| Petrust a întrebat:

Salutare tuturor. Deci am o dilema si as avea nevoie de opinia voastra. Am 18 ani si sunt crestin-ordodox, ok, n-am fost la biserca cam din august, dar oricum, cred in Dumnezeu. Conform Bibliei, e un pacat mare pacat sa ai relatii sexuale inainte de nunta( adica inainte de cununie). Evident, pastrarea virginitatii pana la nunta e ceva cam complicat si poate duce la probleme gen psihice, complexe, etc., mai ales cand stii ca te casatoresti cam la vreo 27 de ani ( de ex. in cazul meu).
De curand m-am indragostit de o domnisoara, si suntem impreuna. Evident, dragostea noastra pasionanta cere materializare fizica, si ambii am vrea ca relatia noastra sa evolueze. Cum credeti, ce ar trebui sa fac? Sigur ca as vrea sa fac sex cu ea, dar din alta parte, acesta ar fi un pacat foarte mare...

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Draguta? pastrarea virginitatii este valabila la ambii parteneri, si pastrarea curateniei casatoriei si patului conjugal.Iti dai seama ca in ziua de azi e posibil doar la tigani care-si cumpara miresele de mici si se casatoresc la varste fragede tocmai din aceasta cauza. Ceilalti,au invocat tot felul de motive, boli inchipuite, si altele ca sa mascheze, violurile la petreceri adolescentine, adulterul, curvia si preacurvia, in care traiesc.In general barbatii,toti cred ca au o sfanta acasa,si se dau la sfintele celorlalti,iar femeile,nu inseala,ele doar compara. Dupa cum vezi,ti se cer dovezi biblice,cu toate ca ei nu cred in biblie,mai mult,toti ar vrea sa faca sex tot timpul dar cand se casatoresc, vor femei cinstite, fecioare, cuminti, adica grasa, laptoasa, si devreme-acasa.TOAAATE problemele apar din cauzele practicarii desfraului; certuri, batai, copii nedoriti, despartiri, divorturi, crime.Intreaba pe cine vrei tu ca nici unul nu va recunoaste ca traieste in valtoarea asta a pacatului, insa toti o fac pe fericitii si vor spune ca viata e roz.Crezi ca rochia alba de mireasa e alba fiindca nu mai sant si alte culori frumoase? NU.e alba fiindca semnifica curatenia si puritatea fizica si sufleteasca.In rest explica-i lu doctorandus ca Virgula curvia e inainte de nunta si preacurvia este dupa ce te-ai casatorit.

27 răspunsuri:
| William a răspuns:

Daca alegi sa iti traiesti viata dupa principii religioase o sa regreti, crede-ma pe cuvant. Daca vrei sa te bucuri de viata, fa ce crezi tu ca e bine, nu ce iti spun altii care au impresia ca mediatori intre divinitate si om.

| KodrutZ a răspuns:

1. Crestin ortodox esti prin botez, care ti s-a bagat pe git fara a fi intrebat.
2. Daca esti credincios e o chestie personala, asta nu inseamna ca trebuie' sa ti se rupa de rahaturile de dogme nenorocite ale bisericii asteia de rahat. Citeste biblia, ia ce e bun de acolo si nu cacaturile. Unde a zis fiul lu' dumnezo' ca trebuie' sa stai baiet/fata mare ca jita?
3. "Evident, pastrarea virginitatii..." - foarte corect. Faptul ca esti credincios nu inseamna ca trebuie' sa fii retard.
4. V-ati indragostit, aveti varsta necesara, minunat. Iubiti-va si lasati timpeniile. Vrei sa stii care e cel mai mare pacat in viata? Sa nu faci ceea ce simti si sa te intrebi pina intri in mormint "Oare cum ar fi fost daca."

| doctorandus a răspuns:

Poate ne spui, prietene, si la ce verset din Biblie ar fi scris asa ceva. Detalii pe http://ro.wikipedia.org/wiki/God_and_Sex:_What_the_Bible_Really_Says

| Petrust explică (pentru doctorandus):

