| TrăieşteClipa a întrebat:

Scrie undeva in Biblie ca Iisus a mancat carne de porc?
Dar vreunul dintre cei 12 ucenici?

8 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna, scrie ca a mancat miel si peste, dar asta nu inseamna ca a mancat doar atat. In evanghelii sunt consemnate lucruri mult mai importante facute sau zise de El. De exemplu:"Nu ce intra in gura il intineaza pe om ci ceea ce iese din gura!"

Răspuns utilizator avertizat
| TrăieşteClipa explică (pentru Ionut1492):

Ai uitat tigarile.

| Drolja a răspuns (pentru Ionut1492):

Băăăi, nene, păsărica nu se mănâcă...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, aici Isus se referea la alimente.A vrut sa spuna ca nu pacatuim mancand ci pacatuim atunci cand vorbim si jignim, etc. Degeaba nu mananc carne de porc daca injur. Lucrurile enumerate de tine Ionut1492 nu sunt ok din punct de vedere biblic, in afara de vin.happy

| TrăieşteClipa explică (pentru anonim_4396):

Mat. 15:11 – Nu ce intra in gura spurca pe om; ci ce iese din gura, aceea spurca pe om.

Aceasta declaratie este facuta de Isus in fata fariseilor si carturarilor, de fata fiind ucenicii, intre care si Petru. S-ar parea ca Isus a desfiintat in Noul Testament legea sanitara si ca acum putem manca, dupa gustul nostru, orice ne place, pentru ca nu ce intra in gura il spurca pe om. Pentru ca sa nu fie inteles gresit, referindu-Se la invinuirea mai marilor evrei, pe care o adusesera ucenicilor, si anume ca nu-si spala mainile cand mananca (vers. 12), Isus le raspunde clar: Caci din inima ies gandurile rele, uciderile, preacurviile, curviile, furtisagurile, marturiile mincinoase, hulele. Iata lucrurile care spurca pe om; dar a manca cu mainile nespalate nu spurca pe om. (Matei 15, 19.20)

Din acest verset concluzionam ca, in versetul 11 de mai sus, Isus n-a vorbit nicidecum de animalele curate si necurate, ci de maini spalate sau nespalate. Daca El ar fi spus mai marilor evrei ca pot manca orice animal, desi nu Se putea contrazice pe Sine Insusi, acestia ar fi fost in stare sa arunce in El cu pietre, asa cum aveau obiceiul.

Sa nu uitam ca cei care au scris Evangheliile nu erau evrei, erau mancatori de porci, si nu aveau multe cunostinte despre obiceiurile evreilor,dar le-a placut subiectul si au scris si ei o carte din auzite de la maestrul lor Pavel care nici el nu a trait in timpul lui Isus.
Ca a avut o vedenie, ramane de vazut.

| WarriorCat a răspuns:

Nu, dupa ''Biblie'', daca esti crestin nu mananci carne de porc.

| Drolja a răspuns (pentru WarriorCat):

Dacă eşti evreu*