| ANDREIAIE a întrebat:

Salutare,TPU! Copilu nasilor de 12 ani poate sa tina viitorul fin in brate atunci cand il boteaza in biserica in timpul slujbei si sa spuna crezul cu el?

Răspuns Câştigător
| milan9 a răspuns:

Referitor la intrarea in Legamantul lui Hristos exista versete:
Corinteni 1, 16: "Am botezat şi casa lui Ştefana; afară de aceştia nu ştiu să mai fi botezat pe altcineva." Prin expresia "casa lui Ştefana", Apostolul Pavel nu exclude pe nimeni din familia respectivă.

Referitor la intrebare, nasii sunt cei care tin copilul.

12 răspunsuri:
| lpavel a răspuns:

Ar putea sa-l tina, dar nu are voie! E datoria unui nas sa-l tina in brate, asa jura in fata LUI D-zeu ca vor face si ei cat pot sa tina copilul pe calea credintei!

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Care argument biblic arata ca trebuie facut acest ritual? Inclusiv botezul copiilor mici? De fapt cu ce scop se face?

| anonim_4396 a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Cică, toate păcatele părinților nostri le vom poseda noi la naștere. Din acea cauza, are loc botezul, pentru spălarea păcatelor si intrarea noastră in credință pentru Dumnezeu.
Ceva de genul thinking

| robby212 a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Se boteaza copii de mici pentru a pastra credinta stramoseasca a poporului nostru roman, cea ortodoxa de 2000 de ani.Nu degeaba se numeste "ortodoxa".
Oamenii se pot pierde in secte si alte erezii precum Iehovistii, penticostalii si alte multele, de aceea s-a ales botezul inca din pruncie. Dumnezeu a dat lege sa respectam legea pusa de el, nu sa ne departam la alte secte.
Nu vreau sa te ofensez cu ceea ce am spus, desi habar nu am ce religie ai.Doamne ajuta!

| PorumbRodica1965 a răspuns (pentru robby212):

Te rog sa-mi spui in care verset biblic este scris ca trebuie botezati copiii mici, pentru a scapa de pacate, care lege a lui Dumnezeu spune ca trebuie sa pastrezi si sa fii ortodox? Biblia este cartea de capatai a crestinilor adevarati, si ei o respecta cu strictete. Iar acesti crestini adevarati sustin intotdeauna adevarul consemnat in Cuvantul lui Dumnezeu Biblia sau Sfanta Scriptura. De asemenea ei isi indeamna semeni catre adevar si lucrari excelente, ei sunt recunoscuti prin iubire.

| PorumbRodica1965 a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu ce crezi, copilasul mic este constient de pacatele pe care le mosteneste de la parinti? Isus ne-a lasat un exemplu, in ce mod se face botezul si cand, si de ce. Daca ai Biblia te rog sa citesti in Matei 28:19, 20; Ioan 3:16; Ioan 17:3>

| anonim_4396 a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Normal ca nu este conștient.
Si da, voi citi cat mai curand.
Multumesc happy

| robby212 a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Dumnezeu doreşte păstrarea religiei adevărate, creştinătatea în modul lăsat de Stăpân şi apostolii săi.De aceea este bine pentru zidirea noastră si pentru a nu pierde suflete, să botezăm copii de mici întru dreapta credinţă (vezi "ortho" şi "dox"-depinde, poate fii interpretat).
Vreau ca toţi cei ce urăsc biserica Lui Hristos, să termine.Nu Hristos este devină pentru ceea ce fax slujitorii.Cu ce e devină Stăpânul pentru faptele slujitorilor săi?

| PorumbRodica1965 a răspuns (pentru anonim_4396):

Apreciez. Daca doresti mai vorbim.

| PorumbRodica1965 a răspuns (pentru robby212):

Stii sa identifici in Biblie si sa-mi spui care este,, biserica lui Cristos si adevarata credinta? Cine o practica azi? Te rog argumenteaza biblic.

| robby212 a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Nici unde în Biblie nu se vorbeşte despre Biserica Ortodoxă, în schimb se spune că Biserica Creştină a fost făcută prin vărsare de sânge nevinovat.Biserica Ortodoxă păstrează tradiţiile creştinătăţii cel mai bine.Nu ne-am pierdut prin ereziile făcute de celelalte religii, precum că nu este legitimă închinarea la icoane, precum că Hristos nu ar fi Dumnezeu(vezi erezia li Arie), etc.
Nu am o sursă biblică momentan, dar o să-ţo aduc la cunoştinţă anumite versete care proclama autenticitatea biserici Creştine, indirect a Ortodoxiei.

| PorumbRodica1965 a răspuns (pentru robby212):

Deci tu cand argumentezi ceva, trebuie sa fii bine convins ca este asa cum spui. Fiecare argument trebuie dovedit biblic pentru credibilitate. Doar Biblia raspunde la intrebarile fundamentale ale vietii si ea este demna de incredere si adevarata.