| MarianM8777 a întrebat:

Scrie undeva-n Biblie despre "Lumina sfnata" care "coboara" la Iersialim de Pasti? Daca da, unde anume in Biblie? Funda + Vot!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In biblie nu scrie decat despre lumina.EU SANT LUMINA LUMII.Si oricine are lumina, nu o pune sub oboroc, ci ridica faclia sus sa o vada toti si sa o urmeze iesind din intunerec.si altele.

16 răspunsuri:
| costis a răspuns:

Cea mai mare parte a Bibliei e scrisa intr-un timp in care nu se serba Pastele Crestin. O alta parte a Bibliei e scrisa in alt timp in care crestinii nu erau organizati in biserici. Citeste si tu cate batai au luat Sf Pavel, Andrei, Ioan prin locurile pe unde vorbeau de Iisus? Primii crestini isi aminteau despre Iisus si se rugau, de sarbatorit cred ca sarbatoreau mai putin. Atunci Lumina sfanta era in Apostoli si primii ierarhi si o daruiau prin punerea mainilor si prin binecuvantare.

| Holiday a răspuns:

Lumina aia nu e decat o mica smecherie, un mic truc pentru creduli.

| Dorugar a răspuns:

Cum sa scrie Biblia despre o asemenea excrocherie?
In primul rand in Biblie nu este niciunde pomenita sarbatoarea crestina a pastelor ci doar Pesacul evreiesc care nu are nicio legatura cu dulgherul Isus din Nazareth care nu a fost Dumnezeu sau fiu de Dumnezeu nicio macar o secunda in viata lui amarata de dulgher lenes si certat cu munca!
Povestea cu Pastele este doar o gaselnitza mincinos-crestina, iar "minunea" cu lumina sfanta o are oricare soldat american in ranitza sa ca parte din echipamentul sau militar cu care isi incalzeste conservele!
Asa ca minunea este doar pentru fraierii care doar cred, dar nu stiu nimic!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In Biblie sta scris,, Eu sunt Lumina lumii ''
Iisus Hristos este puntea de legatura dintre oameni si Dumnezeu...Desigur, si Duful Sfant face parte in aceasta situatie

| OmulDeStiinta1986 a răspuns:

E bun marketing-ul lor cu lumina sfanta de la Ierusalim.

| MarianM8777 explică:

Ierusalim*.
Scuzati eventualele greseli! big grin

| MarianM8777 explică:

Stiu ca e o mârșăvenie dar eram curios, pentru ca un ortodox ma lua cu asta, ca la ei coboara lumina, ca ei is sfinti si mi-a spus ca scrie in Biblie de ea. Desi cunosc Biblia, dar am vrut sa ma asigur. Mersi!

| anonim_4396 a răspuns (pentru MarianM8777):

Nu scrie in biblie dar lumina de la ierusalim, chiar coboara singura. este o minune verificata de necrestini, pentru a nu fi o pacaleala.iar la noi la crestini cand iese preotul de pasti cu lumanarile si striga; VENITI DE LUATI LUMINA

| Jardelin a răspuns (pentru MarianM8777):

"Stiu ca e o mârșăvenie dar eram curios"

De unde stii ca e marsavie? Ce dovezi ai?

| OmulDeStiinta1986 a răspuns (pentru MarianM8777):

Data urmatoare spune-i sa dea citatul din biblie.

| OmulDeStiinta1986 a răspuns (pentru Jardelin):

Da' stii ca inveti repede de la atei cum se pun intrebarile? big grin hai ca ai fost amuzant la faza asta

| Jardelin a răspuns (pentru OmulDeStiinta1986):

Păi nu? Daca spune ca e marsavie sa dea un link ceva din care sa reiasa ca autoritatile sau altcineva au descoperit ca acolo e un truc. Sunt pe Internet tot felul de presupuneri, tot felul de demonstratii despre cu s-ar putea face o marsavie acolo, dar nu exista nici macar o singura dovada in tot Internetul asta ca intr-adevar se si face.

| OmulDeStiinta1986 a răspuns (pentru Jardelin):

Pai nu? big grin

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Se refera la lumina cunostintei de Dumnezeu.

| relian a răspuns (pentru Jardelin):

Sa dea un link ceva sa arate ca e mirsavie? Omule oamenii au demonstrat au arata cum se face,ce substante se folosesc si etc.Ce dovada mai vrei? Ok sint oameni care au cerut celor de la biserica respectiva sa stea inauntru inainte de momentul respectiv,eventual sa aduca ei acele luminari si sa le pazeasca pina cind popii de acolo vin sa le ai si sa se produca asazisa minune.Ce crezi,normal ca nau acceptat si nici nor sa accepte asa ceva pentru ca ei sint exact ca si cei care fac prestidigitatie sau cum se numeste,nici aia nu divulga secretul prin care fac acele demonstrati bineinteles ca show.Dar una e sa stii ca e show si alta sa sustii sus si tare ca ce faci tu e real. Daca tu crezi chestia asta de ce nu crezi car fi real si ce face sau facea David coperfield sau altii ca el? Poti demonstra tu ca ce fac aia nu e real? Hai adu dovezi sa te vad ce dovezi aduci.Tu ceri altora sa aduca dovzi fara ca ei sa aiba acces la ele,insa sa te vad pe tine cum aduci dovada ca Nu stiu ce scamator a facut sa dispara Luna de pe cer in vazul unei audiente,fii atent aici in vazul a mii de oameni.Tu crezi ca ala a luat luna de pe cer sia ascunso sau nu? Daca nu crezi ce dovada ai ca a fost un truc. Vreau dovada arata-mi.Dar nu veni cu presupuneri asa cum tu spui altora,vino cu dovezi clare.O sa spui ca ala nu te lasa sa stai in spatele lui sau in spatele cortinei sa vezi ce face corect? Ei bine exact acelasi lucru fac si barbosii de la acea biserica nu lasa pe nimeni sa vada ce se intimpla in spatele cortinei.Ei nu lasa nici unul deal lor, dapai un ateu sau om de stiinta. Daca ar fi fost reala chestia ar fi lasat sa fie studiata de oameni de stiinta, ori macar observata si atunci sa te atii citi adepti ar fi avut, toata suflarea ar fi venit la biserica respctiva atunci cind oamenii de stiinta ar fi spus da lumina vine de undeva, nu e truc.Nu stiu de ce tot incercati sa mintit oamenii, sau poate ca nu incercati poate ca deja ati ajuns la faza cind si voi credeti minciunile ce le spuneti, cam la faza asta deja ati ajuns.Si cu parere de rau dar e de rau, cel putin pentru voi.

| MarianM8777 explică:

Jardelin, acele lumanari sunt bagate in fosfor alb, substanta care la contact cu aerul umed...ia foc! Nu are nevoie de bricheta, chibrituri sau alte instrumente pentru a aprinde focul. Pur si simplu cu cateva zile le baga in acea substanta si gata! Iar daca e o minune, sa ne lase sa vedem ce fac ei in spatele cortinei, cum spunea relian!
Prin faptul ca acel patriarh nu vrea sa faca totul transparent, imi dau seama ca e marsavenie!