| Bin_Husein_Ahmed_1997 a întrebat:

Se afla iadul în centrul pamantului?
Știți acel videoclipuri după net când niște cercetători au făcut o groapa parcă de 11km în pământ și au înregistrat țipetele a mii de oameni ce părere aveți?
Căutați pe YouTube iadul în centru pământului
Uitați ce am găsit pe Google
"Iar aceea că "S-a suit" - ce înseamnă decât că S-a pogorât în părţile cele mai de jos ale pământului?" (Epistola către Efeseni a Sfântului Apostol Pavel 4-9)

"Că precum a fost Iona în pântecele chitului trei zile şi trei nopţi, aşa va fi şi Fiul Omului în inima pământului trei zile şi trei nopţi."(Matei 12-40)

"Cere un semn de la Domnul Dumnezeul tău, în adâncurile iadului sau în înălţimile cele de sus".(Isaia 7 -11)

"Înţeleptul merge pe cărarea vieţii ce duce în sus, ca să ocolească drumul iadului care merge în jos". (Pildele lui Solomon 15-24)

"Că mare este mila Ta spre mine şi ai izbăvit sufletul meu din iadul cel mai de jos."(psalmi 85 -12)

Negura se risipeşte, piere, tot astfel cel ce coboară în iad nu mai vine înapoi.„Ca iadul este foc vesnic, tot din Biblie aflam:

" Şi moartea şi iadul au fost aruncate în râul de foc. Aceasta e moartea cea de a doua: iezerul cel de foc" (Apocalipsa 20 14)

"Şi el, strigând, a zis: Părinte Avraame, fie-ţi milă de mine şi trimite pe Lazăr să-şi ude vârful degetului în apă şi să-mi răcorească limba, căci mă chinuiesc în această văpaie. " (Luca 16 -24)

"Şi-i vor arunca pe ei în cuptorul cu foc; acolo va fi plângerea şi scrâşnirea dinţilor." (Matei 13-42)

"Atunci va zice şi celor de-a stânga: Duceţi-vă de la Mine, blestemaţilor, în focul cel veşnic, care este gătit diavolului şi îngerilor lui.""(Matei 25-41)

Iov 7, 9

„De aceea şi iadul şi-a mărit de două ori lăcomia lui, căscat-a gura sa peste măsură; acolo se vor coborî mărirea Sionului şi gloatele sale, chiotele de veselie… „

Isaia 5, 14

„Cere un semn de la Domnul Dumnezeul tău, în adâncurile iadului sau în înălţimile cele de sus „

Isaia 7, 11

„Şeolul (iadul) se mişcă în adâncurile sale, ca să iasă întru întâmpinarea ta. Pentru tine el deşteaptă umbrele, pe toţi stăpânitorii pământului; el ridică de pe jilţurile lor pe toţi împăraţii pământului. „

Isaia 14, 9

„În iad s-a pogorât mărirea ta în cântecul harfelor tale. Sub tine se vor aşterne viermii şi viermii vor fi acoperământul tău.„

Isaia 14, 11

„Şi acum, tu te pogori în iad, în cele mai de jos ale adâncului!„

Isaia 14, 15

„Şi tu, Capernaume, nu ai fost înălţat, oare, până la cer? Până la iad vei fi coborât! „

Luca 10, 15

„Înţeleptul merge pe cărarea vieţii ce duce în sus, ca să ocolească drumul iadului care merge în jos.„

Pildele lui Solomon 15, 24

„Doamne, să nu fiu ruşinat, că Te-am chemat pe Tine; să se ruşineze necredincioşii şi să se coboare în iad.„

Psalmi 30, 17

„Să vină moartea peste ei şi să se coboare în iad de vii„

Psalmi 54, 16

„Nu morţii Te vor lăuda pe Tine, Doamne, nici toţi cei ce se coboară în iad„

Psalmi 113, 25

„Calea păcătoşilor este netezită cu pietre, la sfârşitul ei este groapa iadului
Ce credeți este iadul în centrul pamantului?

22 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Ultimul lucru pe care il fac cercetatorii este sa dea gauri in pamant pentru a cauta iadul.