Ok, atunci care e semnificatia poruncii "sa nu curv*esti" din cele 10 porunci?

| doctorandus a răspuns (pentru Petrust):

Porunca este sa nu comiti adulter, adica un barbat nu are voie sa faca sex cu sotia altui barbat, deoarece este incalcarea dreptului de proprietate pe care ala il are asupra nevestelor si concubinelor sale.

| Petrust explică (pentru doctorandus):

Iata un alt utilizator mai jos a adaugat Corinteni 6-18)Celor necăsătoriți le spun că este bine pentru ei să rămâna ca mine( fără nevastă)Dar dacă nu se pot înfrâna, să se căsătorească ( nu să se ispitească reciproc), pentru că este mai bine să se căsătorească decât să ardă.1 Corinteni 7-9.

| doctorandus a răspuns (pentru Petrust):

Inca o data: contactul sexual intre un barbat si o femeie necasatorita nu este adulter, deci nu este o incalcare a Legii lui Dumnezeu, conform Bibliei. Patriarhii alesi de Dumnezeu aveau concubine, pe langa faptul ca aveau neveste.

| gratargratar a răspuns (pentru doctorandus):

Altfel spus: "Culaca-te cu cine voiesti inainte de casatorie (atata vreme ca respectivul nu-i casatorit) ca nu-i pacat. Dar daca te culci dupa casatorie cu altcineva decat sotul/sotia, e pacat"

Pai atunci ce rost mai are casatoria prietene? Stau toata viata holtei si ma imperechez cu femei tinere si fara responsabilitati (i.e. necasatorite). Frumos crestinism, n-am ce zice...

Petrust vezi asta:
https://c8d3822ab151f4f2c1f81cb4a29ad92b065d8660.googledrive.com/......20Boca.pdf

Eu nu sunt in masura sa-ti dau sfaturi, dar pot sa-mi dau cu parerea. Cum spunea cineva mai sus, altcumva este cand savarsiti actual in cadrul casatoriei, amandoi virgini.
Casatoria este o taina iar, in acest context numai, impreunarea fizica capata si ea insusire tainica. Altfel spus, pune fundatie buna familiei si nu te grabi.
Numai bine si Doamne ajuta!

| doctorandus a răspuns (pentru gratargratar):

In iudaism copiii nascuti in afara casatoriei nu se bucurau de protectia tatalui lor, nu aveau drept la mostenire, practic erau niste paria. De aceea evreii intemeiau familii, chiar daca ar fi fost mai usor sa ramana holtei. Pentru ca oamenii voiau sa lase urmasi sa le duca numele mai departe, nu sa dea nastere la niste paria care sa-i injure dupa moarte sau care poate nici nu le stiau numele. Ma rog, toata manevra asta avea sens cand majoritatea se comporta intr-un anumit fel iar legea era conforma cu comportamentul majoritatii.

| danay72 a răspuns:

Da,ai dreptate. faptul de a avea relații inainte de casatorie e un pacat. 1Corintei6:9-11

| ania a răspuns:

