| dogee92 a întrebat:

Salutare.
Caut o persoana de religie : Martorii lui Iehova, pt studiu biblic si exprimarea unor opinii prin intermediul mailului sau prin mesaje. Persoana care sa cunoasca bine Biblia si doctrinele religiei din care face parte. Multumesc happy.

17 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Ma bucur ca vrei sa studiezi Biblia cu Martorii lui Iehova. Daca vrei sa fii vizitat, poti sa intri pe situl jw.org la pagina principala jos la solicita un studiu biblic gratuit.Vei trage multe foloase. Daca nu intelegi ceva poti sa imi spui.

| milan9 a răspuns:

Din pacate esti rau informat.
Iehovistii s-au considerat dintotdeauna a fi mai presus de Scriptură, interpretand-o preferential...
Un simplu exemplu îl constituie ÎNDRĂZNEALA SAU IMPERTINENŢA "întemeietorului" sectei iehoviste, Charles Taze Russel, cel care ajunsese să pretindă că inventatorii cultului ar fi mai presus de Scriptură, că "ORICINE CITESTE NUMAI Biblia AJUNGE IN INTUNERIC (!?!), pe cand cine citeste NUMAI scrierile lui Russel ajunge la adevar (!?!).

Din păcate, acest lucru nu s-a schimbat deloc pentru bieţii oameni prinşi în mrejele acestui cult. Doctrina lor SE MODIFICĂ PERIODIC prin broşurile care vin de la cartierul lor general din SUA... sad

| milan9 a răspuns:

Ei subliniaza in acelasi timp ca Biblia este o "carte organizationala" care nu poate fi înteleasa de indivizi izolati indiferent de cât de sinceri sunt (din acest motiv Mantuitorul a lasat Biserica si NU 40000 de secte...).
Insa, cum am putea oare sa ne încredintam destinul nostru etern unei organizatii care în scurta ei existenta a acumulat un trecut atât de RUSINOS DE CONTRADICTII si SCHIMBARI doctrinare bruste? Pentru edificare, priveste la urmatoarele exemple ale vesnicelor SCHIMBATOARE teorii ale "martorilor":...

În anul 1975 Societatea Turnului de Veghe a învatat ca omul din pilda semintei de mustar care seamana samânta (Matei 13), nu este altul decât Satana. Mai târziu, în cursul aceluiasi an Societatea Turnului de Veghere a învatat ca semanatorul era Iisus.
O întâmplare similara s-a petrecut în 1978 când Societatea Turnului de Veghere identifica pe "Alfa si Omega" din Apocalipsa 22, 12-13 ca fiind Iahve (adica, Dumnezeu Tatal), iar dupa aceea, cinci saptamâni mai târziu a sustinut ca aceste versete se refera la Iisus.

| milan9 a răspuns:

Incapacitatea "martortilor" de a interpreta corect Biblia se vede cel mai clar în schimbarile halucinante ale teoriilor (daca tu chiar esti sincer in cautarile tale nu poti sa nu tii cont de aceste lucruri).

Adica, putem vedea organizatia Martorilor lui Iehova învatând pozitia A, inlocuind-o apoi cu pozitia B. Cu toate acestea, mai târziu organizatia revine la vechile teorii (pozitia A), iar în unele cazuri trece din nou la pozitia B. Iata doar câteva exemple:

Învierea oamenilor Sodomei
1879 -- Vor fi înviati.
1952 -- Nu vor fi înviati.
1965 -- Vor fi înviati.
1988 -- Nu vor fi înviati. (!?)

"Domnul" din Romani 10, 12-16
1903 -- "Domnul" se refera la Isus.
1940 -- "Domnul" se refera la Iehova.
1978 -- "Domnul" se refera la Isus.
1980 -- "Domnul" se refera la Iehova25.

"Stapânirile cele mai înalte" (sau, "dregatoriile"; n.tr.) din Romani 13, 1
1916 - "Stapânirile cele mai înalte" se refera la guvernele lumii.
1943 - "Stapânirile cele mai înalte" se refera la Iehova Dumnezeu si la Isus Hristos.
01964 - "Stapânirile cele mai înalte" se refera la guvernele lumii26.