"Uitați ce am găsit pe Google"

Foarte tare, ai reusit sa gasesti pe Google versete din Biblie. Cineva ar trebui sa iti dea premiul Nobel pentru asta.

| Bin_Husein_Ahmed_1997 explică (pentru Inferno):

Ar trebui.Ba nesimțitule dacă îți *** una te ia dracu de jegos penal

| Doub a răspuns (pentru Bin_Husein_Ahmed_1997):

De ce vorbesti asa urat? Nu ca mi-ar placea raspunsurile lui, dar totusi nu-i frumos sa-l jignesti asa.

| Bin_Husein_Ahmed_1997 explică (pentru Doub):

Ăla mereu comentează aiurea și m-am saturat de el sa mă lase dracu în pace sa nu mai comenteze la ce postez eu

| Inferno a răspuns (pentru Bin_Husein_Ahmed_1997):

Asa credeam si eu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Doub):

Haha mie mi-a placut.

| Dandanache a răspuns:

Si faptul ca e o farsa nu ai gasit pe Google?

http://en.wikipedia.org/wiki/The_Well_to_Hell_hoax

| Bin_Husein_Ahmed_1997 explică (pentru Dandanache):

Interesant acel articol
Separe ca acel filmul pe YouTube este o minciuna o propaganda religioasa, știam eu ca e o minciuna dar nu avem dovezi acuma am Mersi frumos happy
P.S sunt ateu deci nu voi crede niciodată în porcăriile astea

| danay72 a răspuns:

Nu,iadul se refera la distrugere. Apocalipsa21:8

| Mădă0611 a răspuns:

Nu stiu ce sa cred, daca n-ar fi acolo, de ce se misca pamantul? Lamureste-ma cu iadul ala.

| MskDesign a răspuns:

Am tot rasfoit raspunsurile voastre si cred ca ar trebui sa ne revizuim comportamentul cu toti, indiferent daca credem in ceva sau nu.Educatie de acasa nu tine de religie sau de altceva.Este o categorie unde polemica este la ea acasa si daca cineva nu accepta criticile, mai bine sa nu puna intrebari sau sa nu dea raspunsuri.

| suffarstar a răspuns:

Dacă ești ateu de ce dai versete din Biblie și pui problema existenței Iadului?

| Bin_Husein_Ahmed_1997 explică (pentru suffarstar):

Acele versete lea găsit pe net și le pun sa va fac pe voi sa va îndoiți de religia voastrăwinking

| suffarstar a răspuns (pentru Bin_Husein_Ahmed_1997):

Nu sunt ortodox. Nu cred în iad. E o minciună împrumutată de creștini de la alte culturi. Mi se pare ilogic ca după câțiva ani de viață să plătești o infinitate pentru că ai refuzat să te supui unui zeu sau pentru că pur și simplu nu ai auzit de acel zeu.

http://www.e-dimineata.ro/......ra-vietii/

| milan9 a răspuns (pentru suffarstar):

Viata, prin alegerile ei este astfel conceputa de Dumnezeu incat sa exprime o relevanta aproape completa despre "tendintele" unui suflet.
In virtutea acestui fapt chiar si 10000 de ani daca ai trai ai concepe fapte similare, ai avea aceleasi optiuni. "Viata umana" nu este altceva decat "formula" concentrata, filiera unei gandiri, sau a unei formari in vederea a ceea ce dorim sa fim, pentru eternitate chiar...
Daca am imbratisat o viata intreaga anumite idei, asta este pentru ca le-am fi imbratisa de fapt o eternitate daca ni s-ar oferi ocazia.
Daca o viata intreaga cineva e dispus sa stea cu piatra in mana, gata sa arunce in ideea de divinitate, fii sigur ca asta ar face chiar si in eternitate daca ar avea prilejul.
Asta ar trebui sa ne dea de gandit tuturor. "Viata" nu este decat o "economie de timp" care exprima insa OPTIUNI clare, OPTIUNI vesnice... sad
Insasi justitia umana condamna la ani grei de intemnitare o simpla idee, un simplu gand, o tentativa de crima chiar nepusa in practica...

| milan9 a răspuns (pentru suffarstar):

