| anonim_4396 a întrebat:

Salutare, am si eu cateva intrebari:

1.De ce a trebuit sa se odihneasca Dumnezeu in a-7-a zi de creatie? nu este el omnipotent?

2.De ce trebuie sa ne demonstram credinta in Dumnezeu venerandu-l? in Biblie se spune ca e atotstiutor, deci iti poate citi gandurile..asa ca, de ce sa-l mai veneram?

Astept raspunsuri civilizate! happy

18 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Ce nub esti, nica nu stii. Hai sa iti ezplic...
1. Omnipotent adica poate sa stea sa o frece cind vrea p*&a lui, nu ca trebuie' sa munceasca ca sclavul 7/7. Zi mersi ca nu si-a luat weekendul liber ca sa te lase fara stele pe cer sau fara animale in curte! tongue
2. Din acelasi motiv pentru care trebuie' sa iti pupi prietena de fiecare data cind i-o tr8gi, chiar daca i-ai zis o data-de doua ori ca o iubesti si a pus botul. tongue

| danut a răspuns:

Dumnezeu "sa odihnit" in ziua a saptea ca sa creeze un "model" pentru om.
Trebuie Sa-L veneram pe Dumnezee pentru ca si cei din jurul nostru sa inteleaga de ce parte suntem si pentru noi in special pentru intarirea credintei noastre. Repetitia este mama invataturii iar prin apropierea noastra continua de Dumnezeu face ca si noi sa preluam din caracteristicile si beneficile Acestuia.

| minrest a răspuns:

1. Faptul ca s-a odihnit arata ca creatia materiala era completa. Odihna se leaga de materie. 2. Nu trebuie sa Il veneram ca sa ne demonstram credinta. Asta e inventia ta, nu mai fabula ca iti face rau. Il adoram pe Dumnezeu pentru ca oamenii sunt fiinte care adora, si care devin din ce in ce mai asemanatoare cu obiectul adorarii. Oricine admira, respecta, idolatrizeaza ceva, iar acel lucru il influenteaza. Salut.

| Wøodenpints a răspuns:

Hai că la partea cu odihnitul îl înțeleg. Și eu, oricât de omnipotent aș fi, după 6 zile de muncă tot trebuie să beau o bere și să lenevesc în capul patului ca o lepră.
Întrebarea e cum s-a odihnit Dumnezeu. A băut și el o bere? S-a dus în bar? A mers la prostituate? S-a jucat GTA? S-a uitat la un film?

| KodrutZ a răspuns (pentru Wøodenpints):

Pai existenta lu' fii-su iti spune cum s-a odihnit, nu? Si-a scos sfintul cremvusti la plimbare.

| Wøodenpints a răspuns (pentru KodrutZ):

Nu-i și aia tot un fel de muncă? confused
Sau sunt singurul care trebuie să-mi iau două zile de concediu după aia?

| KodrutZ a răspuns (pentru Wøodenpints):

Haha. Doua zile? Jeez. Se lasa cu vinatai? laughing

| Wøodenpints a răspuns (pentru KodrutZ):

Depinde de cantitatea de troscău de la bord. Uneori se lasă cu entorse, oase rupte și fisuri știi tu de care thinking

| KodrutZ a răspuns (pentru Wøodenpints):

Ho-ho-ho... dragoste cu nabadai. tongue

| Wøodenpints a răspuns (pentru KodrutZ):

Păi fără ar fi plictisitor confused

| martzian a răspuns:

Pentru prima intrebare:

Versetul la care faceti referire se gaseste in Geneza 2:2.

„În ziua a şaptea, Dumnezeu Îşi terminase lucrarea pe care a făcut-o; El s-a odihnit în ziua a şaptea de toată lucrarea pe care a făcut-o." (Geneza 2:2)

Ca sa intelegem, este bine sa notam cateva observatii:
1. Versetul nu spune ca Dumnezeu avea nevoie de odihna, ci doar ca s-a odihnit.
2. Nici nu se spune ca Dumnezeu era obosit. Biblia ne invata ca el NU oboseste niciodata: „Nu ştii? N-ai auzit? Domnul este Dumnezeul cel Veşnic, creatorul marginilor pământului. El nu oboseşte, nici nu osteneşte, iar priceperea Lui este de nepătruns". (Isaia 40:28)
3. Termenul folosit in Geneza 2:2 pentru "odihna" este ebraicul „shabat" care are mai multe sensuri principale. Printre ele: „a se odihni, a a se abtine de la efort, a inceta, a sarbatori, etc.", aplicabile, normal, functie de context. Vezi: http://www.newjerusalem.org/Strongs/H7673

Avea nevoie Dumnezeu de odihna fizica? Nu. Ce a facut Dumnezeu in ziua a saptea? S-a oprit din creatie, care se incheiase si a sarbatorit. De aceea se spune ca „s-a odihnit de lucrarea pe care a facut-o".

