| JetBlueJet a întrebat:

Se ia in considerare ca pacat daca decupez (astazi de 1 Mai) niste figurine din carton pentru la scoala?
laughing

25 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Trebuie sa distingem religia de biblie, in biblie nu scrie ca trebuie sa tinem sarbatori sau ca e pacat sa speli de paste, astea sunt inveti religioase atata tot

| JetBlueJet explică (pentru RAY):

Deci am voie?

| RAY a răspuns (pentru JetBlueJet):

Cnform bibliei in mod categoric NU, iisus nu a facut vreo religie nu a spus sai sarbatorim moartea asta sunt inventi religioase tampite, de fapt sabatul e o zi in care da trebuie sa faci doar strictul necesar atat si sa o dedici dumnezeului tau asta aflam din vt, banuiesc ca nu ai citit biblia vreodata nu?

| JetBlueJet explică (pentru RAY):

Nici nu stiu cum arata.

| RAY a răspuns (pentru JetBlueJet):

De asta exista ateii sa se ocupe de biblie ce sa spun, poti dormi linistita nu e pacat, dar daca vrei sa stii sabatul e vineri seara pana sambata seara nu azi duminica find iar o inventie religioasa desi nu ai avut cum pacatui azi daca azi e de fapt prima zi din saptamana conform vt acuma uni vor spune pai nt, pai iisus a spus ca el implineste vt nu ca face ceva nou iar inventi religioase, religia nu are nimic in comun cu biblia sa stii, religia e o manipulare in masa atat

| VelaJohnny a răspuns (pentru RAY):

Biblia te contrazice. A zis sa ii sarbatorim moartea. Stii tu, painea, vinul? Bun, printre indicatiile acelea nu scria deloc ca in ziua aceea sa nu munceasca nimic crestinii. Nu a spus nimic decat de cum trebuia sa ii fie comemorata moartea, si momentul in care trebuie comemorata. Cine zice ca Isus a murit in perioada asta a anului vorbeste falsitati. Isus a murit in seara Pastelui evreiesc, iar pastele evreiesc se tinea in 14 nisan. Lunile din calendarul evreiesc erau in functie de lunile pline. Anul asta 14 nisan, data mortii lui Isus a fost pe 23 martie.

| RAY a răspuns (pentru VelaJohnny):

Ai dreptate cina cea de taina, bine dar referitor la intrebare nu a pacatuit, desi pastele e pe 23 martie in fiecare an la evrei nu?

| VelaJohnny a răspuns (pentru RAY):

Nu, lunile calendarului evreiesc sunt dupa lunile pline, astfel ca in fiecare an pica alta data dupa calendarul nostru. Conform calendarului evreiesc, o data la 4 ani anul avea o luna in plus, cum avem noi o zi in plus. Anul asta data de 14 nisan a calendarului evreiesc a picat 23 martie, insa la anul va fi o alta data. Bun, ce zic eu mai sus este cum era in Vechiul Testament. Nu stiu acum cum tin evreii din religia iudaica Pastele. Uite, caut si niste versete care arata ceea ce spun.

Exodul 12:2-7 „Luna aceasta va fi pentru voi începutul lunilor. Ea va fi pentru voi prima dintre lunile anului. Vorbeşte întregii adunări a lui lsrael şi spune-i: «În a zecea zi a acestei luni, fiecare să ia un miel pentru casa strămoşească, un miel de fiecare casă. Dar, dacă familia este prea mică pentru mielul acela, atunci să-l ducă în casa lui împreună cu vecinul lui din apropiere, după numărul sufletelor. Să socotiţi cât poate mânca fiecare din miel. Mielul vostru să fie fără defect, un mascul de un an. Puteţi alege dintre berbecii tineri sau dintre capre. Să-l păstraţi până în a paisprezecea zi a acestei luni, iar toată congregaţia lui Israel să-l înjunghie între cele două seri. Să ia puţin din sângele lui şi să stropească cei doi uşori şi partea de sus a uşii de la casele în care îl vor mânca."

Observi? in a 14-a zi a acelei luni de cand au iesit din Egipt. Hai sa vedem luna in care au iesit ei din Egipt.

Numerele 28:16 „În prima lună, în a paisprezecea zi a lunii, va fi Paştele lui Iehova." (New World Translation Bible)

Prima luna a calendarului evreiesc era abib sau nisan. Si cum ti-a spus, se calcula dupa luna (astru). happy

| RAY a răspuns (pentru VelaJohnny):

Esti pasionat de biblie sau?

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Nu cred laughing

| JetBlueJet explică (pentru DoarBogdan):

rolling on the floor
Deci e pacat? laughing

| DoarBogdan a răspuns (pentru JetBlueJet):

Nu e pacat. Te invat la prostii.

| sublime89 a răspuns:

Asta-i buna. laughing Doar nu crezi ca o sa ajungi in iad pentru atat? Nu inteleg cum unii crestini pot crede in lucruri din astea, si apoi sa mai spuna ca D-zeu e bun.

| JetBlueJet explică (pentru sublime89):

Nu cred in Dumnezeu.
Dar e bunica in vizita si nu vreau sa comenteze.

| sublime89 a răspuns (pentru JetBlueJet):

Atunci spune-i ce ti-am scris eu aici, si vezi ce zice. Poate te exorcizeaza. laughing

| JetBlueJet explică (pentru sublime89):

Eh i-am zis si mai rau de atat laughing
Dar o sa ii zic, dar dupa Paste ca nu vreau sa i-l stric.In fine o faceam pana acum dar mama mi-a zis sa ma abtin.
laughing

| sublime89 a răspuns (pentru JetBlueJet):

Imi imaginez cum a reactionat cand i-ai zis si mai rau de atat. laughing

| suffarstar a răspuns:

Tulai Doamne, voi nu sunteti normali.

| JetBlueJet explică (pentru suffarstar):

Da imi raspunde cineva daca e pacat sau nu. laughing

| suffarstar a răspuns (pentru JetBlueJet):

Nu e absolut nicio problema, te asigur.

| alexandrualind a răspuns:

Nu Cred ca e pacat.

| RorySan a răspuns:

Nu!winking

| justadream94 a răspuns:

Da prietene e pacat..individul care spune de biblie e sectar laughing doar astia interpreteaza biblia dupa capul lor.

Puteai decupa in alte zile, nu e cine stie ce pacat dar este.

Biblia de fapt spune ca e pacat sa lucrezi in zi de sarbatoare sau ma rog duminica.
Asa mic cum e tot lucru ramane.

Individul care iti explica de sabat e mai extremist asa, posibil sa te mierleasca daca il contrazici laughing