Despartirea "oilor" de "capre" (Matei 25, 31-46)
1919 -- se va petrece dupa vremea necazului.
1923 -- se petrece acum, înainte de vremea necazului.
1995 -- se va petrece dupa vremea necazului

Iaca inca si o lista cu multe alte profetii false si invataturi gresite ale "martorilor" care s-au dovedit stupide de-a lungul timpului: http://www.bible.ca/Jw-Prophecy.htm.

| milan9 a răspuns:

Părinţii sau EPISCOPII din primele secole ale creştinismului (exact cei care sunt negaţi de unii membri ai unor culte neoprotestante), tocmai ei sunt cei care au transmis pe cale orală cuvintele apostolilor, le-au explicat, şi într-un final au format colecţia de scrisori rămase de la apostoli, pe care noi azi o numim Sfânta Scriptură!

Bibliotecile întregi de cărţi ale Sfinţilor Părinţi, ale primilor episcopi ai Bisericii formează azi Sf.PREDANIE sau Sf. Tradiţie (foarte strictă, neschimbată pentru nici măcar un cuvânt de aproape 2000 de ani).

Biblia nu vorbeşte despre "Biblie", dar în schimb vorbeşte despre "TRADIŢIA ORALĂ", despre cuvantul PREDANIE! Mântuitorul Hristos nu vorbeşte despre Biblie pentru că Biblia nu era scrisa (circula in interiorul vrednicei de inceredere Traditii, urmand să fie scrisa în decursul primului secol, şi să se unifice în urmatoarele doua… pentru a forma intr-un tarziu Noul Testament). happy

Dacă vreo persoană nu recunoaşte IMPARŢIALITATEA şi CORECTITUDINEA Bisericii primelor două secole (aceeaşi care avea şi icoane, care lăsa şi scrieri teologice- păstrate astăzi, etc…), atunci nu are ABSOLUT NICI UN MOTIV să respecte Scriptura – apărută exact în interiorul ACELEI Biserici! thinking

| milan9 a răspuns:

Multe secte invită la studii biblice, DAR, "studiile biblice" oferite de diferite grupări nu fac altceva decât să "orienteze" persoana spre acea grupare, situaţie în care se preferă sensul "atrăgător" dar "viciat", şi nu cel din contextul istoric. Şi iată că "plăcute" au putut ajunge să fie mii şi mii de variante de interpretare a Bibliei.

Dificultatea înţelegerii textului sacru este data de predominanţa foarte mare a LIMBAJULUI METAFORIC, simbolic, a folosirii VALORILOR POLISEMANTICE ale cuvintelor!

Ştii ce este aceea literatură, ştii cât de uşor poate fi interpretat un text într-un fel sau altul! Scriptura insa nu poate fi folosită si denaturată la fel. Din această cauză doar există astăzi aproape 40000 de secte rupte de Biserică…

| milan9 a răspuns:

Referitor la indicatiile venite dintr-o parte sau alta, "take care", un "studiu" oferit de o sectă nu este altceva decât un curs de "initiere" in secta respectiva, de manipulare prin nuante si sensuri alterate, de orientare si formare însuşi a modului de a privi lucrurile într-un anumit fel, dorit de ei, viciat...
Si..., o dată ce modul de gândire este viciat, toate ideile vor fi forţat interpretate în acea direcţie.
Sute de secte oferă pe la noi "Studiile biblice" şi tot atâtea moduri de interpretare diferite vor exista, pentru a se crea impresia că Scriptura susţine fix gruparea lor.
De aceea există astăzi aproape 40000 de secte rupte de Biserică…

| KhludCiprian a răspuns:

Desi vad ca ti-a raspuns cineva ce pare ca nu e martor, cred ca cel mai simplu e sa suni/sa ii vizitezi la congregatia cea mai apropiata. De obicei nu accepta emailul dar te viziteaza ei pe gratis.