Sper ca ajuta.

| martzian a răspuns:

Pentru a doua intrebare:

Eu nu cred ca „trebuie sa ne demonstram" credinta in Dumnezeu venerandu-l, ci cred ca o credinta veritabila are printre roadele ei naturale si venerarea, adorarea, inchinarea dar si dragostea fata de Dumnezeu. Nu o facem doar din datorie si nici de teama ca ne stie gandurile, ci raspundem cu dragoste la dragostea Lui.

| MskDesign a răspuns:

El se odihneste intr-o carte, numita Biblia.Un personaj dintr-o carte ramane in carte.Pe mine m-a impresionat mult, cand eram copil, d'Artagnan.Ce ar trebui sa fac, sa il iau drept creatorul cel atotputernic?!

| Lady32 a răspuns (pentru MskDesign):

Ia vezi, pe tine cum te iei. Si daca reusesti sa te intelegi pe tine poate intelegi ceva.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu e cazul. daca erai interesat citeai cuvantul lui catre noi oamenii.tu vrei para malaiata. vrei si mestecat?

| gratargratar a răspuns:

1. In Sf. Biblie spune asa:
Şi a sfârşit Dumnezeu în ziua a şasea lucrarea Sa, pe care a făcut-o; iar în ziua a şaptea S-a odihnit de toate lucrurile Sale, pe care le-a făcut. (Geneza 2, 1).
In primul rand - facerea lumii cred ca trebuie interpretata alegoric (adica in sine se ascunde inclusiv adevarul stiintific). Dar asta ti-o spun ca o parere personala.
Acum interpretand versetul, si m-am uitat si peste traducerea din engleza, apare aceasta expresie "S-a odihnit de toate lucrurile sale".
Aici eu vad nu atat o "odihna" in sensul in care o intelegem noi, ci o detasare oarecum. Adica daca pana atunci, Dumnezeu s-a implicat personal in tot ceea ce inseamna crearea lumii, mai apoi, trecand lumea de acele puncte critice ale transformarii ei spre a deveni locuibila (si asta se poate dovedi stiintific prin calculul probabilitatilor), El s-a detasat de ea. Adica lumea avea mecanismele necesare spre a indeplini ciclurile necesare - si nu numai atat, ci pentru a evolua de asemenea. (gandeste-te la conceptul de fractal. Cred ca asta ajuta).
Apoi avem versetul urmator, care spune:
Şi a binecuvântat Dumnezeu ziua a şaptea şi a sfinţit-o, pentru că într-însa S-a odihnit de toate lucrurile Sale, pe care le-a făcut şi le-a pus în rânduială.

A binecuvantat si a sfintit ziua a saptea, pentru ca ea inseamna desavarsirea lucrarii. "Odihna de toate lucrurile Sale" vine ca o consecinta a desavarsirii lucrarii. Deci cauza princiapala a odihnei este desavarsirea. Iar binecuvantarea vine tot ca o consecinta a desavarsirii lucrurilor sale "pe care le-a făcut şi le-a pus în rânduială.".
Deci am avea: desavarsirea lucrarii sale in ziua a saptea -> binecuvantarea zilei a saptea ca simbol al binecuvantarii desavarsirii (si sfinteniei, caci si sfintenia este o desavarsire) -> odihna Sa.

Asa incat, dupa cum vezi, odihna nu trebuie perceputa cum o percepem noi pamantenii. Ca o cauza a oboselii. Ci aici odihna vine in intampinarea a ceea ce avea sa fie libertatea deplina de actiune a omului.

2. Daca ai avea dreptate cu contestatia ta, atunci trebuie sa fi de acord cu faptul ca "daca omori pe cineva in gand", il omori si in realitate. Ori asta este fals.
Actiunea vine ca o incununare si finalitate a gandului. Lasa-ma sa-ti pun o alta intrebare:
Daca, sa zicem, iti place o fata, de ce te duci sa-i spui ca-ti place, de vreme ce in mintea ta tu stii ca oricum o iubesti? Deci aici nu vorbim despre atotstiinta lui Dumnezeu ci despre corelatia directa care trebuie sa existe intre fapte si gand - simbol al dihotomiei omului (trup si suflet).

Doamne ajuta!

| Lady32 a răspuns:

Iata cum...de la facera lumii (a materiei) oamenii s-au intrebat toate acestea. Au incercat sa isi dea raspunsuri si sa interpreteze, si toate astea nu au facut decat ca sa ii duca spre cai intortichiate departe de adevar. Drept va spun, ca Cel ce va arata adevarul este Domnul Dumnezeu. Intrebati-L pe El. Vorbiti cu El. Primiti-L in inima voastra. Fiti plini de El. Fiti biserica Lui. Caci biserica lui Dumnezeu nu este cea de care oamenii va vorbeste. Ci chiar tu esti biserica lui Dumnezeu. Fii plin de El si vei deveni parte din El. Intreaba-L pe El. Doar Domnul Dumnezeu poate vorbi, la 8 miliarde de oameni, pe intelesul fiecaruia, in 8 miliarde de intelesuri. Cartile sunt doar scrise de mana omului, si interpretare de om. De ce cereti raspuns celor ce sunt tot atat de nestiutori ca si voi? A facut vreun om materia? lumea? ca sa va dea raspuns? Intrebati omul despre propria lui viata si nu va sti sa va spuna nimic. Daca de ziua lui de maine nu va poate spune, cum va' va raspunde la intreabri? Din carti? Cartea Domnlui este inima ta. Lasa-L pe Domnul sa "scrie" (sa cuvante) in inima ta. Fii biserica Lui. Lasa-L pe Domnul sa locuiasca in tine, sa-ti umple inima. Fii plin de El.

| IMPERO a răspuns (pentru Lady32):

Tu care esti "biserica Lui" l-ai intrebat? Si ce ti-a spus?