră. Cat despre Dumnezeu, relația noastră cu El nu o poate strica nimeni, dacă îl iubim cu adevărat

| Holiday a răspuns:

In general, pentru multi atei, nu e o problema faptul ca partenerul e credincios, doar daca partenerul e "radicalizat", ca tot e la moda termenul asta, atunci devine o problema.
Problema majora e la astia credinciosi care vor ei neaparat ca toata lumea sa le aprobe tampeniile si trebuie sa banguie toata ziua despre spiridusii lor.
Asa ca ar trebui sa vezi mai degraba familia ta ce parere are, dar avand in vedere ca esti major deja, mai putin ar trebui sa conteze.
In definitiv, daca ti-e frica de familia ta mai bine asteapta sa te maturizezi inainte sa ai o relatie serioasa.

| MusicON1995 explică (pentru Holiday):

Familia mea nici nu ar vrea sa auda de o iubita ateista (sunt foarte credinciosi lui Dumnezeu), si eu cred in Dumnezeu doar ca nu prea trec pe la biserica si ai dreptate parerea familiei mele nu conteaza si nu-mi e frica de ei, imi e frica sa nu plang dupa ea cand vor afla parintii ei si ii vor interzice sa se mai vada cu mine.

Răspuns utilizator avertizat
| TrăieşteClipa a răspuns:

Ii inteleg pe cei din familia ei.
Crestinismul este o religie inventata fara nicio baza istorica.
Au furat asa-zisul zeu evreilor ( nu avea saracul YHWH nicio legatura cu divinitatea) si au transformat un zelot aspirant la tronul Iudeii in fiul lui Dumnezeu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cat de minora e? Daca are peste 16 ani nu mai e o problema, dar daca e mai mica, familia ei iti poate face greutati, de genul, corupere, pedofilie, santaj sentimmental etc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu inteleg care este problema. Vrei sa o iei cu cununie si ea refuza sa intre in biserica? Ce legatura are faptul ca vrei sa o pupi de cateva ori, ascunsi sub nuc, cu faptul ca ea nu crede in zei.Haide,mai,v.ati tampit cu totii?

| MusicON1995 explică (pentru anonim_4396):

Nu are treaba faptul ca ea crede in zei ci faptul ca eu cred in Dumnezeu. Nu se stie daca doar o sa o pup de cateva ori ascunsi sub nuc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ia du-te tu frumos la culcare.

Daca faci ceva cu ea te duci la puscarie.

Chiar daca ea vrea

| 6684464 a răspuns:

"P.S.: Eu sunt major, ea e minora." gen 19-17 sau 18-13?

| MusicON1995 explică (pentru 6684464):

21-17

| MusicON1995 explică (pentru MusicON1995):

Va implini 17 peste 3 luni

| Drolja a răspuns (pentru MusicON1995):

Sigur ai 21 de ani și ea 17? Că din ce ne spui, tu pari preadolescentul derutat și ea maturul relației.

| sanboss a răspuns:

Sa fim seriosi, daca esti " drept credincios " (ortodox ) oare din perspectiva lui Dumnezeu e buna relatia care ai intemeiato?
Dumnezeu ar fi de acord cu decizia ta?

Parerea mea e ca o sa ajungi un fel de Samson cu Dalila.

| RagnarokR a răspuns:

Ar trebui sa o aduci pe calea cea buna ca e mica si nu stie. nu are destule informatii in cap ca sa poata sa faca o alegere potrivita.

| Katherine20 a răspuns:

Religia, credinta nu e importantă intr-o relatie atata timp cât vă respectati si ascceptati credinta(sau necredinta)celuilalt.

| MusicON1995 explică (pentru Katherine20):

La asta m-am gandit si eu dar m-am gandit si la ce a spus TabFury mai jos...

| krazzy a răspuns:

Https://www.facebook.com/parintele.calistrat/?fref=ts, vorbeste parinte Calistrat intr-un videoclip despre ce cauti tu, dar nu stiu care, este printe primele din lista!