Aprecieaz preocuparea pentru a nu păcătui.
Nu cred că are nimeni probleme psihice dacă amână relația fizică până la nuntă. Dacă vreți ca relația voastră să evolueze, mai bine căsătoriți-vă.Si noi deși discutaserăm că vom face nunta după ce ne terminăm studiile, avem serviciu și el termină armata, ne-am schimbat planurile de la peste 2 ani la peste 2 luni pentru că ne amabalaserăm prea tare și ne era teamă că nu vom rezista.In Biblie, sexul înafara căsătoriei e interzis clar-Fugiți de curvie! Orice alt păcat pe care îl face omul, este un păcat săvârșit afară din trup, dar cine păcătuiește prin curvie păcătuiește împotriva trupului său.1 Corinteni 6-18)Celor necăsătoriți le spun că este bine pentru ei să rămâna ca mine( fără nevastă)Dar dacă nu se pot înfrâna, să se căsătorească ( nu să se ispitească reciproc), pentru că este mai bine să se căsătorească decât să ardă.1 Corinteni 7-9.
Căsătoria să fie ținută în toată cinstea și patul să fie nespurcat, căci Dumnezeu va judeca pe curvari și pe preacurvari(relație sexuală în care cel puțin un partener e căsătorit cu altcineva.)Evrei 13-4
Ce e așa mare lucru să organizezi o nuntă? Eu pentru niște prieteni de la casa de copii am organizat o nuntă peste 2 săptămâni.
Resaurantele acceptă să se plătească la sfârșit consumația doar cu un avans nu prea mare, se pot face nunți și vineri, joi.Eu și soțul ne-am dorit foarte mult să amânăm minunea până după căsătorie și sunt recunoscătoare lui Dumnezeu că de vreo două ori când ne îmbrățisam și ne sărutam mai cu foc a sunat cineva la ușă, i-am considerat mesageri direcți ai lui Dumnezeu, că alfel nu știu ce ieșea.E o mare binecuvântare să amâni sexul pănă după, ai o altă încredere, un alt respct. Tatăl meu avea 31 de ani și mama 25 și erau virgini și și azi îi scrie mamei poezii de dragoste la ziua ei, după 42 de ani dă căsătorie.

| Drolja a răspuns (pentru ania):

Deci ceea ce vrei tu să ne spui este să ne căsătorim cât mai repede, să aducem pe lume copii a căror viață să fie un chin alături de a partenerului nostru în caz că nu ne potrivim, numai ca să putem face sex cu lumina stinsă sub plapumă îmbrăcați.

Cred că soțul tău se simte foarte măgulit să știe că și-a unit viața pe veci cu cineva care a făcut-o doar ca să facă s*x conjugal.

(Edit) Îmi și închipui mărturisirile mirilor:

El: Vreau să îmi unesc destinul de al tău, să fim un întreg și să ne completăm și ajutăm la bine și la greu, pentru a ne putea netezi drumul în această viață și a fi unul altuia sprijin, aducând pe lume alte suflete pe care să le învățăm ce e bine și frumos...

Ea: Bă, nu stiu, acum pot face s*x fără să ajung în iad? Cum, da?! Bineee!

| ania a răspuns (pentru Drolja):

După mine povestea cu potrivirea e un mit. Există atracție pentru un anumit gen de fată saur băiat, dar fiacare provine dintr-un mediu diferit are o poveste de viață diferită și trebuie să alegi să lași de la tine, să cauți binele celuilalt să renunți la propriul egoism și așa ajungi să te potriveți.Intensitatea atracției nu garantează nimic.Să rămâi lângă decizia de căsătorie pe care ai luat-o e tot o alegere, că găsești și alte persoane atrăgătoare e doar semn de funcționare hormonală normală.

| T0T a răspuns:

O iei de nevastă sau nu ești sigur că ea e fata potrivită sau fata pe care ai vedea-o de soție, ceea ce ar face asta un păcat creștin și mai mare?

| R0R0 a răspuns:

De ce nu va casatoriti atunci?

| TrăieşteClipa a răspuns:

Se poate face si pana in nunta doar sub supravegherea atenta a preotului.
Ii faceti rost de un felinar, deoarece este bine sa va ilumineze calea.
De copii nu stiu ce sa spun dar poate ca ar fi mai bine sa nu faceti.

| Dorugar a răspuns:

Nu stiu din ce cauza ai impresia ca Dumnezeu iti interzice sa ai o relatie cu fata iubita?
In Biblie nu este interzis sa faci sex.
Crezi ca daca iti citeste un sarlatan hraparetz imbracat in negru din biserica, iti da Dumnezeu binecuvantare?
Ce are Dumnezeu Creatorul cu biserica?, nici macar Isus nu are treaba cu biserica ca de aceea zice in Matei 6:5 sa NU te duci la biserica.
Intelege ca binecuvantarea lui Dumnezeu NU ti-o da popa, ci este sentimentul de iubire din inimile voastre!
Asa ca faceti sex cat puteti fara sa va pese de popi sau de alti sarklatani ca ei care NU au nicio legatura cu Dumnezeu!

| Seba2013 a răspuns:

Evrei 13:4
Căsătoria să fie ţinută în toată cinstea şi patul să fie nespurcat, căci* Dumnezeu va judeca pe curvari şi pe preacurvari.

