| sappy a întrebat:

Se pare ca biserica a auzit de halloween, normal ca nu este de acord cu aceasta sarbatoare.Dar daca s-ar putea face ceva profit atunci cred ca ar fi de acord si cu valentine's day! Voi ce parere aveti?

http://stirileprotv.ro/......tilor.html

Răspuns Câştigător
| suffarstar a răspuns:

Ba las-o! Halloween vine de la All Hallow's eve sau ceva de genul care se traduce prin "Ziua tuturor sfintilor ", zi in care se comemorau martirii sau alti crestini decedati.Deci,nici ei, habar n-au de unde provine chestia asta. Apoi a fost asociata cu o legenda celtica cu un anume Jack ce a facut pact cu Diavolul pentru nu putea intra in iad iar cand a murit spiritul lui a ramas prins in lumea asta ca cica nici Dumnezeu nu l-a vrut. De atunci umbla cu un felinar facut dintr-un nap (cartof dulce) scobit si cu un carbune incins inauntru. Legenda a fost schimbata de americani care au inlocuit napul cu bostanul. Oamenii isi puneau felinare facute din fructe si legume scobite si cu o lumanare pe la ferestre pentru ca spiritul lui Jack sa nu intre si sa bantuie. Astia maine or sa interzica si pictura abstracta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru suffarstar):

Serios, eu nu stiam ca celtici cred ca "diavol"?

| suffarstar a răspuns (pentru anonim_4396):

Aproape fiecare cultura are cu un zeu\personaj negativ.

| anonim_4396 a răspuns (pentru suffarstar):

Da, dar nu e vorba de diavol in lengenda, cauta pe descopera.ro Samahin, nu am chef sa caut acum link.

14 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nici biserica catolica nu sustine sarbatoarea: http://www.ziaruldeiasi.ro/......78760.html
Importam de la americani tot ce-i rau si urat. Avem si noi sarbatoarea asta dar frumoasa. Este cea din toamna cu dovleacul dar fara draci sau colindul de Craciun care este cu obiceiuri frumoase.

| danay72 a răspuns:

Un lucru e cert, nu au legatura cu Biblia.

| anonim_4396 a răspuns (pentru danay72):

Asa si?

| Mădă0611 a răspuns:

Asa o fi fost si cu pastele si craciunul la inceput. devil

| AlexanderAdrian a răspuns:

Mda biserica se trezeste in fiecare an ca nu-i convine ceva. Ba ca nu mai da binecuvantarea candidatilor daca nu promit ca nu vor sustine casatoriile gay, acum li s-a sculat pe halloween. Ma intreb de ce nu se enerveaza si pe modul in care sarbatorim Craciunul si Pastele ca stim doar sa bagam in noi si sa ne preocupam de cadouri.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se teme de concurenta, poate.
Sarbatorile enumerate de tine, sunt importate si reprezinta tehnici de manipulare 100%.
Cumpara lumea cadouri, costume, organizeaza petreceri, etc fara sa gandesca cine de fapt este in spatele afacerii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este scris; alegi, viata, ori moartea.cale de mijloc nu exista.si traitor fiind, nu poti sluji la doi stapani. de aia. https://www.google.ro/......ps?/search

| Robyi a răspuns:

Pai mi se are normal sa refuze Halloween-ul. Acorda atentie urmatoarelor fraze:

Biblia nu vorbeşte în mod concret despre Halloween. Totuşi, originile antice ale acestei sărbători şi obiceiurile moderne ce o însoţesc dovedesc că are la bază credinţe false referitoare la morţi şi la spirite invizibile, sau demoni. (Vezi „Halloweenul — istorie şi obiceiuri".)

Biblia avertizează: „Să nu se găsească la tine... unul care întreabă duhurile, sau spiritist, sau unul care cheamă morţii" (Deuteronomul 18:10–12, Traducere literală nouă, 2001). Deşi pentru unii Halloweenul este o distracţie inofensivă, Biblia arată că practicile asociate cu această sărbătoare nu sunt nici pe departe inofensive. În 1 Corinteni 10:20, 21, Biblia spune: „Eu nu vreau ca voi să fiţi părtaşi cu demonii. Nu puteţi bea paharul Domnului şi paharul demonilor" (Traducere literală nouă, 2001).

| CarlSagan a răspuns:

Dupa cat timp s-au trezit si ei sa comenteze despre halloween? Ca n-am auzit anii trecuti sa zica ceva! Numai acuma comenteaza! Ipocriti!

| SorinSonOfSolen a răspuns:

Crăciunul e sărbătoare păgână ciordită de la romani. Nu prea văd să se autoînştiinţeze şi să se revolte pe această temă.

| anonim_4396 a răspuns (pentru SorinSonOfSolen):

De craciun sarbatorim nasterea domnului si mantuitorului nostru. IISUS HRISTOS.bradul si sacrificatul porcului fac parte din obiceiurile oamenilor care nu sant facute fara rost, la fel ca posturile impuse peste an de biserica ortodoxa.da cum tu nu cunosti nici biserica nici biblia si nici macar obiceiurile romanesti, repeti ce ai auzit si tu de la altii. daca esti ROMAN>trezeste-te.fiindca tot ROMAN o sa mori.si e pacat, de viata ta traita haotic.fiindca daca te intreb ce vezi ce vezi tu intr-o firimitura de paine, o sa-mi spui ca; doar hrana pentru furnici.si nu m-ar mira deloc.