Diferenta este insa foarte mare, pentru ca in cazul "justitiei" divine, Dumnezeu nu pedepseste pe nimeni. Cel care a dorit insa sa ramana in afara sferei Sale de ajutor, de Lumina, de influenta, va ramane acolo, fara ca Divinitatea sa participe in mod punitiv cu ceva la aceasta stare de exprimare a Libertatii umane... sad

| suffarstar a răspuns (pentru milan9):

Hmmm...nu sunt de acord. Omul se schimbă,învață,asta dacă este sincer cu sine însuși și deschis la minte. Un nebun încăpățânat poate să dea de zece ori cu capul în acel loc și tot nu va învăța să-l ocolească. Justiția umană e limitată și lipsită de alternative. Dacă un criminal ucide pe cineva sau violează,conform legii,el ar trebui să facă ani grei de închisoare. Legea nu are altă soluție pentru că acel criminal ar putea ucide din nou.În acei ani el s-ar putea căi de ceea ce a făcut sau nu,e irelevant,pentru că probabil nu va mai fi liber niciodată. Și totuși,un om "rău " este deseori suma unor cauze. De exemplu unii copii din țările musulmane sunt prinși de extremiști și antrenați să ucidă. Copii ăia sunt bătuți fără milă și spălați pe creier până când ajung să-și ucidă proprii părinți. Chiar și în societatea noastră mulți oameni sunt victimele sistemului,sărăciei,violenței etc. Cum îi poți judeca pe toți acești oameni în mod egal? Dumnezeu,așa cum îl concepi tu,nu ar putea avea și alte alternative?

Nu cred că este o alegere a omului. În Biblie judecata este descrisă ca o separare radicală efectuată de Dumnezeu "oile la dreapta și caprele la stânga ",chiar și în parabola talanților, este evident. Dacă acea condamnare la chin veșnic este reală,înseamnă că destinul omului,de la bun început, este suferința eternă,acei câțiva ani ai săi de viață vor fi ca un grăunte de praf în fața infinitului,acel om mai bine nu ar fi fost creat, exisțena sa, pe care oricum nu și-a dorit-o niciodată, ar fi o povară, un chin nesfârșit.

De ce există omul, în viziunea ta?

| milan9 a răspuns (pentru suffarstar):

Dumnezeu are multe alternative, in sensul ca El cunoaste in mod deosebit inima omului, ii intuieste aspiratiile indiferent de contextul nefavorabil in care acesta traieste (exemplul dat de tine cu raboiul...), astfel incat in nici un caz Dumnezeu nu face abstractie de un suflet care Il cauta in mod sincer pe El, intr-un fel sau altul...

| CinevaNou a răspuns:

Daca cautai mai bine pe net ai fi descoperit ca e o farsa.

| Jardelin a răspuns:

"Știți acel videoclipuri după net..."

Felul cum scrie si se exprima un om, spune multe despre acel om! Băi frate, te întreb sincer, chiar nu am nimic cu tine, ție nu ți-e rusine de felul in care scrii? Chiar nu ai nici un pic de pretenții de la tine?

Să scrii si sa te exprimi atit de infect cum o faci tu, e ca si cum a-i umbla cu pantalonii rupți in fund pe strada, cu pantofii murdari si mirosind a nespălat! Lasi aceea impresie persoanelor cu care intri in contact! Nu neglija scrisul!

| Loominaty a răspuns (pentru Jardelin):

Scuza-ma dar iti mirosea raspunsul inca de pe prima pagina. "a-i"? si te-ai trezit sa dai lectii altora? esti penibila, ca intotdeauna.

| Jardelin a răspuns (pentru Loominaty):

Da, aici ai dreptate. Este gresit cum am scris. Am vrut sa editez dar nu mai pot. Insa eu gresesc din graba, neatentie sau oboseala, nu din cauza ca nu stiu, asa cum gresesc o multime de useri pe aici.

Ceea ce nu-mi place din mesajul tau este tonul si jignirea de la final. Alt fel de a mi te adresa nu stii? Ma cunosti de undeva, ai mers cu mine la pescuit ca sa iti permiti sa vorbesti asa cu mine? Din cite stiu eu nu te-am bagat in seama pina acum. Crezi ca daca ma ataci te ridici in ochii altora? "Asta se bate cu Jardelin, e tare!". Gindesti prost, baiatule! Si scrii de asemenea prost!