Ti se poate considera un nepacat, daca iubesti fata cu adevarat.
Dumnezeu prin casatorie incerca sa ne faca sa intelegem ca nu putem umbla din floare in floare.
Daca tu intelegi principiul acesta, si responsabilitatea care insemna sexul in afara casatoriei, ti se poate considera nepacat.
Dar lucru acesta doar Dumnezeu stie daca o iubesti cu adevarat, sau daca este doar o pasiune.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca esti crestin, poti da un click sa vezi ce inseamna casatoria in crestinism.iti va placea.nu stiu daca si ei.

| Drolja a răspuns:

Dacă te consolează cu ceva, Lot s-a culcat cu ambele lui fiice și mai era și beat, Solomon avea partenere de toate naționalitățile, David se culca cu femei căsătorite apoi le omora soții, Avraam era rugat de nevastă-sa să se culce cu altele, deci faptul că vrei și tu să o faci cu iubita ta zic că e okay.

| OmulDeStiinta1986 a răspuns:

Conform bibliei, dumnezeu a spus sa fie ucisi oamenii care lucreaza duminica. informeaza-te pe www.bibliapentrusceptici.ro inainte sa devii un frustrat sexual din cauza unei carti pline de prostii scrisa de niste retardati primitivi, acum mii de ani.

| 熊Panda熊 a răspuns:

Da, dpdv ortodox e pacat. Dar sa stii ca muuulte cupluri care nu au facut asta inainte de casatorie cunosc si nu a murit niciunul dintre cei doi, si dupa cununie au fost foarte fericiti. E doar o tentatie, trece in scurt timp. Nu e ceva ATAT DE grav. Si da-le pace ateilor, e irational ce tot spun despre Adevaratul Dumnezeu.

| 熊Panda熊 a răspuns:

Si plus ca poti sa ai probleme : prezervativele nu sunt intotdeauna eficiente (plus ca e pacat, fiindca nu urmezi scopul pentru care Dumnezeu a facut asta, adica darea vietii unui copil, nu o pofta ), apoi te trezesti ca vei fi tata, probabil te vei desparti intre timp de ea, ea ori creste copilul singura ori face avort (ucide un copil nevinovat, ce nu a apucat sa se nasca sad tragic ), certuri cu parintii etc. Viata incepe de la conceptie.
Ai doar 18 ani, mai asteapta, asta e varsta cea mai vulnerabila la probleme de genu. Crede-ma, am vazut cazuri.

| 熊Panda熊 a răspuns:

Uite aici niste argumente de ce sa Nu o faci : https://www.google.ro/......https?/url

| YouDieAsYouLived a răspuns:

Ma gandesc ca creatorii site-ului TPU sunt ceva oameni de stiinta, tot continua sa descopere si sa ne arate ce forme de viata mai traiesc pe pamant.

| Moraru_Claudiu_Remus_1976 a răspuns:

Religia nu face tot omul.Trebuie sa stii ce vrei.Gandeste : De ce o iubesti? De unde o cunosti? Ce s-ar intampla daca ati face sex? O gramada de criterii, dar religia ar fi ultimul lucru la care te-ai gandi.Cauta fericire si mereu gandeste-te la consecinte.Nimeni nu a realizat nimic doar stand si rugandu-se la Dumnezeu.Sa crezi in ceva este o initiativa.Sa vrei este o dorinta.Asculta-ti insinctul si o sa ajungi departe. Daca nu, macar ai incercat!