Personal ti-as zice sa stai departe, dar asta e bazat pe experienta mea. Daca stii engleza, iti recomand WTComments pe Youtube sa vezi de ce nu e bine sa stai prin jurul lor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mergi la munte in manastiri.acolo vei gasi poate un indrumator, curat, fara a fi influentat de lume.

| dogee92 explică:

Multumesc Milan9. Vad ca esti destul de informat despre doctrina Martorilor. Astfel de oameni caut.
Insa, stiu ca esti ortodox, vreau sa intreb : care este pozitia Bisericii Ortodoxe in legatura cu Biblia? Dar cu traditia? Multumesc happy

| milan9 a răspuns (pentru dogee92):

Nicăieri în Biblie nu întâlnim pretenţia că aceasta ar fi exhaustiva, ca ar cumva completă, că nu a mai rămas nimic în afară, în sfera Predaniei (termenul biblic, "predanie" = "traditie" neschimbata). Dimpotriva, insasi Biblia recunoaste in multe locuri ca nu este completa...

Biserica infiintata de Fiul lui Dumnezeu nu s-a bazat la inceput pe Biblie (pentru ca aceasta in prímele secole nici un exista), ci pe Predanie (traditia neschimbata de care spui). Noul Testament avea să fie scris, unificat, peste 100- 200 de ani, fiind alcătuit doar din Evanghelii si scrisori ocazionale scrise la mult timp după "plecarea" Mântuitorului (din anii 50’ până la putin timp după sec I, 103-106, atunci cand a murit si ultimul apostol, Ioan).

Dată fiind alcătuirea sa SPONTANA (uneori scrisori cu o singura tema care vizau strict anumite comunitati si dilemele lor din vremea aceea – non-valabilitatea legii ceremoniale a evreilor spre exemplu), scrierea s-a concentrat doar asupra unor aspecte esentiale.

Ceea ce in Biserica este numita Traditie (termenul biblic fiind "PREDANIE") nu este altceva decat un corp compact de invataturi patristice neschimbate. Atât de "neschimbate" încât atunci când în istoria Bisericii s-a schimbat un singur cuvânt, doar unul singur (filioque) din Sf. Traditie, a aparut prima schismă si prima grupare dizidentă, separată de Biserică: Catolicismul.

| dogee92 explică:

Milan9, daca Traditia contrazice Biblia pe cine credem?

| milan9 a răspuns (pentru dogee92):

NU se contrazice. Biblia s-a nascut in interiorul Sf. Predanii (Tradiţia neschimbata)!
Sf. Predanie a păstrat Biblia (Scriptura). Sf. Predanie (Tradiţie neschimbata) a reprezentat grija primilor creştini de a păstra autenticitatea învăţăturilor şi a vieţii creştine. Reuşita Tradiţiei de a păstra neschimbate învăţăturile se confirmă prin reuşita Tradiţiei de a păstra neschimbată Scriptura!

Biblia, Scriptura este născută în INTERIORUL Bisericii, în interiorul Tradiţiei sau PREDANIEI neschimbate a BISERICII).

Referitor la raportul dintre Biblie si Predanie (Traditia neschimbata) se poate spune ca ceea ce in Biserica este numit "Traditie" (termenul biblic fiind "PREDANIE") nu este altceva decat un corp compact de invataturi patristice (ale PRIMILOR episcopi ai Bisericii – cei care au si adunat cartile Noului Testament) neschimbate. Atât de "neschimbate" încât atunci când în istoria Bisericii s-a schimbat un singur cuvânt, doar unul singur (filioque) din Sf. Traditie, a aparut prima schismă si prima grupare dizidentă, separată de Biserică: Catolicismul.

| dogee92 explică:

Ms Ciprian, insa totusi vrea sa risc big grin, doar ca vad ca nimeni nu are curaj...sad

| dogee92 explică:

Milan,crezi ca Biblia se intelege greu?!
Pot sa o studiez fara ajutorul preotului?

| milan9 a răspuns (pentru dogee92):

Normal este ca pentru contextele in care apar probleme sa apelezi ujutorul preotului...

| dogee92 explică:

Ok. Hai ca apelez big grin
Cum comentam Daniel 7:25?!